gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  zekat hakkında bilgi

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  zekat hakkında bilgi zekat hakkında bilgiler ile bilgi ile ilgili bilgiler ilgili zekat fakirin hakkıdır devlete verilen para nerde ne işte kullanıldığı belli olmadığı için zekat olma özelliğini kaybetmektedir...

  eskiden islam idarelerinde beytülmal'(hazine) adı altında toplanan zekat ayrı olarak biriktirilip zekat parası alabilecek vasıfta olan fakirlere dağıtılırdı ve isabetlide olurdu..
  ama günümüzde bu detaylara riayet edecek bir idari yapıya sahip değil ...

  zekatınızı tanıdık mülüman fakir akrabaya komşulara bizzat siz veriniz...


  Sual: Bazı kimseler, Kur'an-ı kerimdeki Fi-sebilillah kelimesini, Allah yolunda olan her kurum ve kuruluş dahil diyerek, dernekten partiye kadar her kuruluşa zekat verileceğini söylüyorlar. Bu doğru mudur?
  CEVAP

  Kur'an-ı kerimde zekat verileceği bildirilen 8 sınıftan birisi de Fi-sebilillah yani (Allah yolundakiler)dir.

  Bu sınıfa girenler şunlardır:

  1- Fi-sebilillah'tan murad, fakir askerlerdir. (Nur-ül izah)  2- Fi-sebilillah'tan murad, cihad ve hac yolundaki muhtaçlardır. (R.Muhtar)  3- İmam-ı Ebu Yusuf'a göre, savaşa gidemeyen fakirler, İmam-ı Muhammed'e göre de hac yolundaki fakirlerdir. (Dürer)  4- Gaza veya hac için çıkıp da nafakası tükenenlerdir. (Tahtavi)  5- Üç mezhebe göre, gazi ve askerlerdir. Hanbeli'ye göre hac yolundakiler de dahildir. (M.Kübra)  6- Gaziler olduğunda dört mezhepte ittifak vardır. (M.Erbea)  7- Zahid-ül Kevseri hazretleri, Makâlat kitabında, (Hayır müesseselerine zekat verilmesi caiz değildir. Müctehid imamların hiçbirisi, hayır müesseselerine zekat verileceğini bildirmemiş ve bu konuda icma hasıl olmuştur. Sonra gelen âlimlerin sözleri icma'yı bozamaz) buyuruyor. [Demek ki, bugün bir âlim çıksa, kurumlara zekat verilmesine fetva verse, icma'yı bozamayacağı için fetvası geçersiz olur. Zaten hakiki âlim de icma'yı bozucu fetva vermez.]  İbni Âbidin hazretleri, Bedâyide fi-sebilillah kelimesinin bütün kurbetler (Allah için olan bütün işler) olarak açıklandığını bildirmekte ve Nehr kitabından alarak, (Âlimler, zekat toplayanlardan başka, bütün sınıflara fakirlik şartı ile zekat verileceğinde ittifak etmişlerdir) buyurmakta, ayrıca, (Mescid, köprü, yol yaptırmak, hac ve cihad etmek gibi temlik sayılmayan yerlere zekat verilmez) hükmünü Zeylâi'den naklen bildirmektedir. [Temlik, zekatı fakirin eline vermektir.]  Bedâyide, fi-sebilillah kelimesi ile Allah yolunda çalışanlar bildirilmiştir. Mesela zengin de olsa, ilim talebesine zekat verilir. Dürr-ül-muhtar'da diyor ki:

  (Din bilgilerini öğrenmekte ve öğretmekte olanlar da, zengin olsalar bile, çalışıp kazanmaya vakitleri olmadığı için zekat alabilirler.)  İbni Âbidin hazretleri bunu açıklarken buyuruyor ki:

