Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlama ilacıyla hamile kalanlar

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  yumurtlama ilacı nedir,yumurtlama ilacıyla nasıl hamile kalınır,yumurtlama tedavisi,yumurtlama tedavisi ve hamilelik hakkında bilgiler
  Yumurtama ilaçları Yanlız size uzman doktorunuzun reteçe ile verilen ve bir yıldır hamile kalamayan kadınlar için önerilen bir yoludur. Genellikle yumurtlama iğnesi yanında verilen ilaçlar ya da öncesinde verilen ilaçlar kadını hamine dönemine hazırlar.

  Bu yumurtlama ilacı alsa kendinizin gidip almayacağı ve kullanmayacağı ilaçlar olmalıdır. Bu gibi bilgileri yakınlarınızdan görüp kendinizin tek balına uygulaması oldukça tehlikeli olabilir. Sonuçta yapmanız gereken tek yol bir uzman doktordan bilgi almaktır ve yumurtlama ilacı hakkında bilgi alıp eger kendinize uygunsa reçetenize yer almalıdır. Bunu bir sağlık ocağı doktoru bile size reçete yazdırabilr ve yardım edebilirGenel olarak yumurtlamak için daha yapılan birçok farklı yollarla uzman doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

  < Konu Resmi..>

  Bir sonraki iğne aşaması olup daha güçlü bir yol olabilir. kadınların kaç yıldır bebek istediği ve hangi yollardan geçtiğiniz uzaman doktorunuz tarafından değerlendirilecek ve size en uygun olan hamile kalma yöntemleri tek tek uygulanacaktır. Kendinizi strese sokmadan ve rahat olarak gebe kalmak için doğru haftalarda veya aylarda ilişkiye girmeniz yeterli olacaktır. Yumurtlama ilacı ile hamile kalan bayanlar bu yöntemle ve uzman doktor tavsiyesiyle uzman doktorunuzun yazdıgı reçeteyle kolay hamile kalabilirsiniz.Ovulasyon İndüksiyonu Nasıl Uygulanır?

  Yumurtlama tedavileri ya da diğer adıyla ovulasyon indüksiyonunda kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Temel amaç önceden problemli olan ovulasyonu sağlamak, ovulasyonu düzenlemek ve sayısal olarak yumurtaların artması ile de gebelik şansını yükseltmektir. Ancak gebelik için sadece yumurta sayısı değil yumurta kalitesi de önemlidir.

  Ovulasyon indüksiyonunda kullanılan ilaçlar; farklı dozlarda, farklı kombinasyonlarda diğer ilaçlarla birlikte ve değişen sürelerde kullanılır.

  Olgun yumurtalar elde etmek için birtakım ilaçlar kombine olarak kullanılır. Her hastanın kişisel özelliklerine göre değişik ilaç rejimleri kullanılır. Ancak, çoğu rejimler aşağıda adı geçen ilaç gruplarını içerir.

  Genel olarak kullanılan ilaçlar;
  1) GnRH Analogları
  - Decapeptyl : Günlük veya tek kez yapılan enjeksiyonlar.
  - Suprefact : Burun spreyi şeklinde uygulanır.
  - Suprecur : Burun spreyi şeklinde uygulanır.
  - Lucrin : Günlük veya tek kez yapılan enjeksiyonlar.
  - Synarel : Burun spreyi şeklinde uygulanır.
  - Zoladex : Tek enjeksiyon olarak uygulanır.

  Bu ilaçlar down regulation dediğimiz, hipofiz bezinin doğal olarak FSH ve LH üretimini kısarak, olgunlaşmakta olan folliküllerin erkenden bozulmalarını önlerler.

  Lokal cilt reaksiyonları (kızarıklık v.b.), baş ağrısı, sıcak basmaları ve ruh hali değişiklikleri yan etkileri arasında sayılabilir. Tüm yan etkiler ilaç kesildikten bir süre sonra düzelir. Eğer bu ilaçları kullanırken adetiniz iki haftadan daha fazla gecikirse gebelik testi yaptırmanız gereklidir.

  2) Menotropinler: Menogon, FSH ve LH hormonlarını beraber içerek günlük enjeksiyonlarla follikül gelişimini uyaran bir ilaçtır. Avantajı follitropinlere göre daha ucuz olmasıdır.

