Yün Kazakların Temizliği Nasıl Yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Yün Kazakların Temizliği Nasıl Yapılır?
Yumuşak dokusu ve ısıyı tutan özelliği sayesinde soğuk kış günlerinin kurtarıcılarından yün kazakları temizlerken özelliklerini yitirmemeleri için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.


Yün kazaklar çamaşır makinesinde ya da elde yıkanabilir. Kazakları temizlemeden önce etiketinde bulunan temizleme talimatları mutlaka okunmalıdır. Çünkü tüm kazaklar çamaşır makinesinde yıkanmayabilir. Özellikle %100 yünden üretilen kazaklar yalnızca elde yıkanabilir özelliktedir. Dolayısıyla etikette bulunan talimatlara bakılmalıdır.


yün kazak temizliği.jpg

Çamaşır Makinesinde Yıkama

Yün kazaklar çamaşır makinelerinin yünlüler için özel yıkama programıyla yıkanabilir. Yünlüler için olan yıkama programında en fazla 30 derece olmak üzere soğuk su kullanılır ve sıkma işlemi daha düşük devirde yapılır.

Çamaşır makinesinde yünlüler için özel yıkama programı bulunmuyorsa, manuel olarak soğuk su ve hassas devir özellikleri seçilerek yıkanır. Yün kazaklar çamaşır makinesinde yıkarken makinede yünden farklı bir malzemeyle üretilmiş çamaşır bulunmamalıdır. Aksi takdirde sert malzemeden yapılmış ya da fermuar, düğme gibi aksesuarları olan giysiler yün kazaklara zarar verebilir, tüylenmelerine sebep olabilir.

Yün kazakları çamaşır makinesinde yıkarken toz deterjan kullanılıyorsa önce ılık suda eritilmeli, sonra makinenin deterjan gözüne eklenmelidir. Bu işlem yapılmazsa deterjan tanecikleri soğuk suda erimeyeceğinden kazağın dokumaları arasında kalabilir, bu da kazağın iyi durulanamamasına ve yıpranmasına sebep olur. Ayrıca kullanılan deterjanın ve yumuşatıcının miktarının az olmasına özen gösterilmelidir.

Elde Yıkama

Yün kazaklar elde yıkanırken en fazla 30 derece, ılık suda yumuşak ve dairesel hareketlerle yıkanmalıdır. Yıkama işlemi sırasında hassas sıvı deterjanı ya da sabun kullanılabilir. Bu, durulamayı kolaylaştıracaktır. Yün kazaklar elde yıkanırken diğer çamaşırlar gibi çitilenmez, sıkılırken ise bükülmez. Aksi takdirde kazağın dokuması zarar görür ve genişler.

Kuru Temizleme

Kuru temizleme yün kazaklar için en güvenli temizleme yöntemidir. Kazak alındığı ilk günkü özelliklerini korur ve tüylenmez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yün kazaklar çamaşır makinesinde ya da elde yıkanırken mutlaka ters yüz edilir. Bu sayede kazağın dokuması, rengi ve deseni korunur.

Ayrıca çamaşır sularında klor ya da oksijen baz kullanıldığı için yünün yapısına zarar verir. Dolayısıyla, yün kazaklar yıkanırken çamaşır suyu kullanılmamalıdır.

Yün kazaklar serilerek kurutulmalıdır. Diğer çamaşırlar gibi asılarak kurutulduğunda kazak deforme olur.

Yün kazakların en büyük sorunu tüylenmedir. Sanılanın aksine tüylenme sorununun kazağın kalitesiyle ilgisi yoktur. Yünün yapısı gereği her yün kazakta tüylenme olur. Bu sorunu gidermek ve yün kazağın ilk günkü dokusunu korumak için ilk alındığında bir poşete konarak buzlukta bir gece bekletilebilir. Bu sayede kazak tüylenmeyecektir. Tüylenen kazaklar koli bandı yapıştırılıp çekilerek temizlenebilir.
 
Üst