Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

 • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
 • Başlangıç tarihi
Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman
ovulasyon hesaplama ovulasyon ne demek ovülasyon yumurtlama takvimi yumurta çatlaması nasıl anlaşılır
Yumurtlama Gününün Belirlenmesinde Kadının Kendi Kendine Kullanabileceği Yöntemler

Salgı İnceleme Yöntemi


Rahimağzından salgılanan mukus (mukus, "kaygan, yapışkan sıvı" anlamına gelir), adet döngüsü boyunca salgılanan hormonların (östrojen ve progesteron hormonları) etkisiyle döngünün farklı günlerinde farklı özellikler gösterir. Bu değişiklikleri anlayabildiğinizde yumurtlama gününüzün olduğu zamanı da doğru bir şekilde belirlemeniz mümkündür.

Günlük kontrollerinizde rahimağzı salgınızın özelliklerini işaret ve orta parmaklarınızı vajinanızın derinliklerine yerleştirerek belirlemelisiniz. Salgının bir kısmını parmaklarınızla toplayıp dışarı alabilirseniz işiniz daha da kolaylaşır.

Bakmanız gereken salgının kıvamı ve esnekliğidir:
Rahimağzı salgısı adet döngüsünün ilk günlerinde yani östrojen hormonunun kanda yükselmeye başladığı zamanlarda yapışkan bir özelliktedir.

Daha sonra kan östrojen hormonu seviyesi yumurtlamanın hemen öncesinde en yüksek seviyeye ulaştığında kaygan ve oldukça esnektir, salgının çektikçe uzadığını görebilirsiniz (
Yumurtlama gerçekleştikten sonra salgı yine yapışkan, ancak çektikçe uzamayan özelliklerine geri döner.

Elinize gelen salgı yumurta akı kıvamlı, beyaz-sarı renkli ve baş ve işaret parmaklarınız arasında çektikçe, yani parmaklarınızı birbirinden uzaklaştırdıkça uzama eğilimi gösteren bir özellik taşıyorsa ve vajinanızın "ıslak" olduğunu hissediyorsanız bu, yumurtlamanızın kısa süre önce gerçekleştiğini veya yaklaştığını gösteren en değerli bulgulardan biridir.
Mukusun en bol olduğu ve kıvamının en fazla olduğu gün yumurtlama gününüzdür. Bundan sonra rahimağzı salgınız giderek bu özelliklerini yitirir.

Bazal vücut ısısı ölçme yöntemi
Yumurtlama olduktan sonra vücut ısısı önce hafifçe düşer, progesteron hormonu salgısıyla birlikte birkaç dizyem (derecenin onda biri) yükselir. Bu yöntemi kullanabilmeniz için elinizde bazal vücut ısısı ölçmeye uygun hassas bir termometreniz olmalıdır.Yukarıdaki resimde bazal vücut ısısının günlere göre değişiminin grafiğe dönüştürülmüş şekli görülmektedir. Yumurtlamanın olduğu 14. gün ısının hafifçe düştüğüne, daha sonra belirgin bir şekilde yükseldiğine dikkat ediniz.

Bazal vücut ısısı ölçme yöntemi gebe kalınabilecek günlerin belirlenmesinde değil, yumurtlamanın olduğu ve böylece gebe kalma ihtimalinizin nispeten düşük olduğu günlerin belirlenmesinde daha çok işe yarayabilir. Bu yöntemi yumurtlamanızın olup olmadığını geriye dönük olarak belirlemek için doktor önerisiyle kullanabilirsiniz.

Vücut ısısının uykusuzluk, ateşli hastalıklar, yorgunluk, stres gibi olaylardan da etkilendiğini ve bu durumlarda arttığını unutmamalı ve bu yönteme çok fazla güvenmemelisiniz.

Dr. Kağan KOCATEPE
(© 28 Gün / Kadın Olmak-2003).
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Gebelik isteyen melekler, ovülasyon gününü hesaplayabilmek size uzun aylar beklemek yerine kolay ve sağlıklı bir cinsel ilişki zamanı tespit etmenizi sağlar. O nedenle BBT yani bazal vücut ısınızı ve serviks mukozanızı takip etmeye bakın. Bir süre sonra bir pattern oluştuğunu, aslında belirli bir düzenin olduğunu göreceksiniz.
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Yumurtlama Olayı (Ovulasyon) Nasıl Gerçekleşir?

Kız bebekte, yumurtalıklar daha anne karnında iken gelişirler. Milyonlarca olgunlaşmamış yumurta hücresi, kız bebek doğduğu anda yumurtalıklarda mevcuttur. Ancak bir kadın doğurganlık dönemi boyunca yaklaşık 500 kez yumurtlar. Diğer yumurtalar ise kullanılmadan atrofiye gider, yani küçülüp yok olurlar.
Doğumda bir kız bebek, yumurtalıklarında ortalama 400 bin yumurta hücresine sahiptir.

"Puberte" adı verilen buluğ çağında, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan "FSH hormonu" etkisiyle yumurtalıklarda her ay 3-4 yumurta hücresi seçilerek uyarılmaya başlanır. Bu grup yumurta hücresi içinden birisi baskın olarak gelişimine devam eder (dominant follikül). O siklusta kullanılmak üzere hazırlanan bu özel yumurta hücresi olgunlaşmaya başlar.

Dominant folikül yani seçilen özel yumurta da bazı hormonlar salgılayarak (estradiol, progesteron) "ovulasyon (yumurtlama)" sürecine katkıda bulunur.

Folikülden salgılanan hormonların etkisiyle beyine gönderilen mesajlar yoluyla "LH hormonu" kanda yükselmeye başlar. LH’ nın maksimum düzeyde salgılanmasını takiben yaklaşık 36. saatte ovulasyon yani yumurtlama olacaktır. Bu da siklusun orta dönemine (28 günde bir olan adetlerde yaklaşık 14. güne) uyar.

