Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Zekat ne zaman verilir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Zekât, farz olduktan sonra verilir. Nisaba ulaşan, zengin olduğu tarihi, kameri aya göre bir yere yazar. Mesela, 3 Recebde zengin olmuşsa, bir yıl sonra Recebin üçü gelince yine nisap kadar parası ve ticaret malı varsa zekâtını verir. Ramazan ayını beklemez.
  Günü gelmeden zekât vermekte de mahzur yoktur, çok iyi olur. Hatta gelecek birkaç yılın zekâtını önceden vermek de caizdir. Bir kimse, zekâtını yanlış hesap edip, bir altın zekât vermesi gerekirken iki altın hesap etse, fakire verdikten sonra tekrar hesap etse, bir altın vereceğini anlasa, ikinci yıl vereceği zekâta bu bir altını mahsup eder.

  Zekâtı acele etmeden bir yıl içinde vermek gerekir diyen âlimler var ise de, acele edip, hemen vermek vaciptir. Özürsüz geciktirmek mekruh olur. Şafii ve Maliki’de, zekât farz olunca, hemen vermek farzdır. Hadis-i şerifte, (Zekât vermekte acele ediniz!) buyuruldu. (İbni Mace)


  < Konu Resmi..>


  Sual: Zekât yalnız Ramazan ayında mı verilir?
  CEVAP
  Her zenginin zekât verme ayı ve günü farklı olur. Ramazan ayını beklemez. Eğer Şevvalın 23'ünde zengin olmuşsa, gelecek yılın Şevvalin 23'ünde zekât verir. Şevval ayı gelmeden Ramazan ayında verse de olur. Fakat Şevval ayının 23'ünde tekrar malını hesap eder. Az vermişse, üstünü tamamlar. Çok vermişse, fazla verdiği nafile olur. Yani zekâtı günü gelmeden önce de vermek caizdir. Fakat gününde tekrar hesap etmek gerekir.

  Sual: Bir hoca, (Zekât yalnız Ramazan ayında verilir. Bayramdan önce vermek gerekir. Bayramdan sonraya bırakılmaz) dedi. Zekât günü dolmayanlar ne olacaktır?
  CEVAP
  Bir yanlışlık vardır. Belki sadaka-i fıtır için söylemiştir. Herkesin zekât verme tarihi farklı olur.

  Sual: Malımız nisaba ulaştıktan sonra, bir yıl dolunca hemen zekâtını vermek farz mıdır? Bugün yarın zekât vereceğim derken ölürse, miras bıraktığı maldan vermek lazım mıdır?
  CEVAP
  Zekât, farz olur olmaz hemen vermek gerekmez. Vermeden ölürse, bıraktığı maldan verilmez. Bazı âlimlere göre de zekâtı geciktirmek mekruhtur, hemen ilk fırsatta vermek gerekir.

  Sual: Zengin olduğumuz tarih belli değilse, yani hatırlamıyorsak, zekâtı ne zaman vermeliyiz?
  CEVAP
  Zannı galibe göre tahmini bir tarih kabul edilir. Bundan sonra o tarih esas alınır.

  Sual: Nisap tarihim 1 Ramazandır. Mevcut mal varlığım nisap miktarını aşıyor. 1 Ramazan günü hangi saatten itibaren zekât bana farz oluyor?
  CEVAP
  Şer'i gün, imsak ile başlar. İmsak vaktinden itibaren zekât size farz olur.

  Sual: Zekât vereceğim gün öğle vaktinde paramı veya altınımı çaldırsam, imsak vaktinden sonra zekât vermek bana farz olduğu için, zekât miktarını daha sonra elime geçince ödemem gerekiyor mu?
  CEVAP
  Hayır. Kendiniz telef etmediğiniz için vermeniz gerekmez.

  Sual: Zekât verme günü gelip de zekâtını vermeyen, daha sonra fakirleşip, elinde hiç parası kalmayan kimsenin zekât borcu af olur mu?
  CEVAP
  Malı kendi telef ederse, zekât borcu af olmaz, para kendiliğinden telef olursa zekât af olur. Yani malı, kendi harcar veya telef ederse, zekât af olmaz. Mesela borsada parasını yok ederse veya araba, buzdolabı gibi şeyler alarak parasının hepsini harcarsa zekât af olmaz, zekâtını ödemesi gerekir. Malı çalınırsa, kaybolursa, yanıp yok olursa yahut ödünç veya âriyet verip geri alamazsa, o zaman zekât vermek gerekmez.

