1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Zayıflatıcı Çay Mate Çayının Özellikleri

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Zayıflatıcı çay mate nedir Mate cayı nasıl zayıflatır Mate çayının faydaları


  Zayıflatıcı özelliğiyle dikkatleri çeken Mate çayının özellikleri ve faydaları hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler :)


  [​IMG]


  Latince adı Ilex paraguariensis olan mate yüzyıllardır Güney Amerika yerlileri tarafından kullanılmaktadır. Paraguay ve Brezilyada yetişir. Güney Amerika’da oldukça bilinen ve kullanılan bir çaydır. Paraguay Çayı olarak da bilinir.

  Yerlilerce Tanrı’nın Ağacı olarak adlandırılan mateyi Avrupalılar yeşil altın olarak nitelendirmişlerdir.

  Tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişen Mate, tüm yıl boyunca yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür.

  Mate bitkisinin kurutulmuş yaprakları, yaprak sapları ve bunlarla hazırlanan preparatlar kullanılır.

  Mate çayı kavrulmuş ya da kavrulmamış biçimde satılmaktadır.
  Mate Yaprağının Faydaları – Mate Ne İşe Yarar?

  • Güney Amerikalılar tarafından zihinsel uyanıklığı artırma amacıyla kullanılmaktadır. Uyarıcı etkisi içindeki kafein, teofilin ve teobromin’den kaynaklanır.

  • Bedensel aktivitede bulunan ve spor yapanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı kullanılır.

  • Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu mate yaprağının (Mate folium) dış stres faktörlerine karşı vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir.

  • Canlandırıcı etkisi olmakla birlikte kafein gibi sinirlilik yapmaz. Kafeinin neden olduğu ellerde titreme, çarpıntı, tansiyonun yükselmesi ve bağımlılık gibi olumsuz etkilere sebebiyet vermediği ifade ediliyor.

  • Enerji verici etkisinin içindeki matein adlı santral sinir sistemi uyarıcısından kaynaklandığı belirtiliyor. Teofilin ve teobramin etken maddeleri de kişiye kendini daha enerjik ve canlı hissettiriyor.
  Mate Çayı Zayıflatırmı?

  Vücutta yağ emilimini engelleyici ve de yağların hızlı yakılmasını sağlayıcı etkilere sahiptir.

  Yağ yakımını artırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve iştah baskılayıcı etkisi vardır. 2004 yılında Charlottenlund Medical Centre tarafından yapılan çalışmada 45 gün boyunca mate yaprağı çayı ve ekstresi kullanan şişman kişilerin ortalama 5 kilo zayıfladıkları gözlenmiştir.

  İştah kesici etkisi vardır. Açlık hissini azaltır.

  Mate bitkisinde bir bölümü yeşil çayla ortak olan 196 etken madde bulunur.

  Yeşil çaydan daha güçlü antioksidan etkisinin olduğu ve bu sayede kalp damar rahatsızlıkları, romatizma ve birçok kronik dejeneratif hastalığa karşı da koruyucu olduğu belirtiliyor.

  İçinde A, C, E, B vitaminleri, kalsiyum, selenyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, 15 farklı amino asit türü, klorofil bulunuyor.
  Mate Çayı Nasıl Demlenir?

  2 kahve kaşığı mate yaprağına 150 ml kaynar su eklenir 5 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2 fincana kadar içilebilir.
  Mate Çayının Zararları Var mı?

  Fazla miktarda içilmesi uykusuzluğa neden olabilir.

  Amfetamin gibi diğer uyarıcılarla birlikte alımı yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ve daha ciddi sorunlara neden olabilir.

   
Zayıflatıcı Çay Mate Çayının Özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çay lekesi

  Çay lekesi

  Çayla lekelenen bir kumaşı temizlemenin en iyi yolu, hiç vakit geçirmeden üzerine kaynar su dökmektir. Bazı kaynaklar limon kolonyasının da çay lekesini çıkarmada yararlı olacağını kaydediyor. Hemen temizlenmeyen bal lekelerini çıkarmak da zordur. Ama leke olur olmaz hemen ılık suyla yıkanır ve durulanırsa lekeden eser kalmaz.
 2. Çay Kültürü :)

  Çay Kültürü :)

  KAYNANA ÇAYDANLIK GiBiDiR, FOKUR, FOKUR KAYNAR, GELıN DEMLiK GiBiDİR, SİNSİ, SINSİ DEMLENİR OGLAN BARDAK GIBIDIR, BIR GELIN DOLDURUR, BIR DE KAYNANA GÖRÜMCE ÇAY KASIGI GIBIDIR, ARADA BIR GELIR ORTALIGI KARISTIRIR ÇOCUK SEKER GIBIDIR, ORTALIGI TATLANDIRIR KAYINPEDER DE ÇAY TABAÐI GIBIDIR, OKKALICA OTURUR SEYREDER.
 3. Çay

  Çay

  Çay içmek sıhhate, çay ikramı misafire, Çayı tarlasında yeşil görmek sevince, Kullanıma hazır kuru çay rızka delalet eder.Rüyada çay içmek iş ve aşk hayatınızda başarıya alamettir. Misafirlere çay doldurmak iyi haberler alacağınıza işarettir. Çayı devirip dökmek birtakım planlarınızın gerçekleşmiyeceğini belirtir . Misafirlere çay doldurmak iyi haberler alacağınıza yorumlanır. Başkalarına çay...
 4. Çayın Yararları.. Çayın Faydaları

  Çayın Yararları.. Çayın Faydaları

  çayın yararları açık çayın faydaları Çay Sudan Daha Yararlı Yapılan son araştırmalar günde birkaç fincan çay içmenin, bol miktarda su içmekten daha yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa Beslenme...
 5. Mate Çayı Zayıflatıyor (Mate Çayının Faydaları)

  Mate Çayı Zayıflatıyor (Mate Çayının Faydaları)

  mate çayının faydaları mate çayı faydaları cayinin faydalari paraguay çayı matte Mate Çayı Zayıflatıyor (Mate Çayının Faydaları) Mate, Güney Amerika’da yetişen “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisi nedeni ile çay ve kahve yerine tüketilen günlük...

Sayfayı Paylaş