Özet olarak; adetin başlangıcında 2-3 mm’den başlayarak büyüyen ve olgunlaşan dominant folikül, 20-22 mm çapa ulaştığında LH hormonun pik yapması yani en tepe noktasına ulaşması neticesinde çatlayarak atılır. Bu olaya "ovulasyon" adı verilir.

Adet döneminin başından itibaren gelişen sadece yumurta değildir. Rahim iç dokusu da (endometrium) kendini olası bir gebeliğin yerleşebileceği şekilde "yuvalanmaya (implantasyon)" hazırlar. Adet döneminden sonra gittikçe kalınlaşarak ovulasyon sonrası olası bir döllenmiş hücrenin yuvalanmasına için elverişli hale gelir.

Aşağıdaki resimde yumurtlama öncesi, yumurtlama (ovulasyon) ve yumurtlama sonrası dönemlerde, rahim iç zarının (endometriumun) hormonlara verdiği cevaba bağlı olarak geçirdiği değişiklikler gösterilmektedir.

Tüplerin ucunda yer alan "fimbria" isimli yapışkanlı kısım, yumurtalıktan atılan yumurtayı yakalayarak tüpün içine alır. Tüp içinde rahme doğru ilerlemeye başlayan yumurta eğer sperm ile birleşirse burada döllenir ve artık gebelik süreci başlamış olur. Bu şekilde tüm gebelikler tüpte başlar. (Eğer ki tüplerde döllenmiş olan hücre rahim içine belli bir sebepten dolayı inemez ve tüplerde gelişmeye devam ederse bu olaya "dış gebelik (ektopik gebelik)" adını vermekteyiz.)

Eğer birleşme yani sperm ile yumurtanın döllenmesi (fertilizasyon) olmazsa yumurta atılır ve kalınlaşan endometrium adet döneminde dökülür. Biz bunu normal adet kanaması şeklinde görürüz.

Görüldüğü gibi yumurtlama (ovulasyon), karmaşık gibi görünmekle birlikte oldukça ritmik bir algoritma izleyen bir süreçtir.

Yumurtlama fonksiyonlarının değerlendirilmesi de bu aşamalar göz önünde tutularak yapılır.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ İLK HAFTA NASIL ANLAŞILIR TIKLAYINIZ
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Yumurtlama Günü (ovulasyon) Nasıl Anlaşılabilir?

Hiçbir yöntem yumurtlama gününü kesin olarak belirleyemez. Olası günü belirlemek için bazı testler vardır.

Bu testlerin amacı çocuk isteyenlerde o günlerde ilişki yoğunluğunu arttırmak, gebelik istemeyenlerde ise tam tersi o günler için uygun şekilde korunmaktır.

Bazal Vücut Isısı Takibi
Bazal vücut ısısı takibi, yumurtlamanın olup olmadığının saptanması için basit ve ucuz bir yöntemdir.

Bunun için kişi her gün uyandıktan sonra yataktan kalkmadan, ağızdan vücut ısısını ölçerek, adet gününe göre kaydeder. Normalde yumurtlama sonrasında salgılanan progesteron hormonuna bağlı olarak adet döneminin ortasına rastlayan bir dönemde vücut ısısı yaklaşık 1 derece yükselir.

Eğer yumurtlama olmazsa ısı değişimi de olmaz. Bu takip, soğuk algınlığı gibi vücut ısısını etkileyen birçok faktörden etkilenebileceğinden kesinlik taşımaz.

İdrarda LH Ölçümü
Yumurtlamanın takibi için yumurtlamayı uyaran ve salgılandıktan sonra idrarla atılan 'luteinize edici hormonu' (LH) saptayan özel idrar çubukları da kullanılabilmektedir.

Endometrial Biopsi
Beklenen adetten 1-3 gün önce rahim iç yüzünden alınan (endometrial) biyopsiler yumurtlamanın olup olmadığı konusunda yardımcıdır. Biyopsi işlemleri ile progesteron hormonunun yeterli salgılanıp salgılanmadığı da değerlendirilebilir.

Ultrason Takipleri (Follikulometri)
Günümüzde ise yumurtlamanın tespitinde ultrason takipleri ve 28 günde bir adet gören kadınlarda 19 - 24. günler arasında yapılan kanda progesteron hormon düzeylerinin ölçülmesi en sık olarak kullanılmaktadır.

Yumurtlamanın tespiti için pek çok yöntem olmasına rağmen yine de tam gününü kesin olarak saptamak hiçbir yöntemle mümkün olmamaktadır.

alıntı
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Planlı hamilelik özellikle kariyer yapma çabasındaki çalışan çiftler için büyük önem taşıyor. Ama "Artık bebek sahibi olmanın zamanı geldi diyorsanız fazla vakit kaybetmeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Taşdemir'in önerilerine kulak verin.
Günümüz koşulları hemen hemen her alanda olduğu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmayı gerektiriyor. Ama kararı verince bebek de hemen gelmiyor. Aylarca çaba! sarfedildiği halde ve klinik olarak hiçbir sorun bulunmamasına rağmen, bazen istenilen hamilelik bir türlü gerçekleşmiyor. Çünkü ya yumurtlama zamanı tutturulamıyor ya da farkında olmadan hamileliği engelleyen hatalar yapılıyor. Oysa maddi ve manevi açıdan hazır olunan bir dönemde bebek sahibi olmak istendiğinde insanların beklemeye pek de fazla tahammülü olmuyor. Peki, doğru olduğu düşünülen zamanda, vakit kaybetmeden hamileliğin gerçekleşmesi için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? Uzmanlara göre hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan ve korunmayan bir çiftin ortalama hamile kalma şansı, her adet döneminde yüzde 25 civarında. Çiftin yaşı, regl döneminin zamanı ve ilişkilerin sıklığı ise başarıyı etkileyen en önemli faktörler. Hamileliği sağlayan ve destekleyen koşullara dikkat ederek arzu ettiğiniz bebeğe bir an önce kavuşabilmek için uzmanımızın önerilerini dikkatlice uygulayın.

