1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Zayıflarken yağ yakımı

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  zayıflarken yağ yakımı Kadın - erkek bir çok kişi kilosundan memnun değildir. Kimi kilo almak ister, kimi kilo vermek ister, kimi ise formunda kalmak ister.

  Yukarıda saydığımız kilo problemlerinin çoğunluğunu kilo vermek isteyenler kapsıyor Melek'lerim. Özelliklede bizim ülkemizde, aşırı kilolarından kurtulmak isteyen o kadar çok kişi var ki, bu uğurda denemedikleri diyet uygulamaları ve zayıflama ürünleri kalmıyor. Kimi olumlu sonuçlar alıyor, kimi ise hüsranla son bulup bir yenisini uyguluyor.

  Sevgili Melek'ler, kilo vermek aslında göründüğü gibi zor değildir. Önemli olan, sağlığınızı riske atmadan ve sizin bünyenize en uygun olan yöntemi uygulamanızdır.

  Meleklermekani.com olarak, bu yazımızda kilo vermenin en ideal yollarını sunuyoruz.


  Zayıflarken, yağ yakmak için, yapmanız gerekenler;


  [​IMG]


  Beslenme konusunda genel ilkelere uyar ve doğru biçimde egzersiz yaparsanız gerçek anlamıyla kilo kaybedebilirsiniz.

  Gerçek anlamıyla kilo kaybı vücudumuzdaki yağları kaybetmekten geçer. Peki bunu nasıl başarabiliriz?

  Doğru beslenme ve doğru egzersiz yaparak. Önce genel beslenme ilkelerinden başlayalım…

  Bol su için: Su metabolizmanın düzenlenmesinde ve vücut reaksiyonlarında görevlidir.

  Gün içinde içilen iki litre su vücutta enerji oluşumunu artırır ve zayıflamaya yardımcı olur.

  Aç karna içilen su vücuttan toksik maddelerin atılmasına yardım eder; karaciğer, böbrek ve bağırsaklarda toksin birikimini önler ve yağ yakımına yardımcı olur.

  Altı öğün yiyin: Öğün sayısı arttıkça metabolik hızınız artabilir. Üç ana öğün yanında üç-dört ara öğün yapmak yağ yakılmasına yardımcı olur.

  Ara öğünler ana öğünlere açılan köprüdür. Vücuda sık aralıkla az miktarda yiyecek girerse metabolik hız artar, kan şekeri dengesi kurulur ve zayıflamaya yardımcı olur.

  Aminoasit alımı: Proteinler kas yapımında ve doku tamiri için gereklidir. Karbonhidrat ya da yağ açısından kısıtlı diyetlerde vücut, proteini bir enerji kaynağı olarak kullanır.

  Bu gerçekleştiğinde, kaslarda ve zayıf dokularda kayıp meydana gelebilir. Protein kas oranının azalmasını engelleyebilir.


  Çok yağ yaktıran kaslarınızı çalıştırın

  Ne kadar çok kasınız çalışırsa, yaktığınız kalori miktarı o kadar çok demektir, sadece oturuyor olsanız bile. Eğer amacını yağlarınızdan kurtulmaksa, en çok yağ yakmanızı sağlayacak kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor ki; bunlar baldır, kalça ve göğüs kaslarınızdır.

  Sık sık hareket edin

  Yapılan araştırmalar kendiliğinden gerçekleşen fiziksel aktivitelerin de kalori harcamanızı sağladığını gösteriyor. Örneğin ayak uçlarını yere vurmak ve elleri hareket ettirmek günde ekstradan 800 kalori yakmanızı sağlıyor.

  Gücünüzü arttırın

  Aerobik çalışmanızda daha fazla kalori yakmak için ya yaptığınız egzersizin şiddetini ya da hızınızı arttırın. Örneğin koşu bandında çalışıyorsanız, yokuş çıkmak 50 kalori daha fazla yakmanızı sağlayacaktır.

  Isının ve gevşeyin

  En istekli insanlar bile iş, egzersiz öncesi ve sonrası yapılan 5 - 10 dakikalık ısınma ve gevşeme hareketleri sırasında da kalori yakacağınızı biliyor musunuz? Örneğin yüzmeyle uğraşan biri, bu sırada fazladan 90 kalori yakabilir.

  Doğru yöntemi kullanın

  Yaptığınız egzersiz ne olursa olsun, iyi sonuç almak . için doğru bir şekilde yapmalısınız. Örneğin, kardiyo makinesinde kullandığınız teknik zayıfsa, bu harcadığınız kalorinin de az olmasına yol açar. Yapılan en yaygın hatalardan biri de merdiven çıkarken parmaklıklara tutunmaktır. Bu şekilde bacaklarınız yeteri kadar ağırlık taşımaz ve gereken eforu sarf edemezsiniz. Merdiven çıkarken dik durup, parmaklıklardan sadece denge sağlamak için yararlanmanız gerekir.

