1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Yüzün Ic Yüzü

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Bir tebessüm için 17 yüz kasının gerilmesi gerekirken, somurtuk yüzde 43 kas gergin durmak zorundadır.
  1-İnsan yüzünün gerisinde 44 kas çalışıyor. Her bir kasın her bir hareketi ayrı bir yüz ifadesinin bileşenini oluşturuyor. Yüzdeki her kas hareketi belirli bir anlam taşıyor, bilinen bir mesaj gönderiyor.

  2-Araştırmacılar altı temel yüz ifadesi tanımlıyorlar: kızgın, korkulu, hüzünlü, tiksintili, şaşkın ve mutlu. Bu temel yüz ifadeleri dünyanın her yerinde aynı. Her kültürde rahatlıkla okunabiliyor.


  3-İnsan yüzünün alabileceği farklı şekillerin ihtimali kainattaki atomaltı parçacıkların sayısından çok daha fazla.


  4-İnsan yüzünde 5000 farklı ifade biçimlenebiliyor.

  5-Diğer canlı yüzleri içinde insan yüzü en düz olanıdır; yani yüzün bütün detayları bir düzlem üzerinde, mesela bir aynada hemen görülebilir. Diğer canlı yüzleri arasında, insan yüzündeki kadar kas yoktur.

  6-Yüz ifadeleri arasında en etkilisi ve en kolay okunanı tebessümdür. Yaklaşık 50 metre uzaktan bir insan yüzündeki tebessümü okuyabiliyoruz.


  7-Gerçek ve sahte tebessüm arasında açık farklılıklar vardır. Sahte bir tebessüm yüzün bir yanını diğer yanından daha az etkilediği için her zaman asimetrik durur; gerçek bir tebessüm ise tam anlamıyla simetriktir, yüzün her iki yanına da eşit dağılır. Gerçek tebessüm dudaktan göz kenarlarına kadar yayılırken, sahte tebessüm sadece dudaklarda kalır. Yani, içten tebessüm etmeyen kişinin gözlerinin içi gülmez.

  8-Olumlu yüz ifadesi duygular üzerinde ve vücut fizyolojisinde olumlu etkilenmelere neden oluyor , örneğin gerçek bir tebessüm sadece tebessüm edilenin değil, tebessüm edenin beyin kimyasında da pozitif değişiklikler başlatıyor. Sahte yüz ifadeleri, gerçek yüz ifadelerinin tersine, bu etkiyi başlatmıyor.

  9-Tebessüm etmek somurtmaktan daha kolaydır ve daha az enerji gerektirir. Bir tebessüm için 17 yüz kasının gerilmesi gerekirken, somurtuk yüzde 43 kas gergin durmak zorundadır.   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yüzün Ic Yüzü


  Gerçekten enteresan...

  Güzel bir konu olmuş, verdiğin bilgiler için ellerine sağlık canım. :)
   
Yüzün Ic Yüzü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüz

  Yüz

  Yüz insanın şeref ve itibarına, süs ve zinet eşyalarına ve geçimine, Yüzü gülümser, parlak ve güzel görmek iyi hale, inanç ve amel güzelliğine ve diğer hayırlara, Kendi yüzünü asık görmek tiksinti verecek bir şeye, başkasının yüzünü asık görmek ondan birr kötülük görmeye, Yüzü buruşuk görmek üzüntü ve kedere, kırışıklarla dolu görmek derin düşüncelere ve uzun yaşamaya, Kadının yüzünü buruşuk...
 2. Yüz Felci

  Yüz Felci

  Fasiyal palsi olarak adlandırılan yüz felci, yüz kaslarını etkileyen ve ani gelişen bir yüz zaafıdır. Beyinden gelen yüz hareketleri yapma emrinin 7. sinir (yüz siniri) tarafından kaslara iletilmesinde oluşan engellemeler bu hareketlerin yapılamamasına neden olur. Bu engeller çeşitli nedenlerle olabilir. Bunlar arasında Bell's palsi, Ramsay-Hunt sendromu, orta kulak iltihapları, sistemik...
 3. Yüz Estetiği Yüz Germe

  Yüz Estetiği Yüz Germe

  Yüz Estetiği Yüz Germe Yaşlanmaya bağlı olarak veya genetik sebeplerden bazı kişilerin yüzleri olduğundan daha yaşlı gösterecek kadar kırışık ve sarkık olabilir. Kişi yüzünde meydana gelen bu deformasyondan zamanla olumsuz etkilenmeye başlayabilir. Zamanın yüzünde bıraktığı izlerden kurtulmak ve daha genç bir yüze kavuşmak için estetik yüz germe ameliyatı olabilir. Yüz nasıl yaşlanır?...
 4. yüz inceltme

  yüz inceltme

  yüz inceltme yuz inceltme yanak gıdık ve yanak inceltme egzerzisleri nasıl oluyor resimli

Sayfayı Paylaş