Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Zayıflamanıza engel olan 11 neden

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Zayıflamak isteyenler tek bir formül var; o da hayat tarzı haline gelmiş, sağlıklı alışkanlıklarla oluşturulmuş bir program. Eğer siz de fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız önce zayıflamanızın önüne geçen nedenleri bulmalısınız. Formsante dergisi bu nedenleri sıraladı


  1- Bağırsak florasının bozulması Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, bağırsak florası düzenine göre kalori kaybının değişebileceğini gösteriyor. Vücudumuzda oluşan bu dengesizlik az yememize karşın kilo alımına yol açabiliyor. Aynı zamanda “gram” kategorisinde yer alan zararlı bakteriler kanımıza karışarak aşırı kilo alımı ve diyabet hastalıklarına da yol açabiliyor.
  2- Yetersiz uyumak Yapılan araştırmalar uyku süresi ile obez olma riski arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Gecede 4 saatten az uyuyanlar, 7 - 9 saat uyuyanlara göre kilo alımında daha yüksek bir risk taşıyor. Uyku eksikliğinde midemiz açlık hormonu salgılıyor. Bu durum yemeği fazla kaçırmamıza neden oluyor. Uyku ritminin ve uyku düzeninin bozulması sonucu vücutta bazı kimyasal değişiklikler meydana geliyor. Bu durumda ise diyabet, hiper-tansiyon gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabiliyor.
  3- Besinlere ambargo koymak Bedeni tek tip beslemek, yemeklerde aşırı seçici davranmak, belli besinleri sofradan tamamen çıkarmak kilo alımına neden olabiliyor. Çünkü vücudumuzun tüm besin gruplarını dengeli ve yeterli tüketmesi gerekiyor. Ayrıca alkol alımına bağlı olarak tüketilen diğer besin maddelerinin de (kızarmış patates, cips vs) vücutta gereksiz bir kalori ve yağ deposu olarak kalacağını unutmamak gerekiyor.
  4- Stresi kontrol edememek Birçok kişi sinirli ya da üzgün olduğunda yaptığı ilk iş buzdolabına yönelmek oluyor. Çünkü bu zamanlarda vücutta salgılanan kortizol hormonu iştah açıyor. ABD’de son yıllarda yapılan çalışmalar stresin doğrudan vücudumuzda yağ birikmesine yol açtığını ve bunun sonuçu olarak kilo alımına neden olduğunu gösteriyor.
  5- Gece atıştırmaları Genelde gün boyu yeterli besin tüketmeyen, stresli ve yoğun çalışanlarda azalan enerjiyi yükseltmek adına tüketilen gece yemekleri, en olmadık saatte aşırı kalori alımını sağlayarak vücudun yağlanmasına neden oluyor.

  6- Yanlış ilaç kullanımı Genellenemese de bazı ilaçların kullanımı (antidepresanlar, hormon ilaçları, kortizon vs.) bazı kişilerde kilo artışı ve şişmanlık sorununda tetikleyici rol oynuyor. Bu ilaçların kullanımının kan şekerinde düşmeye (hipoglisemi) ve insülin seviyelerinde kilo artırıcı düzeyde artmaya yol açtıkları araştırmalarla ortaya konmuş. Bu ilaçlar kullanılırken beslenmeye ayrıca dikkat edilmesi ve günlük hareket miktarının artırılması yerinde olur. 7- Yeterli su içmemek Su yerine çay, kahve, gazlı içeçekle vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak, zayıflamamızı engelleyen en önemli nedenlerden biri. Çünkü metabolizma için besin kadar önemli bir yeri olan su, kortizol hormonu salgılanmasını durdurarak gereksiz yemek yemeyi ve kabızlığı engelliyor.
  8- Hareketsizlik Gün içinde hareketsiz kalmak kilo vermenin önünde duran en büyük engel. Güne erken başlamak ve 7-8 saatten fazla uyumamak, kısa mesafeler için taşıt kullanma yerine yürümek, asansör yerine de merdiven kullanmak vücut aktivitesinin artırılmasına yardımcı oluyor.
  9- Tiroit yetmezliği Tiroit yetmezliği metabolizmayı yavaşlatan ve bu nedenle kişilerde önceki kilolarına göre yüzde 15-30 oranında kilo alınmasına neden olan bir hastalık. Bu nedenle tiroit bezi yetmezliği tedavi edilmeden kilo vermek oldukça zor.
  10- Genetik miras Gen araştırmaları, şimdilerde şişmanlıkla ilgili araştırmaların en önemli ayağını oluşturuyor. Çünkü, açlık hissinin sorumlusu olarak bazı genler görülüyor. Tek yumurta ikizleriyle yapılan araştırmalar gösteriyor ki vücut ağırlığımızın yüzde 70’ine kadar olan kısmını genlerimize, sadece yüzde 30’luk bir bölümünü ise çevre faktörlerine borçluyuz.
  11- Kalsiyum eksikliği Herkes kalsiyumun sağlıklı kemiklere sahip olmak için gerekli olduğunu biliyor. Ancak araştırmalar kalsiyum açısından zengin olan yiyeceklerle beslenenlerin vücut kitle indekslerinin daha düşük olduğunu gösteriyor.


