Yüzeylerdeki kireç lekeleri nasıl çıkar ?

Uzman SühaN

Administrator
Yüzeylerdeki kireç lekeleri nasıl çıkar ?
Kireç lekeleri ;Evimizin her alanın da nerdeyse bu lekelerle mücadele ederiz.Özellikle mutfakta , banyoda karşılaştığımız bu durum can sıkıcı olsa da farklı alternatiflerle kurtulmak mümkün.Mutfak tezgahında , musluklarda,çaydanlıklarda,duşakabinlerde bulaşıklarda oluşan kireç lekeleri kullanılan eşyaların işlevini yitirmesine de neden olabiliyor.Bu yüzden oluşan kireçler zamanın da doğru yöntemlerle giderilmelidir.Bir çoğumuz bu kireç kalıntılardan market reyonlarındaki kimysallarla kurtulmaya çalışsakta ,bu kimyasalları her üründe kullanmak sağlık açısından zararlı olabiliyor.Özellikle demlikler,su ısıtıcıları gibi.Bu eşyalarda kireci limon tuzu ile çıkarabilirsiniz.Limon tuzunu demliğe yada ısıtıcıya atın üzerine su ekleyin ve kaynatın.Kireç oluşumlarının yok olduğunu görüceksiniz.Diğer yüzeyler için de kimyasal içeren deterjanlar kullanmak istemiyorsanız ; yazımızın devamındaki önerilerimizi deneyebilirsiniz.kireç lekesi.jpgKireç lekesi oluşan eşyaların kullanımı da zorlaşır. Su ısıtıcısı, duş başlığı, çaydanlık ve ütü gibi sık kullanılan eşyalar kireç lekeleri sebebiyle kullanılamaz hale gelir.

Her eşyada kireç lekelerinden kurtulmak için farklı çözüm yöntemleri gerekmektedir. Ütüler, duş başlıkları ve çaydanlıklarda farklı yöntemler kullanarak kireç lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Kireç lekelerini temizlemede, kireç giderici kimyasallar kullanabileceğiniz gibi ev yapımı malzemeler de kullanabilirsiniz.

Çaydanlıktaki kireç lekeleri nasıl çıkarılır?

Mutfaklarda en sık kullanılan araçlardan olan çaydanlıklar kirece lekelerine bağlı olarak kullanılamaz hale gelir ve çay keyfi bölünür.

Çaydanlığın yarısına kadar su doldurun. Suyun içine de iki yemek kaşığı limon tuzu ilave edin. Limon tuzunu market ya da aktarlardan alabilirsiniz. Suyu iyice karıştırın ve karışımı kaynatın. Ardından suyu dökün ve çaydanlığı yıkayın.

Limon tuzu yerine sirke de kullanabilirsiniz. Çaydanlığı yarısına kadar suyla doldurun ve üzerine sirke ilave edin. Karışımı 15 dakika kaynatın. Ardından çaydanlığı yıkayın.

Ütüdeki kireç lekeleri nasıl çıkarılır?

Ütünüz kireçlenince buhar delikleri tıkanır ve ütü kullanılamaz hale gelir. Bu durumda ütünün su haznesini sirke ve suyla doldurun.

Ütünün fişini prize takın ve ısınmasını bekleyin. Birkaç dakika buhar püskürtüp fişi çekin. Ütü tamamen soğuduktan sonra su haznesine temiz su koyarak çalkalayın.

Olası sirke kalıntılarının elbiselerinize zarar vermemesi için ütünüzü önce kullanmadığınız bir kumaşın üzerinde kullanın.

Duş başlığındaki kireç nasıl temizlenir?

Duş başlığını yerinden çıkarın ve sığabileceği büyüklükte bir tencerenin içine koyun. Başka bir kapta bir litre su ve bir bardak sirkeyi kaynatın.

Bu karışımı duş başlığının üzerine dökün. Duş başlığını bu tencerede bir gece bekletin.

Sıcak su, plastik duş başlıklarına zarar verebilir. Bu sebeple plastik duş başlıklarını sıcak suda bekletmeyip sadece suyun içine belli sürelerle sokup çıkarabilirsiniz.
 
Üst