1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Yurt dışı üniversitelerinin YÖK denkliği

  Konu, 'Üniversiteler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  yurt dışında türkçe eğitim veren üniversiteler yök denklik listesi hangi üniversitelerin denkliği var türkiyeye denklik veren üniversiteler yurtdışında türkçe eğitim Yurt dışında eğitim görenlerin ve göreceklerin işine yarayacağını sandığım bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.Umarım yurt dışında eğitim görenlerin işine yarayan bilgilerdir

  Denklik (Accredition) Nedir?
  Yurtdışında ki üniversitelerin belirli bir kalitede eğitim verdiğini Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) denetler. Her yıl belirli kriterlere göre yapılan değerlendirmeler sonucu, yurtdışında üniversite veya yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen öğrencilerin gitmek istedikleri okuldan alacakları diplomanın Türkiye’de geçerli olup olmayacağına karar verir. Dünya genelinde binlerce üniversite olduğu için öğrencinin hangi üniversitelerin diplomalarının YÖK tarafından onaylı olduğunu ancak ve ancak YÖK ‘den öğrenmesi gerekir. Global Vizyon’un öğrenci yerleştirdiği tüm üniversiteler YÖK tarafından onaylıdır. Ancak, öğrencinin YÖK’ün aşağıdaki adresine yazarak veya faks göndererek gitmek istediği üniversitenin denkliğinin olup olmadığını öğrenmesi önerilir.


  Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi


  06539 Bilkent Ankara Tel: 0312- 298 7142
  Fax: 0312- 266 4744
  http://www.yok.gov.tr
  YÖK Denklik İşlemleriyle İlgili Bilgi;

  Yurtdışından alınan Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans düzeyindeki yükseköğretim diplomalarının denklik işlemleri, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanun`un 7/p maddesi ile Yurt Dışı Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır.

  Buna göre;

  1-Yurtdışından alınan bir diplomanın denklik değerlendirmesine alınabilmesi için, diplomanın alındığı kurumun ve eğitim yapıldığı programın, Yükseköğretim Kurumu tarafından tanınmış olması gerekmektedir.

  2-Yükseköğrenimlerini yurt dışında yapmak isteyen ve lise öğrenimlerini Türkiye`de tamamlayan Türk uyruklu öğrencilerin; Öğrenci Seçme (ÖSS) Sınavına girmiş ve taban puanı tutturmuş olmaları koşulu bulunmaktadır. Ancak, aşağıda verilen diplomalara sahip kişiler, yurt dışından alacakları diplomaların denkliği için ÖSS sınavından taban puanı kazanmak zorunda değildirler: SAT 1 (asgari 1000 puan), ACT (asgari 21 puan), Abitur, Frech Baccalaureat, GCE A level certicate, (asgari 2 puan alan), International Baccalaureat (IB).

  3-Diploma denklik için aranan belgeler şunlardır:

  Bir önceki eğitim-öğretime ilişkin diploma aslı veya onaylı sureti ve fotokopisi, Denkliği istenilen diploma veya mezuniyet belgesi aslı ile noter veya yurtdışındaki Büyükelçiliklerimizce onaylı Türkçe tercümesi ve örneği, Öğrenim süresi içinde alınmış olan tüm derslerin notlarını ve ders saatlerini gösteren not çizelgesi (transkript) aslı ile noter veya yurtdışındaki Büyükelçiliklerimizce onaylı Türkçe tercümesi ve örneği, alınan derslerin içerikleri, Diploma sahibine ait pasaport aslı (başvuru yurtdışından yapılacak ise, bulunulan ülkedeki Büyükelçiliğimizce onaylanmış pasaport örneği ile de başvuru yapılabilir), Yabancı uyruklular için denkliğe neden ihtiyaç duyduklarını gösteren belge ile Emniyet Müdürlüğünden alınacak oturma belgesi, Mezun olunan yükseköğretim kurumuna başka bir yükseköğretim kurumundan transfer olunmuş ise transfer olunan yüksek öğretim kurumunun transkript aslı.

  4-Uzaktan öğretim yolu ile alınan diplomalara denklik belgesi verilmez.

  5-Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından, Temel Fen Bilimleri (fizik, kimya, matematik, biyoloji), Filoloji, Tarih, Coğrafya, Edebiyat, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Güzel Sanatlar, Klasik Arkeoloji, Beden Eğitimi ve benzeri alanlarda alınan diplomaların denkliği, ülkemizdeki benzeri programlara uygun eğitim alınıp alınmadığı bakımından yapılan inceleme sonucuna göre reddedilmekte veya kabul edilmektedir.