   
Zayıflamanıza engel olan 11 neden konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 10 Sure neyi engeller?

  10 Sure neyi engeller?

  10 sure 10sure 10 süre 1- Fatiha Suresi: Allah'in gazabini, 2- Yasin Suresi: kiyamet günündeki susuzlugu, 3- Duhan Suresi:kiyametin korku ve dehsetini, 4- Vakia Suresi: fakirligi, miskinligi, 5- Mülk Suresi: kabir azabını, 6- Kevser Suresi: hasimların kinini, 7- Kafirun Suresi: ölüm anındaki küfrü, 8- Ihlas Suresi: iki yüzlülügü, samimiyetsizligi, 9- Felak Suresi: hased...
 2. Boşanmasına engel olan oğlunu öldürttü

  Boşanmasına engel olan oğlunu öldürttü

  İşadamı Osman Asilsoy, eşinden boşanmasına engel olduğunu öne sürdüğü oğlu Fatih Asilsoy’u garajda adamlarına öldürttüğü iddiasıyla gözaltına alındı. Baba Asilsoy,?“Niyetim konuşmaktı” derken Fatih’in ağabeyi, “Babam kardeşimi sürekli tehdit ediyordu. Daha önce de silah sıkmıştı” dedi Asilsoy Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı işadamı Osman Asilsoy, eşi Kamile Asilsoy’dan boşanmasına karşı çıkan...
 3. güzelliğimize engel olan hatalar!!!

  güzelliğimize engel olan hatalar!!!

  Güzel ve çekici görünmek istiyorsanız, çok basit 8 hatayı asla yapmayın. Mesela, sivilcelerinizi sıkmayın... Bazı hatalar güzelliği alıp götürüyor! İşte, sivilceleri sıkmak veya saçları sık boyamak gibi çekiciliği vuran 8 faktör. Önlem alabilirsiniz Her ay farklı konularda kadınları aydınlatan Cosmopolitan dergisi, Mayıs sayısında yine çok önemli bir konuyu ele aldı: Güzelliğin...
 4. Bas agrisina sebeb olan 11 neden

  Bas agrisina sebeb olan 11 neden

  Bas agrisi, sebep, Bas agrisina ne iyi gelir, bas agrisini bu gidalarla beslemeyin, Bas agrisinda yencekler Yediğiniz bir yiyecekten, içtiğiniz kahveye ve susuzluğa kadar her şey başınızın ağrımasına yol açabilir. Bu nedenle özellikle de baş ağrısına yatkınsanız riskiniz daha da artıyor. Kilonuz: Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, orta derecede obez olan kadınlarda düşük...
 5. hacca gitmeye engel bir hastalığı olan kişi ne yapmalıdır?

  hacca gitmeye engel bir hastalığı olan kişi ne yapmalıdır?

  hacca gitmeye engel bir hastalığı olan kişi ne yapmalıdır? bu konuda da bilgi verirseniz çok sevaba girersiniz arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş