1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yurt Dışında evelenecek olan çiftlerin yapması gerekenler

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  konsoloslukta evlilik yurtdışında nikah konsoloslukta evlenmek konsolosluk nikah [​IMG]


  Yurt dışında, Türk vatandaşı kadın ve erkek veya Türk vatandaşı ile yabancı, bulundukları ülkenin evlendirmeye yetkili makamları huzurunda evlenebilir. Böyle bir evlenme, Türk mevzuatına aykırı olmaması şartıyla Türkiye’de geçerlidir. Evlenenlerin her ikisi de Türk vatandaşı ise koca tarafından, yalnız biri Türk ise Türk vatandaşı tarafından yabancı yetkili makamdan alınacak belgenin en geç bir ay içerisinde en yakın konsolosluğumuza verilmesi veya gönderilmesi suretiyle mecburidir.  Eğer evlenmenin yapıldığı yerde ve yakınında Türk konsolosluğu yoksa, bu takdirde bildirim, yabancı yetkili makamdan alınan resmi belgenin yurtiçinde Türkçe’ye çevrilip Dışişleri Bakanlığınca onandıktan sonra Genel Müdürlüğe veya ilgili nüfus idaresine verilmesi suretiyle yapılır. Yurtdışında evlenmek isteyen iki Türk vatandaşı Türk konsolosluklarında evlenebilir. Evleneceklerden birinin yabancı uyruklu veya çifte uyruklu olması halinde, evlenme ilgili ülkenin makamında yapılır. Yurtdığında evlendikten sonra, evlenme belgesinin bir adet aslının, en geç bir ay içinde konsolosluğa gönderilmesi lazımdır. Evlenme başvurusu evleneceklerden birinin çifte uyruklu olması halinde sadece Türk vatandaşı olanın bağlı olduğu Başkonsolosluğa yapılır. Her iki tarafın çifte uyruklu olması halinde evlenme bildirimi erkeğin bağlı olduğu Başkonsolosluğa yapılır. 1 ay içinde bildirilmeyen evliliklerde, evlilik geçersiz sayılmaz, fakat geç bildirmeden dolayı ceza ödenir. Yurtdışında evlenen Türk vatandaşları www.e-konsolosluk.net adresine kayıt olup Form Bankası sayfasında Evlilik Kayıt ve Evlilik Tescil formlarını temin edebilir.

  Evlilik İşlemleri - Evlenme Başvurusu

  Açıklamalar :

  Aşağıdaki belgelerle Başkonsolosluğa şahsen müracaat eden çiftler Evlenme Beyan Kağıdını imzalarlar. Bu beyan ilgililerin Türkiye’de bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine gönderilerek, evlenmelerine mani bir durumun mevcut olup olmadığı sorulur. Nüfus Müdürlüklerinden yanıt alındığında çiftlere bildirilir.

  - Sadece her ikisi de Türk vatandaşı olan çiftlerin nikahı Başkonsolosluklarımızda kıyılabilir.

  - Başkonsolosluklarda kıyılacak nikahta kadın ve erkek için birer nikah şahidi kimlikleriyle hazır bulunmalıdır. Uluslararası Aile Cüzdanı Başkonsolosluktaki nikah akdini müteakip çiftlere verilir.

  - Türk Medeni Kanununa göre erkek kadının soyadını alamaz. Türk vatandaşı kadın evlendiği eşinin soyadını almak zorundadır. Ancak, kadın eşinin soyadıyla birlikte önceki soyadını da korumak istediği takdirde, Nüfus Müdürlüğüne hitaben önceki soyadını koruma talebini içeren form dilekçeyi nikahtan önce imzalamak zorundadır.

  - 80 sayılı Kanunun 2 inci maddesi 1587 sayılı Nüfus Kanunun 15 inci maddesi 'evlendirme kararı ilan edilemez' denmek suretiyle değiştirmiş ve böylece ilan mecburiyeti kalkmıştır.

  - Başkonsoloslukların kanuni yetkileri içinde kıydıkları nikahlar ilgililerin aile kütüklerine islenmek üzere on gün içinde erkeğin kayıtlı olduğu 'Nüfus Müdürlüğüne" bildirilir.

