Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtlamam olmuyormuş hamile kalamazmıyım?

  Konu, 'Kısırlık' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik meydana gelebilmesi için, erkekten gelecek bir spermin ve kadından gelecek bir yumurtanın muhakkak bir şekilde buluşması gerekir. Erkek ve kadının bu üreme hücreleri olmadan, hamileliğin gerçekleşmesi de mümkün olmaz. Erkeğin üreme hücresi olan sperm, cinsel ilişki tamamlandıktan sonra, vajinaya ulaşır. Kadının üreme hücresi olan yumurta hücresi ise, yumurtlamanın meydana gelmesi ile yumurtalıktan çıkar ve tüp oraganı aracılığı ile yakalanır. Tüp içerisinde sperm ve yumurtanın buluşması gerçekleşir ise, döllenmiş yumurta yani hamileliğin başlangıcı meydana gelir. Daha sonra meydana gelen bu hamilelik, rahim içerisine ilerleyerek rahim iç duvarına yerleşir ve burada gelişimine devam eder.
  Tüp bebek gibi tedavi yöntemlerinde dışarıdan hazır dondurulmuş yumurtalar kullanılarak kadın yumurtlamasa dahi, hamilelik elde edilebilir. Ancak doğal yollar ile kadında hiçbir şekilde yumurtlama olmadan hamileliğin elde edilmesi söz konusu değildir.


  < Konu Resmi..>

  KISIRLIKLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE http://www.meleklermekani.com/forums/kisirlik.887/  2 ) Yumurtlama gününde olmadan hamile kalınabilir mi?

  Yumurtlama gününde olmadan, hamilelik gerçekleşebilir mi diye sorarsak, bunun cevabı evet olur. Bunun sebebi ise, kadının yumurtlaması ile yumurtalığından salınmış olan yumurta hücresi, 1 gün boyunca canlılığını koruyabilir. Kısacası, yumurtlamanın olduğu günden bir gün sonra yaşanan cinsel ilişki ile de hamilelik elde edilebilmektedir. Bunun yanı sıra, sperm hücresi de yaklaşık 3 gün boyunca yaşayarak, canlılığını koruyabilmektedir. Bu sebepten dolayı, yumurtlamadan bir, iki hatta üç gün önce dahi yaşanan bir cinsel ilişki ile beraber, spermler kadının vücudunda 3 güne kadar (en fazla 5 gün) canlılığını koruyabildiğinden dolayı, cinsel ilişkiden 3 gün sonra dahi, yumurtlama olsa da olmasa da hamilelik elde edilebilecektir. Ancak yumurtlamadan 1 hafta önce veya 3 gün sonrası gibi yumurtlamaya uzak günler içerisinde hamilelik meydana gelmez.

  3 ) Kısa özet


  – Kadında yumurtlama olmadan hamile kalınamaz. Yumurtlama olmadan hamile kalınması söz konusu değildir.

  - Yumurtlama kadında ayda 1 gün gerçekleşir ve kadın yumurtlama olan gün dışında da cinsel ilişkide olur ise hamilelik meydana gelebilir. Ancak bu her gün için geçerli değildir. Hangi günler içerisinde hamile olunabileceği, az önce ifade edilmiştir.

  Bir kadının yumurtlama gününde (ovulasyon döneminde) olmadan hamilelik olması mümkün müdür? Yumurtlama gerçekleşmeden de hamilelik meydana gelebilir mi? Bu sorulara cevap vermedee önce hamilelik nasıl olur açıklamak gerekir. Hamilelik oluşması için erkekten gelecek bir spermin ve kadından gelecek bir yumurtanın mutlaka buluşması gerekir. Erkek ve kadının bu üreme hücreleri olmadan hamilelik olması imkansızdır. Erkeğin üreme hücresi yani sperm cinsel ilişki sonrasında vajinaya ulaşır (boşalma ile). Kadının üreme hücresi olan yumurta hücresi (oosit) yumurtlama le yumurtalıktan çıkar ve tüp oraganı (tuba) tarafından yakalanır. Tüp içerisinde sperm ve yumurta birleşirse döllenmiş yumurta yani gebeliğin başlangıcı meydana gelir daha sonra bu gebelik rahim içerisine ilerleyerek rahim iç duvarına yerleşir ve burada büyür.

  Yumurta ve sperm hücresi:
  Kadın yumurtlama gününde olmadan gebelik olabilir mi sorusunun cevabı "evet"tir. Çünkü kadının yumurtlaması ile yumurtalığından salınan yumurta hücresi 24 saat yaşayabilir. Yani yumurtlama olan günden bir gün sonra gerçekleşen cinsel ilişki ile de gebelik meydana gelebilir. Ayrıca sperm hücresi ortalama 3 gün yaşayabilir yani canlı kalabilir. Bu nedenle yumurtlamadan bir, iki hatta üç gün önce gerçekleşen bir cinsel ilişki neticesinde spermler kadının vücudunda 3 güne kadar (nadiren 5 gün) canlı kalabileceği için ilişkiden 3 gün sonra bile yumurtlama olsa gebelik meydana gelebilecektir. Ancak yumurtlamadan 1 hafta önce veya 3 gün sonrası gibi yumurtlamaya uzak günlerde gebelik oluşamaz.

  Tüp bebek gibi tedavi yöntemlerinde dışarıdan hazır dondurulmuş yumurtalar kullanılarak kadın yumurtlamasa da gebelik meydana getirilebilir. ancak doğal yollarla kadın yumurtlamadan gebelik olması imkansızdır.

