Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlama olmamasının nedenleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Normalde kadının yumurtalıklarında her ay bir yumurta hücresi gelişir, olgunlaşır ve ortalama adetinin 12.-14. günleri arasında ovulasyon (yumurtlama-çatlama) meydana gelir. Bazı kadınlarda bu gerçekleşmez ve buna duruma “Anovülasyon” adı verilir.
  Anovulasyon genellikle adet düzensizliklerine yol açar. Bu kadınlarda genellikle adet araları uzar (oligomenore), bazen fazla kanamalar da görülebilir.

  Hormon tahlilleri ve yumurtalıkların ultrason ile incelenmesi bilgi vermektedir. Adetinin 3. günü yapılan hormon tetkikleri bilgi verebilir.
  Anovulasyon olup olmadığı ise ultrasonla takip edilebildiği gibi, vücut ısısı ölçümleri ve adetin 21. günü ölçülen progesteron hormonu seviyesiyle de anlaşılabilir.

  Bu tür belirtilerin olmaması bazı aylarda kadınları yumurtlama olmaması hakkında oldukça kuşkulandırabilir ancak kesin tanı ultrason incelemesi ve bazı hormon (progesteon hormonu) tahlilleri ile konabilir.  < Konu Resmi..>


  Tedavisi:
  Tedavi hastanın gebelik isteyip istememesine göre değişebilir. Gebelik isteyen hastalarda ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi, yumurta büyütme tedavisi) verilir. hamilelik istemeyen hastalarda genellikle değerlendirme sonucunda hormonal ilaçlar ile adet düzenleyici tedavi verilir. Tedavi hastanın yaşına, gebelik isteminei anovulasyonun sebebine, diğer hastalık ve şikayetlerin varlığına göre değişkenlik gösterir.

  Yumurtlama olmayan hastalar ile ilgili halk arasında "yumurtalık tembelliği" veya "yumurta tembelliği" deyimi sık kullanılır ancak bu isimde bir hastalık tıpta yoktur. Burada tembellik kelimesinden kasıt yumurtalıklardan her ay düzenli yumurtlama olmaması, hastanın sık sık anovulasyon dönemleri geçirmesidir.


   
Yumurtlama olmamasının nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yumurtlama

  Yumurtlama

  Yumurlama olduığunda gebelık ne zaman belı olur bilen varmı
 2. yumurtlama

  yumurtlama

  bende folikul buyumuyor,prolaktinim yuksek,bu durumda hamile kalan varmi?
 3. Yumurtlama Olmamasının Sebepleri Nelerdir ?

  Yumurtlama Olmamasının Sebepleri Nelerdir ?

  Bu konu; yumurtlama olmamasının sebepleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, noırmal şartlarda her kadın ayda bir kaz yumurta oluşturur. Bu sayede de regl olayı düzenli bir şekilde meydana gelir. Düzenli regl yaşayan kadınlarda da hamile kalabilme yeteneği sağlanmış olur. Ancak menopoz dönemi yanında yumurtlama sorunu yaşayan kadınlar regl olamaz ya da düzensiz regl olurlar....
 4. Dua ediyorum kabul olmuyor neden?

  Dua ediyorum kabul olmuyor neden?

  Şartlarına uygunsa dua kabul olur. Hadis-i şerifte, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder) buyuruldu. (Tirmizi) Duanın kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi] Yapılacak işlerden...
 5. Kadınlarda yumurta çatlamamasının nedenleri

  Kadınlarda yumurta çatlamamasının nedenleri

  Kadın kısırlığının nedenlerin den biride yumurtlamaya bağlı sorunlardır. Bir çok kadın yumurtlama problemin den ötürü gebe kalamamaktadır. Sperm ve yumurta bir araya gelerek döllenmeyi gerçekleştirir. Döllenmenin gerçekleşmesi için kadının yumurtlaması erkeğinde spermlerini bu dönemde kadının rahmine dökmesi gerekir . Ovülasyon kadınlar da her ay 1 defa geçekleşen ,üreme fonksiyonunun...

Sayfayı Paylaş