Yumurtlama problemleri (Ovulatuar disfonksiyon)

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Yumurtlama problemleri (Ovulatuar disfonksiyon)
kısırlık nedir,kısırlık nedenleri,kısırlık tedavisi,yumurtlama bozuklukları,yumurtlama problemleri,yumurtlama tedavisi hakkında bilgiler


k.jpg


İnfertilite yani kısırlık, bir yıllık korunmasız ve düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik oluşmamasıdır. Çiftlerin yaklaşık %85’i bu bir yıllık sürenin sonunda gebe kalabildiği için herhangi bir araştırma ya da tedaviye başlamadan önce bu sürenin beklenmesi önerilir; ancak adet düzensizliği olan veya özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınların 6 ay düzenli-korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumunda infertilite yani kısırlık konusunda uzman bir hekime başvurması uygun olacaktır.

Kısırlığa neden olan sorunların yaklaşık yarısı kadına ve yarısı da erkeğe bağlı olduğundan çiftin beraber değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

İnfertilite (Kısırlık) nedenleri

- Kadına bağlı kısırlık nedenleri (%40)

• Yumurtlama problemleri (Ovulatuar disfonksiyon): Yumurtalıkların iyi çalışmadığı, yeterli sayı ve kalitede yumurta üretemediği durumları ifade eder. Birçok nedeni olmakla birlikte, polikistik over sendromu, erken yaşta yumurtalıkların zayıfladığı prematür ovarian failure, ileri yaşa bağlı yumurtalık rezervinde azalma, geçirilmiş cerrahi operasyonlar bağlı olarak yumurtalık fonksiyonlarında azalma, endometriozis veya hormonal bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
Sorunu değerlendirmek için kadında yumurtalık kapasitesi (rezervi) değerlendirilmelidir. Kadının yaşıyla beraber ultrason ve hormon testlerinin yapıldığı bu değerlendirmede, bu kişide yumurtlamanın olup olmadığı tespit edilmektedir.

• Tubal bozukluklar: Kadın yumurtası ve erkeğin spermi kadının tüplerinde karşılaşmakta ve döllenme işlemi tüplerde olmaktadır. Tubal bozukluklar önemli bir kısırlık nedeni olup kadın tüplerinin normal yolla gebeliğe izin vermeyecek şekilde hasarlı olması demektir. Tamamen kapalı olup hiç geçiş izlenmemesi yada tüpün yapısında bozulmaya bağlı olarak tüplerde genişlemenin olması şeklinde gerçekleşebilir. Geçirilmiş pelvik iltihabi hastalıklar, endometriozis, geçirilmiş cerrahi operasyonlara bağlı olarak gelişebilir.

• Diğer üreme organ bozuklukları
Uterus (rahim), serviks (rahim ağzı) ve vajinada şekilsel veya fonksiyonel olarak bozukluk olması.

- Erkeğe bağlı kısırlık nedenleri (%40)
Erkeğe bağlı nedenler semen incelemesinde spermin sayı, hareket ve yapısında bozukluk olduğu durumlardır. Bunun dışında sperm kanallarında tıkanıklık, genetik veya diğer nedenlerle testiste sperm üretiminin olmaması ve ejekülatuar disfonksiyon (boşalma problemleri) ile hormonal bozukluklar da erkek infertilitesine neden olabilir.

- Nedeni bilinmeyen infertilite (%20)
Nedeni bilinmeyen inferilite (kısırlık) kadın ve erkekte infertilite (kısırlık) yönünden yapılan incelemelerde herhangi bir problem saptanmamasına rağmen gebe kalınamamasını ifade eder.
 
Üst