Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ziraat'e batık kredi ve zimmet uyarısı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat’ı verdiği krediler ve personelinin artan zimmet sorunu konusunda uyardı  Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), faaliyetlerini mercek altına aldığı Ziraat Bankası’na firmalara verdiği krediler ve banka personelinin her yıl artan zimmet suçu konularında uyarıda bulundu. YDK, Ziraat Bankası’nın, icra ve karşılıksız çek kaydı olan, borcu nedeniyle pek çok banka ile davası bulunan, kredi verilemeyecek nitelikteki bir inşaat firmasını kredilendirdiğini tespit etti.

  16 ayrı şubede usulsüz kredi verildiğini ortaya çıkaran YDK, bankanın personelinden, başta zimmet olmak üzere alacaklarının hızla arttığını da saptadı.

  İcralık firmaya kredi verilmiş

  YDK, Ziraat’ı 2007 hesaplarını inceleyerek hazırladığı raporu Meclis’e sundu. Raporda, 2007 ve 2008’de, tasfiye olunacak alacaklara intikal eden firma sayısında ve alacak oranında artış olduğu, bunun üzerinde önemle durulması gerektiği belirtildi.

  “Kredi politikaları yeniden gözden geçirilmeli” denilen raporda, kredi talebinde bulunan firmalara yönelik raporların detaylı hazırlanması gerektiği belirtildi. Rapora göre, Ziraat, 30 milyon TL borcu olduğu görülen bir inşaat firmasına 2 milyon TL’lik kredi kullandırdı. Firmanın keşide ettiği çekler karşılıksız çıkarken, çok sayıda icra kaydının olduğu da belirlendi. Başka bankalara borcu nedeniyle icralık olan firma, Ziraat’a borcunu da ödeyemedi.

  Bankanın Trabzon, İstanbul, Denizli, Elazığ ve Ankara’da bulanan bazı şubelerinin de bankacılık teammüllerine aykırı şekilde kredi kullandırdığı ve bu kredilerin geri dönüşünün olmadığı saptandı. Buna göre, kredi alan firmaların adreslerinde bulunamadığı, firmaların teminat gösterdiği gayrimenkullerin hacizli olduğu ve buna karşın firmalara yüksek miktarda kredi kullandırıldığı belirlendi. YDK, usulsüzlüklerin teftiş kurulunca soruşturulmasını istedi.

  Kasalar açık veriyor

  Ziraat Bankası’nın personelden alacaklarının yüzde 24.9 arttığı belirlendi. Alacakların önemli bölümünü zimmet suçundan kaynaklanan ödemeler oluşturdu. Buna göre, bankanın personelinden alacakları 12 milyon 116 bin TL’ye ulaştı. Bu paranın 10 milyon 203 bin lirasını zimmet suçundan kaynaklanan alacaklar oluşturdu.

   
Ziraat'e batık kredi ve zimmet uyarısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zimmet

  zimmet

  Rüyasında zimmetine para geçiren insan bir başkası yüzünden suçlanır.Rüyasinda zimmetine para geçirdigini görmek bir ortakliktan dolayi yapilan bir ticaretten zarar edecegine, fakat baska bir kazanci ile bu zarari telafi edecegine isarettir.
 2. Zimmet:

  Zimmet:

  Madde 6 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3222/2 md.) İcra dairesine tevdi veya bu dairece tahsil olunan veya muhafaza altına alınan paraların, ilgili memur tarafından zimmete geçirilmesi halinde, zimmete geçirilen miktar, cezai takibat sonucu beklenmeden ve tazmin yolunda bir hükme hacet kalmaksızın hazine tarafından derhal icra veznesine yatırılır. Devletin asıl sorumlulara rücu hakkı saklıdır.
 3. Batık Tırnak ve Tedavisi

  Batık Tırnak ve Tedavisi

  batık tırnak tedavisi ayak batığı tırnak batığı tedavisi batığına ne iyi gelir Çok rastlanan ve ağrı veren bir durumdur.Tırnağın kenarındaki deri tırnağın üstüne büyür,veya tırnak deriye battığı zaman oluşur. Podiatrinin uygulandığı ülkelerde Batık tırnak tedavisini sadece Podiatristler yapabilir .Podiatrist uygun gördüğü durumlarda hastayı Doktora yönlendirir. Nedenler Batık tırnak birçok...
 4. Batık Tırnak Ve Tedavi Yöntemleri

  Batık Tırnak Ve Tedavi Yöntemleri

  batık tırnak batık tırnak tedavisi Binbir hevesle aldığınız yılın modası topuklu ayakkabılar, batık tırnağınız yüzünden size hayatı cehennem edebilir melekler :) Oysa belki de korkudan ötürü çektiğiniz bu ızdırabın çaresi var. Eğer aynı dertten muzdaripseniz rahat olun ve makalemizde ki bilgileri okuyun. Geçmiş olsun :tik: Çok rastlanan ve ağrı veren bir durumdur.Tırnağın kenarındaki...
 5. Koltukaltı ve Bacak Batıkları İçin Yapılması Gerekenler

  Koltukaltı ve Bacak Batıkları İçin Yapılması Gerekenler

  koltukaltı batıkları, bacaktaki batıklar, vücuttaki batıklar için Sevgili melekler, pek çok kadının istenmeyen tüylerle sorun yaşadığı bir gerçek. Genelde geleneksel yöntemlerle kurtulunan bu dertle ilgili olarak kimisi doğuştan şanslı kimisi de tam tersi şanssız. Her ne olursa olsun, az ya da çok hepimizide var olan istenmeyen tüylerden kurtulurken, en can sıkıcı olan durum ise herhalde...

Sayfayı Paylaş