İdeal yaşta mısınız?
Tıbbi araştırmalar, çocuk sahibi olabilecek çağdaki yetişkinlerin yüzde 10 - 15'inin kısırlık problemi ile karşılaştığını ortaya koyuyor. Aktif bir cinsel yaşamı olan çiftlerin yüzde 57'si üçüncü ayda, yüzde 72'si altıncı ayda, yüzde 85'i de birinci yılın sonunda hamile kalıyor. Hamilelik için gereken süre, çiftlerin yaşları yükseldikçe artıyor. Yaşla beraber kadının üretkenliğinin azaldığını belirten uzmanlar yaşın çocuk sahibi olunmasında bu kadar önemli olmasını başlıca iki nedene bağlıyorlar.
Birincisi yaşlanma sonucunda yumurtaların kaliteleri bozuluyor. İkincisi, ilerleyen yaşla birlikte erken gebelik kaybı olasılığı artıyor. Bir kadın üreme çağı boyunca ortalama 400 - 500 kez yumurtluyor, yaş ilerledikçe kaliteli yumurta sayısı da azalıyor.

Hamilelik öncesi hazırlık çok önemli
Prekonsepsiyon dönemi olarak adlandırılan döllenme öncesi hazırlık döneminin son derece önemli olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Taşdemir, bu dönemin en sağlıklı şekilde geçirilebilmesi için anne adayının gebeliğin 2-3 ay öncesinden başlayarak bu 9 aylık döneme hazırlanması gerektiğini vurguluyor: "Döllenme ve döllenen yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunması ile başlayan gebelik sürecinde bebeğin organlarını oluşturan hücreler büyük bir hızla bölünerek çoğalır ve oluşturacakları organ sistemlerine göre farklılaşır. Dolayısıyla gebeliğin organların oluştuğu bu ilk dönemi çok önemli."
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Yumurtlama döneminizi tespit edin
Kadınların en fazla doğurgan oldukları döneme ait şöyle küçük formüller söz konusu: Adetin başladığı gün "1. Gün" olarak kabul ediliyor ve 28 günde bir adet gören kadında yumurtlama 13.- 15. gün arasında gerçekleşiyor, işte bu dönem en fazla doğurgan olunan zaman. Ancak kadınların tümü bu dönemde yu-murtlamıyor. Bazıları biraz daha önce veya sonra yumurtlayabiliyor. Bazıları da hiç yumurtlamıyor.
Unutulmaması gereken nokta şu! Yumurtlama problemleri olmasına rağmen kadınlar adet görebiliyor ve yumurtlama gücü aydan aya değişebiliyor. Yumurtlamanın olup olmadığı ultrason ya da kan testleriyle belirlenebiliyor.
Erkek spermi cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 48-72 saat kadın vücudunda canlı olarak kalabiliyor, işte kadının en doğurgan olduğu bu zamanda, spermin de orada olması gerekiyor, bir de yeterli sperm bulunabilmesi için her gün yerine gün aşırı cinsel ilişkiye girilmesi.
Çünkü fazla sayıda cinsel ilişkide bulunmak erkeğin menisindeki sperm sayısını azaltıyor.

Yumurtlamanın gerçekleştiği nasıl anlaşılır?
Göğüslerde hassasiyet, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı, rahatsızlık hissi, vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın artması gibi şikayetler yumurtlamanın gerçekleştiğinin belirgin işaretleridir. Ayrıca eczanelerde satılan ovülasyon belirleme testleri ile de yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Test yaptırabilirsiniz
Jinekologların yumurtlama zamanını izlemek için kullandıkları en önemli yöntem LH düzeyinin tespiti. LH düzeyindeki ani yükseliş, yumurtlamanın 1-1.5 gün içinde başlayacağını, dolayısıyla kadının adet dönemi içindeki en verimli 2-3 gününün başladığını işaret eder. İşte bebek sahibi olmaya karar veren çiftler için cinsel ilişkiye girilmesi en öncelikli günler, bu günlerdir. İdrardaki LH düzeyindeki ani yükselişi artık eczanelerde satılan testler sayesinde evinizde de zamanında ve kolayca tespit edebilirsiniz.

Siz yine de tedbirli olun!
İlişki sırasında kayganlaştırıcı olarak tükürük veya diğer krem vs. gibi maddelerin kullanılması spermleri öldürerek hamileliği önleyebilir. Ayrıca yer çekiminin etkisiyle ayakta veya oturur pozisyonda kurulan ilişkide ya da ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıldığında spermlerin rahim ağzındaki açıklıktan geçmeleri zorlaşır, ilişki sonrası kadının bir süre sırt üstü yatması hamilelik ihtimalini artırabilir. Her şeye rağmen tamamen sağlıklı bir çiftin hamilelik elde etme şansı her ay yüzde 25'tir. Hamilelik ve öncesindeki dönemde çiftlerin yüksek ısıya maruz kalmaktan kaçınmaları gerekir. Saunadan ve çok sıcak suyla banyo yapmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca hamilelik ve hamilelik öncesi dönemde çalışma ortamında böcek öldürücü, kurşun, etilen oksit gibi kimyasal maddelere ve radyasyona maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bu dönemde çamaşır suyu vs. gibi temizlik maddeleri kullanırken eldiven kullanmaya ve bu maddeleri solumamaya özen gösterilmelidir. Günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla video, display terminallerinden (bilgisayar ve televizyon ekranı) yayılan elektromanyetik alanın da hamilelere zararlı, olabileceği düşünülmektedir. Bu tip enerjiye maruz kalan kadınlarda düşük oranının arttığı gösterilmiştir. Bu zararlı etkiden korunmak için bilgisayar ekranından 80 cm. uzakta oturulması önerilir. Özellikle monitörlerin arka bölgelerinden uzakta oturmak gerekir.
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Doğum kontrol hapı kullandıysanız...
Doğum kontrol hapları en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri. Ancak doğum kontrol hapını uzun süre kullanan ve bırakan kadınlarda bir süre daha yumurtlama problemi görülebiliyor. Bu sebeple hamile kalmak için geçen süre diğer doğum kontrol yöntemlerine göre uzun olabiliyor. Bu uzamaya karşın, doğum kontrol hapı kullanımıyla kısırlığın arttığı konusunda herhangi bir kanıt yok. Doğum kontrol hapıyla korunan kadınlar hapları kullanmaya devam ederken de (örneğin kullanmaya yeni başladıklarında) veya kestikten hemen sonra hamile kalabilirler, bu durumda bebeğin sağlığı olumsuz etkilenmez.

