1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Yumuşak Doku Romatizması Nedir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  yumuşak doku romatizması nedenleri,yumuşak doku romatizması belirtileri,yumuşak doku romatizması tedavisi,yumuşak doku romatizması hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>  Süper kadınların hastalığı olarak adlandırılan ‘fibromiyalji’de hastalar en çok, yaygın kas ağrıları, çarpıntı, migren, ellerde uyuşma, barsak spazmları, gaz şikâyetlerinden yakınıyor
  Fibromiyalji, ‘Her yerim ağrıyor”, ”dayak yemiş gibiyim”, ”Sabah bitkin kalkıyorum’ diyerek soluğu doktorda alanların ortak hastalığı. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık, daha çok süper kadınların hastalığı olarak biliniyor.
  ABD’de 4 – 5 milyon kişinin fibromiyaljiden yakındığı biliniyor. Kesin bir tedavisi olmayan fibromiyaljili hastaya hayata bakışını değiştirmesi, aşırı stresten uzak durması öneriliyor. Fibromiyaljiye kas romatizması denilse de, ne iltihaplı bir hastalık, ne de romatizmal bir rahatsızlık. Birçok belirtisi var ve vücudun tüm sistemlerini etkiliyor. Hastalığın tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte, uyku bozukluğu olan kişilerde daha çok görülüyor.
  Normalde uykunun dört evresi var. Uykunun dördüncü evresine geçemeyen kişilerde vücut gerginliğinin ertesi güne sarkması nedeniyle bu hastalık oluşabiliyor. Uyku bozukluğundan oluşan kimyasal maddeler kaslara toplanıyor.
  Fibromiyalji, vücudun sırt, göğüs, kol içleri, dirsekler, kalçalar gibi bölgelerindeki gerginlik noktalarındaki hassasiyet ve ağrı bölgeleriyle kendini gösteriyor. Hastalar doktora ”Her yerim ağrıyor, dayak yemiş gibiyim, sabah bitkin kalkıyorum, hiç uyumamış gibiyim” derler. En ağır romatizmada bile hasta her yerim ağrıyor demez ama bu hastalar her yerlerinin ağrıdığını ifade ederler.

  Fibromiyalji hastaları esas olarak kas ağrılarıyla doktora gidiyorlar. Ama iç organ kasları, spastik kolon, sinirsel kolit, baş ağrısı, çarpıntı, ellerde uyuşma, çene kitlenmesi ve diş gıcırdatma gibi rahatsızlıklarla dişhekimine de başvurabiliyorlar. Yani doktor doktor dolaşıyorlar ama teşhis konulduğunda tüm bu yakınmalar bitiyor.
  Hastalar arasında, gergin kişilik yapılarıyla, süper kadın dediğimiz işini, evini her şeyini planlayıp yapmaya çalışan bir kadın grubu var.
  Hastalarda dönem dönem şikâyetler artıyor. Çocuğu sünnet oluyor, evleniyor ya da bir evden başka bir eve taşınıyor. Bunlar süper kadınlarda telaşa, endişeye, hastalık belirtilerinin artmasına neden oluyor. Bu özel stres durumlarında hastalara ilaç tedavisi veriyoruz.
  Hastalığın tedavisi yoktur demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Hastalara hayat tarzınızı, kafa yapınızı değiştirmeniz, zihninizi ve ruhunuzu rahatlatmanız lazım diyoruz. Aynı zamanda yaşam koşullarının da değiştirilmesi gerekiyor. Spora, kaplıcaya gitmek rahatlatıyor. Endişeyi de tedavi ediyoruz. Hastalığın tedavisinde birçok branştan destek alınıyor. Ancak fizik tedavi, egzersiz, ilaç tedavisi büyük yarar sağlıyor. Eskiden toplumda ‘hastalık hastası’ olarak adlandırılan bu hastaların aslında çoğunun fibromiyalji hastası olup bu hastalığın kimyası artık biliniyor. Hastalığın nedeni fiziksel olabildiği gibi ruhsal da olabilmekte bu nedenle hastaya ”Senin bir şeyin yok” denmemesi ve iyi araştırılması gerekmektedir.
   
Yumuşak Doku Romatizması Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Eklem Romatizmasi

  Eklem Romatizmasi

  romatizma, yaygin hastaliklar, eklem, tedavi, iltihap, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz SÜREĞEN YAYGIN EKLEM ROMATIZMASI Romatizmalarin en sik raslananidir. Çocuklardan yaslilara kadar her yastan erkek ve kadinlarda (ozellikle kadinlarda), her irkta ve her ülkede görulür. Hastalıgin dogal egilimi eklemleri yikmaktir; bu yüzden, tedavi edilmezse bir-kac yil icinde...
 2. ağacın yumuşağını kurt yer atasözünün anlamı nedir ya bulamadım

  ağacın yumuşağını kurt yer atasözünün anlamı nedir ya bulamadım

  Ablalarım öğretmen bana bir atasözünü araştırmamı söyledi " ağacın yumuşağını kurt yer " bu atasözü tam olarak ne anlatmaktadır. Bana bunu bir yazı yada örnek halinde verirseniz inanın çok dua edeceğim sizlere. Teşekkürler.
 3. saçların yumuşak olması için ne yapmalı

  saçların yumuşak olması için ne yapmalı

  saçların yumuşak olması için ne yapmalı ne kullanmalı yada sizler neler kullanıyorsunuz ? Varsa bitkisel bir yöntem yada şampuan tavsiyelerinizi alabilir miyim kızlar ?
 4. Adale Romatizması Nedir

  Adale Romatizması Nedir

  Adale Romatizması Nedir ve tedavisi nasıl olmalıdır lütfen bu konuda bilgi verin bana
 5. Adale Romatizması nedir ve nedenleri nelerdir

  Adale Romatizması nedir ve nedenleri nelerdir

  Adale Romatizması Nedenleri Nelerdir, Adale Romatizması Nedemektir, Merhaba Sevgili Melek'ler, az önce sizlere adale romatizmasının belirtilerini aktarmıştık. Şimdi ise adale romatizması hakkında daha detaylı bilgiler ediniyor ve adale romatizması nedenleri hakkında bilgi aktarıyoruz. Adale Romatizması Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslarda ve özellikle de eklemlerde kendini...

Sayfayı Paylaş