Yumurtlamadan (Ovülasyondan ) önce hamile kalınır mı ?

Yumurtlamadan (Ovülasyondan ) önce hamile kalınır mı ?
Yumurtlama, kadın adet döngüsünün bir parçasıdır. Gebelikle sonuçlanan cinsel ilişkiniz varsa, ovulasyon sonrasında hamile kalabilirsiniz. Döngünüz sırasında herhangi bir zamanda hamile kalmanız mümkün olsa da, şansınız ovulasyonun en yüksek noktasıdır.Ovülasyon,ovülasyon nedir,ovülasyon günleri,ovülasyon günü hesaplama,ovülasyonda hamile kalınırmı,ovülasyon sonrası hamile kalınırmı ile ilgili ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.ovülasyon.jpg

Ovülasyon nasıl olur ?

Hamile kalmanın anahtarı yumurtlama yani ovülasyondur. Ovülasyon bir yumurta yumurtalıklardan birinden salındığında gerçekleşir ve bu yumurtalıklar genellikle 28 günlük döngünün 14. gününün yakınında gerçekleşir. Tipik bir döngü, döneminizin son günü ile sonraki döneminizin ilk gününe, yaklaşık 28-32 güne kadar ölçülür.

Yumurtlama, beş ana hormona tabi olan kadın üreme sisteminin hassas hormonal bir işlemidir. Her hormon yumurtalıklardan bir yumurta salınımını ve büyümesini koordine ederek tetikler. Beyinde üç hormon üretilir: Gonadotropin salınım hormonu (GnRH), follikül uyarıcı hormon (FSH) ve lütein hormon (LH). Diğer iki hormona ise östrojen ve progesterondur..

Yumurtlamadan sonra hamile kalınırmı ?

Yumurtlamadan sonra hamile kalmanız mümkündür, ancak yumurta bırakıldıktan sonra 12-48 saat ile sınırlıdır. Servikal mukus, bir kadının vücudunda spermlerin 5 gün yaşayabilmesine yardımcı olur. Aktif spermlerin fallop tüplerine ulaşması 6 saat sürer. Eğer bir yumurta bırakıldığında sperm oradaysa, yumurtlama dan 1-2 gün sonra hamile kalabilirsiniz.

Aktif ve sağlıklı sperm, ejakülasyondan yaklaşık 6 saat sonra rahim ağzından uterus ve fallop tüpüne döllenmeyi bekleyen bir yumurta ile yüzmeye başlar. Bu nedenle yumurtlamadan 1-2 gün sonra hamile kalmanız mümkündür.

İşte ovülasyondan önce ve sonra hamile kalma şansınız (O = ovulasyon)

Gebe olma ihtimali:

5 gün önce O- 0 Yüzde
O-11'den 4 gün önce
O-15 yaşından 3 gün önce
O günde 2 gün önce yüzde 20
1 gün önce O-26 yüzde
O-15 günün günü
1 gün sonra 0-% 0,9
0- 0,05'ten 2 gün sonra
O-0'dan 3 gün sonra

Yumurtlama günleri nasıl belrlenir yumurtlama nasıl anlaşılır ?

Ovulasyon genellikle sonraki beklenen periyodunuzdan yaklaşık 14 gün önce başlar.Bu olduğunda vücudunuzun sıcaklığı yaklaşık yarım derece yükselir. Bazal vücut ısınızı takip ederek yumurtlama gününüzü belirleyebilirsiniz.Ortalama adet döngüsü süresinin uzunluğunu hesaplayın. Gün bir adet döneminin ilk günü, son gün sonraki dönemin başlamasından önceki gün.

Doğurganlığın bir başka iyi göstergesi servikal mukusunuzun tutarlılığındaki bir değişikliktir. Yumurtlamanın olduğu günlerde vajinal akıntı artar ve bu akıntı şeffaf yumurta akı kıvamında esnek bir yapıya sahiptir.

Teknik olarak gebelik sadece ovulasyondan beş gün önce ovülasyon gününe kadar mümkündür.Sperm rahim ağzı mukusu sayesinde bir kadının vücudunda 5 gün yaşayabilir. Bu, eğer fallop tüplerinde zaten bekleyen bir sperm varsa, yumurtayı bıraktıktan hemen sonra dölleyebilecek demektir

Bir dönemde iki defa yumurtlamak mümkünmü ?


Bir çok bayanın merak ettiği konulardan biri bir dönemde iki defa yumurtlamak mümkünmüdür ? Bunun cevabını anlaşılır bir biçimde vermeye çalışalım .. FSH hormonları yükseldiğinde ve yumurtalıklarda foliküllerin bir yumurta bırakması durumunda, her adet döngüsünde yalnızca bir verimli süre olucaktır Ovulasyon, vücudunuza adet döngüsünden geçme zamanının geldiğini bildiren belirli bir hormon karışımı tarafından tetiklenir ve bu gerçekleştiğinde hormonlarınız zirveye ulaştığında sadece 24 saatlik bir dönem vardır. Yumurtlamanın ardından hormon seviyeleri azalır ve vücudunuz menstruasyona neden olan bir geribildirim döngüsü geçirir. Bu periyotta yumurtaların iki follikülden salınması mümkündür ve bu da kardeş ikizlerine neden olabilir.