Şansınızı artırın!

 • Sağlıklı beslenmek yumurta ve sperm kalitesini, dolayısıyla da döllenmeyi etkiler. Hamilelik öncesi dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinilmesi ve bunların hamilelik süresince devam ettirilmesi çok önemli. Düzenli beslenme alışkanlığı anne adayına, ailesine ve gelişecek bebeğin sağlığına katkıda bulunur.
 • Boyunuza ve vücut yapınıza uygun kiloda olmak, sağlıklı bir hamilelik için ayrıca önemli. Hamile kalmadan önceki dönemde yağdan fakir, liften zengin diyet uygulanarak ve egzersiz yaparak kilo verilmesi uygun olur. Ancak hızlı kilo verebileceğiniz diyetler hamile kalma şansını düşürüp, hamilelik öncesi besin depolarınızı azaltır.
 • Sağlıklı hamilelik için en önemli vitamin folik asittir. Döllenmeden hemen sonra omurilik ve sinir sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar. Hamilelikten önceki 3 aylık dönemden itibaren, günde 400 mg. folik asit takviyesi sinir sistemiyle ilgili bozuklukların oluşmasını engeller. Folik asit narenciyede, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde bulunur,
 • Günde 300 mg.'dan (3 bardak filtre kahve) fazla kafein alınması üreme sağlığını olumsuz etkiler. Kafein kahvenin dışında çay, kakao, kolalı içecekler gibi birçok gıdada bulunur. Bazı çalışmalar fazla kafein alımının düşüklere yol açtığını göstermiştir. Hamilelik ve öncesi dönemde kafein alımı mümkün olduğu kadar azaltılmalı ve kafeinsiz içecekler tercih edilmelidir.
 • Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde hiç alkol alınmaması en doğru yaklaşımdır. Alkol erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini azaltır.
 • Hamilelik ve öncesi dönemde sigara içilmemesi ve sigara içilen ortamlardan uzak durulması gerekir. Sigara yumurta ve sperm kalitesini bozar, yumurtanın döllenmesini ve döllenen yumurtanın rahme tutun-masını zorlaştırarak hamileliği önler. Sigara içen kadınlarda dış gebeliğin daha sık görüldüğünü gös-teren çalışmalar vardır. Bu dönemde sigara bırakmayı kolaylaştıran nikotin sakız ve bantlarının kullanımı önerilmez.
 • Suni tatlandırıcılar ve bunları içeren gıda maddelerinin kullanımından da hamilelikte ve öncesindeki hazırlık döneminde kaçınılması gerekir.
 • Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde çiftlerin stresten mümkün olduğu kadar uzak kalması ve yeterince dinlenmesi gerekir.
 • Egzersiz fazla ağır olmamak şartıyla önerilir. Ağır egzersiz kadın ve erkekte üreme sağlığını olumsuz etkiler.
Kaynak: Eltern Bebek Dergisi, Sayı: 2001/02
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

PREKONSEPSİYON (GEBELİK ÖNCESİ DÖNEM)

Prekonsepsiyon dönemi olarak adlandırılan döllenme öncesi hazırlık dönemi çok önemlidir.
Döllenme ve implantasyon (döllenen yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunması)ile başlayan gebelik sürecinde bebeğin organlarını oluşturan hücreler büyük bir hızla bölünerek çoğalır ve oluşturacakları organ sistemlerine göre farklılaşır. Dolayısı ile gebeliğin organların oluştuğu bu ilk dönemi çok önemlidir. Bu dönemin en sağlıklı şekilde geçirilebilmesi için anne adayı gebelik ten 2-3 ay öncesinden başlayarak bu 9 aylık döneme hazırlanmalıdır.

GEBELİK NE ZAMAN GERÇEKLEŞİR

Mensturuel siklus (adet siklusu – adet dönemi ) hormonlarla düzenlenir. Siklusun ortalarına doğru yumurtalıklarda gelişen folikül ( içinde yumurta gelişen sıvı dolu kesecik ) büyür ve çatlayarak içindeki yumurtayı serbest bırakır. Yani ovulasyon ( yumurtlama ) gerçekleşir.

Folikülden salınan yumurta 24 saat canlı kalır . Cinsel ilişki sırsında kadın cinsel organlarına salınan spermler ise 48 saat canlılığını koruyabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere hesaplanan yumurtlama tarihinden 2 gün öncesinden başlayarak gün aşırı cinsel ilişkiye girmeleri önerilir. Yumurtlama (Ovulasyon) bir sonraki adet kanamasının başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir.

Adet siklusları 28 gün süren kadınlarda ovulasyon 14. gün de gerçekleşir.Adet siklusu 35 gün süren bir kadında ovulasyon ( 35 – 14 : 21 ) 21. günde gerçekleşirken , 25 gün süren bir kadında (25 – 14 : 11) 11. günde gerçekleşir.

OVULASYONUN GERÇEKLEŞTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

1 – Göğüslerde hassasiyet
2 - Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı , rahatsızlık hissi
3 - Vaginal akıntıların artması
4 - Vücut sıvısının artması

Eczanelerde satılan
ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Gebe kalmak için ovulasyonun gerçekleştiği günden iki gün öncesinden başlayarak gün aşırı cinsel ilişkide bulunması önerilir. Fazla sayıda cinsel ilişkide bulunmak erkeğin menisindeki sperm sayısını azaltır.İlişki sırasında lubrikasyon (kayganlaştırıcı) olarak tükürük veya diğer krem vs gibi maddelerin kullanılması spermleri öldürerek gebeliği önleyebilir.

