1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Yurtdışı Tatiline Gitmeden Önce Olunması Gereken Aşılar!

  Konu, 'Haydi Tatile' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  yurtdışı tatili, gitmeden önce, olunması gereken aşılar, nelerdir, hangi ülkede hangi hastalıklar, ile ilgili bilgiler burada melekler

  < Konu Resmi..>
  Bir çılgınlık yaptınız ve bu kez tztil için yurtdışını seçtiniz diyelim melekler! Ne güzel,şimdiden iyi eğlenceler! Alışverişler yapıldı,bavullar hazır,almanız gereken tüm tedbirler alındı...sanıyorsunuz değil mi? Birşeyi unuttunuz.Aşılar!


  Yurtdışına ister iş ister tatil amaçlı olsun yapılacak seyahatlerde, gidilecek ülkenin konumuna göre kimi aşıların yaptırılmasında fayda var. Sağlık hizmetlerinin yeterliliği, çevresel ve coğrafi faktörel kimi zaman bu aşıları zorunlu kılmakta. Örneğin Hindistan‘a yapılacak bir geziye katılacaksınız. Ülkenin yaşam koşulları nedeniyle oluşan sağlıksız ortamı, bulaşıcı hastalıkların kolayca yayılabileceği çevre kirliliği nedeniyle kolera, tifo gibi tehlikeli hastalıkları önleyici aşıları yaptırmanız gerekebilir.
  Özellikle Tropik ülkelere yapılacak seyahatler de önemli bu anlamda. Aşırı nemli ve sıcak iklimlerde virütik rahatsızlıkların kolayca salgına dönüşebilmesi muhtemel. Tropik, sıcak iklimlerde mikropların hızla ortaya çıkıp çoğalması bilinen bir gerçek. Vücudunuzun tanımadığı kimi mikroplar, geri dönüşü olmayan hastalıklara neden olabilmekte. Özellikle Güneydoğu Asya, Afrika ve kimi Güney Amerika ülkelerine yapacağınız seyahatlerde bu tip hastalıklara bağışıklık için aşı olmanız (Tabi doktor kontrolünden sonra) faydalı olabilir. Vize aldığınız makamlardan ya da konu hakkında uzman sağlık birimlerinden, gidilecek ülkeye göre yapılması tavsiye edilen aşıları öğrenmeniz faydalı olacaktır. Bu aşıların bir listesini ve hangi ülkelerde gerekli olabileceği ile ilgili kısa bilgiler ise şöyle:

  Kolera
  Kısa dönemli etkisine ve çok güçlü olmayan koruma sağlamasına rağmen, kolera aşısı olmak (özellikle Afrika’ya gidecekler için) faydalı olacaktır. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve ülkelerin sağlık kuruluşları kolera aşısının sağlık için şart olduğunu belirtmelerine karşın, seyahat eden yolculardan aşı sertifikası isteyen görevli sayısı oldukça az. Afrika’ya sık seyahat eden kimi yolcular, aşı olmadan sağlık merkezlerinden ya da doktordan sertifika alabiliyorlar.

  Hepatit A
  Yakaladığı insanı haftalarca yatağa bağlayan, özellikle yolculuklarda ortaya çıkan ishalin ardından, en bilinen hastalıktır. En bilinen Hepatit A aşısı Havrix, yapıldıktan sonra uzun yıllar (en az 10 yıl) koruma sağlayan bir aşıdır. Aşı yapıldıktan sonra 6 aydan 12 aya kadar olan sürede gözetim altında bulunmak gerekir. Gamma globulin ise bir aşı değil, kandan elde edilen bir koruyucudur. Yolculuğa çıkmadan kısa bir süre önce uygulanmalıdır çünkü verilen doza bağlı olarak 2 ay ile 6 ay arasında koruma sağlar.

  Hepatit B
  Bu hastalık kan transferi ya da birliktelikle yolla bulaşır. Bu hastalığı taşıyan birçok insanın olduğu, kan naklinin uygunsuzluğuna rağmen hastalığın gizlendiği düşünüldüğünde aşı uzun seyahatlerde şart haline gelmekte. Ayrıca, birlikteliğin mümkün olabileceği yerlere seyahate gitmeyi düşünen kişiler Hepatit B aşısını mutlaka yaptırmalıdır. Hepatit B aşısı 3 iğneden oluşur, en çabuk şekilde 3 haftada tamamlanır ve 12 ay gözetim süresi vardır.

