1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Zeki Müren Kimdir Hayatı Biyografisi Şarkıları

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  zeki müren kimdir hayatı biyografisi müzik hayatı başarıları şarkıları resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Devlet sanatçısı ünvanına sahip sanatçılarımızdan Türk müziğinin yeri doldurulamaz ismi halkın Sanat Güneşi adını verdiği merhum Zeki Müren'in hayatından kesitler sunmak istiyoruz size melekler :) Zarafeti,kibarlığı,müthiş yorumu ve söz yazarı-besteci kimliğiyle tanıdığımız Zeki Müren'in bir hayli esprili olduğunu da biliyor muydunuz? Forumumuzda bulunan Zeki Müren'in Cevabı adlı konumuzu incelemenizi tavsiye ediyor ve ünlü sanatçının hayatıyla ilgili bilgilerimize geçiyoruz;


  < Konu Resmi..>


  Türk bestekâr, ses sanatçısı ve oyuncu. Makedonya Üsküp'ten Bursa'ya göç etmiş bir ailede dünyaya gelmiştir. Sanat Güneşi ve Paşa olarak da anılan Müren, Türk sanat müziğinin en büyük isimlerinden kabul edilir. Güzel Türkçe konuşmaya özen göstermesi ile meşhurdur.

  Bursa'da başladığı orta öğrenimini İstanbul'da Kirami Refİa Alemdaroğlu lisesi'nde tamamladı. İstanbul'da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. Desen çalışmalarını öğrencilik yıllarından başlayarak pekçok kez sergiledi.

  Zeki Müren, Bursa'da tamburi İzzet Gerçeker'den aldığı solfej ve usul dersleriyle musiki bilgileri öğrenmeye başladı. 1949'da, Boğaziçi Lisesi'nde okurken Agopos Efendi (sinema yönetmeni ve senaryo yazan Arşavir Alyanak'ın babası) ile Udi Krikor'dan aldığı derslerle de musiki eğitimini sürdürdü. Daha sonra fasıl musikisini iyi bilen ve geniş bir repertuvarı olan Şerif İçli'den çeşitli eserler meşk etti; Refik Fersan'dan, Sadi Işılay'dan, Kadri Şençalar'dan yararlandı.

  1950'de sınavla İstanbul Radyosu'na girdi. İstanbul Radyosu'nda 1951'de, canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi. Bundan sonra Türkiye radyolarında düzenli olarak okumaya başladı. Radyo programları on beş yıl sürdü, bunların çoğu canlı yayın programlarıydı. Müren bundan sonra kendini daha çok sahne ve plak çalışmalarına verdi. Alışılmış kalıpları zorlayan elbiseleri ve sahne davranışı ile halkın ilgisini sürekli olarak üstünde tutmayı başardı.

  Zeki Müren 600'ü aşkın plak ve kaset doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar'ın "Bir muhabbet kuşu" güfteli şarkısıdır. Müren 1955'te "Manolyam" adlı şarkısıyla Türkiye'de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü'nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

  1958 yılında yedek subay olarak Çankırı'da askerliğini yaptı. 1961-69 arası bir aşk yaşadı daha sonra hiç evlenmedi.


  Beste çalışmaları

  300 dolayında şarkı besteledi. On yedi yaşındayken bestelediği "Zehretme hayatı bana cânânım" mısrasıyla başlayan acemkürdi şarkı bestelediği ilk şarkıdır. "Şimdi uzaklardasın gönül hicranla doldu" (suzinâk), "Manolyam" (kürdilihicazkâr), "Bir demet yasemen", "Gözlerinin içine başka hayal girmesin" (nihavend) güfteli şarkıları sık sık okunan, en sevilen şarkılarıdır. Müren bu şarkıları plaklara da okumuştur. Maksim Gazinosu sahnelerinde aralıksız 11 yıl Behiye Aksoy ile dönüşümlü olarak sahne almıştır.


  Oyunculuk kariyeri :

  Zeki Müren 1954'te Beklenen Şarkı adlı filmde sinema oyunculuğuna başladı. Büyük bir ticari başarı kazanan bu filmden sonra şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği 28 filmde daha oynadı. 1965'te de Arena Tiyatrosu'nca sahneye koyulan Çay ve Sempati adlı oyunda da baş roldeki oyuncuydu. Ayrıca 'Bıldırcın Yağmuru' isimli bir şiir kitabı da vardır.


  Rahatsızlığı ve vefatı :

  Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle yaşamının özellikle son 6 yılında sahne hayatından ve medyadan uzaklaştı. Bodrum'daki evinde inzivaya çekildi. Bu dönemi "kendini dinlemek" olarak tarif eder.[4] 24 Eylül 1996 Salı günü, TRT İzmir Televizyonu'nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi görülmemiş bir halk kalabalığının katılmasıyla büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa'da Emirsultan Mezarlığı'ndadır.