Yer çekiminin etkisi ile ayakta veya oturur pozisyonda kurulan ilişkide veya ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıldığında spermlerin rahim ağzındaki açıklıktan geçmeleri zorlaşır.İlişki sonrası kadının bir süre sırt üstü yatması gebelik ihtimalini arttırabilir. Her şeye rağmen tamamen sağlıklı bir çiftin har ay gebelik elde etme şansı % 25 tir.

Herhangi bir kontrol yöntemi kullanmayan çiftlerin %75’i 6 ay içinde gebe kalır.Doğum kontrol hapı ile korunan kadınlar hapları kullanmaya devam ederken veya kestikten hemen sonra gebe kalabilirler bu durumda bebeğin sağlığı olumsuz etkilenmez.

alıntı
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Melekler internette ne yazık ki tamamına yakını yabancı dillerde olmak üzere bir çok ovülasyon takvimi buldum, bir tanesi hoşuma gitti. Free-trial olarak 45 günlük bedava kullanım süresi veren bir site buldum ve indirdim.Bu .exe olarak indiriliyor, sonra bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Kurduğunuz andan itibaren 45 günlük deneme süresi başlıyor. Aslında full sürümü 34 $.

Bu takvimle, fertilitenizi yani doğurganlığınızı görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey menstrüel periyod sürenizi yani siklus uzunluğunuzu ve SAT'ı (son regl gününüzü) tarih olarak programa girmek.

Sizin için bir sürü bilgi çıkıyor ekrana.

Denemesi bedava...

(Resmin yanındaki "download now" diyen turuncu ikona tıklayınız)
Buradan indirin
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Bu takvim nasıl kullanılıyor onu anlatayım. Öncelikle açılan takvim penceresinin sol üst tarafında "My Menstrual Cycle" yazan bir yer var. En önemli kısım burası.

'Edit' diyerek öncelikle burayı düzenliyoruz. "Last Period" sizin son regl gününüz. "Cycle length" regl dönemi uzunluğunuz. "Luteal Phase" ovülasyonla regl başlangıcı arasındaki dönemdir. Genellikle 14 gündür ancak siz yine de regl uzunluğunuza göre dikkat edin.

Bu adımlardan sonra altta "My Goal" diyor, yani hedefim. Bu takvim gebe kalmak için kullanılabileceği gibi, gebelikten korunma için de kullanılabiliyor. "Avoid pregnancy" derseniz bu gebe kalmak istemediğiniz bir takvim oluşturmaya hazırlanır. "Conceive (any gender)" seçeneğini işaretlerseniz, hamile kalmak istediğinizi ve cinsiyetin önemli olmadığını ifade eder. "Conceive a girl" kız çocuğu istediğinize, "conceive a boy" erkek çocuğa hamile kalmak istediğinize işaret eder.

Configure dediğinizde takvim ortaya çıkar. Şimdi takvimdeki renkler ve şekillerden bahsedeyim. "Legend" harita işaretleri demek.

Öncelikle yeşil renkler ve anlamları: en açık yeşil "Low fertility" yani düşük gebelik ihtimali, daha koyu olan yeşil "Medium/high fertility" yani orta/yüksek derecede gebelik ihtimali, koyu yeşil olan "Highest fertility (ovulation)" ise en yüksek gebelik ihtimali (ovülasyon) anlamına geliyor.

Pembeler menstrüel kanamanın derecesini gösteriyor. Light olan en hafif, heavy olan en yoğun.

Beyaz renkli kutucuk "non-fertile" days yani gebelik şansının olmadığı günler.

Kalp resmi "have intercourse" yani ilişkiye girilmesi gereken günler.

En sonda da "abstain from intercourse" yani cinsel ilişkiden kaçının demek. Sanıyorum bu gebelik istemeyenler için yapılmış.

Takvime bilgileri girdiğinizde bu renkler ve şekillerle size bilgiler veriyor.

Kolay gelsin melekler....

Bilge
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Başka bir şey daha keşfettim işte burada...

hamile-kalma-yumurtlama-takvim-hesaplayici.JPG


Tıkladıktan sonra açılan sayfada "Ovulation Calendar" yazması lazım. Aşağıya inin. Orada bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

First Day of Your Last Period: Son Adet Gününüz

Length of Cycle: Regl uzunluğunuz (adet döngünüzün uzunluğu)

Desired Sex of Baby: İstenen bebek cinsiyeti (any: herhangi biri, boy: erkek, girl: kız)

Show me my most fertile days for: Bana gebe kalmam için en muhtemel günleri göster diyorsunuz ve bunun için bir zaman dilimi seçiyorsunuz. 1'den 6 aya kadar olan bir dilimi seçebilirsiniz. Mesela 3 ayı seçtiğinizde size o üç ay boyunca en önemli tarihleri tek tek veriyor.

En son "Plan it" ikonuna tıklıyorsunuz ve takviminiz ortaya çıkıyor.

Takvime bakalım beraber.

Month 1: Birinci ay

-First day of your cycle - Reglin ilk günü
- A little bit fertile - Az ihtimal
- Fertile - gebelik için muhtemel
- VERY fertile - çok muhtemel
- Time to ovulate - gebelik için en uygun zaman

daha aşağıda ise
-End of cycle - Reglin bitimi
- No period? Maybe you're pregnant! - Hala regl olmadınız mı? Belki de hamilesiniz!
- If you are, this is your approximate due date. - eğer hamileyseniz bebeğin beklenen doğum tarihi

diye her ay için tek tek tarihleri veriyor. Umarım işinize yarar. Sevgiler

Bilge Gokcen
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Ben araştırmaya devam ediyorum. Buldukça buraya yazarım melekler... Herkese sevgiler.

