Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Uzman SühaN

Administrator
Zift Lekesi Nasıl Çıkar?
Takim elbiseniz olsun veya elbiseniz üzerine yapışmış bir zift lekesi çok can sıkıcı olacaktır.Lekeyi önce herhangi bir yağ ile (örneğin tereyağı) yumuşatıp fazlalıkları temizleyin. Çözücü bir madde veya terebentin ruhu kullanın.Çözücü maddeleri kumaş üzerinde fazla bekletmeyin.


En zorlu lekelerden birisi olarak bilinen zift lekesi özellikle yaz aylarında sıklıkla mustarip olunan leke çeşitlerinden birisidir. Özellikle kavurucu yaz sıcaklarının etkisi ile eriyen asfaltlardaki zift genellikle tekerleklerden sıçrayarak arabalarda leke oluşumuna sebep olmaktadır. Ayrıca tekerleklerden sıçrayan ziftin gelmesi ya da araç üzerindeki ziftli bölgeye temas edilmesi sonucunda bu leke kıyafetlere de geçebilmektedir. Zift lekesinin bulaştığı yüzeylerden temizlenebilmesi içinse bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
zift lekesi nasıl çıkar.jpgZift Lekesinin Sert Yüzeylerden TemizlenmesiZift lekesinin oluştuğu sert yüzeylerden çıkartılabilmesi için margarin, gaz yağı veya mazot kullanılabilir. Zift lekesinin üzerine margarin sürülüp yarım saat beklendikten sonra silindiğinde, bu lekenin kaybolduğu görülecektir. Bunun yanında ziftli bölge gaz yağı ya da mazot ile ıslatılan yumuşak bir bezle de silinebilir.Ancak bu işlem sırasında ortamda alev oluşumuna sebep olacak herhangi bir cisim bulunmamalıdır. Ayrıca bu maddeler araba gibi boyalı yüzeylerden temizlenirken, temizlik işlemi fazla bastırılmadan yapılmalıdır. Aksi halde yüzeydeki boyanın zarar görmesi söz konusu olabilir. Yüzeydeki zift lekesi çıktıktan sonra ise yüzey su ve deterjan ile yıkanmalıdır. Gaz yağı ve mazotun boyalı yüzey üzerinde kurutulması da boyaya zarar verebilir.Zift Lekesinin Kıyafetlerden ve Kumaşlardan Temizlenmesi


Kıyafetlerden ve kumaşlardan zift lekesinin temizlenebilmesi için öncelikle lekeli bölgeye vazelin sürülmelidir. Lekeli bölgede 1 saat kadar bekletildikten sonra vazelin kumaşa zarar vermeyecek sert bir cisimle kazınmalıdır. Bu aşamadan sonra da bir kapta sirke ve ayçiçek yağı karıştırılarak lekeye uygulanmalı ve lekeli kıyafet bu şekilde 1 gün kadar bekletilmelidir. Bu bekleme süresinden sonra lekeli kumaş ılık su ve deterjanla yıkanarak, zift lekesi kıyafetten tamamen temizlenmiş olacaktır.
 
Geri
Üst