Etiketler:
 1. kediliDeli

  kediliDeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2012
  Mesajlar:
  77
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  0

  Zeytinyağlı Çekirge Salatası

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında kediliDeli tarafından paylaşıldı.

  İngilizlerin ”Çöl Kaplanı” diye tarif ettiği Medine müdafii Fahreddin Türkkan askerin et ihtiyacını karşılamak, subay ve erlerin eksik olan kalorilerini temin etmek için bir çare düşünmüştü. Fahreddin Paşa bu çareyi 7 Haziran 1916 tarihli günlük emrinde tebliğ etti.
  ”Çekirgenin serçe kuşundan ne farkı var? Yalnız tüyü yok. O da serçe gibi kanatlı ve uçuyor. Serçe gibi huysuz ve serçe gibi asabi. Yediği şeyleri itina ile seçiyor ve temiz şeyler yiyiyor”
  Çekirgeyi doktorlarımıza tekik ve tahlil ettirdim.Bunlar tetkikat neticesinde çekirgeden yüksek övgü ile bahsetmekte, şifa ve gıda özelliklerini saymakla bitirememektedirler.
  Çekirge her iklimde yenilebilir.Yenmesi sünneti seniyyedir.Cenab-ı peygamber hadisi şerifinde:”İki ölü ve iki kanlı bize helal oldu” demiştir.
  İki ölü:Çekirge ile balık
  İki kanlı:Karaciğer ve dalaktır.

  Çekirge yemeği 4 surette hazırlanır.

  1-Toplanan çekirgeler siroz balığı gibi güneşe serilir, iki üç gün kadar kurutulur.Ayakları ve başı kopartılır.Beden kısmı bir parça yağ ile kavrulur ve kavurma gibi yenir.
  2-Sıcak su ile haşlanır, baş ve ayakları temizlenir.Hemen pişmek üzere bulunan pirinç ve bulgur pilavına katılır.
  3-Haşlanmış çekirgeler tabağa konulup üzerine zeytinyağı ve limon gezdirilir.
  4-Çekirgenin kavrulan kısmı, havan içinde toz haline getirilir ve et tozu konservesi şeklinde kutularda dağarcıklarda saklanır.

  Bazı çarpışmalarda çuvallarla böyle çekirge tozu ele geçirilmiştir.O zamanlar kıymetini bilmediğimiz için döktük heder ettik.Büyük bir dikkat ve ihtimam ile ve kendime mahsus titizlikle yaptırdığım tecrubelerle tıbbi özellikleri tahakkuk eden ve yenmesi ”sünnet” olan çekirgeye yan gözle bakmak ve ondan tiksinmek nimet tanımamazlıktır.

  Dün karargah sofrasında ”çekirge tavası” vardı.Arkadaşlarımla beraber pek tatlı yedim ve bunu iyi buldum.Hele zeytinyağı ve limon suyu ile salatası pek nefis oluyuor.

  Elhsıl dün çekirgeyi bahçelerden kovup tenkil tedbirini düşünürken bugün çekirge geliyormu diye yolları gözlüyorum.Hangi mıntıkaya çekirge düşerse, tarifim veçhile istifade edilmesi ve banada hediye olarak çekirge gönderilmesini arkadaşlarımdan rica ederim.”
  Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanı Fahreddin Paşa

  kaynak:İSMAİLAĞA.İNFO


  Allah günah yazmasın,muhtac etmesin sonunda helal bir şeymiş ama yemeyi hayal dahi edemiyorum.Allah muhtac etmesin kimseyi..(amin)   
Zeytinyağlı Çekirge Salatası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çekirge

  Çekirge

  Gökyüzünde görülen ve bulut halinde uçan çekirge sürüsü, o bölgeye gelecek azap ve isabet edecek üzüntüye, Yeryüzünde görülen, yürüyen ve fakat uçamayan çekirge, zarar verme fırsatı bulamayan düşmana, Zararsız olarak görülen çekirgeler korku ve sıkıntıdaan kurtulmaya, Çekirge yemek rızka, Onları bir kap içinde görmek nakit paraya, Güneş ışığına engel olmayan ve siyah bir bulut kümesi...
 2. Şalabasana - Çekİrge DuruŞu

  Şalabasana - Çekİrge DuruŞu

  Yüzükoyun yere uzanın. Ellerinizi, bedeninizin altına yerleştirin. Elleriniz; avuç içleriniz yere bastıracak şekilde veya yumruk yapılmış olarak durabilir. Hangisi size daha rahat geliyorsa, o şekilde yerleştirin.Daha sonra, ellerinizden de destek alarak, sol bacaktan başlamak üzere, bir bacağınızı yavaşça yukarı kaldırın. Bir an bekledikten sonra, yavaşça geri dönün. Aynı uygulamayı diğer...
 3. çekirge Görmek

  çekirge Görmek

  çekirge Bir kimsenin rüyada uçar halde çekirge görmesi, askere; pişmiş çekirge görmesi, altın ve gümüş paraya, mal ve mülke delâlet eder. Yine rüyada görülen çekirge, Allah'ın askeri ile tabir olunur. Çekirge Hazreti Musa'nın mücizelerindendir.. Bu sebeple rüyada bir yerde çekirgenin çıktığını veya ezâ ve cefâ vererek gökte uçtuğunu görmek, zalim bir askere ve zararlı bir yağmura delalet eder....
 4. Zeytinyağlı Bamya

  Zeytinyağlı Bamya

  zeytinyağlı bamya, nasıl pişirilir, nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir, resimleri, ile ilgili bilgileri buradan bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ne yaptıysam şu bamyayı bir türlü sevemedim.Ama ben sevmiyorum diye size tarifi vermeyeceğim anlamına gelmiyor tabi..Buyrun.. Malzemelerimiz, 1 kilo bamya 2 adet orta boy domates 1 tatlı kaşığı salça 1 adet iri soğan 3-4 diş...
 5. Rüyada çekirge görmenin manası nedir?

  Rüyada çekirge görmenin manası nedir?

  Rüyada uçar halde çekirge görmek, askerdeki bir yakınından alacağı iyi bir habere, pişmiş çekirge görmek, altın ve gümüş biriktirmeye, çekirge sürüsü görmek bir sıkıntıya düşmeye tabir edilir. İslami Tabirleri: Rüyada Çekirge gören kimse hayatına ve yaşantısına daha dikkatli bakmalıdır. Bir yerde toplu olarak çekirge görmek, oraya Allah tarafından bela ve azap ineceğine tabir edilip,...

Sayfayı Paylaş