Ovülasyon sonrası hamileysem yada hamile değilsem ne olur ?

Eğer yumurta döllenirse sperm ile fallop tüpünden uterusa geçmek için yaklaşık 5 gün sürecek bir yolculuk başlar.Bu süre zarfında hücreler bölünerek bir blastosist oluştururlar. Döllenmeden yaklaşık 8-10 gün sonra bu blastokist uterus duvarına yerleşecektir.Blastosist büyümeye başlar ve serviksi mukus tamponuyla kapatacak ve endometriyumu kalınlaştıracak hormonların salınmasına neden olacak bir embriyo haline gelecektir.Şayet hamile değilseniz; 48 saat içinde yumurta fallop tüplerine taşınır ve yeniden absorbe edileceği yerde parçalanır.Beklenen gününüz geldiğinde adet olursunuz.

HCG Düzeylerini ve Gebelik Testi Sonuçlarını Anlama

Döllenmiş yumurtanızın uterus duvarınıza implante edilmesi zaman alıyor unutmayın. Zaman aralığı kadından kadına değişir, ancak araştırmalar, gebeliklerin% 85'inin yumurtlamadan 8 ila 10 gün sonra hCG üretmeye başladığını göstermektedir. Gebelik hormonu (hCG) düzeyi, implantasyondan sonra çok düşük oranda başlayacak ve her 2-3 günde bir iki kat artacaktır. Bu yüzden gebelik şüpheniz varsa beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme sööz konusu ise gebelik testi yapmanızı teyidi için de hekime görünmenizi öneriyoruz.


HCG değeri kaç olursa hamilelik anlaşılır ?
 
C

cemile erinli

Forum Okuru
slm yumurtlama günümden 2 gün önce ilişki oldu şimdi adetim gecikti idrar testi yaptım silik çıktı hamilelik olasılığım nedir?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, her dönem gebe kalınabilir ( düzensiz ovülasyon ile ) + Ovülasyon öncesi birlikteliğin olması üreme ile ilgili herhangi bir problem yoksa gebeliği sağlar. Bununla ilgili detaylara konumuzda değindik .Konumuzu dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum.Ayrıca idrar testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik olarak kabul edilir. Tabi test bozuk değilse. Durum dan emin olmak için hcg testi yapın ve sonuca göre hekime görünün.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Dolayısıyla hamile kalmak için verimli günlerinizde cinsel ilişki kurmanız önemlidir ve en verimli zamanınızı öğrenmek isterseniz, kendi vücudunuzu ve kişisel adet döngüsünü öğrenmek önemlidir.
Adet döngüsünün uzunluğunu hesaplamak için, menstrüel kanamanızın ilk gününden sonraki kanamanın başlamasından önceki güne kadar geçen süreyi sayın.
Adet döngüsü uzunluğu kadından kadına ve döngüden döngüye değişebilir ve genellikle 23 ila 35 gün arasında değişir
Menstrüel siklüs sırasında vücudunuzda neler olduğunu daha ayrıntılı bir şekilde görmek isterseniz Burayı ----> Yumurtlama günü hesaplayıcısı tıklayın.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Yumurtlama, hormon değiştikçe yumurtayı serbest bırakmak için yumurtalıkları tetiklediğinde, adet döneminde bir kez gerçekleşen işlemin adıdır . Bu, genellikle, bir sonraki döneminiz başlamadan 12 ila 16 gün önce olur. Yumurtalar yumurtalıklarınızda bulunur. Her menstrüel siklüsün ilk bölümünde, yumurtalardan biri büyüyüp ve olgunlaşıyor .Bir yumurta sadece 24 saate kadar hayatta iken, sperm beş güne kadar aktif kalabilir. Bu nedenle, bir çiftin yumurta bırakılmadan 4-5 gün önce cinsel ilişki yoluyla gebe kalabileceğini öğrenmek şaşırtıcı olabilir.

Yukarıda söylediğimiz gibi, ovulasyon genellikle sonraki dönem başlamadan önce 12-16 gün olur, bu nedenle ovulasyonun zamanlaması menstrüel döngünün uzunluğuna bağlıdır. Ortalama adet döngüsü uzunluğunun 28 gün olduğu doğrudur, ancak döngü uzunlukları kadından kadına ve döngüden döngüye kadar değişir
 
M

Manolya2000

Forum Okuru
Merhaba bu ay yumurtlama takibi yaptırdım bugün yumurtam 21 mm olmuş doktorum çatlatma iğnesi verdi saat 13:30 da iğnemi oldum 36 saat sonra yumurtamın çaylayacağını söyledi doktorum bu gece ilişkiye girsemmi sizce yoksa 36.saati beklememmi gerek yumurta çatladığında içerde sipermin olması daha garanti değilmi
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, İstediğiniz zaman birlikte olabilirsiniz. Sperm rahimde bir kaç gün canlı kalabiliyor buda gebe kalma şansınızı artırır.Konumuzu dikkatlice okursanız sorunuza dair ayrıntılı bilgiyi görebilirsiniz.
 
