Zembilli Ali Efendi Kimdir ,Hayatı İle İlgili Bilgiler

T

TİTAN

Forum Okuru
Zembilli Ali Efendi Kimdir ,Hayatı İle İlgili Bilgiler
zembilli ali efendi kimdir hayatı biyografisi şeyhülislam ile ilgili bilgiler burada melekler
Zembilli Ali Efendi ,üç sultana; Fatih Sultan Mehmet'in oğlu Sultan 2. Bayezid,küpe takmasıyla meşhur Yavuz Sultan Selim ve zamanında Osmanlının en geniş topraklara sahip olduğu Kanuni Sultan Süleyman'a şeyhülislamlık yapmış yüce bir velidir.


zembilli-13e.jpg1445 yılında Karaman'da doğdu. İlköğrenimini burada yaptı. Daha sonra İstanbul'a giderek, ünlü alimlerden, Molla Hüsrev'in derslerine devam etti. Hocasının tavsiyesi üzerine Bursa'ya geçerek Mevlana Müslihiddin'den ders aldı ve onun kızıyla evlendi. Bursa'da dini ilimler okudu. İlk önemli görevini, Edirne'de Ali Bey Medresesi'nde yaptı. Hicaz ve Mısır'dan sonra, İstanbul'a gelerek yerleşti. Birçok Anadolu medresesinde müderrislik yaptı. 1502 yılında şeyhülislam oldu. Bu görevi 23 yıl aralıksız sürdü. Sultan II. Beyazıt, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni'ye şeyhülislamlık yaptı. Evin penceresinden her gün bir zembil sarkıtır, sorunu olanlar, dertlerini yazarak bu zembile bırakırlardı. Akşam olunca hu zembili çeker, sorunları cevaplayarak tekrar sarkıtırdı. Bu nedenle "Zenbilli" lakabı verilmiştir. Zamanında şeyhülislamlık, vezirliğin çok üstünde bir görev haline geldi. 1526 yılında vefat etti.

Bunca önemli padişahlara şeyhülislamlık ,hocalık ve müderrislik yapmak çok mühim bir vazifeydi melekler.Çünkü bilgiler verdiğiniz,danışmanlık yaptığınız insan ilerde Osmanlı İmparatorluğuna padişah olma ihtimali yüksek olan bir insan .Bu padişahları incelem isterseniz Osmanlı Soyağacı linkimizi ziyaret edebilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

Üst