1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlama ilaçlarıyla gebe kalanlar

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  En sık reçete edilen yumurtlama ilacının jenerik adı klomifen sitrattır. Marka adları Klomen, Gonaphene ve Serophene’dir.
  Bu ilaç en sık seyrek adet gören kadınlarda yumurtlamayı uyarmak için kullanılır. Standart doz ardışık 5 gün boyunca bir-iki tablettir (50-100 mg). Tedaviye genellikle adet başlangıcından sonraki ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci günde başlanır. Eğer gerekirse, klomifen tedavisine başlamadan önce içilen progestin tabletleri veya doğal progesteron iğneleri ile adet kanaması getirilir. Hekim progestin veya progesteron vermeden önce gebelik testi yapabilir. Farlutal, adet kanamasını getirmek için en sık kullanılan progestin olan medroksiprogesteron asetatın marka adıdır. Vajinal progesteron (Crinone) veya progesteron hapları (Progestan) da yazılabilir. Hekim kadının gebe olmadığından emin olmadıkça bu ilaçlar kullanılmamalıdır.

  Klomifen hipotalamustaki öströjen alıcılarını bloke ederek çalışır ve böylece hipotalamus kanda öströjen eksikliği olduğunu sanır. Sonuçta, hipotalamus pitüiter beze, kana daha fazla FSH ve LH salgılaması emrini verir. Yüksek FSH seviyesi bir kese ve onun yumurtasının gelişimini teşvik eder. Yumurta kese sibüyüdükçe kana öströjen salgılar. Son klomifen tableti alındıktan yaklaşık bir hafta sonra hipotalamus artmış öströjen seviyesini hisseder ve pitüiter beze LH dalgası bırakması sinyalini gönderir. Bu LH dalgası yumurtlama denen bir süreçte olgunlaşmış keseden yumurtanın bırakılmasına neden olur.  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

  Tedavi başarılı olursa genellikle son klomifen tabletinin alınmasından yaklaşık bir hafta sonra (adetin 12 ile 21’inci günleri arasındaki bir gün) yumurtlama olur. Toplam döngü süresi 35 gün kadar uzun olabilir. Çoğu doktor, klomifenin standart dozlarına hastanın yanıtını izlemek için adet düzeni, LH kitleri veya kan progesteron seviyelerini kullanır. Klomifen ile yumurtlamanın gerçekleştiği saptanırsa genellikle başka ilaçlara gerek kalmaz. Bununla birlikte, eğer şüphe varsa klomifene başladıktan 18-21 gün sonra progesteron seviyesini ölçerek veya ultrason izlemi ile yumurtlamanın olup olmadığı ve zamanı saptanabilir. Yumurtlama olmazsa sonraki birkaç denemede klomifen dozu artırılabilir. Daha yüksek dozdaki klomifen de yumurtlamayı sağlamazsa hekim tedavi süresini uzatmayı seçebilir. Klomifen yumurtlamayı sağlamakta başarısızsa bazen hekim diğer ilaçları eklemeyi seçebilir.

  Klomifen rahim ağzı salgısının niteliğini salgıyı koyulaştırıp kurutarak ve sperm için aşılamaz bir engel haline getirerek değiştirebilir. Hekim, rahim ağzı salgısını uygun kıvama getirmek için ilaç verebilir veya rahim ağzını aşmak için aşılama yapabilir. Bazen ilacın hMG veya FSH’ya değiştirilmesi en uygun hareket olabilir.

  Klomifen bazen rahim döşemesini inceltebilir ve yerleşmeye uygunsuz hale getirebilir. Bu olursa hekim rahim döşemesinin kalınlığını artıracak ilaç yazabilir veya ilacı hMG veya FSH’ya değiştirebilir.

  Çoğu hastada yumurtlamayı başlatacak en düşük doz klomifen genellikle dört ile altı kür kullanılır. Altı kür sonrası klomifen kullanan çiftlerin yaklaşık yüzde 40-45’i gebe kalır. Çoğu otorite, klomifenin altı kürden daha fazla verilmemesini önerirler. Hipotalamusun bozukluklarına bağlı düzensiz yumurtlaması olan veya hiç yumurtlamayan kadınlar veya çok düşük öströjen seviyeleri olan kadınlar genel olarak klomifene iyi yanıt vermezler.
   
Yumurtlama ilaçlarıyla gebe kalanlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yumurtlama iğnesi ile hamiş kalanlar......

  yumurtlama iğnesi ile hamiş kalanlar......

  arkadaşlar hamiş kalmak isteyenlerden biriyimmmm bende...özellikle yumurtlama iğnesi ile hamiş kalanlar ve kalmaya çalışanları ,deneyimlerini yazmaya davet ediyorummm....birbirimize destek olalım arkadaşlar..
 2. ağustos 2013 gebe kalanlar...

  ağustos 2013 gebe kalanlar...

  selam arkadaşlar...inşallah nisan 2014 annesi olacagım.yalnız ikizmi tekmi muallakta..kan degerim 07/08/2013 te 30 du.. 13/08/2013 611,20 cıkmış.doktor ikiz olabilir dedi...kan degerim yuksek cıkmış..ultrasonda görünmedi cumartesi gel görelim dedi..acaba ikizmi...bilgisi olan varmı...bu arada bende ikizim..tek yumurta..eşimin ablaları kuzenleri ikiz :) yani bende çok yuksek ikiz olma ihtimali..
 3. Yumurtlama problemi (bozukluğu) olup hamile kalanlar

  Yumurtlama problemi (bozukluğu) olup hamile kalanlar

  yumurtlama bozukluğu nedir,yumurtlama bozukluğu gebeliğe engelmidir,yumurtlama bozukluğunun tedavisi varmıdır,yumurtlama bozukluğu ve gebelik hakkında bilgiler Yumurtlama düzensizliği problemi sadece gebelik istemi ile ilgili değildir. Gebelik istemi olmayan hastalarda da adet düzensizliği, tüylenme gibi problemler yumurtlama bozukluğuna bağlı meydana gelebilir. Bu durumlarda adet...
 4. Yumurtlama Takibi ile Hamile kalanlar

  Yumurtlama Takibi ile Hamile kalanlar

  yumurtlama takibi nedir,yumurtlama takibiyle gebe kalanlar,yumurtlama takibi nasıl yapılır,yumurtlama takibi hakkında bilgiler Kadında yumurtalıkların iki önemli fonksiyonu vardır; 1. Düzenli olarak yumurtlamanın olması, 2. Östrodiol ve progesteron gibi üreme hormonlarının salgılanması. Bu iki önemli işlevini yerine getirmesi için yumurtalıklarda sürekli olarak folikül gelişimi ve...
 5. Yumurtlama ilacıyla hamile kalanlar

  Yumurtlama ilacıyla hamile kalanlar

  yumurtlama ilacı nedir,yumurtlama ilacıyla nasıl hamile kalınır,yumurtlama tedavisi,yumurtlama tedavisi ve hamilelik hakkında bilgiler Yumurtama ilaçları Yanlız size uzman doktorunuzun reteçe ile verilen ve bir yıldır hamile kalamayan kadınlar için önerilen bir yoludur. Genellikle yumurtlama iğnesi yanında verilen ilaçlar ya da öncesinde verilen ilaçlar kadını hamine dönemine hazırlar. Bu...

Sayfayı Paylaş