  Bu alanların dışındaki mesleki alanlarda (mühendislik, tıp, eczacılık, diş hekimliği, hukuk v.b.) alınan diplomaların denkliği ilgili alanlarda oluşturulan alt komisyonlar tarafından, başvuru sahibinin aldığı dersler ve bunların içerikleri dikkate alınarak yapılan inceleme sonucuna göre reddedilmekte, kabul edilmekte veya başvuru sahipleri seviye tespit sınavına alınmaktadır.   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Ürdün Üniversitesi (University of Jordan)
  Ürdün üniversitesi hakkında genel bilgileri şimdi sizlerle paylaşıyorum.Hakkında merak ettikleriniz öğrenmek istedikleriniz şartları koşulları nelerdir bu gibi sorularınızın yanıtlarını bulabileceksiniz:)

  Ürdün üniversitelerinde Türk öğrencilerin okuyabilmesi için ÖSS imtihanlarına girmiş ve barajı aşmış olması gerekiyor. Ayrıca fakülteler öğrencilerin lise ders notlarındaki başarısına göre öğrenci kabul ediyorlar.
  Devlet üniversiteleri yanında özel üniversitelerde de öğrencilere gereken anlayış ve kolaylık gösteriliyor.


  Kayıt için öğrenciler lise ders notları ve diplomalarını Arapçaya tercüme ettirip noter valilik dışişleri bakanlığı ve Ankara Ürdün Kültür Ateşeliğinden tasdik ettirmeleri gerekiyor.


  Üniversitelerde genellikle saat sistemi uygulanmakta olup saat ücreti 75 $ üzerinden hesaplanmakta ve 15 saat ders alan bir öğrenci bir dönem için takriben 1200 $ ücret ödemektedir. Buna göre bir yıl için okul harcını 2500 $ olarak ifade etmek mümkün ise de tıp ve mühendislik gibi bölümler için bu rakamın yükseleceğini söyleyebiliriz.


  Yurtlarda kalan öğrencilerin 150-250 $ arasında değişen yurt ödemesi yaptıkları yemek ücreti ve diğer masraflarla birlikte bu meblağın 150-200 $ daha artacağı ve aylık olarak 350 – 450 $’ı bulacağı söylenebilir.
  Üniversite çevresinde iki odalı bir daire kirası 300 $ civarında olduğunu dikkate alarak kiraların yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Değişik bölgelerde daha düşük kiralarla ev bulma imkanı vardır.
  Sosyal alanlarda eğitim dili Arapça Tıp ve Mühendislik gibi teknik alanlarda ise İngilizcedir.


  Eğitim kalitesi üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte Ürdün Üniversitesi en eski köklü ve kaliteli eğitim veren üniversitelerden biridir. Özel üniversitelerin kalitesi de Türkiyede ki standartların altında değildir. Kayıtlar eylül ayı başında yapılabilmektedir.ağustos ayı itibariyle kayıt yaptıracakların başvurması daha iyi olur.  http://www.ju.edu.jo ayrıntılı bilgi için tıklayın

   
 3. AyselKesit

  AyselKesit Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Hangi ülkeler , hangi üniversiteler yök denkliğini sağlıyor diye merak ediyorsanız "www.iskandinav.net" adresini ziyaret edebilirsiniz.
   
Yurt dışı üniversitelerinin YÖK denkliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yurt Dışında evelenecek olan çiftlerin yapması gerekenler

  Yurt Dışında evelenecek olan çiftlerin yapması gerekenler

  konsoloslukta evlilik yurtdışında nikah konsoloslukta evlenmek konsolosluk nikah Yurt dışında, Türk vatandaşı kadın ve erkek veya Türk vatandaşı ile yabancı, bulundukları ülkenin evlendirmeye yetkili makamları huzurunda evlenebilir. Böyle bir evlenme, Türk mevzuatına aykırı olmaması şartıyla Türkiye’de geçerlidir. Evlenenlerin her ikisi de Türk vatandaşı ise koca tarafından, yalnız biri...
 2. Esra balamir'in umudu yurt dışında

  Esra balamir'in umudu yurt dışında

  ESRA BALAMİR'İN UMUDU YURT DIŞINDA 2005 YILINDAN BU YANA BİR TÜRLÜ TEŞHİS KONULAMAYAN BİR HASTALIĞIN PENÇESİNDE YAŞAYAN SUNUCU VE ŞARKICI ESRA BALAMİR, BU KEZ UMUDUNU YURTDIŞINA BAĞLADI. Geçen hafta atlattığını zannetmişken hastalığın yeniden nüksetmesiyle perişan olduğunu anlatan Balamir, 'lenf bezlerimin şişmesine yol açan bu hastalığın teşhisi için Marsilya'daki bir hastaneden yardım...
 3. yurt dışındaki bir okul

  yurt dışındaki bir okul

  yurt dışındaki bir okulun özellikleri ile ilgili yazı
 4. Yurt Dışı Alışveriş Yasağı!!!

  Yurt Dışı Alışveriş Yasağı!!!

  yurtdışı kozmetik yasağı yurtdışı alışveriş yasağı online alışveriş internet yurtdışından yasaklar,yurt dısı yasakları,2011 yasakları,yasaklı seyler,türkiye de yasaklanan seyler Kapalı mekanlarda sigara içmek yasaklandı, bloglara giriş yasaklandı, Youtube yasaklandı, Google servislerinin büyük bölümüne giriş yasaklandı, 22 Ağustos tarihinde internet yasakları başlıyor. Yani nereye gitmek...

Sayfayı Paylaş