  Hadis-i şerifte, (İlim öğrenmekte olanın 40 yıllık nafakası olsa da, buna zekat vermek caizdir) buyuruldu. (C.Fetava)  Durum böyle iken, çeşitli kurumlar, zekat fonu diye bankaya bir hesap numarası açıyorlar, yahut makbuzla para topluyorlar. Yukarıdaki vesikalardan anlaşılacağı gibi, bu yolla verilen paralar zekat yerine geçmez, nafile sadaka olur.  Dinden haberi olmayan bazı kimseler de, kitaptan değil de, kendi aklını ölçü alarak, (zekattan gaye, fakirin istifadesidir. Her ne şekilde olursa olsun fakire yardım edilirse, zekat yerine geçer) diyorlar. Bu tamamen yanlıştır. Zekat fonundan fakire yardım etmekle, fona yatan para zekat yerine geçmez. Mesela, "Oruç tutmaktan maksat aç kalmaktır. Ha Ramazan ayında aç kalınmış, ha Recebde aç kalınmış fark etmez" denilemez. "Kurbandan maksat, bir hayvan boğazlamaktır" denilerek bu hayvanı istenildiği zaman kesmek, kurban olmaz. Kurban vasfı olan bir hayvanı, kurban bayramında kesmek lazımdır. Zekatı da dinimizin emrettiği şekilde vermek gerekir.  Ülkemizde, dine hizmet eden, ilim talebesi yetiştiren yurtlar, Kur'an kursları, vakıflar, camiler ve başka hayır kurumları vardır. Buraların desteklenmesi elbette lazımdır. Bunun için bu kurumların bir yetkilisi, bir veya birkaç fakirden vekalet alır. Fakir, kurumdaki yetkili şahsa vekalet verirken, (Benim adıma zekat almaya ve aldığın zekatı dilediğin yere vermeye seni vekil ettim) der. Vekil de, müslümanlardan aldığı zekatı, talebelerin ihtiyaçlarına, kurumun başka ihtiyaçlarına sarfedebilir. Böylece hem istenilen hayır kurumuna yardım edilmiş ve hem de dine uygun zekat verilmiş olur.  Böyle vekalet vermeden kurumlara zekat verilmez. Verilirse, zekat değil, sadaka olur. Zekat borcu ödenmiş olmaz.


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.424
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: zekat hakkında bilgi

  emeğine sağlık
   
zekat hakkında bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zekat

  zekat

  Zekat verdiğini görmek o yıl içinde malın armasına ve bereketlenmesine, namazı vaktinde kılmaya, gece namazına devam etmeye, borcu ödemeye, Zekat vermak bazen sevdiği birini kaybetmeye yahut borca; Fitre vermek namaz ve tehbihatı çok yapmaya, borcu varsaa ödemeye, o yıl hastalık görmemeye ve diğer menfaatlere, Fitre ve zekatını vermekten kaçındığını görmek hayırlardan ve imanın tadını almaktan...
 2. panik atak hakkında bilgi

  panik atak hakkında bilgi

  Etrafımda çok duyuyorum herkes panik atak hastası. Acaba gerçekten öyle mi yoksa bu insanlar hastalığı kendilerine mi yakıştırıyor. Bir güzel bilgi verseniz nedir bu panik atak ?
 3. Hd Ready hakkında bilgi

  Hd Ready hakkında bilgi

  Merhaba.Televizyon almayı düşünüyorsunuz ve hd ready özellikten bahsediyor bazı televizyonlarda.Nedir bu özellik ?
 4. Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis hastalığı Endometriozis nedir Endometriozis tedavisi Endometriozis hastalığı çok fazla duyulmasa da kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Kadın hastalıklarından biri olan Endometriozis hakkın da bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gerekli bilgileri uzmanlardan sizler için aktarıyoruz. Endometriozis kadınların yaklaşık yüzde onunu...
 5. Zekat hakkında hükümler

  Zekat hakkında hükümler

  Zekâtla ilgili diğer hak mezheplerimizin hükümleri hakkında da bilgi verir misiniz? CEVAP Hanefi’de zekât nisabı 96 gr, diğer üç mezhepte 69 gramdır. Hanefi’de çocuğun ve delinin malından zekât verilmez. Diğer üç mezhepte verilir. Şafii’de zekâtı en az üç sınıfa vermek gerekir, diğer üç mezhepte, yalnız bir sınıfa bir fakire vermek kâfidir. Zekât farz olur olmaz, Hanefi ve Hanbeli’de hemen...

Sayfayı Paylaş