  - Yerel makamlar önünde evlenen Türk vatandaşları da en geç iki ay içinde evliliklerini Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğüne tescil ettirmek için Başkonsolosluklara başvurmak zorundadırlar.

  - Bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğünden evliliğin tescil edildiğini gösterir nüfus kayıt örneği alındığında, ilgililer adına yeni nüfus cüzdanı düzenlenir. Nüfus cüzdanı elden alınabilir ya da adrese postayla gönderilebilir.

  - İşlemler yaklaşık üç ay sürmektedir

  Evlilik Tescili:

  Kişisel başvuru veya posta ile yapılabilir.

  Açıklamalar :

  - Evlilik tescili işlemi evliliğin yapıldığı eyaletin bağlı bulunduğu konsolosluk görev çevresine göre yapılmaktadır. Lütfen başvurunuzu yapmadan önce evliliğin yapıldığı eyaletin hangi Başkonsolosluğumuz görev çevresinde olduğunu kontrol ediniz.


  Gerekli Belgeler :

  - Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış form dilekçe,

  - Evlilik belgesinin asli (veya evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği) ile fotokopisi.

  - Her iki eşin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eşlerden biri yabancı uyruklu ise doğum kağıdı (birth certificate) veya anne ve baba adını, doğum yeri ve tarihini gösterir bir kimlik belgesi.

  - Boşanmış olanların kazai evlenme yasağı olmadığını gösterir TC Mahkemelerince verilmiş karar metni ve yeni tarihli nüfus kayıt örneğinin aslı.

  - Türk kadın kesinlik kazanmış boşanma tarihinden itibaren 300 gün geçmeden evlenmişse iddet müddeti kaldırma kararı

  - Evliliğin kaydını isteyen ve her iki eşin de bilgilerini içeren form dilekçe

  - Kadın önceki soyadını korumak istediği taktirde Nüfus Müdürlüğüne hitaben önceki soyadını korumak isteğini içeren form dilekçe

  - Yeni nüfus cüzdanı ve Uluslararası Aile Cüzdanında kullanılmak üzere, her iki eşin 6'sar adet renkli resmi. (Yabancı uyruklu eşin 4 adet renkli resmi yeterlidir).
   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.106
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Yurt dışında evlilik Yurtdışında,Türk vatandaşı kadın ve erkek veya Türk vatandaşı ile yabancı, bulundukları ülkenin evlendirmeye yetkili makamları huzurunda evlenebilir.

  Böyle bir evlenme, Türk mevzuatına aykırı olmaması şartıyla Türkiye’de geçerlidir. Evlenenlerin her ikisi de Türk vatandaşı ise koca tarafından, yalnız biri Türk ise Türk vatandaşı tarafından yabancı yetkili makamdan alınacak belgenin en geç bir ay içerisinde en yakın konsolosluğumuza verilmesi veya gönderilmesi suretiyle mecburidir.

  Eğer evlenmenin yapıldığı yerde ve yakınında Türk konsolosluğu yoksa, bu takdirde bildirim, yabancı yetkili makamdan alınan resmi belgenin yurtiçinde Türkçe’ye çevrilip Dışişleri Bakanlığınca onandıktan sonra Genel Müdürlüğe veya ilgili nüfus idaresine verilmesi suretiyle yapılır. Yurtdışında evlenmek isteyen iki Türk vatandaşı Türk konsolosluklarında evlenebilir. Evleneceklerden birinin yabancı uyruklu veya çifte uyruklu olması halinde, evlenme ilgili ülkenin makamında yapılır. Yurtdığında evlendikten sonra, evlenme belgesinin bir adet aslının, en geç bir ay içinde konsolosluğa gönderilmesi lazımdır. Evlenme başvurusu evleneceklerden birinin çifte uyruklu olması halinde sadece Türk vatandaşı olanın bağlı olduğu Başkonsolosluğa yapılır. Her iki tarafın çifte uyruklu olması halinde evlenme bildirimi erkeğin bağlı olduğu Başkonsolosluğa yapılır. 1 ay içinde bildirilmeyen evliliklerde, evlilik geçersiz sayılmaz, fakat geç bildirmeden dolayı ceza ödenir.
  Yurtdışında evlenen Türk vatandaşları www.e-konsolosluk.net adresine kayıt olup Form Bankası sayfasında Evlilik Kayıt ve Evlilik Tescil formlarını temin edebilir.

