1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Yurtdışında Evleneceklerin Yapacağı İşlemler

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  yurtdışında evlilik işlemler ve evraklar roma da evlenmek roma konsolosluğunda evlenmek romada da evlilik Eğer hayalinizde yurtdışında evlilik varsa yada yurtdışına gelin ve damat olarak gidecekseniz yapacağınız işlemler hakkında sizlere bilgileri veriyorum

  < Konu Resmi..>


  Son zamanlarda, yurtdışında evlenmek, çiftler arasında giderek yükselen bir trend haline geldi. Bu özel günlerini unutulmaz kılmak, başbaşa yada aile ve arkadaş gruplarıyla beraber egzotik destinasyonlarda, gidilen yörenin geleneksel düğün törenleri ile evlenmeyi isteyen çiftlerin sayısı oldukça artttı. Peki, her isteyen çift yurtdışında evlenebilir mi?

  Evet. Yurtdışında evlenmek isteyen her Türk vatandaşı Türk konsolosluklarında evlenebilir. Evlenmenin yapıldığı yerde veya yakınında Türk konsolosluğu yoksa, bu takdirde bildirim, yabancı yetkili makamdan alınan resmi belgenin yurt içinde Türkçe’ye çevrilip Dışişleri Bakanlığı’nca onandıktan sonra ilgili nüfus idaresine verilmesi suretiyle yapılabilir.


  Roma, Paris, Londra gibi romantik başkentlerde bulunan Türk Konsolosluklarında evlenmek isteyen çiftler, yurtdışında evlilik için seçilen ülkeye göre değişen prosedürler uygulamak zorundadırlar. Anlaşmalı olarak konsolosluklarımız düğün mekanına da yetkili memurlarını göndererek resmi nikahı kıymaktadırlar.
  Yurtdışında evlilik ile ilgili mevzuat :

  Sizden istenen evraklar :

  1. Evlendirme ehliyet belgesi. (Bekar belgesi-Nüfus müdürlüğünden alınır.)

  Bu belgeyi Türkiye’den getirmediyseniz, işlemleriniz 1 ay sürer.

  2. Nüfus Kayıt Örneği.
  Nüfus müdürlüğünden alınır.

  Bu belgeyi Türkiye’den getirmediyseniz işlemleriniz 1 ay sürer.

  3. Uluslarası doğum kayıt örneği. Nüfus müdürlüğünden alınır.

  Bu belgeyi Türkiye’den getirmediyseniz işlemleriniz 1 ay sürer.

  4. İkametgah – Muhtardan ve Noterden tasdikli.

  3. Nüfus Cüzdanı, Pasaport fotokopileri ve aslı.

  4. 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.

  Yukarıdaki belgeler ile konsolosluğa şahsen müracaat eden çiftler evlenme beyan kağıdı doldurur ve imzalarlar. Bu beyan ilgililerin Türkiye’de bağlı bulundukları nüfus idaresine gönderilerek, evlenmelerine mani bir durumun mevcut olup olmadığı konusunda bilgi alınır. Nüfus Müdürlüklerinden yanıt alındığında çiftlere bildirilir. Çiftler buna göre bilgi edinmiş olur.

  - Sadece her ikisi de Türk vatandaşı olan çiftlerin nikahı konsoloslukta kıyılabilir.

  - Konsoloslukta kıyılacak nikahta kadın ve erkek için birer nikah şahidi kimlikler ile hazır bulunmalıdır. Uluslararası Aile Cüzdanı Başkonsolosluktaki nikah akdini müteakip çiftlere verilir.

  - Türk Medeni Kanununa göre erkek kadının soyadını alamaz. Türk vatandaşı kadın evlendiği eşinin soyadını almak durumundadır. Ancak, kadın eşinin soyadıyla birlikte önceki soyadını da korumak istiyorsa, nüfus müdürlüğüne hitaben önceki soyadını koruma talebini içeren dilekçeyi nikahtan önce imzalamak zorundadır.

  - Başkonsoloslukların kanuni yetkileri içinde kıydıkları nikahlar ilgililerin aile kütüklerine işlenmek üzere on gün içinde erkeğin kayıtlı olduğu ‘Nüfus Müdürlüğüne” bildirilir.

  - Yerel makamlar önünde evlenen Türk vatandaşları da en geç iki ay içinde evliliklerini Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğüne tescil ettirmek için Başkonsolosluklara başvurmak zorundadırlar.

  - Bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğünden evliliğin tescil edildiğini gösterir nüfus kayıt örneği alındığında, ilgililer adına yeni nüfus cüzdanı düzenlenir. Nüfus cüzdanı elden alınabilir ya da adrese postayla gönderilebilir.

