1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Zamanı iyi kullanın

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Zamanınızın çoğunu en iyi yaptığınız işe verir ve başkalarının da en iyi yaptıkları işleri yapmalarına izin verirseniz olağanüstü sonuçlar elde edersiniz. Bunun için doğal becerileriniz üzerine odaklanın. İyi yaptığınız bir sürü şey vardır. Kimi alanlarda yetkin hatta mükemmel, kimi alanlarda ise daha az yeteneklisinizdir. Şimdi dürüstçe bir liste hazırlayın ve tüm becerilerinizi bu listeye yerleştirin. Bu becerilerinize 1 ila 10 arasında değerler vererek kendinizi değerlendirin. Zamanınızın çoğunu yüksek puan aldığınız alanlarda değerlendirirseniz, hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız.
  Çocuklara genellikle zayıf yönleri üzerinde çalışmaları önerilir. Türkçe dersinden sürekli yüksek not alan ve sözel derslerde daha başarı gösteren öğrencinin, zayıf olduğu matematik dersini iyileştirmesi için yönlendirme yapılır. İş yaşamı çalıştırıcısı Dan Sullivan “Zayıf yönlerinize çok fazla zaman ayırırsanız sonuçta bir sürü güçlenmiş zayıf yönünüz olur.” der. Dan Sullivan’ın bu sözünden de anlaşılacağı gibi, güçlü yönlerimiz üzerinde çalışmak, bizi başarıya daha hızlı götürür.

  Bütün şampiyon sporcular, benzersiz becerileri üzerine odaklanırlar ve bunları daha da geliştirmek için çalışırlar. Başarılı sporcuların ortak özelliği, güçlü oldukları yönlerine odaklanması ve bunun üzerinde çok çalışmaktır. Herkesin güçlü özellikleri vardır. Önemli olan bunların farkında olabilmek ve bu yönlerimize odaklanabilmektir.

  Üretkenliğin artması ve zamanı etkin bir biçimde kullanmanın temelinde güçlü yönlere odaklanma yatar. Güçlü olduğunuz alanları açıkça tanımlamak için kendi kendinize sorular sorun. Öteki insanlara zor gelip de size kolay gelen şeyler nelerdir? İş hayatında bu yetkinliklerinizi kullandığınızda ne sonuç aldınız? Bu becerilerinizi kullanarak zamanınızı nasıl daha etkin ve verimli planlayabilirsiniz? Tüm bu soruları cevapladıktan sonra, yapılması gereken, bir haftada zamanınızın yüzde kaçını ustaca yaptığınız işlere ayırdığınızı belirlemektir. Yaptığınız tüm işleri listeleyin ve bu her birinin işinizdeki oranını belirtin.

  Yapılan araştırmalara göstermiştir ki, insanlar ustaca yaptıkları işlere zamanlarının ortalama olarak yüzde 15-20’sini ayırmaktadır. İşinizde, yaptığınızda keyif duyduğunuz işlerin miktarını ne kadar artırırsanız, o kadar başarılı olursunuz. Güçlü yönlerinizin farkında olmak hayattaki başarınızı belirleyecektir.   
Zamanı iyi kullanın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zamanı iyi yönetmek

  Zamanı iyi yönetmek

  İş hayatızda bir tek projeyle uğraşıyor bile olsanız diğer tüm istekleri de düşünmek durumundasız. Tüm e-postaların cevaplanması, sesli mesajların kontrol edilmesi, sayfalarca okuma, Messenger’e cevap yazılması… İşte çalışma dünyasın gerçekleri! Sürekli kesintiye uğradığız ve diğer isteklerle uğraştığız için kaliteli iş çıkartamadığızı düşünmeye başladıysanız muhtemelen işinize nasıl...
 2. zamanı iyi kullanabilmek

  zamanı iyi kullanabilmek

  zamanı iyi kullanmak bize ne kazandırır zamanımızı iyi kullanmak bize neler kazandırır zamanı planlamak insanlara neler zamanımızı için yapmalıyız planlı olmak ne Plânlı ve programlı çalışmak zamanı akıllı kullanmak demektir. Yetki devri en önemli zaman yönetimi tekniğidir. Sekreter görevlendirmek yöneticilerin; ziyaretçilerini, telefonlarını, yazılarını, randevularını, toplantılarını ve çevre...
 3. Tüm Zamanların En İyi 10 Sorusu

  Tüm Zamanların En İyi 10 Sorusu

  BBC Focus dergisi tüm zamanların en iyi sorularını derledi ve yanıtladı İşte ilk 10 soru - Soğan neden ağlatır? Kesilen soğanın dokusu alinaz enzimi salgılar. Bu enzim sülfoksitleri sülfenik aside çevirir. Bu asitler kendiliğinden yeniden şekillenir ve gözyaşlarının oluşmasını sağlayan sin-propanetiyal-S-oksit meydana gelir. Bu, yaklaşık otuz saniye sürer ve kimyasal etkisini beş dakika...
 4. Tüm zamanların en iyi 150 performansı

  Tüm zamanların en iyi 150 performansı

  Dünyanın en ünlü sinema dergilerinden Total Film, beyazperdenin gelmiş geçmiş en iyi performanslarını seçti. İşte tartışmaya açık olan 150 dev performans… Popüler sinema dergilerinden Total Film, seçimi zor olan ve tartışmayı beraberinde getiren bir liste hazırladı. Dergi, sinemanın kuruluşundan günümüze, en iyi 150 oyunculuk performansını seçti. Her ‘en iyiler’ listesi gibi tartışmaya...
 5. Saatler ne zaman ileri alınacak 2012

  Saatler ne zaman ileri alınacak 2012

  Kızlar 2012 yılında bu saat uygulamaları ile ilgili bir bilginiz var mı saatler tam olarak ne zaman hangi günde ileri alınacak. Teşekkür.er.

Sayfayı Paylaş