  Zekât verme tarihi ne zaman değişir?
  Sual: Nisabın helak olması ne demektir? Her yıl zekâtını 27 Ramazan’da veren kimse, şu anda Ramazan ayı gelmeden nisaptan düşse, tekrar nisabı bulunca mı zekât tarihini belirler?
  CEVAP
  Hayır. Nisabın helak olması, sıfırlanması demektir. Sıfır veya sıfırın altına düşerse helak olmuş olur. Sıfırlanma, parası, altını, alacağı veya zekâta tâbi malı hiç kalmamak yahut borçlu duruma düşmektir.

  Yıl içindeki dalgalanmalar, nisabın altına düşse de, sıfırlanmadıkça dikkate alınmaz, yani bu düşüşler zengin olma tarihini değiştirmez. Eğer seneye 27 Ramazan’da nisabın üstüne çıkarsa, 27 Ramazan’da zekâtını vermesi lazımdır. Eğer o tarihte nisabın altında kalırsa, geçen yıldan bu yana bir yıl dolduğu için bu tarih artık iptal olur ve bu durumda nisabı bulana kadar bekler. Nisabı bulunca yeni tarih atar ve bu yeni tarihten bir hicrî yıl sonra nisaba mâlikse zekâtını vermesi gerekir. Yıl içindeki inip çıkmalar, nisab tarihini etkilemez. Ancak bir yıl dolunca, nisaba malik olmazsa, o zaman yıl bitince, eski tarih iptal olur. Bir de yıl içinde, malının hepsini elden çıkartarak veya borçlanarak, varlığı sıfırın altına düşerse, o zaman yıl dolmamış olsa da, önceki tarih iptal olur ve nisabı bulana kadar yeni tarih atılmaz.
   
Zekat ne zaman verilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fitre ne zaman verilir?

  Fitre ne zaman verilir?

  fitre ne zaman verilir Ramazan ayında verilmesi gereken fitre hakkında merak ettiğiniz herşeyi sizler için aktarıyorum.Fitre nedir ve fitre ne zaman verilmeli?Tüm cevaplarıyla fitre.... Fitre sadakası, Ramazan ayının sonuna yetişen ve temel ihtiyaçlarından başka en az nisab mikdarı bir mala sahip bulunan her müslüman için verilmesi vacib olan bir sadakadır. Buna yalnız "Fitre"de...
 2. Zekat Nedir, Kimlere Verilir, Kimlere Verilmez?

  Zekat Nedir, Kimlere Verilir, Kimlere Verilmez?

  zekat anlamı, zekat kimlere verilir, zekat kimlere verilmez Sevgili melekler, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte dini konularda kafalarda bazı cevaplanması gereken sorular belirginleşiyor. Bunlardan biri zekatın kimlere verilip, kimlere verilemeyeceği. Öncelikle zekatın ne olduğunu tarif edelim. Zekat; dinin tarif ettiği ölçüde zengin olan Müslümanların yılda bir defa malının kırkta...
 3. Zekat Neden Verilir?

  Zekat Neden Verilir?

  zekatı neden veriyoruz, zekat nedir, zekat ne demek Zekât, insanı madden ve manen arınmaya ve olgunluğa ulaştıracak mali bir ibadettir. Allah zekâtı farz kılarak zenginlere, mallarının/paralarının belirli bir kısmını her yıl düzenli olarak fakirlere, ihtiyaç sahiplerine vermelerini emretmiş; bunu fakirin hakkı ve zenginin yerine getirmesi gereken bir görevi saymıştır. Kur’an’da Allah (c.c.),...
 4. 2016 fitre miktarı ne kadardır ?

  2016 fitre miktarı ne kadardır ?

  İslamın beş şartından biridir zekat vermek. Verilmesi gerekliliği ayet ve hadis ile sabittir.Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine zekat vermek için kişinin müslüman olması ve belli bir miktarda zengin olması yeter.Zekat zenginliğin borcudur ve yapılması gereken bir ibadettir.Zekatla beraber aynı zaman da fitre verilir.Fitre yoksullara vermesi dince buyurulan miktarı belirli sadakadır..2016...
 5. Zekatımı kime vermeliyim ?

  Zekatımı kime vermeliyim ?

  Zekat malın canının sigortasıdır.İslamın beş şartından biri olan zekat ,belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır.Belli bir miktarda zengin olan her kişi zekat vermelidir.Zekat zenginliğin borcudur.Peki zekat kimlere verilir,kimlere verilmez ? Gündemde olan ve bir çok müslümanın merak ettiği konulardan biri olan zekatın kimlere verilmesi gerektiği...

Sayfayı Paylaş