Zemin dekorunun önemi

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Zemin dekorunun önemi
Ev dekorunda zeminler her zaman uyumlu bir şekilde olmalıdır. Her ne kadar mobilyalar, duvar rengi, dekoratif görünümler dikkatimizi çekse de zeminde yaratılan bir zıtlık ile hiç istenmeyen şekilde olumsuz imaj ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle odalarda etkili görünüm yakalamak adına gerçekleştireceğimiz tercihlerde seçimimiz olabilecekler listesinde yer alan zemin görünümlerindeki dekoratifliği göz ardı etmemeliyiz. Bu yazımda sizlerle zemin dekoru ve ne gibi seçimlerle daha doğru dekorasyonlar yakalayabiliriz hususuna değinmeye çalışacağım.
1-min-1.jpg


Zeminde parke tercihi son senelerin en tercih edilen uygulamasıdır. Açık renk zemin tercihi ise özellikle geniş alan hissini yakalayabilmek adına kaçınılmaz olarak tercih edilebilmektedir. Zeminde açık renk bir seçim olan üstteki parke modeli oldukça dikkat çekici görünümü ile sizlerin etkilenebilmenize zemin hazırlayabilmektedir. Açık meşe tonlarını son derece keyifli mekânlar yakalamada tercih edebilirsiniz. Böylece keyifli alanlar yakalayabilme fırsatınız kaçırılmaz olabilmektedir.2-min-1.jpg


Parke rengi seçerken bile zevkler ve renkler söz konusu olur. Siz her ne kadar açık renkler ile ferah görünüm arzu etseniz de kimi zaman koyu tonlar da tercih sebebi olabilmektedir. Soğuk tonlar ile kendinizi iyi hissedebileceğiniz alanları yakalayabilseniz de kimileri tarafından beğenilmemektedir bu görünüm. Mobilyadan halıya, zeminden duvara bir uyum varsa bence üstteki gibi biraz koyu ton seçiminde bulunma imkanını değerlendirmeye bakabilirsiniz.

3-min-1.jpg

Ahşap ile elde edilen dekorasyon ve etkisinin sıcaklığı yadsınamaz. Kimisine göre işlenmemiş ahşap beğeni oluşturmasa da kimileri ahşabın en işlemsiz şekilde evine konuk edebilmektedir. Parkenin olduğu bir odada sıcaklığı sağlayıcı rolde yerini bulan ahşap sehpa bu tarz sevenler için ayrıcalıklı bir tercih olabilmektedir. Siz de dekorasyonlarınızda canlandırıcı etkiler yakalama yoluna gitme niyetinde iseniz fazla vakit kaybetmeden üstteki tarz ahşabın canlandırıcılığı ortaya koyan görünümlere yer açıcı davranmayı düşünebilirsiniz.


5-min-1.jpg


Renk uyumunu göz önüne alacağınız tercihlerde bulunarak zemin görünümlerinde zıt etkiler oluşturmamayı seçebilirsiniz. Buna örnek olan üstteki resim koyu ton zemin ve duvarı ile tam bir bütünlük oluşturarak gözler önüne çıkabilmektedir. Siz de zemin görünümünü değiştirme girişiminde bulunanlardansanız seçiminizi tamamlama adına bana yorum yazarak farklı tarzlar hakkında fikir edinebilirsiniz.
 
Üst