  Evlilik İşlemleri - Evlenme Başvurusu

  Açıklamalar
  Aşağıdaki belgelerle Başkonsolosluğa şahsen müracaat eden çiftler Evlenme Beyan Kağıdını imzalarlar. Bu beyan ilgililerin Türkiye’de bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine gönderilerek, evlenmelerine mani bir durumun mevcut olup olmadığı sorulur. Nüfus Müdürlüklerinden yanıt alındığında çiftlere bildirilir.
  • Sadece her ikisi de Türk vatandaşı olan çiftlerin nikahı Başkonsolosluklarımızda kıyılabilir.
  • Başkonsolosluklarda kıyılacak nikahta kadın ve erkek için birer nikah şahidi kimlikleriyle hazır bulunmalıdır. Uluslararası Aile Cüzdanı Başkonsolosluktaki nikah akdini müteakip çiftlere verilir.
  • Türk Medeni Kanununa göre erkek kadının soyadını alamaz. Türk vatandaşı kadın evlendiği eşinin soyadını almak zorundadır. Ancak, kadın eşinin soyadıyla birlikte önceki soyadını da korumak istediği takdirde, Nüfus Müdürlüğüne hitaben önceki soyadını koruma talebini içeren form dilekçeyi nikahtan önce imzalamak zorundadır.
  • 80 sayılı Kanunun 2 inci maddesi 1587 sayılı Nüfus Kanunun 15 inci maddesi 'evlendirme kararı ilan edilemez' denmek suretiyle değiştirmiş ve böylece ilan mecburiyeti kalkmıştır.
  • Başkonsoloslukların kanuni yetkileri içinde kıydıkları nikahlar ilgililerin aile kütüklerine islenmek üzere on gün içinde erkeğin kayıtlı olduğu 'Nüfus Müdürlüğüne" bildirilir.
  • Yerel makamlar önünde evlenen Türk vatandaşları da en geç iki ay içinde evliliklerini Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğüne tescil ettirmek için Başkonsolosluklara başvurmak zorundadırlar.
  • Bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğünden evliliğin tescil edildiğini gösterir nüfus kayıt örneği alındığında, ilgililer adına yeni nüfus cüzdanı düzenlenir. Nüfus cüzdanı elden alınabilir ya da adrese postayla gönderilebilir.
  • İşlemler yaklaşık üç ay sürmektedir Gerekli Belgeler :
  • İlgililerin beraberce hangi tarihten beri nişanlı olup simdi evlenmek istediklerine dair imzalı dilekçeleri
  • Erkek ve Kadının Nüfus Cüzdanları ve pasaportları
  • 6 şar adet fotoğrafları
  • Kadın önceki soyadını korumak istediği taktirde Nüfus Müdürlüğüne hitaben önceki soyadını korumak istediği içeren form dilekçe
  • Tarafların daha önce boşanıp boşanmadıkları ve boşanılmış ise kesinlik kazanmış Türk mahkeme kararının aslı ve örneği. Türk mevzuatına göre kadınlar boşanmalarının üzerinden 300 gün geçmeden evlenemezler (iddet müddeti). Kadınların bu süre dolmadan evlenmek istemeleri halinde mahkemeye başvurarak “iddet müddeti “ kaldırma kararı aldırmaları gerekmektedir.
  • İki şahidin adı ve soyadı, adresi ve Nüfus Cüzdani fotokopileri
  • Son üç ay içinde alınmış Nüfus Kayıt örnekleri
  • Önceki evliliği iptal olan varsa iptal kararı. Önceki eşi ölen varsa ölüm belgesi
  • Erkek ve kadının evlenmelerine tıbben bir mani olmadığını gösteren doktordan alınmış sağlık raporu
  Evlilik Tescili
  Kişisel başvuru veya posta ile yapılabilir.
  Açıklamalar
  Evlilik tescili işlemi evliliğin yapıldığı eyaletin bağlı bulunduğu konsolosluk görev çevresine göre yapılmaktadır. Lütfen başvurunuzu yapmadan önce evliliğin yapıldığı eyaletin hangi Başkonsolosluğumuz görev çevresinde olduğunu kontrol ediniz.

