1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Zikir çeşitleri hakkında bilgiler

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  zikir çeşitleri zikirler nedir


  Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda zikirler hakkında bilgi veriyor ve zikir çeşitlerini de konu alıyoruz. Kaç çeşit zikir vardır diyenler, buraya lütfen.


  < Konu Resmi..>  İKİ TÜRLÜ ZİKİR VARDIR

  1. Zikr-i cehrî,

  2. Zikr-i hafî.

  Zikr-i cehrî yani alenî zikir, dille ve sesli olarak (sadece kendisinin işitebileceği tarzda) yapılan zikirdir. Dille-sesli yapılan zikri esas alan tarikatlare, cehrî tarikat denir.

  Zikr-i hafî ise gizli yapılan zikirdir. Buna zikr-i kalbî de denir. Kalbî zikirde dil dahil hiçbir aza müdahil değildir, hareketsizdir; mezkûru (Allah'ı) sadece kalp zikreder. O kalp de bildiğimiz kan dolaşımını temin eden yürek değil, onun içinde keyfiyetsiz/şekilsiz olarak mevcut olan, Âlem-i Emr'e bağlı ve onun bir enmûzeci/misali bulunan manevi kalptir. Kalbi zikreden zâkir, kalbinin "Allah-Allah-Allah..." dediğini işitir.

  Kalbî zikirle meşgul olan kişi, zikredilenden (Allah'tan) başka her şeyden geçer... O'ndan başka hiçbir şeyi hatırlamaz. Şayet başka şeyler kalbine gelecek-girecek olursa, derhal zikri bırakıp rabıtayla mâsivâyı attıktan sonra ancak zikre devam eder, edebilir. (3)
  ***

  Mutlak zikir her hâlükârda yapılabilirse de, usûl ve âdâbına uygun kalbî zikir için öncelikle zikre hazırlık babında yapılması gereken hususlar vardır ki, bunları da, o zikre mezûn (ehil) olan kişi zaten bilir ve yerine getirir. Bununla birlikte o yapılması gereken şeyleri maddeler halinde şöyle hulasa edebiliriz:

  a) Tam bir taharet-temizlik-abdest... Yani kişinin gerek şahsı ve gerekse zikirde bulunacağı mahallin temizliği şart...

  b) Ayrıca zikir mekânının tenha olması, kalbi meşgul edecek her türlü dış tesirlerden olabildiğince uzak bulunması gerekir.

  c) Vesâtat-ı aliyye (mürşidi ve silsilesi) ile irtibatı temin için hediye,

  d) Zikrin mahalli olan kalbin temizliği için istiğfar,

  e) Yine zikre hazırlık için kalbin salavât-ı şerifeyle süslenmesi...

  f) Allah'tan gayri her şeyi (mâsivâyı) unutup kalbin zikredecek kıvama gelebilmesi için belli bir süre râbıta...

  g) Sonrasında da zikir.

  Kaynak:islamiyol


   
Zikir çeşitleri hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bellek Çeşitleri Hakkında Genel Bilgi

  Bellek Çeşitleri Hakkında Genel Bilgi

  Sıkça soruların başında geliyor "ram türleri". DDR ve RD- RAM'ın da piyasaya girmesiyle bu konuda bilgi almak isteyen ziyaretçilerimizin sayısı arttı.Dahası bilgisayarımızda kullanılan daha bir çok çeşit bellek var. Sizlere Tayvan'lı üretici Abit'in resmi sitesinden derlediğim, bilgisayar ortamında kullanılan her türlü bellek modülleri ile ilgili bilgileri aşağıya aktardım. İlk bir...
 2. kaç çeşit zikir vardır?

  kaç çeşit zikir vardır?

  kaç çeşit zikir vardır? bu zikirleri isimleri ve yapılışlarıyla birlikte açıklamalarını yaparsanız sevinirim.
 3. Sadaka ve sadaka çeşitleri hakkında bilgiler

  Sadaka ve sadaka çeşitleri hakkında bilgiler

  sadaka nedir sadaka çeşitleri nelerdir Merhaba Sevgili Melek'ler, bizi kazadan beladan korusun diye verdiğimiz ve ihtiyacı olana Allah rızası için yardım ettiğimiz sadaka hakkında ve sadaka çeşitleri hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz. Allah rızası için fakirlere verilen mal, para, ilim gibi insanın muhtaç olduğu herhangi bir şey`e sadaka denir. Sadaka farz, nâfile...
 4. Perşembe Günü Zikirleri Neler hakkında bilgiler burada!

  Perşembe Günü Zikirleri Neler hakkında bilgiler burada!

  Perşembe Günü Zikirleri Neler Perşembe Günü Çekilen Zikirler Az önce sizler ile Perşembe Gecesi Duası hakkında bilgiler paylaşmıtık. Şimdi ise Perşembe günü zikirleri neler diyen tüm arkadaşlarımız için, Perşembe Günü zikirleri hakkında bilgileri paylaşıma sunuyoruz Melek'ler. Perşembe Günü çekilen zikirler sayıları tesbihatlar esmaül hüsnalar aşağıdaki zikirleir perşembe günleri...
 5. Sevgi Türleri hakkında bilgiler ve çeşitleri

  Sevgi Türleri hakkında bilgiler ve çeşitleri

  sevgi türleri hakkında kaç çeşit sevgi türü vardır sevgi çeşitleri "Sevmenin de çeşidi olurmuymuş" demeyin Melek'lerim. Çünkü gerçekten de sevgi çeşitleri var. Ve biz bu yazımızda sevgi türleri hakkında bilgiler ile bu konuda bilgi edinecek ve görüşlerimizi bildireceğiz. Siz göre sevgi nedir, nasıl sevmeli ve sevilmeli, bu konuda ki görüşlerinizi beklediğimi bildiriyor ve bana göre...

Sayfayı Paylaş