1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Yüz Yıllar Boyu Meditasyon

  Konu, 'meditasyon' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Yıllar yılı insanlar, bilinç düzeylerinde bir değişiklik yaratmak için çeşitli meditasyon teknikleri kullanmışlardır (Benson, 1975). Meditasyon tekniklerinin her biri, meditasyon yapan kişinin dikkatini farklı şekillerde odaklaştırmaktadır. Örneğin, Zen meditasyonu solunum üzerine odaklaşırken, Sufizm kendinden geçercesine dans etmeye ve duaya dayanmaktadır (G. E. Schwarts, 1974). Transendental meditasyonda (TM) uygulayıcılar, meditasyon yapan kişinin daha derin gevşemesini ve bütün diğer hayallerini ve sorunlarını bir kenara atmasını sağlamaktadır. Bu amaçla uygulayıcılar TM öğreticisi tarafından her bir öğrenci için özel olarak seçilmiş bir ses olan “mantra”yı seslendirirler (Deikman, 1973; Schwartz, 1974).
  Uygulama şekli farklılıklar göstermekle birlikte meditasyon, sempatik sinir sistemeinin işleyişini bastırır. Sempatik sinir sistemi bedeni, acil durumda gerçekleştireceği zor faaliyetler için hazırlar. Meditasyon metabolizma hızını düşürür, kalp atış ve solunum hızını azaltır. Gevşemiş uyanıklık durumunda gözlenen alfa beyin dalgaları meditasyon sırasında belirgin bir şekilde artar ve stresle ilişkili bir kimyasal madde olan laktakın kandaki düzeyinde bir azalma gözlenir.

  Meditasyon, madde kötüye kullanımını da içeren belirli tıbbi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı araştırmalarda madde kullanan insanların büyük bir oranının meditasyona başladıktan sonra kullandıkları maddeyi bıraktıkları bulunmuştur. Örneğin, Benson ve Wallace (1972) TM uygulayan insanlar arasında mariyuana kullanımının 21 ay sonra %78’den %22’ye gerilediğini; LSD kullananlar arasında ortalama 22 aylık meditasyon sonrasında bu kişilerin %97’sinin LSD kullanmayı bıraktıklarını bulmuşlardır. Ancak, bu çalışmadaki denekler, araştırma sırasında hali hazırda TM uygulamaktadırlar ve diğer örneklemlerde gözlenen etkiler her zaman bu kadar çarpıcı değildir (Benson ve ark., 1979). Meditasyonun yüksek kan basıncını azalttığı da gösterilmiştir (Benson, Alexander ve Feldman, 1975; R. A. Stone ve DeLeo, 1976).

  Fizyolojik yararlarının ötesinde, meditasyonun herhangi bir şeklini uygulayan insanlar belirli duygusal ve hatta manevi yararlar elde edebilirler: Bu kişiler genellikle artan bir duyumsal farkındalık, aşırı neşe hali, güçlü duygular, bir zamansızlık hissi ve farkındalık düzeylerinde bir artış hissettiklerini bildirmektedirler. Zihinsel bir dinginlik, iyi olma hissi ve genel bir gevşeme de meditasyon yapanlar tarafından rapor edilmektedir.

  Bazı araştırmacılar meditasyonun, normal bilinç durumlarını anlamlı birşekilde değiştirip değiştirmediğini sorgulamaktadırlar; çünkü aynı fiziksel değişiklikler derin gevşeme yoluyla da basitçe gerçekleştirilebilmektedir. Meditasyonun savunucuları, bu gerçeğin, meditasyonun kendine özgü bazı yararlı psikolojik etkiler oluşturma olasılığını dışta tutmayacağını ileri sürmektedirler. Gerçekten de, TM ile diğer meditasyon şekillerini ve biyolojik geri bildirim gibi diğer fiziksel gevşeme tekniklerini karşılaştıran bir meta analiz, TM’nin kaygıyı azaltmada daha üstün olduğunu göstermiştir.

  kaynak: "Understanding Psychology"
   
Yüz Yıllar Boyu Meditasyon konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yüz yılın icatları

  yüz yılın icatları

  yılın icadı yüzyılın icatları yılın icatları son 100 100
 2. Çocukların boyu yılda ne kadar uzar?

  Çocukların boyu yılda ne kadar uzar?

  boy ne zaman uzar 15 yaşında boy ne kadar uzar zamana kadar en çok hangi yaşta yılda kaç cm Bakalım çocuğunuzun boyu büyüdüğünde ne kadar olacak?İşte cevabı Çocukların büyüme hızları, yaşlarına göre değişmektedir. Yeni doğan bir bebeğin boyu ortalama 50 cm’dir ve bebekler ilk yılda 25 cm, ikinci yılda 10 cm uzarlar. Daha sonraki yıllık büyüme hızı, giderek azalır. Çocuklar 3-4 yaşlarında...
 3. ---Meditasyon--

  ---Meditasyon--

  meditasyon meleklerle meditasyon Meditasyonu çok duyduk ama nedir?Nasıl yapılır?Bu konularda bilgiyide tam öğrenelim haydi bakalım.:) Meditasyon yapmanın tek bir kuralı var, o da zihnimizi susturmaktır. Doğru nefes almak meditasyonda ilk adım olur... Meditasyon nedir? Hiç düşündünüz mü? Bazı kitaplarda, sohbetlerde, birçok yerde karşımıza çıkar “meditasyon yapın” tavsiyesi. Ama çoğu yerde...
 4. Yılın saç modası; Bo Derek Modası

  Yılın saç modası; Bo Derek Modası

  ABD kaliforniya'da 1956 yılında doüan ve gerçek adı Mary Cathleen Collins olan, oyuncu ve film yapımcı Bo Derek'in saç modeli yılın modası oldu Melek'lerim. Bir çok ünlü tarafından tercih edilen Bo Derek saç modelini, günümüzde oldukça sık göreceğiz Melek'ler... Heidi Klum, 4. evlilik yıl dönümünde Bo Derek'in unutulmaz saç modelini tercih etti. Bo Derek'in retro ruhunu canlandıran altın...
 5. Radyo kaç yılında icat edilmiştir?

  Radyo kaç yılında icat edilmiştir?

  radyo kaç tarihinde icat edildi Radyo kaç yılında icat edilmiştir? Radyo ne zaman icat edildi? Radyonun tam olarak ne zaman icat edildiği bilinmemekle birlikte (çünkü bir çok kişi ben icat ettim diye iddia etmektedir) ilk okyanus ötesi radyo yayını 1902 yılında yapılmıştır.

Sayfayı Paylaş