gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.260
  Beğenilen Mesajlar:
  2.182
  Ödül Puanları:
  113

  Yün Kazakların Temizliği Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Yumuşak dokusu ve ısıyı tutan özelliği sayesinde soğuk kış günlerinin kurtarıcılarından yün kazakları temizlerken özelliklerini yitirmemeleri için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  Yün kazaklar çamaşır makinesinde ya da elde yıkanabilir. Kazakları temizlemeden önce etiketinde bulunan temizleme talimatları mutlaka okunmalıdır. Çünkü tüm kazaklar çamaşır makinesinde yıkanmayabilir. Özellikle %100 yünden üretilen kazaklar yalnızca elde yıkanabilir özelliktedir. Dolayısıyla etikette bulunan talimatlara bakılmalıdır.


  < Konu Resmi..>


  Çamaşır Makinesinde Yıkama
  Yün kazaklar çamaşır makinelerinin yünlüler için özel yıkama programıyla yıkanabilir. Yünlüler için olan yıkama programında en fazla 30 derece olmak üzere soğuk su kullanılır ve sıkma işlemi daha düşük devirde yapılır.

  Çamaşır makinesinde yünlüler için özel yıkama programı bulunmuyorsa, manuel olarak soğuk su ve hassas devir özellikleri seçilerek yıkanır. Yün kazaklar çamaşır makinesinde yıkarken makinede yünden farklı bir malzemeyle üretilmiş çamaşır bulunmamalıdır. Aksi takdirde sert malzemeden yapılmış ya da fermuar, düğme gibi aksesuarları olan giysiler yün kazaklara zarar verebilir, tüylenmelerine sebep olabilir.

  Yün kazakları çamaşır makinesinde yıkarken toz deterjan kullanılıyorsa önce ılık suda eritilmeli, sonra makinenin deterjan gözüne eklenmelidir. Bu işlem yapılmazsa deterjan tanecikleri soğuk suda erimeyeceğinden kazağın dokumaları arasında kalabilir, bu da kazağın iyi durulanamamasına ve yıpranmasına sebep olur. Ayrıca kullanılan deterjanın ve yumuşatıcının miktarının az olmasına özen gösterilmelidir.

  Elde Yıkama

  Yün kazaklar elde yıkanırken en fazla 30 derece, ılık suda yumuşak ve dairesel hareketlerle yıkanmalıdır. Yıkama işlemi sırasında hassas sıvı deterjanı ya da sabun kullanılabilir. Bu, durulamayı kolaylaştıracaktır. Yün kazaklar elde yıkanırken diğer çamaşırlar gibi çitilenmez, sıkılırken ise bükülmez. Aksi takdirde kazağın dokuması zarar görür ve genişler.

  Kuru Temizleme

  Kuru temizleme yün kazaklar için en güvenli temizleme yöntemidir. Kazak alındığı ilk günkü özelliklerini korur ve tüylenmez.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yün kazaklar çamaşır makinesinde ya da elde yıkanırken mutlaka ters yüz edilir. Bu sayede kazağın dokuması, rengi ve deseni korunur.

  Ayrıca çamaşır sularında klor ya da oksijen baz kullanıldığı için yünün yapısına zarar verir. Dolayısıyla, yün kazaklar yıkanırken çamaşır suyu kullanılmamalıdır.

  Yün kazaklar serilerek kurutulmalıdır. Diğer çamaşırlar gibi asılarak kurutulduğunda kazak deforme olur.

  Yün kazakların en büyük sorunu tüylenmedir. Sanılanın aksine tüylenme sorununun kazağın kalitesiyle ilgisi yoktur. Yünün yapısı gereği her yün kazakta tüylenme olur. Bu sorunu gidermek ve yün kazağın ilk günkü dokusunu korumak için ilk alındığında bir poşete konarak buzlukta bir gece bekletilebilir. Bu sayede kazak tüylenmeyecektir. Tüylenen kazaklar koli bandı yapıştırılıp çekilerek temizlenebilir.

   
Yün Kazakların Temizliği Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ?

  Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ?

  ütü temizliği ütü temizliği nasıl yapılır Sevgili melekler, ev hanımlarının en çok yaptığı ve en hoşlanmadığı ev işlerinin başında ütü yapmak gelir. Ne kadar biriktirsek, sürekli ertelesek te ütü yapmak zorundayız. Bu yazımızda da daha iyi perforömasnla çalıştırabileceğimiz ütülerimizin temizliği ile ilgili bilgiler vermek istiyor ve ütü temizliği nasıl yapılır diye merak eden meleklerimiz...
 2. Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

  Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

  bu konu duvar temizliği hakkında bilgilere yer vermektedir. Bahar temizilğine eminim ki çoğu bayan başlamıştır. Özellikle evde küçük çocuğu olanların en büyük sıkıntılarından biride duvara bulaşan kirlerdir. Çocuklar ellerini duvarlara gelişigüzel dokunup sürdükleri için çoğu zaman duvarlarda inatçı lekeler oluşabilir. Duvar temizliği için sizlere işinizi en kolaşlaştıracak yöntemleri...
 3. Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

  Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

  Bu sayfa, Mermer Temizliği Nasıl Yapılır konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ev temizliği kadınların bazen istemeyerek de olsa yaptığı bir iştir. Herkes temizlik yapmayı sevmeyebilir ancak bulunduğumuz ortamı temiz tutmak zorundayızdır. Eğer temizlik yapmayı sevmiyorsak temzilikle ilgili bazı pratik öneriler işimize yarayacaktır. İşte onlardan biri mermerlerin pratik bir...
 4. Şömine Temizliği Nasıl Yapılır?

  Şömine Temizliği Nasıl Yapılır?

  şömine temizliği, şömine bacası nasıl temizlenir, şöminenin temizliği nasıl yapılır Özellikle yaylalık ve bazı yazlık evlerde bulunan şömineler günümüz de modern binalarda ve villa tipi evlerde de oldukça yaygınlaşmaya başlayarak kış ayların da hem odayı ısıtan hemde görsel bir şıklık katan detay olarak yer almaya devam ediyor. Şöminelerin nasıl temizlenmesi konusun da bilgi sahibi olmak...
 5. Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?

  Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?

  ütü temizliği, ütü nasıl temizlenir, ütü tabanı temizliği nasıl yapılır Bazen istenmeyen bir şekil de ütü yaparken ütünün tabanı ütülediğiniz giysiye yapıyarak taban kısmında kumaş ve yanık izleri oluşur. Her bayanın canını sıkacak olan bu durum karşısın da ne yapabileceğiniz konusun da sizlere gereken işinize yarayacak ütü temizliği bilgilerini bu yazımız da paylaşıyoruz. Ütü tabanı...

Sayfayı Paylaş