  Vasiyetinde mirasının en büyük bölümünü Mehmetçik Vakfına bıraktı. Ölümünün ardından sanatçının Bodrum'da son yıllarını yaşadığı ev müze haline getirilmiştir.


  Notlar :

  * Zeki Müren'in Karagöz sanatçısı Hayali Saf Deri Metin Özlen tarafından hazırlanan kuklası doğum yeri olan Bursa'da sahne aldı.
  * Zeki Müren'e ait bestelerin en bilinenlerini Mine Geçili, Gece Kirpikli Kadın albümünde yayınlamıştır.
  * Zeki Müren genellikle dört saatlik uyku uyurdu ve sabah kahvaltısı yapmazdı.
  * Akşamları muhakkak saunaya girerdi.
  * Zeki Müren hayatı boyunca hiç lens kullanmamıştır. Göz bozukluğunun derecesi 1,5'dur

  Albümleri :
  1970: Senede Bir Gün
  1973: Pırlanta 1
  1973: Pırlanta 2
  1973: Pırlanta 3
  1973: Pırlanta 4
  1976: Güneşin Oğlu
  1977: Mücevher
  1978: Nazar Boncuğu
  1979: Sükse
  1981: Kahır Mektubu
  1982: Eskimeyen Dost  1984: Hayat Öpücüğü
  1985: Aşk Kurbanı
  1986: Masal (albüm)
  1987: Helal Olsun
  1988: Gözlerin Doğuyor Gecelerime
  1989: Ayrıldık İşte
  1989: Zirvedeki Şarkılar
  1990: Dilek Çeşmesi
  1991: Doruktaki Nağmeler
  1992: Sorma  Ölümünden Sonra Yayınlanan Albümler

  2000: Muazzez Abacı ve Zeki Müren Düet
  2002: Zeki Müren: 1955-1963 Kayıtları
  2005: Selahattin Pınar Şarkıları
  2005: Sadettin Kaynak Şarkıları
  2006: Batmayan Güneş
  2008: Baş Başa Radyo Günleri 1
  2008: Baş Başa Radyo Günleri 2
  2008: Baş Başa Radyo Günleri 3
  2009: Lunapark Konseri
  2009: Saklı Kayıtlar 1952-1984


   
Zeki Müren Kimdir Hayatı Biyografisi Şarkıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zeki müren

  zeki müren

  zeki müren
 2. Zeki Müren Kara Sevda Şarkı Sözleri

  Zeki Müren Kara Sevda Şarkı Sözleri

  Zeki Müren, Kara sevda, şarkısı, şarkı sözleri, resmi aradığınız herşey burda meleklerim... . Makedonya Üsküp'ten Bursa'ya göç etmiş bir ailede dünyaya gelmiştir. Sanat Güneşi ve Paşa olarak da anılan Müren, Türk sanat müziğinin en büyük isimlerinden kabul edilir. Türkçeyi güzel konuşması ile meşhurdur Zeki Müren inanılmaz güzel bir sese ve yoruma sahiptir.benim bile .çocukluğumun...
 3. zeki müren lingo lingo şişeler şarkı sözü var mı ?

  zeki müren lingo lingo şişeler şarkı sözü var mı ?

  Kızlar eskiden bi parça vardı zeki müren seslendiriyordu, lingo lingo şişeler diye bir şarkıydı bu şarkının sözlerini verirseniz sevinirim. teşekkür ediyorum iyiki varsınız canlarım benim. d
 4. zeki müren kollarında öleyim şarkı sözü var mı ?

  zeki müren kollarında öleyim şarkı sözü var mı ?

  Zeki mürenin seslendirdiği kollarında öleyim isimli şarkısının sözleri var mı varsa paylaşır mısınız sağolun ?
 5. Halil Sezai Paracıklıoğlu Kimdir Hayatı Biyografisi Şarkıları

  Halil Sezai Paracıklıoğlu Kimdir Hayatı Biyografisi Şarkıları

  halil sezai paracıklıoğlu kimdir hayatı biyografi şarkıları filmleri dizileri ile ilgili bilgiler burada melekler. Genelde dizi ve tiyatro oyunlarından tanınan Halil Sezai Paracıklıoğlu nun aslında bir müzisyen olduğunu biliyor muydunuz melekler ? :) Her iki dalda da kendinden emin adımlarla ilerleyen H.Sezai Paracıklıoğlu hayatı biyografisi hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz :)...

Sayfayı Paylaş