Zamanı iyi kullanın

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Zamanı iyi kullanın
Zamanınızın çoğunu en iyi yaptığınız işe verir ve başkalarının da en iyi yaptıkları işleri yapmalarına izin verirseniz olağanüstü sonuçlar elde edersiniz. Bunun için doğal becerileriniz üzerine odaklanın. İyi yaptığınız bir sürü şey vardır. Kimi alanlarda yetkin hatta mükemmel, kimi alanlarda ise daha az yeteneklisinizdir. Şimdi dürüstçe bir liste hazırlayın ve tüm becerilerinizi bu listeye yerleştirin. Bu becerilerinize 1 ila 10 arasında değerler vererek kendinizi değerlendirin. Zamanınızın çoğunu yüksek puan aldığınız alanlarda değerlendirirseniz, hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız.

Çocuklara genellikle zayıf yönleri üzerinde çalışmaları önerilir. Türkçe dersinden sürekli yüksek not alan ve sözel derslerde daha başarı gösteren öğrencinin, zayıf olduğu matematik dersini iyileştirmesi için yönlendirme yapılır. İş yaşamı çalıştırıcısı Dan Sullivan “Zayıf yönlerinize çok fazla zaman ayırırsanız sonuçta bir sürü güçlenmiş zayıf yönünüz olur.” der. Dan Sullivan’ın bu sözünden de anlaşılacağı gibi, güçlü yönlerimiz üzerinde çalışmak, bizi başarıya daha hızlı götürür.

Bütün şampiyon sporcular, benzersiz becerileri üzerine odaklanırlar ve bunları daha da geliştirmek için çalışırlar. Başarılı sporcuların ortak özelliği, güçlü oldukları yönlerine odaklanması ve bunun üzerinde çok çalışmaktır. Herkesin güçlü özellikleri vardır. Önemli olan bunların farkında olabilmek ve bu yönlerimize odaklanabilmektir.

Üretkenliğin artması ve zamanı etkin bir biçimde kullanmanın temelinde güçlü yönlere odaklanma yatar. Güçlü olduğunuz alanları açıkça tanımlamak için kendi kendinize sorular sorun. Öteki insanlara zor gelip de size kolay gelen şeyler nelerdir? İş hayatında bu yetkinliklerinizi kullandığınızda ne sonuç aldınız? Bu becerilerinizi kullanarak zamanınızı nasıl daha etkin ve verimli planlayabilirsiniz? Tüm bu soruları cevapladıktan sonra, yapılması gereken, bir haftada zamanınızın yüzde kaçını ustaca yaptığınız işlere ayırdığınızı belirlemektir. Yaptığınız tüm işleri listeleyin ve bu her birinin işinizdeki oranını belirtin.

Yapılan araştırmalara göstermiştir ki, insanlar ustaca yaptıkları işlere zamanlarının ortalama olarak yüzde 15-20’sini ayırmaktadır. İşinizde, yaptığınızda keyif duyduğunuz işlerin miktarını ne kadar artırırsanız, o kadar başarılı olursunuz. Güçlü yönlerinizin farkında olmak hayattaki başarınızı belirleyecektir.
 

Benzer İçerikler

Üst