Yumurtlama olmadan gebe kalınırmı?

Uzman SühaN

Administrator
Yumurtlama olmadan gebe kalınırmı?
Yumurtlama olmadan ya da yumurtalıkları olmayan bir kadının hamile kalma olasılığı maalesef yoktur. Kişi bazen çok nadir olarak o ay yumurtlamamış olabilir. Bu durum bir dahaki ayda aynısı şekilde olacak diye kesin bir şey yoktur tabi ki. Eğer kişinin büyük bir rahatsızlığı ve durumu yoksa bir dahaki ay yine deneyebilir.


Özellikle regl düzensizliklerinde sık sık yaşanılan bu durum ile kadınlar zor günler yaşıyor olsa da yumurtlamayı arttırıcı ya da çatlattırıcı ilaçlar kullanmak mümkündür. Elbette bunların hepsi doktor kontrolünde yapılmalı ve asla kendiniz kullanmaya çalışmamalısınız.9.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
Bir kadının yumurtlama gününde (ovulasyon döneminde) olmadan hamilelik olması mümkün müdür? Yumurtlama gerçekleşmeden de hamilelik meydana gelebilir mi? Bu sorulara cevap vermedee önce hamilelik nasıl olur açıklamak gerekir. Hamilelik oluşması için erkekten gelecek bir spermin ve kadından gelecek bir yumurtanın mutlaka buluşması gerekir. Erkek ve kadının bu üreme hücreleri olmadan hamilelik olması imkansızdır.


Erkeğin üreme hücresi yani sperm cinsel ilişki sonrasında vajinaya ulaşır (boşalma ile). Kadının üreme hücresi olan yumurta hücresi (oosit) yumurtlama le yumurtalıktan çıkar ve tüp oraganı (tuba) tarafından yakalanır. Tüp içerisinde sperm ve yumurta birleşirse döllenmiş yumurta yani gebeliğin başlangıcı meydana gelir daha sonra bu gebelik rahim içerisine ilerleyerek rahim iç duvarına yerleşir ve burada büyür.Yumurta ve sperm hücresi:


Kadın yumurtlama gününde olmadan gebelik olabilir mi sorusunun cevabı "evet"tir. Çünkü kadının yumurtlaması ile yumurtalığından salınan yumurta hücresi 24 saat yaşayabilir. Yani yumurtlama olan günden bir gün sonra gerçekleşen cinsel ilişki ile de gebelik meydana gelebilir.


Ayrıca sperm hücresi ortalama 3 gün yaşayabilir yani canlı kalabilir. Bu nedenle yumurtlamadan bir, iki hatta üç gün önce gerçekleşen bir cinsel ilişki neticesinde spermler kadının vücudunda 3 güne kadar (nadiren 5 gün) canlı kalabileceği için ilişkiden 3 gün sonra bile yumurtlama olsa gebelik meydana gelebilecektir. Ancak yumurtlamadan 1 hafta önce veya 3 gün sonrası gibi yumurtlamaya uzak günlerde gebelik oluşamaz.


Tüp bebek gibi tedavi yöntemlerinde dışarıdan hazır dondurulmuş yumurtalar kullanılarak kadın yumurtlamasa da gebelik meydana getirilebilir. ancak doğal yollarla kadın yumurtlamadan gebelik olması imkansızdır.


Yazının başlığındaki soruya özet olarak cevap vermek gerekirse:

- Kadında yumurtlama olmadan hamile kalınamaz, gebelik asla oluşamaz.
- Yumurtlama kadında ayda 1 gün olur ve kadın yumurtlama olan gün dışında da cinsel ilişkide bulunarak hamile kalabilir. Ancak bu hergün için geçerli değildir, hangi günler hamile kalabileceği yukarıda açıklanmıştır.
 

mmm2136

Forum Okuru
benim yumurtlama sorunum var bu yüzden hamile kalırmıyım bilmiyorum ne zmana test yapayım adetim ayın 30u
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Yumurtlama sorununuz varsa gebe kalmada sıkıntı yaşarsınız. Bu yüzden ancak tedavi olarak gebelik elde edebilirsiniz. Beklenen reglinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın..
 
Üst