Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Zayiflama Ilaclarinin Tehlike Boyutlari‏

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  hcl zayıflama hcl ile zayıflama Zayıflama ilaçları
  İlaçla zayıflamada efedra tehlikesi

  ANİ ölümle sonuçlanan rahatsızlıklara yol açtığı gerekçesiyle efedra içeren zayıflama ilaç, çay ve enerji içeceklerinin satışı, Kanada'nın ardından Amerika'da da yasaklandı. ABD'nin yasakladığı bu ilaçlar, ‘gıda yan ürünü' sayıldığı için Türkiye'de rahatlıkla satılabiliyor.

  BAHARIN
  gelmesiyle birlikte ilaç ve bitkisel çay kullanarak, kısa sürede zayıflamak isteyenleri şimdi, ‘Efedra tehlikesi' bekliyor. Beyin kanaması, kalp krizi, karaciğer yetmezliği gibi ani ölümle sonuçlanan rahatsızlıklara yol açtığı gerekçesiyle efedra içeren zayıflama ilaçları, çay ve enerji içeceklerinin satışı, Kanada'nın ardından Amerika'da da yasaklandı. ABD'nin yasakladığı bu bitkisel ilaç ve çaylar, ‘gıda yan ürünü' adı altında ithal edildiği için Türkiye'de Sağlık Bakanlığı izni olmaksızın rahatlıkla satılabiliyor.

  Son olarak, Amerikalı ünlü beyzbol oyuncusu Steve Bechler'in geçtiğimiz Şubat ayında Baltimore'da geçirdiği beyin kanamasının nedeninin de, Efedra'ya bağlanması, ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA), 6 Şubat 2004 tarihinde yasaklama kararı almasına yol açtı. Üreticilere iki aylık adaptasyon süresi tanıyan bu karara göre, Nisan ayının sonundan itibaren efedra içeren ilaç, bitkisel çay ve enerji içeceklerinin Amerika'da satışı yasaklanıyor. Yasaklama kararına gerekçe olarak da, Ma Huang isimli bitkiden elde edilen efedra maddesinin ani ölümlere yol açması gösteriliyor.

  İLAÇ DEĞİL YAN ÜRÜN

  Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı'nın yaptığı araştırmaya göre, efedra içeren Ma Huang adlı bitki, zayıflama çayı olarak Türkiye'deki aktarlarda da satılıyor. Ayrıca, bu zayıflama ilaçları, bitkisel kökenli oldukları için sadece eczanelerde değil, doğal ürünlerin satıldığı dükkan raflarında da yer alıyor.

  12 ZARARLI MADDE

  Doğal yöntemleri kullanarak zayıflarken vucut direncini artırmak, sporcu ve yoğun çalışma temposunda olan kişilerin de enerji depolamak amacıyla kullandığı efedra içeren ilaçların, bugüne kadar 120 kişinin ölümüne yol açtığına dikkat çekiliyor. Efedra kullanılan bu bitkisel ilaçların, gıda yan ürünü olarak ithal edilmesi nedeniyle, ilaç olarak sayılmıyor. Bu nedenle, ithalat iznini Sağlık Bakanlığı yerine Tarım Bakanlığı veriyor.

  ABD'nin Tüketici Örgütü Consumers Union'un yayın organı Consumer Reports da, son kapağını zayıflama ilaçlarına ayırdı. Aralarında Xenadrin, Dexatrim, Ephedrine HCL, Two Way Max'in de bulunduğu 25 zayıflama ilacında kullanılan 12 farklı maddenin de efedra kadar zararlı olduğuna yer verdi. Özellikle bu ilaçlarda kullanılan Aristolochic adlı asidin oluşturduğu sorunlara dikkat çeken dergi, Aristolochic Asid için ‘Efedra kadar tehlikeli' değerlendirmesi yaptı. FDA'nın Aristolochic Asit için de yasaklama kararı çıkartması istenen araştırmada, bu maddenin yedi Avrupa ülkesinin yanı sıra, Mısır, Japonya ve Venezüella'da da yasaklandığına değinildi. Ayrıca, zayıflama ilaçlarında kullanılan Comfrey, Androstenedione, Chaparral, Germander, Kava için çok tehlikeli, Bitter orange, Organ/glandular extracts, Lobelia, Pennyroyal yağı, Scullcap ve yohimbe için de tehlikeli değerlendirmesinde bulunuldu.

  İlaçlardaki 12 tehlikeli madde

  CONSUMER
  Reports'un araştırmasına göre, zayıflama ilaçlarında kullanılan 12 madde, insan sağlığı açısında önemli oranda tehlike oluşturuyor. Bu maddeler, oluşturdukları tehlike açısından şöyle değerlendiriliyor:

  EN TEHLİKELİLERİ

  ARİSTOLOCTHİC ASİT: Ease, Cardioflex, Dan Xie Gan Wan gibi ürünlede kullanılan Aristolochic Asit'in kansorejen etkisi bulunuyor. Böbrek fonksiyonlarında bozukluklara ve ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

  ÇOK TEHLİKELİLERİ

  COMFREY: Asthma Formula 1040 Tincture gibi ürünlerde kullanılıyor. Karaciğer fonksiyonlarında çoğu zaman tedavisi mümkün olmayan sorunlara yol açabiliyor.

  ANDROSTENEDİONE: Andro 100, D-Bol Methadrostenel ve Androstene Dione gibi ürünlerde bulunan Androstenedione, kansere yol açabiliyor. Sporcuların kullanması yasak.