  Evlilik Bildirimi yada Evlilik Tescili:

  Kişisel başvuru veya posta ile yapılabilir. Bazı konsolosluklar posta ile başvuruyu kabul etmemektedir. Lütfen telefon edip sorunuz.

  - Evlilik tescili işlemi evliliğin yapıldığı şehire en yakın konsolosluğumuza yapılır.

  İstenilen belgeler :

  - Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış dilekçe. (Konsolosluktan temin edilir.)

  - Evlilik belgesinin asli (veya evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği) ile fotokopisi.

  - Her iki eşin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eşlerden biri yabancı uyruklu ise doğum kağıdı veya ülkesinde kullandığı kimlik belgesi.

  Baracuda Turizm, yurtdışında evlenmek isteyen çiftlere özel, farklı destinasyon önerileri sunuyor, özel programlar organize ediyor. Hindistan’da görkemli saraylarda, İskoçya’da ortaçağdan kalma şatolarda, Görkemli Cruiselerde ya da Endonezya’nın egzotik adalarında beyaz kumsallarda evlenmek artık hiçte zor değil. Uzman ekibimizle, çiftlerin hayallerine en uygun destinasyon ve mekan seçimi, ambiyans tasarımı, dekorasyonu, sahne etkinlikleri, ses ve ışık tasarımları, özel DJ dinletileri ve davetli organizasyonu ile A’dan Z’ye ilgileniyor, en yaratıcı önerileri sunarak bu özel günü kusursuz ve unutulmaz hale getiriyorlar.

  En gözde düğün destinasyonları:

  1. Hindistan
  2. İtalya
  3. Sri Lanka
  4. Las Vegas
  5. Kenya
  6. Thailand
  7. Bali
  8. Seychelles
  9. Paris
  10. Roma   
Yurtdışında Evleneceklerin Yapacağı İşlemler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İş kazası olursa yapacağımız işlemler

  İş kazası olursa yapacağımız işlemler

  iş kazası geçirdim iş kazasında yapılması gerekenler kazasında işverenin yapması gerekenler yapılması 2010 yetkili mahkeme İşyerlerinde zaman zaman duymuşsunuz olan kazaları. Arkadaşlar öncelikle kaza olur olmaz bilinçli hareketimizin hayat kurtaracağını unutmayalım. İşçiyi yada personeli en hızlı şekilde sağlık kuruluşuna haber vermek yada götürülme durumu varsa acilen hastamızı yetiştirmek...
 2. Kızlar Yurtdışı İşlemleri İçin Acil Yardıma İhtiyacım Var

  Kızlar Yurtdışı İşlemleri İçin Acil Yardıma İhtiyacım Var

  Kızlar bir arkadaşımın Almanya'ya gitmesi lazım. Akraba ziyareti için.. Şimdi konuştuk konuyu. İkimizde internetten baktık birşeyler ama hiç birşey anlamadık :D Alman konsolosluğuna falan gidecekmişiz galiba ama ilk önce hangisine gideceğiz? Gitmeden yapılması gerekenler var mı? Varsa neler? Bunları bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim. Bu arada arkadaşımın pasaportu da yok :D Eminim burda...
 3. Yeni evleneceklere,evinde değişiklik yapacaklara harika salonlar

  Yeni evleneceklere,evinde değişiklik yapacaklara harika salonlar

  döşenmiş salon modelleri modern döşenmiş salonlar güzel salonlar Evlenecek olan arkadaşlarım için yada evindeki eşyalarını yenilemeyi düşünenler için modern tarzda döşenmiş salonları paylaşmak istiyorum. Zaman ilerledikçe fikirler hatta zevkler bile değişebiliyor arkadaşlar.Bu zevki değşenlerden biride benim.Daha önceden klasik eski tip mobilyalara takılı kalmıştım.Ama zaman ilerledikçe...
 4. işlemler

  işlemler

  çok zor değil işlemler
 5. Yeni evleneceklere dekorasyon önerileri

  Yeni evleneceklere dekorasyon önerileri

  Yeni evlenecekler, düğünü olacaklar ev dekore ederken nasıl bir yol izleyeceğiniz hususunda karar veremediniz mi? Size vereceğim tavsiyelere göz atarak yeni evlenecek olanlar için tasarlanmış olan 2016 en yeni düğün paketleri inceleme işleminde bulunabilirsiniz. Yeni mobilya modelleri 2016 koleksiyon incelemesinde bulunmadan önce eşiniz ile birlikte yaşayacağınız evin oda büyüklüklerini göz...

Sayfayı Paylaş