  Gerekli Belgeler

  • Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış form dilekçe,
  • Evlilik belgesinin asli (veya evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği) ile fotokopisi.
  • Her iki eşin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eşlerden biri yabancı uyruklu ise doğum kağıdı (birth certificate) veya anne ve baba adını, doğum yeri ve tarihini gösterir bir kimlik belgesi.
  • Boşanmış olanların kazai evlenme yasağı olmadığını gösterir TC Mahkemelerince verilmiş karar metni ve yeni tarihli nüfus kayıt örneğinin aslı.
  • Türk kadın kesinlik kazanmış boşanma tarihinden itibaren 300 gün geçmeden evlenmişse iddet müddeti kaldırma kararı
  • Evliliğin kaydını isteyen ve her iki eşin de bilgilerini içeren form dilekçe
  • Kadın önceki soyadını korumak istediği taktirde Nüfus Müdürlüğüne hitaben önceki soyadını korumak isteğini içeren form dilekçe
  •Yeni nüfus cüzdanı ve Uluslararası Aile Cüzdanında kullanılmak üzere, her iki eşin 6'sar adet renkli resmi. (Yabancı uyruklu eşin 4 adet renkli resmi yeterlidir).

  Kaynak: T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmıştır.

   
Yurt Dışında evelenecek olan çiftlerin yapması gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yarıyılda velilerin yapması gerekenler

  yarıyılda velilerin yapması gerekenler

  Sayın Velimiz,mekan üyelerimiz:) 2009–2010 Eğitim öğretim döneminin birinci yarıyılını tamamlamış bulunuyoruz. Önümüzde 15 günlük bir tatil çocuklarımızı beklemekte. Aşağıda tatilde çocuklarınıza ne gibi rehberlikte bulunacağınızla ilgili düşüncelerimi aktaracağım. * Yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızı asla kendi başlarına bırakmayınız. * Matematikte çarpma ve bölme işlemlerini...
 2. Hamiş meleklerin yapması gerekenler

  Hamiş meleklerin yapması gerekenler

  Hamiş meleklerim benim biricik annelerim :) hamile bayanların hatta bekarların bile bazılarını biliyodur bunların ama hamişlerimizin çogu kez aklına takılanlar oluyor (ben bildiğim halde bütün hamile arkadaşları sorguya almıştım ) :D umarım işinize yarar ve begenirsin... Bunları uygulayın: - Gerekli durumlar dışında X-ışınlarından sakının. - Kesinlikle sigara ve alkol kullanmayın. - Dengeli...
 3. Yurt Dışı Alışveriş Yasağı!!!

  Yurt Dışı Alışveriş Yasağı!!!

  yurtdışı kozmetik yasağı yurtdışı alışveriş yasağı online alışveriş internet yurtdışından yasaklar,yurt dısı yasakları,2011 yasakları,yasaklı seyler,türkiye de yasaklanan seyler Kapalı mekanlarda sigara içmek yasaklandı, bloglara giriş yasaklandı, Youtube yasaklandı, Google servislerinin büyük bölümüne giriş yasaklandı, 22 Ağustos tarihinde internet yasakları başlıyor. Yani nereye gitmek...
 4. hamilelerin yapması gerekenler

  hamilelerin yapması gerekenler

  hamilelerin dikkat etmesi ve yapması gerekenler nelerdir. Bebeğin doğum srecindeki bu 9 aylık sürecte neler yapmamız gerekiyor.
 5. Yurt Dışı Tur Satın Alırken Dikket Edilmesi Gerekenler 2014

  Yurt Dışı Tur Satın Alırken Dikket Edilmesi Gerekenler 2014

  yurt dışı tur satın alırken, yurt dışı turlar, yurt dışı tur alırken Sevgili melekler, tatil yaparken öncelikle kendi topraklarımızın tarihi ve doğal güzelliklerini görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanında vizyon genişletmek ve farklı kültürleri tanımak açısından elbetteki yurt dışı tatilleri de faydalı olacaktır. Bunun için genelde turlar tercih edilir. Makul fiyatlar, dönemsel...

Sayfayı Paylaş