Bilge Gokcen
 
Son düzenleme:
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

Bir başka site daha buldum. Türkçe sitelerde ovülasyon hesaplama sistemi hep aynı, hep aynı hesaplayıcıyı kullanmış bütün siteler. Yabancı siteler de bu bebek cinsiyetine kafayı takmış herhalde :D

Neyse ben size takvimi tanıtayım. Daha basit kullanımı olan bir takvim diğerlerine göre. Yine de ben ilk tanıttığımı tavsiye ediyorum :)

Bu takvimde yapmanız gereken şey buraya tıklamanız. Karşınıza ovulation calendar çıkacak. Diğerlerinde olduğu gibi buna da bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

Last Period: Son regl günü. Buraya tarihi girerken Ay / Gün / Yıl Şeklinde girin. Mesela 11/3/2007 gibi.

Cycle Length: Regl dönemi uzunluğu

Luteal Phase: Ovülasyonla regl başlangıcı arasındaki dönem, genellikle 14 gündür.

Bütün bilgileri girdikten sonra "compute ovulation" diyorsunuz ve takvim sizin için hesaplama yapıyor.

Bu takvimde de harita işaretleri (legend) var.

Onlara bakalım.

a girl could be conceived this day : bu günde bir kız çocuğa hamile kalabilirsiniz
A boy could be conceived this day : bu günde bir erkek çocuğa hamile kalabilirsiniz

Pembe renkli günler: Your period should be present this day : Bu günler regl olmanız gereken günler
Açık yeşil renkli günler: You are ovulating. Pregnancy is possible : Ovülasyon dönemindesiniz, Gebelik olası
Koyu yeşil gün: This day the egg is released : Bugün yumurtlamanın olduğu gün (yani en muhtemel gebelik günü)

Bu işaretlere göre ovülasyon takviminizi ve en muhtemel gebelik günlerinizi görebilirsiniz. "Previous" (önceki) ikonuna tıklayarak geçmiş aylara, "next" (sonraki) ikonuna tıklayarak önümüzdeki aylara bakabilirsiniz.

Umarım işinize yarar, kolay gelsin melekler.

Bilge
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

İstemelerine rağmen gebelik elde edemeyen çiftlerden bazılarında altta yatan problem uygun zamanda ve yeterli sıklıkta ilişkinin olmaması, ya da uygulanan yanlış yöntemler gibi çok basit nedenler olabilir.

Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları %20-25 arasındadır. Çiftler bilgi eksikliği nedeni ile yaptıkları bazı davranışlar yoluyla bu olasılığı azaltabilirler. Kısır olduklarını düşünen bazı çiftlerde alınacak basit tedbirler ve uygulanacak çok kolay yöntemler ile hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edilebilir.

Uygun zaman

Gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması gereken ilk soru en uygun zamanın ne olduğudur. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet siklusunun 14. gününe denk gelir. (adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. gün). Ancak yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği, ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 9 ile 15. günler arasında gün aşırı cinsel ilişki olması gebelik şansını yükseltir.

İlişkinin her gün önerilmemesinin sebebi erkeğin sperm kalitesini düşürmemektir. Her ilişkiden önce erkeğin en az 48 saat süreyle boşalmaması özellikle sperm sayısı düşük ya da sınırda olan erkekler için yararlıdır. Alınabilecek başka bir önlem de ilişkinin sabah olmasıdır. Boşalmanın olmadığı geceyi takip eden sabah erkeğin sperm düzeyleri en yüksek sayıdadır. Ancak bu ilişkiler yaşanırken "bugün mutlaka ilişkide bulunmamız gerekir" şeklinde stres yaratmak gebelik açısından olumsuz etki gösterir. Bu stresi gidermek için olayı kendi haline bırakmak veya egzersiz, yürüyüş gibi stres giderici faaliyetlerde bulunmak gereklidir. Unutulmamalıdır ki üreme sistemini yöneten bütün hormonlar hem fiziksel hem de ruhsal strese karşı hassasdır.

Uygun Şekil

Gebelik için uygun dönem saptandıktan sonra ikinci aşama cinsel birleşmenin şeklidir. Pek çok pozisyon gebelik için uygun ortam yaratmaz. Normal bir ilişki sonrası gebelik oluşabilmesi için spermlerin vajinaya uygun şekilde bırakılması ve vajinanın spermlerin rahim içine doğru ilerleyebilmesi için uygun pozisyonda durması gerekir. Bu şartları sağlayan pozisyonlar erkeğin üstte olduğu, kadın ve erkeğin yana doğru dönük olduğu pozisyonlar ile kadının diz-dirsek pozisyonunda olduğu şekillerdir. Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur. Diz-dirsek pozisyonu ise özellikle sperm sayısı düşük olan durumlarda ek fayda sağlar. Oturur pozisyonda, kadının üstte olduğu veya ayakta olan cinsel ilişkiler gebelik elde etmek için uygun değildir.

İnsanlarda cinsel ilişkinin amacı büyük ölçüde haz almak olmasına rağmen biyolojik açıdan primer amacı soyun devamını sağlamak yani gebelik elde etmektir. Bu amaç dışında birleşme doğada sadece insanda ve birkaç türde daha olmaktadır. Gebelik elde etmek isteyen çiftler bu nedenle ilişki esnasında bazı etkinliklerden kaçınmalıdırlar. Bunların başında oral seks gelir. Tükrük içinde bulunan birtakım enzimler ve bakteriler spermlerin dölleme kabiliyetini azaltır, hatta spermlerin ölümüne neden olabilir. benzer şekilde anal seks de sperm aktivitesi üzerinde olumsuz etki yaratabileceğinden bu tür ilişkilerden kaçınılmalıdır. Yine benzer mekanizma ile ilişki esnasında kullanılabilen kayganlaştırıcılar da sakıncalıdır. Özellikle petrol bazlı olan vazelin, masaj yağları gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalı, mutlaka kayganlaştırıcı kullanılması gerekiyor ise su bazlı olanlar tercih edilmelidir. Gebelik arzulayan çiftlerin su altında veya içinde ilişkide bulunmaları vajen pH'ı bozulacağından sakıncalıdır. Sıcak su da sperm sayısı ve hareketliliğini bozacağından önerilmez.

