Uzman SühaN

Administrator
Yumurtlama olmadan gebelik olamaz mı?
Yumurtlama ovülasyon olmadan hamile kalınırmı,yumurtlama olmadan hamile kalınırmı,yumurtlama olmadan hamile kalmak mümkünmü,yumurtlama bozukluğu ve gebelik hakkında bilgiler


Kadınlarda yumurtlama olmadan hamile kalınır mı
sorusunun yanıtı elbette hayır olacaktır. Kadını hamileliğe hazırlayan organ zaten yumurtalıklardır ve ay bir kez yumurtlama yaparak kadının hamile kalması için çalışmaktadır. Bazı aylarda yumurtlama olmayabilir ya da gecikebilir. Bu gibi zaman dilimlerinde de hamile kalmak imkânsızdır. Sizler yumurtlayıp yumurtlamadığınızı öğrenemiyor olursunuz. Yani adet görmek demek tam ve doğru yumurtladığınızı göstermez.
Genelde uzun süredir hamile kalamayan bayanlarda bakılan ilk aşama yumurtalıklar ve çalışma şekilleridir. Yumurtalama olmadan hamilelik olur mu sorusunun yanıtını hayır olarak verdik ve sizler dışarıdan bakarak ne zaman yumurtladığınızı anlamıyor olursunuz. Bu sebeple hamile kalmak istiyorsanız regl tarihinizden sonra olası yumurtlama günleriniz olan 14 gün ve civarında ilişkiye girebilirsiniz. Her yumurtlama ile hamile kalınacak diye de bir kural yok elbette. Bu işi stres haline getirmeden zamana ve akışına bırakmalısınız.y.jpg


En doğrusu doktor kontrolünde olmanız ve yumurtlama dönemini takip ettirmeniz olacaktır. Sizlerde daha fazla bilgi için mutlaka yorumlara bakarak değil doktorunuza danışarak bilgi alınız.Erkek ve kadının bu üreme hücreleri olmadan hamilelik olması imkansızdır. Erkeğin üreme hücresi yani sperm cinsel ilişki sonrasında vajinaya ulaşır (boşalma ile). Kadının üreme hücresi olan yumurta hücresi (oosit) yumurtlama le yumurtalıktan çıkar ve tüp oraganı (tuba) tarafından yakalanır. Tüp içerisinde sperm ve yumurta birleşirse döllenmiş yumurta yani gebeliğin başlangıcı meydana gelir daha sonra bu gebelik rahim içerisine ilerleyerek rahim iç duvarına yerleşir ve burada büyür.

Yumurta ve sperm hücresi:
Kadın yumurtlama gününde olmadan gebelik olabilir mi sorusunun cevabı "evet"tir
. Çünkü kadının yumurtlaması ile yumurtalığından salınan yumurta hücresi 24 saat yaşayabilir. Yani yumurtlama olan günden bir gün sonra gerçekleşen cinsel ilişki ile de gebelik meydana gelebilir. Ayrıca sperm hücresi ortalama 3 gün yaşayabilir yani canlı kalabilir. Bu nedenle yumurtlamadan bir, iki hatta üç gün önce gerçekleşen bir cinsel ilişki neticesinde spermler kadının vücudunda 3 güne kadar (nadiren 5 gün) canlı kalabileceği için ilişkiden 3 gün sonra bile yumurtlama olsa gebelik meydana gelebilecektir. Ancak yumurtlamadan 1 hafta önce veya 3 gün sonrası gibi yumurtlamaya uzak günlerde gebelik oluşamaz.

Tüp bebek gibi tedavi yöntemlerinde dışarıdan hazır dondurulmuş yumurtalar kullanılarak kadın yumurtlamasa da gebelik meydana getirilebilir. ancak doğal yollarla kadın yumurtlamadan gebelik olması imkansızdır.

Yazının başlığındaki soruya özet olarak cevap vermek gerekirse:
  • Kadında yumurtlama olmadan hamile kalınamaz, gebelik asla oluşamaz.
  • Yumurtlama kadında ayda 1 gün olur ve kadın yumurtlama olan gün dışında da cinsel ilişkide bulunarak hamile kalabilir. Ancak bu hergün için geçerli değildir, hangi günler hamile kalabileceği yukarıda açıklanmıştır.
 
Geri
Üst