  Yazının başlığındaki soruya özet olarak cevap vermek gerekirse:
  - Kadında yumurtlama olmadan hamile kalınamaz, gebelik asla oluşamaz.
  - Yumurtlama kadında ayda 1 gün olur ve kadın yumurtlama olan gün dışında da cinsel ilişkide bulunarak hamile kalabilir. Ancak bu hergün için geçerli değildir, hangi günler hamile kalabileceği yukarıda açıklanmıştır.


   
 2. kızılsaç

  kızılsaç Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ocak 2015
  Mesajlar:
  93
  Beğenilen Mesajlar:
  41
  Ödül Puanları:
  18
  bende yumurtlama oluyor ki adet oluyorum.ama nedense bi buluşturamıyoruz anlamadım.
   
 3. Sedat acar ekmen

  Sedat acar ekmen Forum Okuru

  Hayırlı akşamlar .Biz 8 aylık evliyiz çocuğumuz olmuyor .doktora gittik eşimin yumurtlaması olmuyormuş.hamile kalmak için yumurta olmazsa hamile kalınmıyormu anlamadım
   
 4. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,

  Gebeliğin oluşabilmesi için kadının yumurtasına ve erkeğin spermine ihtiyaç vardır. Kadınlar da yumurtlama olmazsa gebelik sağlanmaz.Yalnız şöyle bir durum da var . Bu ay yumurtlama olmadan da gebe kalınabilir.Önceki ay kadın mense yakın yumurtlamışsa gebelik sağlanabilir.Eşinizin yumurtlamaması nın tedavisi var.Yumurtlamayı sağlayan ilaçlarla mevcut.Uygun bir tedavi yöntemi ile eşiniz gebe kalabilir..
   
 5. yıldırım baskın

  yıldırım baskın Forum Okuru

  1,5 YILLIK EVLİYİZ ÇOCUK İÇİN DRA GİTTİK EŞİMDE YUMURTLAMA BOZUKLUU VARMIŞ BU HASTALIKTAN DOLAYI BİZİM ÇOCUĞUMUZ OLMAZMI ?
   
 6. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,

  Ovülasyonu sağlayan ilaç tedavileri ile gebelik sağlanır , endişelenmeyin. Kadınların çoğun da yumurtlama bozukluğu var. Bu problemle hekime başvurunlar,klomen,aşılama ve tüp bebek gibi tedavi yöntemleri ile hamile kalmaktadır. Hekiminiz ,çift olarak değerlendirmeyi yaptıktan sonra ,uygun tedaviyi uygulayacaktır..
   
Yumurtlamam olmuyormuş hamile kalamazmıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamile Kalmayı Çok İstiyorum Ama Olmuyor Diyenler Buyrun Buraya Dertleşelim..

  Hamile Kalmayı Çok İstiyorum Ama Olmuyor Diyenler Buyrun Buraya Dertleşelim..

  anne olmak,anne olmak istiyorum :nazar: Sevgili melekler biliyorumki aranızda bir çok kişi var anne olmak isteyıpte olamayan yıllarca uğraşan çabalayan..Bazen üzülen bazen yeniden umutlanan yılmadan uğraşan..Buraya gelin dertleşelim dertlerimizi anlatalım birbirimize bir umut ışığı olalım yol gösterelim..İçimizi dökelim burada içiniz çok dolu belkide ama anlatcak dertleşek sizi anlıyacak...
 2. Hamile Kalmak Istiyorsunuz Ama Olmuyor

  Hamile Kalmak Istiyorsunuz Ama Olmuyor

  neden bebeğim olmuyor,neden çocuğum olmuıyor,gebe kalamama sebepleri,hamile kalamama nedenleri,hamile kalmak için bilgiler Eğer bir yıldır, hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın haftada 2 ya da 3 kez cinsel ilişkide bulunmanıza rağmen gebelik oluşmamışsa infertilite (kısırlık) tanımı içine giriyorsunuz ve bu durumda artık bir doktora danışma zamanı gelmiş demektir. Doç. Dr. Selman...
 3. Yumurtlamam olmuyormuş hamile kalırmıyım?

  Yumurtlamam olmuyormuş hamile kalırmıyım?

  Bir kadının yumurtlama gününde (ovulasyon döneminde) olmadan hamilelik olması mümkün müdür? Yumurtlama gerçekleşmeden de hamilelik meydana gelebilir mi? Bu sorulara cevap vermedee önce hamilelik nasıl olur açıklamak gerekir. Hamilelik oluşması için erkekten gelecek bir spermin ve kadından gelecek bir yumurtanın mutlaka buluşması gerekir. Erkek ve kadının bu üreme hücreleri olmadan hamilelik...
 4. Neden bebeğimiz olmuyor?

  Neden bebeğimiz olmuyor?

  Bebeğiniz olsun istediniz ve belli bir zamanın sonunda istenilen haber gelmeyince doktora gittiniz. Muayeneler, tahliller, filmler… ancak saptanan somut bir şey yok. Sperm analizi normal sınırlarda, rahim filmi temiz, hormon tahlilleri ve adet düzeni de tamamen normal görünüyor. Peki öyleyse neden gebelik oluşmuyor? İstatistiksel olarak korunmasız geçen bir yılın sonunda çiftlerin % 15 kadarı...
 5. Hamile kalmaya yardımcı kürler

  Hamile kalmaya yardımcı kürler

  Yumurtlama yani ovulasyon normalde her adet döneminin ortasında yumurtalıklardaki folikül denen keseciklerden yumurtanın salınmasıdır. Evde bayanların kendi kendine yapabildikleri ovulasyon testleri yumurtlama gününü belirleyerek bu güne yakın zamanda ilişkide bulunmak suretiyle hamilelik şansını arttırmak için kullanılır. Evde yapılan ovulasyon testlerinin hangi mekanizmayla çalıştığının...

Sayfayı Paylaş