1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Yüzük Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır Biliyor musunuz ?

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  yüzük parmak ölçüsü nasıl alınır yüzük parmak ölçüleri


  Sevdiğinize şık bir yüzük almayı düşünüyorsanız, onun parmak ölçüsünü bilmeniz lazımdır melekler :) Tabi bu erkekler için de geçerli. Ya da en sevdiğiniz arkadaşınız, bir akrabanız belki anneniz için. Tahmini alacağınız bir yüzük, büyük bir hevesle kutuyu uzattığınızda sevdiğinizin parmağına uymazsa ufak bir hayal kırıklığı yaşarsınız. Siz iyisi mi yüzüğü ya birlikte alın ya da yüzük parmak ölçüleri konulu makalemizde ki bilgilerden faydalanın. Makalemizde yüzük parmak ölçüsü nasıl alınır sorusunun tüm cevaplarını bulabilirsiniz :)


  < Konu Resmi..>  Mücevher duyguların anlatımının en pahalısıdır. Bu anlatım ise kalıcılığın ve zarafetin de belirleyicisidir. Mısırlılar Vena Amaris yani Aşk Damarı'nın doğrudan kalpten parmağa ulaştığına inanırlardı. Pırlantalı halka, aşkın sonsuzluk çemberi içinde döndüğünü simgeler. Bu da aşk'ı ifade etmenin kalıcı ve tek yoludur. Evet! Asırlar boyu pırlanta kalıcı bir aşk simgesidir aslında. Sevgililer, evlenecekler, evli olanlar, sevdiklerine dostlarına sürpriz hediye olarak takı almak isterler...

  Alacağınız kişinin, boyun, bilek ve parmak ölçülerini bilmiyorsunuz... Peki nasıl ve ne şekilde bu ölçülere uygun hediyenizi alacaksınız? Hediye alacağınız kişinin kendisine ölçülerini sorarsanız alacağınız hediyenin sürprizi kalmayacağını biliyorsunuz. Sevginin ve duygunun en pahalı anlatım şekli olan takı ölçümünde büyük sıkıntılar yaşanıyor. İşte bu sıkıntıların yaşanmaması için ölçümün nasıl olduğuna dikkat etmek gerekiyor!
  Erkekler, kız arkadaşına, sevgilisine, sözlüsüne, nişanlısına, annesine ablasına veya kız kardeşine gerdanlık, kolye veya bilezik alacak. Fakat ne büyüklükte alması gerekiyor onu bilemiyor. Burada her hangi bir sorun yok. Kuyumcular bu konuda inanılmaz derecede ihtisas sahibidirler. Kolye, bilezik, gerdanlık veya takı seti almanız gerektiği durumlarda sadece kilosunu vermeniz gerekmektedir.

  Bunun için bileklerinin kalınlığını el büyüklüğünü aşağı yukarı tahmin edebiliyorlar. Ama daha da ileriye giderseniz el büyüklüğü yani karışı bir kişinin ayak büyüklüğü kadar olduğu için parmaklarının uzunluğunu buna göre tahmin edebilirler. Kısacası ayak büyüklüğü bir insanın karışı kadardır. Erkeklerde bu oran çok ufak derecelerde sapma olsa bile kadınlarda olma ihtimali çok düşüktür.

  Konu kadın ve erkekte birbirlerine yüzük almaya gelindiğinde bunda birazcık profesyonellik gerekiyor. İnsan parmakları kemik yapısına göre değişmektedir. Bazıları zayıftır ama kemikli olduğu için parmakları kalındır. Bazıları şişmandır ama kemikleri ince olduğu için parmakları ince de olabilir. Kemikli olup şişman da olabilir...

  Böyle bir durumda sevdiğinize nasıl yüzük alabilirsiniz? Yüzük alırken, taşlı veya sade yüzük aldığınızda ölçü değişir mi, yüzük ölüçümü nasıl hesaplanır? gibi bu ve buna benzer sorulara cevap aramanıza gerek yok. İşte cevabı:

  Eğer yüzük ölçünüzü bilmiyorsanız, aşağıdaki iki basit yöntemden birini kullanarak elde edeceğiniz değerlerle sizin için yüzük ölçünüz bulunabilir.

  Birinci ölçüm tercihi

  1- Satın alacağınız yüzüğü takmayı düşündüğünüz parmağa daha önceden takmış olduğunuz bir yüzük varsa onu elinize alın,
  2- Milimetre (mm ) ölçüsü olan bir cetvel bulun,
  3- Yüzüğü yatay olarak masaya koyup boydan boya yüzüğün çapını ölçün. Bu işlemi yaparken yüzüğün en geniş kısmını ölçtüğünüze emin olun.
  4- Cetvelden milimetreyi okuyun.
  5- Bu değeri lütfen not alın ve kuyumcunuza verin.
  Yukarıdaki ölçüm şekli klasik bir ölçüm şeklidir. Bazen sevgilinizin yüzüğünü veya parmak ölçüsünü alamayabilirsiniz. Peki böyle bir durumda ne yapacaksınız? Bu soruları düşünmeden önce ikinci ölçüm tercihini de dikkate almanız gerekmektedir.
  İkinci ölçüm tercihi

  1- Eğer takmayı düşündüğünüz parmağınıza göre yüzüğünüz yoksa, elinize bir parça tel veya şerit halinde bir parça kağıt alın,
  2- Kağıt şeridi parmağınıza sarın, iki ucun birleştiği yeri kalemle işaretleyin,
  3- Milimetre (mm ) ölçüsü olan bir cetvel bulun ve kağıdı işaretlediğiniz yere kadar olan kısmını ölçün.
  4- Bu değer parmağınızın çevresinin uzunluğunu verecektir.
  5- Bu değeri not alın ve kuyumcunuza verin.