  CHAPARRAL: Chapparal tabletlerinde, Bowel and Liver Cleanser Tincture ve Larreastat gibi ürünlerde bulunan bu madde, karaciğer fonksiyonlarında çoğu zaman tedavisi mümkün olmayan sorunlara yol açıyor.

  GERMANDER: Fransa ve Almanya'da yasaklanan bu ürünler karaciğer fonksiyonlarında sorunlara yol açabiliyor.

  KAVA: Karaciğer fonksiyonlarında çoğu zaman tedavisi mümkün olmayan sorunlara yol açabiliyor ve ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

  TEHLİKELİLERİ

  BİTTER ORANGE: Xenadrine EFX, Metabolife Ultra, Diet Support gibi ürünlerde bulunan bitter orange, tansiyona, kalp ritmi bozukluklarına ve kalp krizine yol açabiliyor.

  ORGAN-GLANDULAR EXTRACTS: Hafıza ilaçlarında kullanılan bu madde, deli dana hastalığına yol açabiliyor. Bu madde Amerika, Almanya ve Fransa'da 2004 yılından itibaren yasaklandı.

  LOBELİA: Astım ve nefes açma ürünlerinde kullanılılan bu madde, kalbin hızlı atmasına ve tansiyonun düşmesine neden olabiliyor.

  PENNYROYAL YAĞI: Böbrek fonksiyonlarında bozukluklara, sinirlerde hasara, boğaz yanmasına ve katılmalara neden olabiliyor.

  SCULLCAP: İştah açıcı ürünlerde bulunan bu madde, karaciğer fonksiyonlarında bozukluklara yol açabiliyor. Hakkında bir düzenleme bulunmuyor.

  YOHİMBE: tansiyona, kalp ritminde bozukluklara ve ani kalp krizlerine yol açabiliyor. Hakkında bir düzenleme bulunmuyor.

  Amerika ve Kanada'da satışı yasaklanan zayıflama ilaçları

  2 Way Max

  Pseudophrine

  Ripped Fuel

  Suddenly Slim

  Thermagenics

  Truckers Love It

  Xenadrine

  Bata Blockers

  Dexatrim

  Ephedrine HCL

  Herbalift

  Hydroxicut

  Metabolife 356

  Mini-Thins

  Quaifen PseR

  Stackers

  Synephrine

  Trimspa

  X-Treme Lean

  Yellow Jackets

  Brand Mini-Tab

  Diet Fuel

  Fat Predator

  Hoo


  Lida


   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Ce: Zayiflama Ilaclarinin Tehlike Boyutlari‏
  bizi bilgilendirdiğin için tşkler hayatım
   
 3. AZRA

  AZRA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  543
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Zayiflama Ilaclarinin Tehlike Boyutlari‏
  teş.. önmli bir bilgi
   
 4. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Zayiflama Ilaclarinin Tehlike Boyutlari‏

  bn tsk ederim kizlar katilimniz iicn,,evet önmli bigler ins kimseler almaz sevgiler
   
Zayiflama Ilaclarinin Tehlike Boyutlari‏ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tehlike

  Tehlike

  Rüyada kendinizi büyük bir tehlike içinde görmek, son zamanlarda ailenize musallat olan talihsizliklerin artik son bulduguna, bundan sonra korkacak bir sey kalmadigina yorumlanir.Rüyada tehlike içinde olduğunu görmek; herşeyinizi kaybedip çok kötü bir duruma düşmeye işarettir
 2. beyaz tehlike

  beyaz tehlike

  Tarihte kayda geçen ilk un patlaması 1785 yılında İtalya'da Turiri'de bir ekmek fırınında, bir lambanın un tozunu tutuşturması sonucu oldu. Ölüme ve fazla zarara yol açmayan bu patlamadan sonra konu unutuldu gitti.Modern günlerimizin başlangıcında, insanlık tarihinin ana gıdası ekmeğimizin en önemli girdisi olan unun çok ciddi bir şekilde yanarak patlayabileceğini kime söyleseniz herhalde şaka...
 3. Zayiflama cayi

  Zayiflama cayi

  zayiflama cayi, yesil cay ile zayiflama Meleklerim, hem cay keyfi yapsak hemde zayiflasak ne güzel olur deyilmi Beşibir yerde çay 1 litre suya FUNDA YAPRAĞI 2 tatlı kaşığı MATE YAPRAĞI 2 tatlı kaşığı BİBERİYE 1 tatlı kaşığı KEKİK 1 tatlı kaşığı YEŞİL ÇAY 2 tatlı kaşığı sıcak suya karıştırılıp demlenicek,limon sıkılıp içilebilir,tatlandırıcı yada şeker konmıycak,günde 4 su...
 4. Zayiflama

  Zayiflama

  Mrb ben 34 yasindayim ve 1cocugum var.98 kiloyum Nana yardimci olurmusunuz lüften Kilo vermek istiyorum
 5. fitchoy zayiflama hapi

  fitchoy zayiflama hapi

  Arkadaslar yaklasik 1.5 hafta once 4 arkadas beraber aldik ve kullanmaya basladik. Faydasini gorduk mu?hayir hic birimize bir gram verdirmedi.ve asiri yememeye dikkat ettigimiz halde.herzamanki gibi bu da para icin bir oyun.kanmayin o sanatci bu sanatci soylemlerine palavra.

Sayfayı Paylaş