1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlama Kaçıncı Gün Olur Ve Yumurta Ne Kadar Yaşar ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yumurtlama kadında adet döneminin ortasındaki günlerde olur. Örneğin 28-29 günde bir adet gören bir kadında 14 veya 15. günde yumurtlama gerçekleşir. Eğer kadın daha seyrek adet görüyorsa yani 30-35 günde bir adet oluyorsa muhtemelen yumurtlama da daha geç olur. Geriye dönük olarak düşünülürse de yaklaşık olarak yumurtlama hep adet kanaması başlamadan 14 gün önce olur.

  Eğer kadın 35 günden daha seyrek adet gördüğünü ifade ediyorsa bu kadının muhtemelen yumurtlama sorunu da vardır denilebilir.
  Yumurtlama olayı ne kadar sürer? Yumurtlama uzun süren bir olay değildir, bir anda yumurtlama gerçekleşir ve yumurta hücresi oldukça kısa bir süre canlılığını ve döllenme yeteneğini korur. Yani ortalama olarak 24 saat yaşayabilir.


  Bazı kadınlar yumurtanın çatlama öncesindeki gerilmesini hissettikleri için yumurtlama zamanlarını da bilebilirler.


  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  Yumurta hücresi 24 saat yaşayabildiği için yumurtlama olduktan 1 gün içerisinde ilişki olursa gebelik gerçekleşebilir. Ancak yumurtlama olduktan 2-3 gün sonra ilişki ve spermle yumurta buluşması olursa gebelik olamaz çünkü yumurta hücresi o zamana kadar canlılığını kaybeder.

  Erkeğin sperm hücresi ise yumurtaya oranla daha uzun ömürlüdür ve kadın vücudu içerisinde ortalama 3 gün kadar yaşar. Bu açıdan bakıldığında yumurtlama olmadan 2-3 gün önce cinsel ilişki olsa dahi sperm 3 gün yaşayabileceği için yumurtlama olduğunda yumurta hücresini dölleyebilir. Bu mantıkla merkezimizde yapılan aşılamalarda yumurtanın çatladığını gördükten sonra aşılama yapmak yerine, tahmini çatlama zamanı yaklaştığında aşılama yapıyoruz.


  Bir kadının bir ay içerisinde gebe kalabileceği gün sayısı nedir ?


  Bu açıdan bakıldığında örneğin ayın 5’inde yumurtlaması olan bir kadının ayın 2’si ve 6’sı arasındaki ilişkilerde gebelik olma şansı vardır.Yani gebelik ihtimali olan dönem en fazla 5 gün olmuş oluyor. Bu nedenle gebe kalmak isteyen çiftlere adetin ortasına rastlayan dönemde bir hafta boyunca ilişkiye girmelerini öneriyoruz. Cinsel ilişki en azından gün aşırı veya her gün de olabilir. Her gün ilişkiye girildiğinde sperm sayısında azalma olduğu ve bunun gebelik şansını azaltabileceği konusu bizce tartışmalıdır. Sperm sayısında hiçbir sorun olmayan olan erkeklerde her gün de ilişkiye girilebilir.

  Yani yumurta hücresi 24 saat yaşayabildiği için yumurtlama olduktan 1 gün sonra ilişki olsa da gebelik olabilir. Ancak yumurtlama olduktan 2-3 gün sonra cinsel ilişki olursa gebelik olamaz çünkü yumurta hücresi o zamana kadar canlılığını kaybetmiştir.
  Erkeğin sperm hücresi ise ortalama 3 gün yaşar. Yani yumurtlama olmadan 2-3 gün önce bile ilişki olsa sperm 3 gün yaşayabileceği için yumurtlama olduğunda yumurta hücresini dölleyebilir.
  Bu durumda örneğin ayın 10'unda yumurtlama gerçekleşen bir kadında ayın 7'si ve 11'i arasındaki ilişkilerde gebelik olma şansı vardır. Yani gebelik ihtimali olan dönem ortalama 5 gün olmuş (en fazla 7 gün) oluyor. Bu nedenle bebek isteyen çiftlere adetin orta döneminde bir hafta boyunca "iki günde bir" ilişkiye girmelerini öneriyoruz. Cinsel ilişki hergün değil, iki günde bir önerilir genellikle çünkü hergün ilişkiye girilmesi sperm sayısında ciddi azalmaya neden olur.


   
Yumurtlama Kaçıncı Gün Olur Ve Yumurta Ne Kadar Yaşar ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kabirde ilk gece ve 40ına kadar geçen sürede neler Yaşar?

  Kabirde ilk gece ve 40ına kadar geçen sürede neler Yaşar?

  Kabirde ilk gece ve 40ına kadar geçen sürede neler Yaşar? cevaplariniz için şimdiden teşekkürler.
 2. Yumurta allerjisi nedir?

  Yumurta allerjisi nedir?

  Yumurta, çocuklarda en yaygın şekilde alerjiye neden olan besinler arasında yer alır. Yumurta alerjisinin ortaya çıkardığı belirtiler genellikle yumurta veya yumurta içeren yiyecekler yendikten sonraki birkaç dakika ya da saat içinde oluşur. Belirti ve bulgular hafiften yüksek şiddete kadar bir aralıkta yaşanır. Yaygın olarak deri döküntüleri, kurdeşen, burun iltihabı, kusma veya diğer...
 3. Yumurtlama belirtileri nelerdir ?

  Yumurtlama belirtileri nelerdir ?

  Yumurtalık kadında yumurta hücrelerini içeren organdır.Yumurtalıkta gebeliğin oluşması için ,yumurtalıkta bulunan bir folikülün çatlaması gerekmektedir.Folikül genellikle 18-20 mm ulaştığında çatlamaya başlar ve içinde bulunan yumurta hücresi dışarıya atılır.Bu yumurta hücresi spermle buluştuğu anda gebelik oluşur.Yumurta çatlaması hakkında detayları yazımızın devamında görebilirsiniz lakin...
 4. Yumurta allerjisi neden olur ?

  Yumurta allerjisi neden olur ?

  Yumurta alerjisi genellikle çocuklar da görüldüğü söylenir ama benim de yumurtaya karşı alerjim var.Yumurtanın faydası saymakla bitmiyor .Protein açısından zengin olan yumurta nın en büyük özelliği , kırmızı ete oranla daha ucuz protein kaynağı olması.Omega 3 açısından zengin olan yumurta yı herkesin tüketmesi gerekmektedir .Peki ya yumurtaya karşı alerjiniz den ötürü yumurta...
 5. Kadınlar her ay yumurtlarmı ?

  Kadınlar her ay yumurtlarmı ?

  Hamile kalmaya çalışıyorsanız, muhtemelen yumurtlamaya karar verecek düzensizlik semptomlarına dikkat etmiş olursunuz. Yumurtlamayı saptamak için herşeyden önce menstural döngünüzü bilmeniz lazım. Yani kaç günde bir adet olduğunu bilmeniz yumurtlama günlerinizi belirlemede size yardımcı olucaktır. Bunu tanımladıktan sonra, ilişkiye girerseniz bu hamileliğe dönüşebilir. Unutmayın ki...

Sayfayı Paylaş