  Sevdiklerinize sürpriz yapmanız gerekmektedir. Böyle durumlarda ip, tel veya cetvelle karşınızdaki kişinin parmağını ölçemeyebilirsiniz. Peki nasıl yapmalısınız ki karşınızdaki kişinin parmağının ölçüsünü alabilesiniz?

  Yüzük erkeğin ve kadının vazgeçilmez takıları arasında yer almaktadır. Bu nedenle bazen sürprizler yapılmaya çalışılıyor ve yüzükler alınıyor. Ya çok küçük veya çok büyük olabiliyor. Bu yanılgılar sürekli olarak yaşanıyor. Ve sürprizin değeri o anda zedelenmiş oluyor. Bu ve buna benzer şeyleri yaşamamak için aşağıda belirtilen üçüncü tercihi dikkate almanızda fayda var.
  Üçüncü ölçüm tercihi

  Sevdiğiniz kişinin parmağında yüzük varsa, "yüzüğü çok beğendiğinizi söyleyerek alıp, bakın ve parmağınıza takın" böylelikle kalınlığını ölçebilirsiniz.

  Şayet yüzüğü yoksa bu kez karşınızdaki kişinin ellerinden tutun. Parmaklarınızı parmaklarının arasına geçirin. Önlü arkalı bakarak, "ne kadar zarif parmaklarınız var... Yumuşak eller... Çok bakımlı parmaklarınız... Bu eller çok yıpranmış... Parmaklarında avucunuzda nasır var..." gibi bir çok benzer soruyla ellerini ve parmaklarını inceleyebilirsiniz. Parmaklarınızı getirerek parmak kalınlığını ölçebilirsiniz.
  Hiç ölçü alma kabiliyetiniz yok ise o zaman sevdiğiniz veya değer verdiğiniz kişiyi direkt olarak kuyumcuya alıp götürüp o gün de sürpriz yapabilirsiniz.

  Artık teknoloji çağında olduğunuzu unutmayın. Seçkin kuyumcular kendi internet sitelerinden direk satış yapabiliyorlar ve yüzük ölçülerini alabiliyorlar. Burada yapacağınız tek şey belirtilen formu doldurmanız ve istenilen sorulara cevap vermeniz. İstediğiniz, altın, gümüş, değerli taşlı veya taşsız tercihlerinizi bile değerlendirmeye alıyorlar.


   
Yüzük Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır Biliyor musunuz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüzük alırken nasıl ölçü alınır?

  Yüzük alırken nasıl ölçü alınır?

  parmak ölçüsü nasıl alınır parmak ölçüsü ölçüleri yüzük nasıl hesaplanır Yüzük alırken nasıl ölçü alınır? Sevdiğimize hislerimizi göstermenin en değerli yoludur mücevher almak. peki ya alırken neye göre alacağız ölçüyü nasıl tutturacağız? Mücevher duyguların anlatımının en pahalısıdır. Bu anlatım ise kalıcılığın ve zarafetin de belirleyicisidir. Mısırlılar Vena Amaris yani Aşk...
 2. Yüzük ölçüsü

  Yüzük ölçüsü

  yüzük ölçüleri yüzük numarası standart ölçüsü numaraları Nişan alışverişi sırasında mutlaka alınması gereken biri de evlilik yüzüğüdür gezdiğiniz kuyumcularda özellikle önce model ve yüzük ölçüsünü bakılır Kuyumcularda bulanan yüzük ölçme aletiyle yüzük ölçünüz alınır ve ona göre ya sipariş verilir istediğiniz bir model için yada o sıra beğendiğiniz yüzük eğer bol veya dar ise parmağınıza...
 3. Neden evlilik yüzüğü yüzük parmağına takılır biliyor muydunuz ?

  Neden evlilik yüzüğü yüzük parmağına takılır biliyor muydunuz ?

  Evlilik yüzüğü neden hep aynı parmağımızdadır da, neden işaret parmağı baş parmak ya da serçe parmak değil de neden yüzük parmağı... Evlilik yüzüğünü ilk defa eski mısır prensesi nefertiti takmıştır...o yıllardaki Tıbbın ne kadar ilerde olduğu ayrı bir tartışma konusudur ama yüzyıllar Sonra anlaşılmıştır ki direk kalbe giden tek damar evlilik yüzüğünü taktığımız Parmaktadır.. Başka hiç bir...
 4. Yüzük Ölçüsü Böyle Alınır

  Yüzük Ölçüsü Böyle Alınır

  Evliliğe ilk adım olarak atılan söz ve nişanda çiftlerin birbirlerine bağlılık simgesi olarak taktığı yüzük alırken dikkat etmeniz gerekenler ve yüzük ölçüsü nasıl alınır bilgilerini sizler için paylaşıyorum Evliliğe ilk adım olarak atılan söz ve nişanda çiftlerin birbirlerine bağlılık simgesi olarak taktığı yüzük alırken dikkat etmeniz gerekenler ve yüzük ölçüsü nasıl alınır...
 5. Perde ölçüsü nasıl alınır

  Perde ölçüsü nasıl alınır

  Ev dekorasyonunda perde ölçüsü almak biraz yetenek işidir. Farklı perde modellerinin seçimiyle ölçü alma şekillerinde de farklılıkların yer aldığı perde ölçüsü alma formatında doğru hareket etmek gerekmektedir. Perde ölçüsü alırken nasıl bir perde kullanacağımıza bağlı olarak hareket etmemiz gerekir. Perdeyi kullanacağınız mekan, oda büyüklüğü, oda tercihi gibi seçeneklerle farklı perde...

Sayfayı Paylaş