İlişki sonrası

Eğer ilişki sonrası kadın hemen ayağa kalkarsa fazla miktarda meni dışarıya kaçacaktır. Spermler rahim ağzına ulaşacak yeterli zaman bulamadıkları için bu durum gebelik elde edilmesi açısından önemlidir. Gebe kalmak isteyen bir kadın ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıp idrar yapmaya ya da yıkanmaya gitmemelidir. İdeal olan kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatmasıdır. Erkek de meni kaçağını azaltmak için birkaç dakika kadar kendini geri çekmemelidir.

Vajina dışarıdan kulanılan herhangi bir maddeye gereksinim duymadan kendi kendini temizleyebilen ve uygun ortamını yaratan bir organdır. Adet kanaması ve ilişki sonrasında dahi vajina sağlıklı kalabilmek için kendi önlemini alır.(Eğer ilişkiden sonra kötü bir koku duyuluyor ise bu enfeksiyonun belirtisi olabilir ve doktor kontrolü gerekir). Sadece gebelik isteyenlerde değil hiçbir kadında vajinal duş önerilmez. İlişki öncesi yapılan duş vajen pH'ını değiştireceğinden gebelik şansını olumsuz yönde etkiler. Spermin yaşama şansı tehlikeye girer, ilişkiden hemen sonra yapılan duş ise spermleri ortamdan uzaklaştıracağından, şansı azaltır. Ayrıca duş, bakterileri kadın üreme sistemi içinde yukarılara doğru zorlayarak enfeksiyon ve dolayısı ile infertilite şansını arttırır.

Özet
 • Gebe kalmayı planladığızda 3 ay öncesinden korunmayı bırakın
 • Gebe kalmak için en uygun zamanda gün aşırı ilişkide bulunun
 • Gebelik için uygun dönemdeki ilk ilişkiden önce ve iki ilişki arasında erkeğin en az 48 saat boşalmaması gerektiğini unutmayın
 • Sabah erken saatte ilişkide bulunun
 • Kayganlaştırıcı kullanmayın
 • Hiçbir zaman ve asla vajinal duş yapmayın
 • Vajinanın doğal duruşunu sağlayan gebelik için uygun pozisyonları tercih edin
 • Alternatif seks yöntemlerinden uzak durun
 • Su altında ilişkide bulunmayın
 • İlişki sonrası erkek 1-2 dakika geri çekilmemeli, kadın ise 20-30 dakika yatar pozisyonda kalmalıdır.
alıntı
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

OVULASYONU ÖNCEDEN TAHMİN ETMEK

Bebek sahibi olmaya hazır mısınız? Uzmanlar, ne zaman yumurtladığınızı belirlemenin, çabucak hamile kalmak için tek en önemli faktör olduğu konusunda hemfikir. Fakat bunun dışında da birçok method vardır.-bazal vücut grafiğiniz ovulasyon prediktör donanımına kadar- Bir kadın nereden başlar?

Kadınların bir sonraki regl döneminden 14 gün önce yumurtladığı genel elle sayılabilen bir kuraldır. Normal menstrüel döngü 23 veya 35 gün sürer.(döngünüz, normal düzenden daha kısa veya uzun ise; bir uzmana danışmak isteyebilirsiniz.)Fakat kadınların vücudu aydan aya değişiklik gösterdiği için, çok az kadın bu döngüsünü tam gününde yaşar. Çünkü,spermler cinsel ilişkiye girdikten sonra 2 veya 3 gün yaşarlar ve yumurta, ovulasyondan sonra sadece 12 veya 24 saat yaşayabilir, ilişkiye girmek için en uygun zaman, ovulasyondan 1 veya 2 gün öncedir.İşte ince iş bölümü:Eğer dögünüz aydan aya değişiklik gösteriyorsa, ovulasyonu önceden nasıl tahmin edersiniz?

İşte ovulasyonu önceden tahmin etmenize yardımcı en popüler serbest ve basit sayma methodları analizi.Her method, her kadında işe yaramaz bu yüzden size uygun olanı seçmek için birkaçını denemek isteyebilirsiniz.

Bazal Vücut Isısının Grafiğini Çıkarma (BBT)

Bir kadının vücut ısısı, lüteinize eden horman yükseldiği zaman yavaşça düşer ve ardından önemli ölçüde yükselir. Isıgöstergelerindeki bu elevasyonda ovulasyon ortaya çıkar. BBT'ı göstermek için, eczanelerde satılan bazal vücut termometresine ve vücut ısınızı not etmek için bir çizelgeye ihtiyacınız olacak. Yataktan kalkmadan önce her sabah ilk olarak vücut ısınızı ölçmelisiniz. Hafif bir düşmeyi, daha muhtemelen olan veya önemli ölçüde artışı araştırmalısınız. Birkaç ayın regl dönemi grafiğini çıkarma, döngünüzü öğrenmenizi olanaklı hale getirecektir böylelikle bir sonraki ay ne zaman yumurtladığınızdan haberdar olacaksınız.

Pros: Ucuzdur ve kadınlara, vücutlarını ve döngü sürelerini öğrenmelerinde yardımcı olur.

Cons: Kadınlar için her sabah aldıkları vücut ısılarını hatırlamak oldukça zordur ve bu method ile hamile kalmak için uygun olmayan bir dönem olan ovulasyonun zaten başladığı zamanı saptamanız daha muhtemeldir.