M

Manolya2000

Forum Okuru
Merhaba Beyza hanım çatlatma iğnesinden 12 saat sonra ilişkimiz olmuştu 36. Saatte olmadı sizce yinede şansım varmı lütfen cevap verin
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, Yumurta çatlatma iğnesi sonrası yumurta 36 sonra çatlamaya başlar.Hekimler bu yüzden birlikteliği bu saate yakın önerir.Enjeksiyonun yapıldığı gün birliktelik önerilmez. İlk birliktelikten sonra birer gün arayla tekrar birliktelik önerilir. Sperm rahimde bir kaç gün canlı kalabilme kabiliyetine sahiptir. Dolaysıyla gebe kalma şansınız var. Bu süreçte birlikteliğe devam edin.Umarım gebe kalırsınız.
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Selamlar Ceyda Er,

Malesef ovülasyondan önce hamile kalınmaz. Bir kadında yumurtlama olmaz ise hamilelik meydana gelmeyecektir. Mutlak suretle ovülasyon olması ve spermlerin yumurtaları döllemesi gerekiyor.

Saygılar.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, ovülasyon dan bir kaç gün önce birliktelik sağlandığında gebelik oluşabilir.Sperm rahimde bir kaç gün yaşar.Dolaysıyla ovülasyon günü sperm yumurtaya ulaşabilir,gebelik gerçekleşebilir. Sadece ovülasyon günü birlikte olmayın.Ovülasyon dan bir kaç gün önce de birlikte olun.Böylelikle gebe kalma şansınızı artırabilirsiniz.
 
B

bingüll

Forum Okuru
iyi günler yumurtlama döneminden bir gün önce ilişki oldu grip oldum sonra ilişki yumurtlamadan 4 gün sonra oldu hamile kalma olasılığım varmı
 
HemşireniZ

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Merhaba; her dönem gebe kalmak mümkündür. Zira yumurtlama zaman zaman farklı dönemlerde gerçekleşebilir. Ayrıca spermin rahimde 3-5 gün yaşama şansı vardır yumurtlama öncesi birliktelik gebeliği sağlayabilir. Kısa bir ifadeyle gebe kalma olasılığının olduğunu söyleyelim. Beklenen reglinizde gecikme söz konusu olursa test yapın..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Ovulasyon , hamile kalmanın en iyi zamanıdır .Servikal mukustaki değişiklikler yumurtlamanın belirtilerinden dir. Verimli olduğunuzda genellikle ince ve kayganlaşan bir akıntı olur.. Bazı kadınlar kasıkta ayrıca tek taraflı bir ağrı hissi yaşayabilir. Yumurtlama kitleri hamile almak için en iyi zamanı tahmin yardımcı olabilir.Yumurtlama sırasında ve bir kaç gün öncesinde ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı artıracaktır . Bir yumurta, yaklaşık 12-24 saat kadar yaşar. Hamile kalman için, bir sperm bu süre zarfında yumurtayı döllemelidir. Ayrıca bir yumurta ovülasyon öncesi vücuda giren sperm tarafından da döllenebilir. Bir spermin rahimde yaşam süresi 3-5 gündür. Yumurtlama dönemini bilmek ve bu dönemlerde birlikteliği sağlamak gebe kalmanız açısın dan önemlidir.
 
D

didem 1221

Forum Okuru
slm yumurtlamadan 3 gün önce ilişkiye girdim şimdi adetime 4 gün var baş dönmelerim sık oluyor başka belirtim yok hamile kalabilirmiyim
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, sperm rahimde 3-4 gün yaşadığın dan ovülasyon öncesi birliktelik yaşamak gebe kalmayı sağlayabilir. + Belirtiniz sadece gebelik kaynaklı olmaz. Malum havalar sıcak baş dönmeniz bun dan dolayı olabilir. Gebe olup olmadığınızı ancak test yaparak öğrenebilirsiniz. Beklenen mensiniz de gecikme söz konusu olursa test yapın..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, bunun yanıtı evettir. Makalemizi incelerseniz detaylı bilgiler yer almak. Hamile kalmak isteyen bir kadın için en önemli tavsiye, vücudunu tanımak, özellikle menstruasyon döngüsünü belirlemektir.Yumurtlama, olgun bir yumurta yumurtalıktan salınan süreçtir. Bu altı gün önemlidir, çünkü yumurtanın salınmasından yaklaşık 12-24 saat sonra döllenebilmektedir. Buna ek olarak, sperm doğru koşullar altında cinsel ilişkiden beş gün sonra kadın üreme kanalının içinde yaşayabilir. Ovulasyon sırasında fallop tüplerinde canlı sperm bulunduğunda hamile olma şansınız en yüksektir.
 
A

Ayfer125

Forum Okuru
Merhaba, yumurtlama tarihimden 1 gün önce prezervatifle korunarak ilişkiye girdim. Prezervatif patlamadı ve eşim içimdeyken boşalmadı. Alttan sızdırmış olabileceğinden korktum ancak eşim böyle bir şey olmadığını söyledi genelde bu tarihlere dikkat ederdik. Yine de hamilelik riski var mıdır?
 
Üst