1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Zamanın Eskitemedigi Ceyiz Sandıgı

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  Çeyiz sandıkları çok eski zamanlardan beri gelinlerin en önemli eşyasıdır.Kadınlarımızın bütün eşyalarını içinde taşıdığı genç kızlığını ,anneliğini,yaşlılığını içinde sakladığı.Zaman bile eskitemedi bu güzelim simgeleri...
  < Konu Resmi..>  Anadolu kültürünün parçası olan, geleneksel Türk el sanatı ürünü süslemelerle bezeli çeyiz sandıkları, ''dünya evi''ne girecek genç kızların yıllarca biriktirdikleri el işi ürünleri saklamaya devam ediyor.

  Sandık ustası Yaşar Dınız, Adana'daki Kazancılar Çarşısı'nda, babadan kalma mesleğini 55 yıldır sürdürdüğünü ve oğlu Emre'nin de kendisi gibi sandık üretimine devam ettiğini söyledi.


  Sandık üretiminin Osmanlı'dan gelen önemli bir Türk geleneği olduğunu ve sandıksız bir evin düşünülemeyeceğini ifade eden Dınız, "Çeyiz sandığı birçok gelenek ve görenek gibi giderek unutulmaya başlasa da Anadolu köylerinde halen genç kızlarımız tarafından yaşatılıyor.
  Evlenme çağına gelen genç kızlar, çeyizlerini sandıklarında biriktiriyor. Kentlerde ise çeyiz biriktirme için kullanılmasa da evlerde aksesuar ve değişik amaçlı değerlendiriliyor" dedi.

  Çeyiz sandığının beraberinde pek çok geleneği de yaşattığını ifade eden Dınız, şöyle devam etti:

  "Kızlar, çocukluktan itibaren çeyizleri için danteller yaparlar, örgüler örerler, örtüler biriktirirler ve yıllar içerisinde çeyizlerini oluştururlar. Çeyiz sandığı gelinin mahremiyetidir ve izinsiz açılıp bakılamaz.

  Genç kız gelin olarak evden ayrıldığında, sandık yeni evine götürülmeden önce ailesinden ya da yakın akrabalarından birisi sandığın üzerine oturup damadın yakınlarından 'sandık bahşişi' ister.

  Eğer bahşiş yetersiz gelirse 'sandık ağır, yerinden kalkmıyor' deyip, daha fazlasını ister."

  Oyma sanatı

  Yaşar Dınız, sandıkların üzerindeki oyma ve süslerin de başlı başına bir Türk el sanatı olduğunu, oymacılığın yıllarca süren eğitimle çıraklara aktarıldığını kaydetti.

  Çeyiz sandıklarının tamamlayıcısının, "tülbentlik" olarak kullanılan camekan sandıklar ve mücevherlikler olduğunu ifade eden Dınız, "Mücevher sandıklarının ise 'üstten güllü', 'çift güllü', 'kızaklı', 'önden düğmeli' ve 'üstten bombeli' gibi türleri bulunuyor.

  Bu sandıkların her birinin kendine özel ve gizli açılış şekilleri var. Genellikle kilit yerleri dışarıdan görünmeyecek şekilde yapılır. Özel hareketlerle açılan gizli bölümlerde bulunur. Hatta anahtarları da üzerlerindeki gizli bölümlerde saklanır" dedi.

  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>


   
Zamanın Eskitemedigi Ceyiz Sandıgı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ce- Erkek İsimler

  Ce- Erkek İsimler

  Cebbar: kudret sahibi Cebe: zırh Cebealp: silah kuşanmış savaşçı Cebel: dağ Ceben: bir oğuz boyu
 2. CE/DP Stealer 2.0

  CE/DP Stealer 2.0

  metin2 stealer indir Karşınızdakinin avatarını çalın. - Karşıdakinin avatarını çalmanızı sağlar - Size gönderilen smiley leri çamlanıza yarar - Uyarı: Reklam ajanı içermektedir! Yükle
 3. Acer CE-6430

  Acer CE-6430

  Marka Acer Model CE-6430 Çözünürlük 6.36 Mpixel Maksimum çözünürlük 2864x2152 Minimum çözünürlük 640x480 Sensör boyutları 1/2.5-inch Sensör tipi CCD Optik Zoom Evet Odak uzaklığı çarpanı n/a Geniş açı zoom (mm) 34 Tele zoom (mm) 102 Dijital zoom Evet Otomatik odaklama Evet Manuel odaklama Hayir Flaş modları anti red-eye, auto, fill in, off Bellek türü...
 4. Ceyiz ve Önemi

  Ceyiz ve Önemi

  ceyiz, çeyiz listesi, çeyizde neler olmalıdır, ceyizde bulunması gerekenler, ceyizin önemi, çeyiz ne demektir Çeyiz, en bilindik anlamı ile gelinin babanın evinden götürdüğü elbise, kap-kacak, örtü vs… eşya için kullanılmaktadır.Nekadar adı ceyiz illa olamlı deselerde zaten olma sebebi bizim ihtiyacımızın olmasıdır. Değişen hayat şartlarına rağmen, kökü Selçuklu ve Osmanlı döneminde olan...

Sayfayı Paylaş