Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlama tembelliği (anovulasyon) hastalığı

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  yumurta tembelliği nedir,yumurta tembelliği nedenleri,yumurta tembelliği belirtileri,yumurta tembelliği kısırlık yaparmı,yumurta tembelliği tedavisi,yumurta tembelliği hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Yumurtlama tembelliği bir yumurtalık fonksiyon bozukluğu olup, ülkemizde çoğunlukla çocuğu olmayan her hastaya konulan yanlış bir tanıdır. Hastalığın belirlenebilmesi için öncelikle kişide normal yumurtalık işleyişinin tespit edilmesi gerekmektedir.
  Her ay kadınlarda bir adet yumurta gelişmekte ve olgunlaşarak adet’in 12. ve 14. günlerinde yumurtlama meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise bu olayın gerçekleşmemesi de mümkündür. Bu olaya yumurtlamanın olmaması ya da Anovulasyon adı verilmektedir. Anovulasyon çoğunlukla adet düzensizliğine neden olan ve bazen de aşırı kanama ile kendini gösteren bir sağlık sorunudur.


  Yumurtlama tembelliği nasıl teşhis edilir?
  Yumurtlama tembelliği, hormon analizleri ve yumurtalıkların ultrason ile gözlenmesi sonucunda tespit edilebilmektedir. Hastalığın belirlenmesinde vücut ısısının takibi ve progesteron hormon seviyesinin ölçülmesi de etkili bir sonuç vermektedir.


  Günümüzde ne yazık ki her kadına adet düzensizliği görülmesi durumunda yumurtlama tembelliği teşhisi konmaktadır. Olaya tıbbi açıdan bakılacak olursa bir kadında yumurtlama ya vardır ya da yoktur. Bazen yumurtlama adet döneminin 14. gününde gerçekleşirken bazen de 20. gününde görülebilir. Burada önemli olan kadının gebeliği isteyip istemediğidir. Fakat normal şartlar altında düzenli olarak yumurtlama gerçekleşen kadınlarda gebelik ihtimali daha yüksek iken geciken kadınlarda bu ihtimal biraz daha azalmaktadır.
  Yumurtlama tembelliği nasıl tedavi edilir?
  Yukarıda da belirttiğimiz gibi yumurtlama tembelliğinin tedavi edilmesinde hasta tarafından gebeliğin istenilip, istenilmemesi önem taşımaktadır. Hasta gebeliği istiyor ise uygun yöntemler (ilaç vb) uygulanırken, gebeliği istemeyen hastalarda yalnızca adet düzensizliği ve aşırı kanamayı önlemek adına uygulamalar yapılmaktadır.
  Yumurtlama tembelliği hastalığının tedavisinde, hastaya verilecek ilacın dozu, kişiye ve hastalığın seyrine göre değişmektedir. Her hasta da aynı ilaç aynı etkiyi göstermeyebilir ya da yeterli doz verilmeyebilir. Ortalama ilaç tedavilerinde 6 – 8 ay içerisinde sonuca ulaşılmaktadır.
   
Yumurtlama tembelliği (anovulasyon) hastalığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tembellik

  Tembellik

  Kişinin önemli bir fırsatı kaçırarak, zarara uğrayacağına işaret eder
 2. Tembellİk Yasasi

  Tembellİk Yasasi

  Madde 1 : İnsanlar yorgun doğar dinlenmek için yaşar. Madde 2 : Çalışmak yorar. Madde 3 : Gündüz dinlen ki gece rahat edesin. Madde 4 : Yatağını kendini sevdiğin gibi sev, içinden çıkamayacağın gibi yap. Madde 5 : Yarın yapabileceğin işi bugün yapma. Madde 6 : Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. Madde 7 : Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. Madde 8 :...
 3. Tembellik yasası

  Tembellik yasası

  Madde 1 : İnsanlar yorgun doğar dinlenmek için yaşar. Madde 2 : Çalışmak yorar. Madde 3 : Gündüz dinlen ki gece rahat edesin. Madde 4 : Yatağını kendini sevdiğin gibi sev, içinden çıkamayacağın gibi yap. Madde 5 : Yarın yapabileceğin işi bugün yapma. Madde 6 : Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. Madde 7 : Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. Madde 8 : Oturmak...
 4. Yumurtlama

  Yumurtlama

  Yumurlama olduığunda gebelık ne zaman belı olur bilen varmı
 5. yumurtlama

  yumurtlama

  bende folikul buyumuyor,prolaktinim yuksek,bu durumda hamile kalan varmi?

Sayfayı Paylaş