Deneyen Kişinin Yorumu: BBT grafikleme, cinsel ilişkiye girme zamanını hesaplamamızda yardımcı oldu.Grafiğin 3 döngüsünden sonra hamile kaldım.-Dilara

Servikal Mukusu Kontrol Etme (CM)

Döngünüzün ilk yarısında östrojen seviyeniz yükselirken, mukusunuz, yapışkandan kremsiye,sulu ve elastik bir kıvama dönüşür.Ovulasyon, bu sulu, elastik akıntının olduğu zaman ortaya çıkar.Bu methodu kullanmak için;yoğunluğu ve dokuyu belirlemek için sabahları veya gün boyunca mukusunuzu kontrol etmelisiniz.Bu sulu CM'u saptamak için bu kaygan CM yok olana kadar hergün veya gün aşırı cinsel ilişkiye girmelisiniz.

Pros: Kesinlikle serbest radikallerdir ve ne zaman yumurtladığınızı gösteren iyi bir göstergedir.

Cons: Christopher Williams'a göre, MD, The Fastest Way to Get Pregnant Naturally'in yazarı, mukusunuzdaki değişiklik, bir haftaya kadar sürebilir ve bütün kadınların aynı mukus çeşidine sahip olduğu söylemek çok aşırı bir genellemedir.

Deneyen Kişinin Yorumu: BBT grafiği çıkarma yöntemini denedim fakat sonuç olarak sabah ilk olarak ısımı ölçmeyi unuttum. Bunun yerine, CM'daki değişikliği incelemeye başladım.İlk hafta CM'nun çok net bir şekilde elastikleştiğinin farkına vardım.Haftanın her günü cinsel ilişkiye girdim ve sonuç olarak hamile kaldım.

Ovulasyon Prediktör Araçları (OPKs )

OPKs, 24 veya 36 saat içrisinde ortaya çıkan ovulasyonu göstererek, idrarınızdaki LH artışını tanımlayabilmek için özel kimyasallar kullanır. Bu aracın, eczanelerde bulunan, fiyatı 25 veya 30 dolar arasındadır. Paketin üzerinde yazan talimatları uygulayın ve artış gününde ve bir sonraki gün ilişkiye girin.

Pros: Kısmen kullanımları kolaydır ve oldukça kesindir.

Cons: Herkeste işe yaramaz. Ricordi Azziz'e göre, MD, MPH, MBA, Los Angeles'ta Cedars-Sinai Medikal Merkez'inde Obstetrik ve Jinekoloji Departmanı Başkanı, kadınların

%10 yanlış pozitif test sonucuna sahip olacaktır ve kadınların %10'nuna veya %20'sine yanlış negatif sonuç verecektir.


Deneyen Kişinin Yorumu: OPK almadan önce 6 ay boyunca denedim. Döngülerim düzenli olmasına rağmen, ne zaman yumurtladığımı belirlemede zorlanıyordum. İlk defa OPK'i kullandıktan sonra hamile kaldım. Füsun

Clearblue Fertilite Monitörü

Her monitör 200 veya 250 dolardır, test çubukları içinde 50 dolar ödenmesi gerekir, ovulasyon BMW prediktör methodudur. Uç fertilite günlerinizi belirlemek için iki hormonu, östrojen bolik ve LH, test eder. Döngünüzün 6. veya 9. gününde her sabah çubuğun üzerine idrarınızı yapın ve ardından yüksek, alçak ve uç fertilitiyi okumak için monitöre çubuğu koyun. Dr. Williams ' çok güvenilir fakat OPK'den daha pahalı ' olduğunu söyler.

Pros: Güvenilirdir ve en doğurgan olduğunuz zamanı tam olarak saptar.

Cons: Çok pahalıdır ve Dr.Williams'a göre 35 günden daha uzun döngüye sahip kadınlar için uygun değildir.

Deneyen Kişinin Yorumu: Diğer bütün methodları denedim fakat bir türlü başarılı olamadım. Bu işlemi yapmak için verilen para gerçekten değer. Kullanımı kolaydır ve sadece 4 hafta sonra hamile kaldım –hem de ikiz- Mutlu


ivillage alıntı
 
G

gülgüzeli

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

bilgegökçen canım teşekkür ederim verdiğim bilgilere bende bebek istediğim için bu konları takip etmeye çelışıyorum,bu siteye üye olduğum için çok mutluyum aradığım herşeyi bulabiliyorum ellerinize sağlık canım benim gibi bebek isteyen arkadaşlarım varsa bunları dikkatlice okusun
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

bilgegökçen canım teşekkür ederim verdiğim bilgilere bende bebek istediğim için bu konları takip etmeye çelışıyorum,bu siteye üye olduğum için çok mutluyum aradığım herşeyi bulabiliyorum ellerinize sağlık canım benim gibi bebek isteyen arkadaşlarım varsa bunları dikkatlice okusun
Rica ederim canım, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. :) Allah herkesin gönlüne göre verir inşallah. Senin de bir an önce bebeğine kavuşmanı dilerim. Sevgiler.
 
M

Misafir

Forum Okuru
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

emeğine sağlık bilgem çok faydalı bilgiler :nod:
 
NiLYeSiLi

NiLYeSiLi

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

teşekkürler canım ya.. ne güzel bilgiler bunlar. hemen kaydettim.. ancak benim 2 aydaha beklemem lazım .. doktor öyle söylemişti.... seni çok seviyorum bilgecim...
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

emeğine sağlık bilgem çok faydalı bilgiler :nod:
İnşallah ihtiyacı olanların işine yarar birtanem :)

teşekkürler canım ya.. ne güzel bilgiler bunlar. hemen kaydettim.. ancak benim 2 aydaha beklemem lazım .. doktor öyle söylemişti.... seni çok seviyorum bilgecim...
Ben de seni çok seviyorum canım, dualarım hep seninle. Güzel haberlerini bekliyorum. Allahın izniyle herşey yolunda gidecek inşallah :)
 
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Ce: Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

çok güzel bilgiler tam benlikte yanlız bir sorun var ben yumurtlamıyom yav bir tavuk kadarda olamadım:hhh::hhh:
şaka bir yanada gerçekten paylaştıkların önemli bilgiler hadi melekler uygulayın.emeğine sağlık bilgecim
 
Son düzenleme:
Üst