Yumurtlama Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır Kısa Sürede Hamile Kalın

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Yumurtlama Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır Kısa Sürede Hamile Kalın
Yumurtlama Ovulasyon Testi evde bayanların kendi kendilerine uygulayabilecekleri eczanelerden kolayca temin edilebilen gebelik idrar testine benzer testlerdir. Adet döngüsü başlangıcı kabul edilen adet kanamanızın olduğu ilk günden sayarak adet döngüsünün ortalarına denk gelmektedir ovulasyon. Peki ovulasyon kadının yumurtlama işlemi nedir nasıl oluşur? Yumurtlama adet gören her kadının her ay oluşan bu olgu sayesinde hamile kalması kolaylaşır. Yani aslında kadının doğal yoldan hamile kalmasına yardımcı olan temel etkendir yumurtlama. Kadınlar aslında kendi kendilerine yumurtlama günlerini tespit edebilirler yani test olmadan da yumurtlama günü ne zaman oluyor bellidir. Tabii düzenli adet görüyorsanız hanımlar işiniz kolay. Ya düzensiz adet görüyorsanız o zaman yumurtlama günü nasıl tespit edilir. Bunun için de eczanelerden temin edebileceğiniz ovulasyon testleri yardımcı olabilir size.

ovulasyon testi.jpg


Hamile kalmak için dönüm noktanız ve yine başlangıç noktanız yumurtlama günü. Sadece 24 saat sürüyor ve bu günü iyi tespit etmek o günü iyi değerlendirmeniz gerekecektir. Her yazımda da söylediğim gibi eğer düzenli adet görüyor ve yumurtlama gününüzü kolayca tespit edebiliyorsanız örneğin 28 günde adet görüyorsanız tam ortası yani 14. gün sizin yumurtlamanızın olduğu gündür. Şansınızı artırmak için 3 gün öncesi 3 gün sonrasında da faaliyette bulunmak sizin şansınızı artıracaktır. 3 gün öncesi 3 gün sonrası dememdeki amaç ise erkekteki spermlerin 3 gün canlı kalabilme özelliğidir hanımlar.

Yumurtlama işlemi her ay adet döngüsü ortasında yumurtalıklardan yumurta salınımı işlemidir. Ovulasyon testlerinin buradaki görevi nedir ve yumurtlama olduğunda bunu nasıl saptar? Ovulasyon testleri o dönemde beyinde hipofiz bezlerinden salgılanan FHS hormonu sayesinde yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Yine büyüyen yumurta folikülünden östrojen hormonu salgılanır ve bu da artmaya başlar. Adet başlangıcından ortalarına doğru yani yumurtlamanın olacağı güne doğru bu iki hormon en üst seviyelere ulaşır. Bu sırada yine hipofiz bezinden LH hormonu salınımı başlar. Bu LH hormonu ani artışı ile yumurtlamanın gerçekleşmesi sağlanır. LH artışı ardından 24-36 saat içinde yumurtanın çatlaması oluşur. Yumurtlama testleri de idrardaki bu LH artışını saptar yumurtlama gününe ne kadar yakın olduğunuz hakkında size bilgi verir.

Ovulasyon gerçekleştikten sonra LH FSH ve östrojen hormonları düşüşe geçerken progesteron artışa geçer. Eğer bu yumurtlama zamanında gebelik oluşursa progesteron (hamilelik hormonu) artışa devam eder. Ama eğer döllenme oluşmaz ise progesteron düşüşe geçecektir. Adet kanamasının ilk gününden sayarak adet döngünüzün ortalarında gerçekleşebileceğini varsayarsak ovulasyonun 14-15-16. günler yumurtlama olabilir. Bunun için siz birkaç gün önceden eczaneden kolayca temin edebileceğiniz ovulasyon testini kolayca yapabilirsiniz. Yapılışı testin içinde şemada da kolayca anlatılır. Testi yapmak için sabah ilk idrarınızla testi uygulamayın yanıltıcı olabilir. Gün içinde bir sonraki idrarınızda testi uygulayabilirsiniz. Ayrıca herhangi sigara, ağrı kesici, antibiyotik gibi durumlar testi etkilemez ama tedavi için kullandığınız hormon iğneleri çatlatma iğnesi gibi ilaçlar testte sizi yanıltabilir. Yine fazla sıvı almak testte sizi yanıltabilir onun için 2 saat sıvı almamaya dikkat edin.

ovulasyon testi nasıl yapilir.jpg


Testin pozitif yani yumurtlama olduğunu ya da olacağını iki pembe çizgiden anlayabilirsiniz. Negatif olduğunda yani yumurtlamanın olmadığı durumda tek çizgi görünecektir. Tabii test göstergeleri uygulama şekilleri test markalarına göre değişkenlik gösterebilir onun için içinden çıkan şemaya dikkatle bakıp yönergeleri izleyin. Eğer test pozitif çıkarsa bu yumurtlamanın 24-36 saat içinde olacağını gösterir. Bu durumda 24 saat sonra ilişkide bulunmak şansınızı artıracaktır.

Yine yaygın olmayan tükürükten bakılan ovulasyon testleri var ama pek bilinen bir yöntem olmadığı için çok kullanılmaz. İdrardan bakılan testlere göre azdır doğruluk payı. Eczanelerde satılan ovulasyon testlerinden bazıları gerçekten %99 doğruluk oranına sahiptir.
 
Üst