  Duş öncesi egzersiz yapın

  Tuvaletin önünde durup, bir ayağınızı klozet kapağının üzerine koyun ve elinizle lavabodan destek alın. 15 kez oturup, kalkma egzersizi yapın. Daha sonra bacak değiştirip, hareketi tekrarlayın. Tek bacakla yapılan çömelme hareketi, iki bacakla yapılana göre daha çok kas yapar ve bu şekilde . güz içinde daha çok kalori yakmış olursunuz.

  Periyodik olarak yürüyün

  Sürekli yürüyenler yağ rezervlerini kullanırlar. Eğer sürekli yürümüyorsanız, hızlı tempolu yürüyüşünüz sırasında 5 dakikalık yürüme molası verin. Günde sekiz saat yürürseniz, ekstradan 100 kalori yakabilirsiniz.

  Farklı egzersizler deneyin

  Güçlendirici egzersizler ve kardiyovasküler egzersizi birleştirdiğinizde, normalden iki kat daha fazla kalori yakabilirsiniz. 5 dakika kardiyovasküler egzersizle başlayıp, güç gerektiren egzersize geçebilirler, daha sonra birkaç dakika için tekrar kardiyovasküler egzersiz yapabilirsiniz. Bu şekilde değişiklikler yaparak devam edebilir, 5 dakika kardiyo egzersizle çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

  Susuz kalmayın

  Su ihtiyacını karşılamak, daha uzun süre egzersiz yapmanızı, dolayısıyla kalori yakmanızı sağlar. Egzersiz sırasında vücut ağırlığınızın yüzde1'i oranında su kaybederseniz, daha çabuk yorulup, pes edersiniz.
   
Zayıflarken yağ yakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yağ yakmak için yağa ihtiyacınız var

  yağ yakmak için yağa ihtiyacınız var

  Kilo alma ve şişmanlık deyince akla ilk gelen 'yağ'ların, bilinenin aksine yararları da var! Yağları 'vücudun yorganı' olarak tanımlayan diyet ve beslenme uzmanı Dr. Yasemin Bradley, onların aynı zamanda enerji kaynağı olduğunu da hatırlatıyor. Bradley, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı: Hangi yağlar yağ yakmayı sağlar? Yağlar ikiye ayrılır: Sağlık sorunlarına yol açanlar ve...
 2. Maydanoz ve Limon Yağ Yakıp Zayıflatır

  Maydanoz ve Limon Yağ Yakıp Zayıflatır

  limon zayıflatır maydanoz püresi maydonoz püresi limon yağı zayıflatırmı maydanoz ve zayıflatırmı Sabah uyandığımız zaman bir bardak ılık su içine yarım limon sıkıp içelim. Bunu her sabah hiç aksatmadan tekrar edelim. Bakalım sonucu ne olacak ? Ya da her gün yarım bağ maydanozu rondoda püre haline getirelim. Bu maydanoz püresi içine yarım limon sıkıp bu maydanoz suyunu içelim. Bunu da her...
 3. Bronzlaştırma özelliği bulunan doğal yağlar

  Bronzlaştırma özelliği bulunan doğal yağlar

  Neredeyse her kadının arzusudur canlı, ışıldayan, bronz bir tene sahip olmak. Ancak günümüzde yoğun iş temposu sebebiyle yılda bir ya da iki hafta tatil yapabiliyoruz ve bu süre zarfında hızla bronzlaşmaya çalışıyoruz. Bu şekilde bronzlaşmak hem sağlığımızı bozuyor hem de kalıcı bir renk elde edemiyoruz ve cildimiz kısa sürede eski rengine geri dönüyor. Oysa bronzlaşmayı destekleyen doğal...
 4. Yağ yakan kahverengi yağ özellikleri

  Yağ yakan kahverengi yağ özellikleri

  Bir fare üzerinde deney yapan uzmanlar, deri hücrelerinde 2 farklı protein salgılayarak, hücrelerin bu ‘yağ yakan kahverengi yağ’ı üretmesini sağladı. Daha sonra elde edilen yağ, başka bir fareye nakledilerek, ikinci farenin vücudunun doğal olarak bu yağı üretmesi sağlandı. Böylece vücudundaki yağ depolanmasının önüne geçilmiş oldu. Bilim adamları şimdi, bu yöntemi insanlar için hazırlamaya...
 5. Hangi yağları tüketmeliyiz ?

  Hangi yağları tüketmeliyiz ?

  Vücudumuz için gerekli enerjinin önemli kaynaklarından dır yağlar.Mutfağın olmazsa olması en sık kullandığımız gıdalardan biridir yağ.Yemeklerde keklerde salatalarda kullandığımız yağların ne denli sağlıklı olduğunu bilmiyoruz.Peki hangi yağları tercih etmeliyiz,hangi yağlar sağlığımız açısından risk oluşturur buyrun bakalım.Öncesi Bitkisel yağlar ve faydaları , Yağların Önemi adlı...

Sayfayı Paylaş