Yünlü Giysiler Nasıl Yıkanır ve Nasıl Temizlenir?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Yünlü Giysiler Nasıl Yıkanır ve Nasıl Temizlenir?
yünlü giysiler nasıl temizlenir, yünlü giysiler nasıl yıkanır, yünlü giysi temizliği
Sonbahar ve kış aylarında her yaştan kişilerin giydiği yünlü giysilerin temizliği ve yıkanması hassasiyet isteyen bir durumdur.
Yünlü giysiler nasıl temizlenmeli ve nasıl yıkanmalı konusun da bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz.
yunlu-giysiler-nasil-temizlenir.jpg

Yünlü giysilerin diğer türlere göre sık olarak yıkanmasına gerek yoktur. Leke oluşumu varsa lekeli noktayı temizleyerek yada seyrek yıkamayla ve havalandırmayla yünlü giysilerin bakımlarını yapabilirsiniz. Hassas olan bu giysileri yıkarken bir çok noktada dikkatli olmanız gerekir.

Öncelikle yıkama işleminde kullandığınız suyun kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Eğer su ne kadar kireçliyse yünlü giysileriniz o kadar çabuk yıpranacaktır. Mümkünse yıkama yapmadan önce makinenize kireç önleyici tabletlerden atın.

Kullanacağınız deterjan da özel olmalıdır. İpek ve yünlü giysiler için satılan sıvı deterjanları tercih etmelisiniz. Alternatif olarak bebek şampuanı da kullanılabilir. Tüm kıyafet türleri için üretilen deterjanların içerisinde az miktarda çamaşır suyu esansı bulunur. Bu da yünlü eşyalarınıza zarar verebilir.

Yumuşak yapıda ki yünlü kıyafetleriniz için uygun yumuşatıcı kullanın. Yumuşatıcı hoş bir koku vereceği gibi elektriklenmeyi önleyerek toz ve benzeri şeylerin kıyafetinize yapışmasını engelleyecektir.

Makineyi 30 dereceye ayarlayıp hassas programda çalıştırmanız gerekir. Küçülmesini önlemek içinse yıkamadan bir saat önce soğuk suda kıyafetinizi bekletebilirsiniz. Yine yünlü kıyafetinizin sünmemesini istiyorsanız çamaşır yıkama torbalarının (yastık kılıfı da olabilir) içine koyabilir sünmesini engelleyebilirsiniz.

Eğer tek bir noktada leke varsa özel temizleme yöntemini uygulamanız gerekir. Öncelikle doğal üretilmiş sabunlardan edinin ve bu sabunları küçük parçalar halinde rendeleyin. Daha sonra soğuk suyun içerisine koyduğunuz giysinin lekeli kısmına bu doğal sabunu uygulayın. Bunu yaparken yumuşak bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Bastırmadan yavaş yavaş lekeli bölgeyi fırçalayın. Lekeyi çıkardıktan sonra da soğuk suyun altında durulayın.

Yünlü giysileri temizlerken dikkat edilmesi gerekenler;

Yünlü giysilerin en belirgin özelliği kendi kendini temizliyor oluşudur. Bu yüzden mecbur kalmadıkça yünlü eşyalarınızı yıkamanıza gerek yoktur.
Kurulama işlemi sırasında bu tür ürünleri kurutucuya kesinlikle atmamanız gerekir. Boyutunda küçülme yaşayabilir bir daha o eşyanızı kullanamayabilirsiniz. Bunun yerine güneş görmeyen bir yerde sererek kurutmanızı öneririz. Güneş yünlü eşyaları sarartmaktadır.
İlkbaharda saklama işlemi yaparken güve gibi haşerelerden bu tür kıyafetlerinizi korumanız gerekir. Bu konuyla ilgili güve nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.
Bu adımları dikkatli bir şekilde uyguladığınız takdirde uzun süreler bu eşyalarınıza zarar vermeden güvenle kullanabilirsiniz.
 
Üst