  3) Follitropinler: Puregon, Gonal F gibi yumurtalıkları uyarıcı ilaçlardır. İçlerinde yalnızca FSH bulundurup çok ileri teknolojiler kullanılarak (DNA rekombinasyonu ile) üretilirler. Laboratuar ortamında doku kültürlerinde oluşturulurlar. Menotropinlere göre daha yeni ilaçlardır.

  Follitropinlerin her ampulerindeki ilaç dozları standarttır ve kısa iğnelerle cilt altı (subkutan), uzun iğnelerle kas içine (intramusküler) enjeksiyonla kullanılabilirler. Son derece etkili tedavi sağlamalarına rağmen dezavantajları pahalı olmalarıdır.

  Luveris ise recombinant saf (pür) LH içeren yine cilt altına iğne yapma şeklinde uygulanan ve yumurtalık gelişimini sağlayan diğer grup bir follitropindir.


   
Yumurtlama ilacıyla hamile kalanlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamile kalmak için yumurtlama tedavisi gördüm kulladığım ilaçlar bende kilo yaptı..

  hamile kalmak için yumurtlama tedavisi gördüm kulladığım ilaçlar bende kilo yaptı..

  gebe kalmak için doktora gittim ve kulladıgın ilaçlar bende kilo yaptı diyen arkadaşlar varmı? tedavi aşamasında hangi ilaçları kullandınız sizlerde ne gibi fiziksel sorunlar ortaya cıkardı benimle paylasırmsınız?
 2. Yumurtlama problemi (bozukluğu) olup hamile kalanlar

  Yumurtlama problemi (bozukluğu) olup hamile kalanlar

  yumurtlama bozukluğu nedir,yumurtlama bozukluğu gebeliğe engelmidir,yumurtlama bozukluğunun tedavisi varmıdır,yumurtlama bozukluğu ve gebelik hakkında bilgiler Yumurtlama düzensizliği problemi sadece gebelik istemi ile ilgili değildir. Gebelik istemi olmayan hastalarda da adet düzensizliği, tüylenme gibi problemler yumurtlama bozukluğuna bağlı meydana gelebilir. Bu durumlarda adet...
 3. Yumurtlama Takibi ile Hamile kalanlar

  Yumurtlama Takibi ile Hamile kalanlar

  yumurtlama takibi nedir,yumurtlama takibiyle gebe kalanlar,yumurtlama takibi nasıl yapılır,yumurtlama takibi hakkında bilgiler Kadında yumurtalıkların iki önemli fonksiyonu vardır; 1. Düzenli olarak yumurtlamanın olması, 2. Östrodiol ve progesteron gibi üreme hormonlarının salgılanması. Bu iki önemli işlevini yerine getirmesi için yumurtalıklarda sürekli olarak folikül gelişimi ve...
 4. Yumurtlama ilaçlarıyla gebe kalanlar

  Yumurtlama ilaçlarıyla gebe kalanlar

  En sık reçete edilen yumurtlama ilacının jenerik adı klomifen sitrattır. Marka adları Klomen, Gonaphene ve Serophene’dir. Bu ilaç en sık seyrek adet gören kadınlarda yumurtlamayı uyarmak için kullanılır. Standart doz ardışık 5 gün boyunca bir-iki tablettir (50-100 mg). Tedaviye genellikle adet başlangıcından sonraki ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci günde başlanır. Eğer gerekirse,...
 5. Geç Döllenme (Geç Yumurtlama) İle Hamile Kalanlar

  Geç Döllenme (Geç Yumurtlama) İle Hamile Kalanlar

  Geç Döllenme (Geç Yumurtlama) İle Hamile Kalanlar yazımızda geç döllenme nedir? Geç döllenme hamile kalmaya engel mi? Geç döllenme nasıl anlaşılır gibi sorulara anlaşılır şekilde cevaplar vermeye çalışacağım arkadaşlarım. Bir önceki yazımızda da anlattığım gibi hamile kalmak için her zaman yumurtlama zamanını entegre etmeniz gerekecektir. Artık bebek sahibi olmak isteyen çiftler bazı önemli...

Sayfayı Paylaş