1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Zanaat nedir zanaat ne demektir ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  zanaat ne demektir zanaat nedir kısaca Birisi bana tam olarak, Zanaat nedir zanaat ne demektir ? Anlatabilirse sevinirim sğln.
   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.107
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  İnternetteki araştırmalarımız sonucunda aşağıdaki bilgilere ulaştık arkadaşım. Umarım bubilgiler size yardım niteliğindedir. Sevgiler.
  Zanaat Nedir - Zanaat Ne Demek - Zanaat Anlamı
  İnsanların maddî ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan, eğitim ve tecrübe gerekti
  ren işe zanaat adı verilir. Zanaatın hUner, marifet anlamı da vardır. Bir işle, bir meslekle uğraşan yahut bir işte ustalığı ve mahareti olanlara da "sanatkâr" denilir.
  İbn Haldun, insanların geçim yollarından söz ederken çiftçilik, sanat (zanaat, h itfa) ve ticareti tabiî geçim yolları olarak zikreder. Ona göre zanaatlar genellikle insan toplumlarının göçebelikten medenî şehir hayatına (bedevîlikten hadarîliğe) geçmeleri ile birlikte ortaya çıkar. Dolayısıyla zanaat şehir hayatının tabii bir sonucudur.
  İbn Haldun, zanaatleri üç kısma ayırır:

  1- ister zarurî olsun ister olmasın insanların geçimi ile ilgili olan zanaatlen Dokumacılık, ipekçilik, marangozluk, demircilik gibi.

  2 - İnsanın özel iğini teşkil eden düşünceye âit ilim ve zanaatler: İstinsah, cilt, müzik, şiir ve ilim tahsili gibi

  3 - Siyasete (sevk ve idare) mahsus olan zanaatler: Askerlik gibi.
  İbn Haldun, ayrıca zanaatleri (sanatları) basit ve mürekkep olarak ikiye ayırır. Zarurî ihtiyaçlarla ilgili sanatları basit, lüks (kemâli) ihtiyaçlarla ilgili olan lan da mürekkep sanallar olarak ifâde eder. Halkın kaygusu sadece zarurî ve hayatî İhtiyaçlarını temin düşüncesine yönelirse marangozluk, demircilik, terzilik, kasaplık, dokumacılık gibi basit zanaatler ortaya çıkar. Medeniyet gelişip halk lüks olan şeyleri istemeye başlayınca zanaatlerde de gelişme ve çeşitlenme görülür. Daha zarif ve kalitesi üstün işler yapılmaya başlanır. Kuyumculuk, ipek dokumacılığı, ciltçilik, hattatlık, tezhip, mûsikî ve şiir böyledir.

  Osmanlılar, iş, zanaat anlamında "hirfet" (çoğulu "hiref") kelimesini de kullanmışlardır. Osmanlılar devrinde, çeşitli zanaat kolları ve bu zanaatlere mensup olanlar için
  eski Ahi geleneklerine bağlı kalınarak bazı usûl ve kanunların tanzim edildiği görülür. XIX. yüzyıl sonlarında istanbul'a gelen Fransız mozaikçisi ve ressamı Pretextat Lecomte, 1903 yılında yayınlanan 'Arts et Metiers en Orient' adındaki eserinde Türkiye'de karşılaştığı zanaatlerden çinicilik, hâkk, mâden işleri, dökmecilik ve bakırcılık, camcılık, taş yontuculuğu, nakış, kalemkârlık, halıcılık, kumaş ve kadifecilik, saraçlık, kunduracılık, silâh işçiliği, ahşap işleri, telkari, cevahircilik, mühür yapımcılığı, minekârlık, tesbihcilik, kayık imâli, lokum, helva ve şekerleme yapımı hakkında bilgi vermektedir. Anonim bir Kanunnâmei ehli hiref te ise kasaplar, aşçılar, başçılar, işkembeciler, börekçiler, şerbetçiler, lokmacılar, bakkallar, yoğurtçular, helvacılar, akideciler, terziler, astarcılar, abacılar, dellallar, iplikçiler, esirciler, papuççular, eskiciler, debbağlar, mumcular, oduncular, kumaş boyacıları, hamamcılar ve berberlerden bahsedilmektedir.

