1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Yüzük alırken nasıl ölçü alınır?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  parmak ölçüsü nasıl alınır parmak ölçüsü ölçüleri yüzük nasıl hesaplanır Yüzük alırken nasıl ölçü alınır? Sevdiğimize hislerimizi göstermenin en değerli yoludur mücevher almak. peki ya alırken neye göre alacağız ölçüyü nasıl tutturacağız?

  [​IMG]

  [​IMG]
  Mücevher duyguların anlatımının en pahalısıdır. Bu anlatım ise kalıcılığın ve zarafetin de belirleyicisidir. Mısırlılar Vena Amaris yani Aşk Damarı'nın doğrudan kalpten parmağa ulaştığına inanırlardı. Pırlantalı halka, aşkın sonsuzluk çemberi içinde döndüğünü simgeler. Bu da aşk'ı ifade etmenin kalıcı ve tek yoludur. Evet! Asırlar boyu pırlanta kalıcı bir aşk simgesidir aslında. Sevgililer, evlenecekler, evli olanlar, sevdiklerine dostlarına sürpriz hediye olarak takı almak isterler...

  Alacağınız kişinin, boyun, bilek ve parmak ölçülerini bilmiyorsunuz... Peki nasıl ve ne şekilde bu ölçülere uygun hediyenizi alacaksınız? Hediye alacağınız kişinin kendisine ölçülerini sorarsanız alacağınız hediyenin sürprizi kalmayacağını biliyorsunuz. Sevginin ve duygunun en pahalı anlatım şekli olan takı ölçümünde büyük sıkıntılar yaşanıyor. İşte bu sıkıntıların yaşanmaması için ölçümün nasıl olduğuna dikkat etmek gerekiyor!

  Erkekler kız arkadaşına sevgilisine sözlüsüne nişanlısına annesine ablasına veya kız kardeşine gerdanlık kolye veya bilezik alacak. Fakat ne büyüklükte alması gerekiyor onu bilemiyor. Burada her hangi bir sorun yok. Kuyumcular bu konuda inanılmaz derecede ihtisas sahibidirler. Kolye, bilezik, gerdanlık veya takı seti almanız gerektiği durumlarda sadece kilosunu vermeniz gerekmektedir.

  Bunun için bileklerinin kalınlığını el büyüklüğünü aşağı yukarı tahmin edebiliyorlar. Ama daha da ileriye giderseniz el büyüklüğü yani karışı bir kişinin ayak büyüklüğü kadar olduğu için parmaklarının uzunluğunu buna göre tahmin edebilirler. Kısacası ayak büyüklüğü bir insanın karışı kadardır. Erkeklerde bu oran çok ufak derecelerde sapma olsa bile kadınlarda olma ihtimali çok düşüktür.

  Konu kadın ve erkekte birbirlerine yüzük almaya gelindiğinde bunda birazcık profesyonellik gerekiyor. İnsan parmakları kemik yapısına göre değişmektedir. Bazıları zayıftır ama kemikli olduğu için parmakları kalındır. Bazıları şişmandır ama kemikleri ince olduğu için parmakları ince de olabilir. Kemikli olup şişman da olabilir...

  Böyle bir durumda sevdiğinize nasıl yüzük alabilirsiniz? Yüzük alırken, taşlı veya sade yüzük aldığınızda ölçü değişir mi, yüzük ölüçümü nasıl hesaplanır? gibi bu ve buna benzer sorulara cevap aramanıza gerek yok. İşte cevabı:
  Eğer yüzük ölçünüzü bilmiyorsanız, aşağıdaki iki basit yöntemden birini kullanarak elde edeceğiniz değerlerle sizin için yüzük ölçünüz bulunabilir.

  Birinci ölçüm tercihi

  1- Satın alacağınız yüzüğü takmayı düşündüğünüz parmağa daha önceden takmış olduğunuz bir yüzük varsa onu elinize alın,
  2- Milimetre (mm ) ölçüsü olan bir cetvel bulun,
  3- Yüzüğü yatay olarak masaya koyup boydan boya yüzüğün çapını ölçün. Bu işlemi yaparken yüzüğün en geniş kısmını ölçtüğünüze emin olun.
  4- Cetvelden milimetreyi okuyun.
  5- Bu değeri lütfen not alın ve kuyumcunuza verin.

  Yukarıdaki ölçüm şekli klasik bir ölçüm şeklidir. Bazen sevgilinizin yüzüğünü veya parmak ölçüsünü alamayabilirsiniz. Peki böyle bir durumda ne yapacaksınız? Bu soruları düşünmeden önce ikinci ölçüm tercihini de dikkate almanız gerekmektedir.

  İkinci ölçüm tercihi

  1- Eğer takmayı düşündüğünüz parmağınıza göre yüzüğünüz yoksa, elinize bir parça tel veya şerit halinde bir parça kağıt alın,
  2- Kağıt şeridi parmağınıza sarın, iki ucun birleştiği yeri kalemle işaretleyin,
  3- Milimetre (mm ) ölçüsü olan bir cetvel bulun ve kağıdı işaretlediğiniz yere kadar olan kısmını ölçün.
  4- Bu değer parmağınızın çevresinin uzunluğunu verecektir.
  5- Bu değeri not alın ve kuyumcunuza verin.

  Sevdiklerinize sürpriz yapmanız gerekmektedir. Böyle durumlarda ip, tel veya cetvelle karşınızdaki kişinin parmağını ölçemeyebilirsiniz. Peki nasıl yapmalısınız ki karşınızdaki kişinin parmağının ölçüsünü alabilesiniz?