  Japon B Encephalitis
  Tıpkı sıtma gibi, sivrisineklerin bulaştırdığı bu hastalık seyahat eden yolcular için çok fazla riskli değildir. Asya’da görülen bir hastalıktır. Eğer bu hastalık riskinin olduğu yerde bir ay ya da daha uzun kalmayı düşünüyorsanız veya gideceğiniz zaman salgın hastalığın olduğu zamana denk geliyorsa aşı olmayı düşünmelisiniz. 30 günde 3 iğneyi kapsayan bir aşıdır. Bu aşı çok pahalıdır ve ciddi alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Bu nedenle bu aşıyı olmaya karar vermek için hastalığa yakalanma riski önemle dikkate alınmalı ve doktor kontrolü olmadan asla yaptırılmamalıdır.

  Meninogococcal Meningitis
  Sağlıklı insanlar soğuk algınlığı gibi bulaşan bu hastalığa yakalanıyor ve birkaç saat içinde ölüyorlar. Bu hastalığın birçok taşıyıcısı olduğu gibi Asya, Afrika, Hindistan ve Güney Amerika’nın belirli bölgelerine yolculuk edecek olanlar için bu aşı önerilir. Bu aşı aynı zamanda Suudi Arabistan’ın girişinde tüm Hac yolcularına da uygulanmalıdır. Sadece bir tek iğne ile 3 yıllık iyi bir koruma sağlanabilmektedir. 2 yaşın altındaki çocuklara uygulanmamalıdır çünkü onların bağışıklıkları bu aşı sonrası da gerekli tepkiyi vermez.

  Çocuk Felci-Polio
  Çocuk felci ciddi ve kolay bulaşan bir hastalıktır ve hala birçok gelişmiş ülkede yaygındır. Herkes gününde bu aşıyı olmalıdır. Her on yılda bir bağışıklığın devam etmesi için aşıyı yenilemek gerekmektedir.

  Kuduz
  Kuduzun görüldüğü ülkelerde 1 aydan fazla kalacak olanlara; özellikle safariye katılacaklara, motosikletçilere, dağcılık, hayvancılıkla veya mağaracılıkla uğraşanlara, yabancı yerlere sık seyahat eden insanlara ya da hiç ısırılma raporu olmayan çocuklara bu aşının yapılması gereklidir. Seyahat öncesi kuduz aşısının 21 ile 28 gün arasında 3 aşaması vardır. Bu aşıyı olmuş birisi bir hayvan tarafından ısırılır ya da hafif yara alırsa aşının iki adet gözetim iğnesi yapılmalıdır. Aşı olmamış insanlarda ise bu sayı yükselir.

  Tetanoz & Difteri
  Tetanoz ve difteri hızlı müdahale edilmediğinde öldürücü özelliğe sahip hastalıklardır. Herkes bu aşıları olmalıdır. İlk 3 aşılık period sonrası 10 yılda bir kontrol aşısı olunmalıdır.

  Tüberküloz
  Seyahat edenler için çok düşük riskli bir hastalıktır. Asya, Afrika, Amerika’nın bazı kesimleri ve Pasifik’in bazı riskli bölgelerinde yerli insanlarla iç içe yaşayan insanlar için belki daha risklidir. Sağlıklı yetişkinler hastalığın belirtilerini göstermiyorlar başlangıçta ve bu nedenle seyahat öncesinde ve sonrasında deri testi yaptırarak hastalığın olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu bölgelerde 3 ay ya da daha fazla yaşayan çocuklara bu aşı yapılmalıdır.

  Tifo
  Hijyenin olmadığı yerlerde bu yaptırılması gereken çok önemli bir aşıdır. Bu ilaç hem iğne hem de ağızdan alınan hap şeklinde kullanılabilir.