  Eski Türk geleneğinde her zanaatin bir "piri" (ilk ustası) olduğu kabul edilir. Bu inanışa göre terzilerin pîri îdris (a.s.), marangozların pîri Nuh (a.s.), debbağlann pîri ise Ahi Evran'dır. Bazı peygamberler ve din büyüklerinin bu anlayış içinde çeşitli zanaatlerin pirleri olarak düşünülmeleri, hemen bütün zanaatleri bünyesinde toplamış olan Ahi teşkilâtına (daha sonra esnaf loncalarına) dinî bir karakter de kazandırmıştır. Eski zanaatkarların, yaptıkları işlere dinî bir vecd içinde sarılmalarının bir nedeni de bu inanıştır.

  Günümüzde zanaat denilince genellikle küçük sanatlar anlaşılır. Şiir, müzik, resim, heykel, hat, tezhip gibi zanaatler ise "güzel sanatlar" kavramı içinde ele alınır. Sanayi
  devriminden sonra zanaatler önemli ölçüde sarsılmıştır. Matbaanın, istinsah ve hat sanatını etkilemesi gibi. Modem endüstrinin tabii sonucu olarak ortaya çıkan seri imalât her ne kadar pek çok zanaatin ortadan kalkmasına veya zayıflamasına neden olmuşsa da, yeni bazı zanaatlerin ortaya çıkışı da yine bu devirde olmuştur. Örneğin saraçlık ve nalbantlık bir çok yerde yok olmuş, fakat modem teknoloji bunların yerine otomobil tamirciliği, kaportacılık, boyacılık gibi yeni zanaatlerin teşekkülüne zemin hazırlamıştır. Bu gelişmeler, Marksistler tarafından savunulan, büyük endüstri ve kapitalizmin zanaatlerle birlikte orta sınıfı yok edeceği tezini tartışılır hâle getirmiştir.
   
Zanaat nedir zanaat ne demektir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kadın olmak zor zanaat

  kadın olmak zor zanaat

  kadın olmak zor zanaat zor zanaat ne demek Kadın nedir diye bir soru sorulsa; acaba nasıl bir cevap verilirdi; akıla hemen “Anne” geliyor. öyle değilmi, Annelerin hakkı ödenir mi? Bilemiyorum.. Herhalde ödenmez! Onlar o kadar merhametli, o kadar şefkatli, o kadar nazenin, ince ve zarif yaratılmışlar ki.. Sormayın gitsin. Araştırırsanız; Nefsin Vahidetin’e kadar yol alabilirsiniz.. Hacer...
 2. kaynak nedir ne demektir

  kaynak nedir ne demektir

  arkadaşlarım kaynak ne demek ne anlama geliyor ?
 3. Zanaat nedir kime zannatkar denir öğrenelim

  Zanaat nedir kime zannatkar denir öğrenelim

  zanaat nedir kime zannatkar denir Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden sevgili misafirler, sizler için bu yazımızda zanaat ve zanaatkar kelimelerinin açıklamasını yapacak ve tarihten bu güne zanaat hakkında ki bilgileri aktaracağız. Zanaat Nedir Zanaat Kelimesi çok sık kullanılan bir terimdir. El becerisi ve sanat olarakta kabul edilebilir. Eski dilde bir meslekte uzmanlaşan o...
 4. Selfie Nedir? Ne Demektir?

  Selfie Nedir? Ne Demektir?

  selfie nedir, selfie ne demektir, selfie anlamı Sevgili melekler, son zamanlarda sıklıkla duyduğunuz "selfie", bir instagram çılgınlığı. Resim paylaşma platformu olan instagramda yayılan bu çılgınlık, hesap sahiplerinin kendi kendilerine resimlerini çekip bunu sosyal paylaşım hesaplarından yayınlamalarına deniyor. Son olarak geçtiğimiz gece düzenlenen Oscar Ödül Töreninde sunucu...
 5. Bonzai Nedir, Ne Demektir?

  Bonzai Nedir, Ne Demektir?

  bonzai nedir, bonzai ne demektir, bonzai hakkında Sevgili melekler, son günlerde ne yazıkki pek çok gencin ölümüne sebep olan ve ismini yeni yeni duyduğumuz bonzai nedir, insan sağlığını nasıl etkiler sizlere bilgi veriyoruz... Uyuşturucu madde içerikli olan ve kullanımı esnasında insan metabolizmasına çok zararları dokunan Bonzai tamamen uyuşturucu maddeden ve bazı bitkilerin...

Sayfayı Paylaş