1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Yün Kazakların Temizliği Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yumuşak dokusu ve ısıyı tutan özelliği sayesinde soğuk kış günlerinin kurtarıcılarından yün kazakları temizlerken özelliklerini yitirmemeleri için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  Yün kazaklar çamaşır makinesinde ya da elde yıkanabilir. Kazakları temizlemeden önce etiketinde bulunan temizleme talimatları mutlaka okunmalıdır. Çünkü tüm kazaklar çamaşır makinesinde yıkanmayabilir. Özellikle %100 yünden üretilen kazaklar yalnızca elde yıkanabilir özelliktedir. Dolayısıyla etikette bulunan talimatlara bakılmalıdır.


  < Konu Resmi..>

  Çamaşır Makinesinde Yıkama

  Yün kazaklar çamaşır makinelerinin yünlüler için özel yıkama programıyla yıkanabilir. Yünlüler için olan yıkama programında en fazla 30 derece olmak üzere soğuk su kullanılır ve sıkma işlemi daha düşük devirde yapılır.

  Çamaşır makinesinde yünlüler için özel yıkama programı bulunmuyorsa, manuel olarak soğuk su ve hassas devir özellikleri seçilerek yıkanır. Yün kazaklar çamaşır makinesinde yıkarken makinede yünden farklı bir malzemeyle üretilmiş çamaşır bulunmamalıdır. Aksi takdirde sert malzemeden yapılmış ya da fermuar, düğme gibi aksesuarları olan giysiler yün kazaklara zarar verebilir, tüylenmelerine sebep olabilir.

  Yün kazakları çamaşır makinesinde yıkarken toz deterjan kullanılıyorsa önce ılık suda eritilmeli, sonra makinenin deterjan gözüne eklenmelidir. Bu işlem yapılmazsa deterjan tanecikleri soğuk suda erimeyeceğinden kazağın dokumaları arasında kalabilir, bu da kazağın iyi durulanamamasına ve yıpranmasına sebep olur. Ayrıca kullanılan deterjanın ve yumuşatıcının miktarının az olmasına özen gösterilmelidir.

  Elde Yıkama

  Yün kazaklar elde yıkanırken en fazla 30 derece, ılık suda yumuşak ve dairesel hareketlerle yıkanmalıdır. Yıkama işlemi sırasında hassas sıvı deterjanı ya da sabun kullanılabilir. Bu, durulamayı kolaylaştıracaktır. Yün kazaklar elde yıkanırken diğer çamaşırlar gibi çitilenmez, sıkılırken ise bükülmez. Aksi takdirde kazağın dokuması zarar görür ve genişler.

  Kuru Temizleme

  Kuru temizleme yün kazaklar için en güvenli temizleme yöntemidir. Kazak alındığı ilk günkü özelliklerini korur ve tüylenmez.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yün kazaklar çamaşır makinesinde ya da elde yıkanırken mutlaka ters yüz edilir. Bu sayede kazağın dokuması, rengi ve deseni korunur.

  Ayrıca çamaşır sularında klor ya da oksijen baz kullanıldığı için yünün yapısına zarar verir. Dolayısıyla, yün kazaklar yıkanırken çamaşır suyu kullanılmamalıdır.

  Yün kazaklar serilerek kurutulmalıdır. Diğer çamaşırlar gibi asılarak kurutulduğunda kazak deforme olur.

  Yün kazakların en büyük sorunu tüylenmedir. Sanılanın aksine tüylenme sorununun kazağın kalitesiyle ilgisi yoktur. Yünün yapısı gereği her yün kazakta tüylenme olur. Bu sorunu gidermek ve yün kazağın ilk günkü dokusunu korumak için ilk alındığında bir poşete konarak buzlukta bir gece bekletilebilir. Bu sayede kazak tüylenmeyecektir. Tüylenen kazaklar koli bandı yapıştırılıp çekilerek temizlenebilir.


   
Yün Kazakların Temizliği Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hem yün atkı hem kazak

  hem yün atkı hem kazak

  İtalyan Sartoria Vico’ nun sciarpone adlı yeni ürünü, yaratıcı tarzıyla, hem yün atkı hem de kazak olarak kullanabileceğiniz çok özel bir tasarım
 2. Doğal maddelerle ev temizliği nasıl yapılır?

  Doğal maddelerle ev temizliği nasıl yapılır?

  çamaşır sodası nasıl yapılır cam temizliği nasıl yapılır ahşap temizliği banyo temizliğinde pratik bilgiler ev Temizlik tüm hanımların ortak dertlerinden biridir.kimimiz bunu severek isteyerek yapar ki doğrusu budur kimimiz ise yapmaya üşeniriz.Ben mesela artık temizlikten bıktım diyenlerdenimhahaha Çünkü yorgunlugum geçmeden daha temizledigim yerler yine aynı oluyor biraz şöyle en azından...
 3. Cam Temizliği Kolayca Nasıl Yapılır?

  Cam Temizliği Kolayca Nasıl Yapılır?

  Bu sayfa; Cam Temizliği Kolayca Nasıl Yapılır konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kadınların ev temizliğinde en titizlendikleri yerlerden birisi camlardır. Ahşap doğrama ya da pvc olsun, camların temiz olması her titiz kadının dikkat ettiği noktalardan biridir. Tabi her işte olduğu gibi cam temizliğinde de bazı püf noktalar vardır. Aşağıdaki makaleyi okuyunca bundan...
 4. Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

  Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

  Bu sayfa, Mermer Temizliği Nasıl Yapılır konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ev temizliği kadınların bazen istemeyerek de olsa yaptığı bir iştir. Herkes temizlik yapmayı sevmeyebilir ancak bulunduğumuz ortamı temiz tutmak zorundayızdır. Eğer temizlik yapmayı sevmiyorsak temzilikle ilgili bazı pratik öneriler işimize yarayacaktır. İşte onlardan biri mermerlerin pratik bir...
 5. Kışlık yün kazak giyenler dikkat!

  Kışlık yün kazak giyenler dikkat!

  kışlık yün kazak tehlikesi,kışlık kazaklara dikkat,kışlık kazaklar alerji yapıyor,kışlık yün kazaklar bakteri üretiyor Kış mevsiminde yoğunlukla kullanılan yorgan, yünlü ve tüylü kazak, atkı, hırka gibi eşyalarda bulunan, nemli ve havasız ortamları seven akarların, alerjisi olan kişilerde şikayetlerin artmasına neden olabileceği bildirildi. Sonbahar alerjisiyle başa çıkmanın yolları...

Sayfayı Paylaş