  Sarılık
  Sarılık aşısı günümüzde birçok ülke girişinde yasal ihtiyaç olarak görülen tek aşıdır. Sadece; sarılığın bulaşıcı olduğu bir bölgeden geliniyorsa uygulanması zorunludur ve hastalığın yaygın olduğu Afrika ve Güney Amerika gibi bölgelerde tavsiye edilir. Koruma özelliğini 10 yıl boyunca korur. Bu aşıyı olmak için özel sarılık aşısı yapılan merkezlere gitmek gerekir. Hamilelik sırasında bu aşı risk teşkil edebilir ama eğer hastalık riskinin yüksek olduğu bir yere gitmek zorundaysanız bu aşıyı olmanız tavsiye edilir. Yumurtaya alerjisi olan insanlar bu aşıyı kesinlikle olamazlar. Böyle durumları doktorunuza danışmalısınız.

  Sıtma
  Sıtma hastalığının ilaçları bu hastalığı engellemiyor sadece sıtma hastalığına neden olan mikropların çoğalmasını durduruyor ve hastalığın ilerleyip öldürücü boyuta gelmesini engelliyor. Sıtma hastalığının Anofel adı verilen bir tür Afrika sivrisineğinden bulaştığı ve bu nedenle seyahat edilecek yer hakkında bilgi edinilmesi gerektiği unutulmamalı. Kullanılacak olan ilacın etkileri sizin daha önceleri çocukken, yetişkinken ya da hamileyken geçirdiğiniz hastalıklara bağlıdır. Sıtmanın büyük risk oluşturduğu bilinen bölgelere gidecek olan yolcular, hastalığın belirmesi ihtimaline karşılık yanlarında yeterli dozda ilaç bulundurmalıdır.


  http://www.meleklermekani.com/haydi...te-pasaportunuz-kaybolur-ya-da-calinirsa.html

  Online Pasaport Başvuru

  2011- 2012 Yılı Pasaport Harçları


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2011
Yurtdışı Tatiline Gitmeden Önce Olunması Gereken Aşılar! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tatile Çıkmadan Önce Evde Alınması Gereken Tedbirler

  Tatile Çıkmadan Önce Evde Alınması Gereken Tedbirler

  tatile çıkmadan önce, yapılması gerekenler, alınması gereken tedbirler, nelerdir, tavsiyeler, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Tatilinize neşeyle çıktıktan ve eğlendikten sonra eve döndüğünüzde bir tatsızlıkla karşılaşmamak için yapmanız gerekenleri listeledik.Buyrun.. Apartmanın üst katında oturuyorsanız, apartman merdiven boşluğuna bakın. Camlardan...
 2. gebelerin olması gereken aşılar

  gebelerin olması gereken aşılar

  Hamilelerin olması gereken aşılar hangileridir aşı takvimi varmı ben şimdi hangi aşıları hangi ayda olmallıyım teşekkürler.
 3. Tatile çıkmadan önce yapılmaması gereken yanlışlar

  Tatile çıkmadan önce yapılmaması gereken yanlışlar

  Hepimiz bütün sene boyunca harıl harıl çalışıyoruz ve en fazla 2 ya da 3 hafta tatil yapabilmek için aylar öncesinden hazırlanıyoruz, planlar yapıyoruz, bütçemizi ona göre ayarlamaya çalışıyoruz hatta belki tatil yapabilmek için kredi bile çekiyoruz sonra da bütün yıl boyunca çektiğimiz krediyi ödüyoruz. Üstelik te yanlış yaptığımızı bile bile çoğu zaman aynı şeyleri yapmaktan vazgeçemiyoruz....
 4. Yılbaşı yurtdışı tatil turları

  Yılbaşı yurtdışı tatil turları

  yılbaşı turu,yılbaşı tatilleri,yılbaşı gecesi yurtdışı turları,yılbaşı yurtdışı tur fiyatları,yılbaşı yurtdışı tatil tur fiyatları ne kadar,yurt dışı yılbaşı turları hakkında bilgiler Yılbaşını hafta sonu tatiliyle birleştirecek tatilciler birbirinden farklı seçeneklerdeki "yılbaşı turları"nın yüzde 50'sini şimdiden doldurdu. Çeşitli tur şirketlerinden derlenen bilgiye göre, bu...

Sayfayı Paylaş