  Yüzük erkeğin ve kadının vazgeçilmez takıları arasında yer almaktadır. Bu nedenle bazen sürprizler yapılmaya çalışılıyor ve yüzükler alınıyor. Ya çok küçük veya çok büyük olabiliyor. Bu yanılgılar sürekli olarak yaşanıyor. Ve sürprizin değeri o anda zedelenmiş oluyor. Bu ve buna benzer şeyleri yaşamamak için aşağıda belirtilen üçüncü tercihi dikkate almanızda fayda var.

  Üçüncü ölçüm tercihi

  Sevdiğiniz kişinin parmağında yüzük varsa, "yüzüğü çok beğendiğinizi söyleyerek alıp, bakın ve parmağınıza takın" böylelikle kalınlığını ölçebilirsiniz.

  Şayet yüzüğü yoksa bu kez karşınızdaki kişinin ellerinden tutun. Parmaklarınızı parmaklarının arasına geçirin. Önlü arkalı bakarak, "ne kadar zarif parmaklarınız var... Yumuşak eller... Çok bakımlı parmaklarınız... Bu eller çok yıpranmış... Parmaklarında avucunuzda nasır var..." gibi bir çok benzer soruyla ellerini ve parmaklarını inceleyebilirsiniz. Parmaklarınızı getirerek parmak kalınlığını ölçebilirsiniz.

  Hiç ölçü alma kabiliyetiniz yok ise o zaman sevdiğiniz veya değer verdiğiniz kişiyi direkt olarak kuyumcuya alıp götürüp o gün de sürpriz yapabilirsiniz.

  Artık teknoloji çağında olduğunuzu unutmayın. Seçkin kuyumcular kendi internet sitelerinden direk satış yapabiliyorlar ve yüzük ölçülerini alabiliyorlar. Burada yapacağınız tek şey belirtilen formu doldurmanız ve istenilen sorulara cevap vermeniz. İstediğiniz, altın, gümüş, değerli taşlı veya taşsız tercihlerinizi bile değerlendirmeye alıyorlar.

   
 2. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Yüzük alırken nasıl ölçü alınır?
  bu iş yattı kafama. enine kısmı hoşuma gitti. orayı biraz fazla ölçmek lazım:D
  teşekür ederim , paylaşım için.
   
 3. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Yüzük alırken nasıl ölçü alınır?
  Paralı insanlar nasılda belli oluyor görüyorsunuz dimi ... :D:D
   
 4. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Yüzük alırken nasıl ölçü alınır?

  aaa öyle demeyin sayın Sadminim. İyi zaman var kötü zaman var. Lazım olur:D
   
 5. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Bilgiler için tşklerr
   
 6. melekim

  melekim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  26
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Evlenirsem birgün çok lazım olacak bu bilgi, yüzük parmağını enine ölçmek çok teşekkürler .....
   
Yüzük alırken nasıl ölçü alınır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pasaport nasıl alınır?

  Pasaport nasıl alınır?

  pasaport fotoğraf ölçüleri pasaport için fotoğraf ölçüleri yeşil ölçüsü yeşil Yurt dışına çıkacaksınız vize aldınız ama pasaport işlemlerinizi nasıl halledeceğinizi bilmiyorsunuz pasaport için neler gerekiyor işlemler nelerdir bu gibi sorularınızın tüm cevapları burda :) Normal Pasaport Türk vatandaşlarının umuma mahsus münferit ve umuma mahsus müşterek pasaportları yurt içinde Valiliklerce,...
 2. Yüzük Ölçüsü Böyle Alınır

  Yüzük Ölçüsü Böyle Alınır

  Evliliğe ilk adım olarak atılan söz ve nişanda çiftlerin birbirlerine bağlılık simgesi olarak taktığı yüzük alırken dikkat etmeniz gerekenler ve yüzük ölçüsü nasıl alınır bilgilerini sizler için paylaşıyorum Evliliğe ilk adım olarak atılan söz ve nişanda çiftlerin birbirlerine bağlılık simgesi olarak taktığı yüzük alırken dikkat etmeniz gerekenler ve yüzük ölçüsü nasıl alınır...
 3. Yüzük Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır Biliyor musunuz ?

  Yüzük Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır Biliyor musunuz ?

  yüzük parmak ölçüsü nasıl alınır yüzük parmak ölçüleri Sevdiğinize şık bir yüzük almayı düşünüyorsanız, onun parmak ölçüsünü bilmeniz lazımdır melekler :) Tabi bu erkekler için de geçerli. Ya da en sevdiğiniz arkadaşınız, bir akrabanız belki anneniz için. Tahmini alacağınız bir yüzük, büyük bir hevesle kutuyu uzattığınızda sevdiğinizin parmağına uymazsa ufak bir hayal kırıklığı yaşarsınız....
 4. nasıl kilo alınır (çocuklarda)

  nasıl kilo alınır (çocuklarda)

  çocuklarda nasıl kilo alındığını lütfen yazın kızım hiçbirşey yemiyor ve iştahı çok kapalı
 5. Kordon kanı nasıl alınır?

  Kordon kanı nasıl alınır?

  Bebeğin göbek kordonu plasenta (bebeğin eşi) aracılığıyla anne ve bebek arasında kan yani besin ve oksijen alış verişini sağlar. Doğumdan sonra bebeğin göbek kordonu kesilir ve göbek kordonunun kalan kısmı ile plasenta dışarıya kendiliğinden yarım saat içerisinde atılır. Bebeğin göbek kordonu kesildiken sonra kordon içerisinde kalan kana kordon kanı diyoruz, bu kanı özel yöntemlerle alıp...

Sayfayı Paylaş