1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Zeka gelişimine katkı sağlayacak 10 yöntem

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Zeka Çocuklarda Zeka Gelişimi


  Bebeğinizi gelişimi ileriki yaşları için çok önemlidir.Bunun için neler mi yapmanız gerekiyor.Onunla daha çok vakit geçirip onun hangi tarafa yatkınlığı var onu izlemek gözlemek cok önemli.Ve http://www.meleklermekani.com/bebegimiz-ve-gelisimi/102223-aylara-gore-bebek-gelisimi.html

  Çocuğunuzun Einstein'dan neyi eksik?..

  Zeka gelişimine katkı sağlayacak 10 yöntem

  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>


  Kitap okumak

  Kitap okumak beynin sağ ve sol lobunu beraber geliştiriyor. Kitap okurken sol tarafla kavranan kavramlar, sağ tarafla hayal ediliyor. Dolayısıyla çocuğunuzla kitap okurken kitaptaki resimler ve konu hakkında yorum yapmasını sağlamak zeka gelişimine olumlu katkı sağlıyor.


  < Konu Resmi..>  Bir enstürman kullanmak

  Bir müzik aleti çalarken el, göz ve kulağın bir arada kullanımı neticesinde beynin farklı bölgeleri aynı anda işbirliği içinde çalışıyor. Bu durum birden fazla alana odaklanmayı gerektiren enstrümanın zekayı geliştirdiğini de ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra bir müzik aleti çalmanın beynin sol tarafını güçlendirdiğine yönelik araştırmalarda bu teorinin doğruluğunu kanıtlıyor.


  < Konu Resmi..>


  Mozart dinlemek

  Yapılan araştırmalar klasik müzik dinlemenin zeka üzerine doğrudan bir etkisi olmadığını söylese de klasik müzik psikolojik açıdan çocuğu sakinleştiriyor. Diğer seslerden farklı olarak özellikle Mozart ve Bach'ın müziğindeki tını bebeğin beyni tarafından algılanabiliyor. Bu durum Mozart dinlemenin bebeğin anne karnından itibaren zeka gelişiminde pozitif etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

  < Konu Resmi..>


  Konuşan, dinleyen ve okuyan bir aile ortamında olmak


  Çocuklar sağlıklı gelişim için ilişki kurmaya, oyun oynamaya, dinlemeye ve konuşmaya ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla ebeveynleri ile birebir etkileşim kurarak oyun oynamak çocukların beyin gelişimleri açısından oldukça faydalıdır. Çünkü çocuk ailesinden öğrendiği bir beceriyi ve bilgiyi ailesi ile iletişim içindeyken zamanla pekiştirir. Aile içi iletişim sayesinde öğrendiği yeni bilgi ve beceriyi ortaya koyduğu şey kullandığı dilidir. Bu durum dil gelişiminin insan zekasının en önemli parçalarından biri olduğunu gösteriyor.

  < Konu Resmi..>


  Renkli, sesli oyuncaklar seçmek

  Yeni doğan bir bebeğin doğumundan itibaren ilk 3 ay görme yetisi sınırlıdır. İlk aylarda işitme duyusu daha baskın olduğundan bu dönemdeki bebekler yumuşak sesler çıkartan sesli oyuncaklarla oyalanabilir. Yatağına asılabilecek müzikli oyuncaklar, çıngıraklar, sıkıldığında ses çıkartan peluş oyuncaklar bunlara örnektir. Görme duyusu geliştikten sonra, parlak ve zıt renkleri bir arada bulunduran, basit ve fazla detayı olmayan renkli, ışıklı oyuncaklar uygundur. Bebeklikten itibaren görsel ve işitsel uyaranlarla beslenen çocukların çevreye farkındalıkları artacak, bu durumda zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkileyecektir.

  Özellikle ilk yıllarda aile ilgisi

  0-6 yaş arası dönem çocukların ebeveynlerinin davranışlarını rol model aldığı bir süreçtir. Bu dönemde sağlıklı aile içi iletişim, çocukla planlı olarak vakit geçirmek ve zaman ayırmak, okul öncesi dönemden itibaren çocukların genel kültür, muhakeme ve sözel ifadelerini geliştirmeleri açısından faydalı olacaktır.

  Bunun yanında daha iyi bir beyin sağlığı için akıllı beslenmenin önemi de çok büyüktür. Uygun beslenme anne karnında başlar anne sütüyle devam eder.


