Zamanı dolan kozmetik ürünler nasıl değerlendirilir?

Zamanı dolan kozmetik ürünler nasıl değerlendirilir?
son kullanma tarihi geçen kozmetik ürünler nasıl kullanılır,süresi dolan kozmetikler nerde kullanılır,süresi dolmuş kozmetikleri değerlendirme yolları

k1.jpg


Bildiğiniz gibi kozmetik ürünlerin ömrü kısa. Çoğu zaman ihtiyaçtan değil de renklerine, ambalajlarına bayılarak aldığımız kozmetik ürünleri göz önünde tutarsak, tüm bu ürünleri zamanı dolmadan kullanabilmemiz pek mümkün değil :) Zamanı dolan makyaj malzemelerini, cilt bakım ürünlerini kullanmak cildimize ciddi zararlar verebilir. Peki çöpe atmak yerine onları farklı şekillerde değerlendiremez miyiz? Tabi ki değerlendirebiliriz. Hadi gelin neler yapabileceğimize bir göz atalım!

Zamanı dolan makyaj malzemelerini değerlendirmenin en kolay ve güvenli yollarından biri onları sanat malzemelerine dönüştürmektir :) Youtube’da aradığınız zaman göz farlarını suluboya olarak kullananlardan, eyeliner ile harikalar yaratanlara kadar karşınıza birçok fikir çıkacaktır.
Son kullanma tarihi geçmiş göz farlarını ojelerinizle karıştırıp yepyeni renkler elde etmeye ne dersiniz? Kullanmadığınız yada rengini değiştirmek isteyeceğiniz bir ojenin şişesinin içine toz göz farını karıştırın, hepsi bu :) İsterseniz rengini sevdiğiniz ama süresi dolan göz farını şeffaf oje ile de karıştırabilirsiniz. Böylece o sevdiğiniz göz farı çöpe atılmak yerine artık tırnaklarınızı renklendirebilir!
Zamanı dolan parfümler tahriş edici olabilir. Ama parfümlerinize ikinci bir şans vermeniz mümkün. Bir kasenin yada sepetin içine kokusuz çiçek yaprakları, kozalak gibi malzemeleri yerleştirerek, üzerine parfüm sıkabilir, oda parfümü elde edebilirsiniz. Yada aynı şeyi pamuk topları ile yaparak, gardırobunuza yerleştirin. Mis gibi kokacaktır.
Sadece zamanı dolan kozmetik ürünleri değil, aynı zamanda kutularını, içerisinde bulundukları kapları da değerlendirebilirsiniz. Mesela süresi biten bir rujunuzun tüpünü temizleyerek içini evde yapacağınız lip balm ile doldurabilirsiniz. Yada göz farı paletini temizleyerek, erittiğiniz rujları buraya yerleştirebilir, kendi dudak paletinizi oluşturabilirsiniz!
Nemlendiriciler, temizleyici cilt tonikleri. Evet onları da atmayın, çünkü deri eşyalarınızın temizliğinde kullanabilirsiniz. Mesela ayakkabınızda bir leke gördünüz, tonik ile temizleyin. Yoğun nemlendirici kremlerle de bakım yapabilirsiniz :)
 
Üst