1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlama problemleri (Ovulatuar disfonksiyon)

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kısırlık nedir,kısırlık nedenleri,kısırlık tedavisi,yumurtlama bozuklukları,yumurtlama problemleri,yumurtlama tedavisi hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>


  İnfertilite yani kısırlık, bir yıllık korunmasız ve düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik oluşmamasıdır. Çiftlerin yaklaşık %85’i bu bir yıllık sürenin sonunda gebe kalabildiği için herhangi bir araştırma ya da tedaviye başlamadan önce bu sürenin beklenmesi önerilir; ancak adet düzensizliği olan veya özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınların 6 ay düzenli-korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumunda infertilite yani kısırlık konusunda uzman bir hekime başvurması uygun olacaktır.

  Kısırlığa neden olan sorunların yaklaşık yarısı kadına ve yarısı da erkeğe bağlı olduğundan çiftin beraber değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

  İnfertilite (Kısırlık) nedenleri

  - Kadına bağlı kısırlık nedenleri (%40)

  • Yumurtlama problemleri (Ovulatuar disfonksiyon): Yumurtalıkların iyi çalışmadığı, yeterli sayı ve kalitede yumurta üretemediği durumları ifade eder. Birçok nedeni olmakla birlikte, polikistik over sendromu, erken yaşta yumurtalıkların zayıfladığı prematür ovarian failure, ileri yaşa bağlı yumurtalık rezervinde azalma, geçirilmiş cerrahi operasyonlar bağlı olarak yumurtalık fonksiyonlarında azalma, endometriozis veya hormonal bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
  Sorunu değerlendirmek için kadında yumurtalık kapasitesi (rezervi) değerlendirilmelidir. Kadının yaşıyla beraber ultrason ve hormon testlerinin yapıldığı bu değerlendirmede, bu kişide yumurtlamanın olup olmadığı tespit edilmektedir.

  • Tubal bozukluklar: Kadın yumurtası ve erkeğin spermi kadının tüplerinde karşılaşmakta ve döllenme işlemi tüplerde olmaktadır. Tubal bozukluklar önemli bir kısırlık nedeni olup kadın tüplerinin normal yolla gebeliğe izin vermeyecek şekilde hasarlı olması demektir. Tamamen kapalı olup hiç geçiş izlenmemesi yada tüpün yapısında bozulmaya bağlı olarak tüplerde genişlemenin olması şeklinde gerçekleşebilir. Geçirilmiş pelvik iltihabi hastalıklar, endometriozis, geçirilmiş cerrahi operasyonlara bağlı olarak gelişebilir.

  • Diğer üreme organ bozuklukları
  Uterus (rahim), serviks (rahim ağzı) ve vajinada şekilsel veya fonksiyonel olarak bozukluk olması.

  - Erkeğe bağlı kısırlık nedenleri (%40)
  Erkeğe bağlı nedenler semen incelemesinde spermin sayı, hareket ve yapısında bozukluk olduğu durumlardır. Bunun dışında sperm kanallarında tıkanıklık, genetik veya diğer nedenlerle testiste sperm üretiminin olmaması ve ejekülatuar disfonksiyon (boşalma problemleri) ile hormonal bozukluklar da erkek infertilitesine neden olabilir.

  - Nedeni bilinmeyen infertilite (%20)
  Nedeni bilinmeyen inferilite (kısırlık) kadın ve erkekte infertilite (kısırlık) yönünden yapılan incelemelerde herhangi bir problem saptanmamasına rağmen gebe kalınamamasını ifade eder.
   
Yumurtlama problemleri (Ovulatuar disfonksiyon) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. El problemleri

  El problemleri

  El problemleri Yaşınız ve işiniz ne olursa olsun elleriniz sürekli olarak çalışmaktadır.Elleriniz çok önemli olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşıdığında ortopedik cerrahınıza başvururak konu ile ilgili bilgi ve tedavi seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Ortopedi uzmanın kas iskelet sistemi cerrahisi ve medikal tedavisi seçenekleri üzerine eğitim almış bir uzman olduğunu unutmayınız....
 2. Sindirim Problemleri

  Sindirim Problemleri

  Sindirim süreci düzgün giderse besinler parçalanıp moleküllere bölünerek kan damarlarınıza geçebilir hale gelir. Zaman zaman bazı nedenlerle bu parçalanma doğru gerçekleşmez ve sindirim ve özümleme işlemleri tamamlanamaz. Bu durumda vücudunuza yarayacak besinlerin çoğu sindirilemez ve büyük abdest çıkar. Bu sindirim bozukluğu sonucu bozuk ve eksik beslenme ortaya çıkar. Belirtiler - Kilo...
 3. mesanenin nöromusküler disfonksiyonu nedir

  mesanenin nöromusküler disfonksiyonu nedir

  mesanenin nöromusküler disfonksiyonu nedir nedemektir doktorum söyledi araştıram dedim ama bulamadım ne anlatılıyor burada ne denilmek isteniyor yani ?
 4. Yumurtlama

  Yumurtlama

  Yumurlama olduığunda gebelık ne zaman belı olur bilen varmı
 5. yumurtlama

  yumurtlama

  bende folikul buyumuyor,prolaktinim yuksek,bu durumda hamile kalan varmi?

Sayfayı Paylaş