  Televizyon izlemek yerine aktif öğretici aktivitelerde bulunma

  Televizyondan izlenen program ne olursa olsun zihinsel açıdan doğrudan olumlu etkileri olduğu söylenemez. Özellikle beyin gelişimi için çok önemli olan 0-2 yaş arası dönemde, çocuğu televizyon ile hiç tanıştırmamak en doğrusu olacaktır. Bunun yerine zevk aldığı ve ilgi duyduğu alanlara yönelik aktivitelere yönlendirerek zeka gelişimine katkıda bulunulabilir. Örneğin, işitsel oyuncak ve uyaranlara duyarlı bir çocuğu müzik faaliyetlerine, görsel oyuncak ve uyaranlara duyarlı bir çocuğu ise resim gibi faaliyetlere yönlendirmek iyi olur.

  < Konu Resmi..>


  Spor faaliyetlerine yönlendirmek

  Çocuğu spor faaliyetlerine yönlendirmek beyninin güçlü kalmasını sağlayarak, öğrenme ve bellek merkezinin yoğunluğunu arttırır. Yapılan araştırmalarda, beynin daha uyanık olmasında spor yapmanın çok etkili olduğunu kanıtlamıştır.


   
Zeka gelişimine katkı sağlayacak 10 yöntem konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 3,5 ayda 10 cm boy uzatan yöntem

  3,5 ayda 10 cm boy uzatan yöntem

  boy uzatan besinler boyu uzatan besinler boyu ne uzatır balık yağı boy uzatırmı yiyecekler Dokuz Eylül Üniversitesinden 4 bilim adamı, insan boyunu uzaktan kumanda ve belirli bir ağırlık uygulayarak uzatmak için geliştirdikleri 2 proje için Avrupa Patent Ofisine başvurdu. İlk projede boy uzatmak isteyenler için kemik içerisine çakılan çiviler, uzaktan kumanda ile her gün 1 mm boy...
 2. Yaşına uygun oyuncak seçimi zeka gelişimini hızlandırıyor

  Yaşına uygun oyuncak seçimi zeka gelişimini hızlandırıyor

  4 yaş zeka gelişimi 2 4 yaş oyuncakları oyuncak seçimi gruplarına göre oyuncak çeşitleri oyuncakları Yaşına uygun oyuncak seçimi zeka gelişimini hızlandırıyor Uzmanlar yaşa uygun seçilen oyuncakların, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklediğini belirtiyorlar. Buna rağmen, aynı yaş döneminde olsalar bile, çocuklar arasında gelişim farklılıkları görülebiliyor. Zaman zaman bir...
 3. Parlak saçlar için 10 pratik yöntem

  Parlak saçlar için 10 pratik yöntem

  Sıradan bir kadın saçlarını yıkamak, kurutmak ve şekillendirmek için senede yüzlerce saat harcıyor ama buna rağmen kadınların yüzde 81'i saçlarından çoğu zaman memnun olmadığını söylüyor. Oysa hayalinizdeki saça ulaşmak o kadar da zor değil. Saçlarınızı soğuk suyla yıkamak, gerçek kıllardandan yapılmış fırçayla taramak gibi birkaç kolay yöntemle parlak ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz......
 4. Zekanızı Geliştirmenin 10 Basit Yolu

  Zekanızı Geliştirmenin 10 Basit Yolu

  Amerikalı uzmanların şiddetle tavsiye ettikleri zekamızı geliştirmek için o basit ama etkili yöntemler... Bu yöntemler nedir diye merak edenler için işte beyin hücrelerini zinde tutmanın 10 basit yolu... 1- Ters el alıştırması Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun gibi... Sonuç olarak, rutin...
 5. Pırıl Pırıl saçlar için 10 pratik yöntem

  Pırıl Pırıl saçlar için 10 pratik yöntem

  saç kabarmasını önleyen ürünler pırıl pırıl saçlar için saçlar saçların kabarmaması için doğal yöntemler saçın kabarmasını önleyen ürünler Pırıl pırıl sağlıklı saçlara saçlara sahip olmak çokta zor değil...Doğal yollarla saçınızı istediğiniz gibi parlak hale getirebilirsiniz.. İşte 10 pratik yöntemle nasıl parlak saçlara sahip olabileceğinizin cevabı :tik: 1. Doğallıktan yana olun...

Sayfayı Paylaş