Ziraat'ten kriz paketi

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Ziraat'ten kriz paketi
Ziraat Bankası, kullandırdığı tarım, ticari ve bireysel kredi borçlarında vade uzatımına gitti.


Ziraat Bankası ekonomi paketini açıkladı. Banka çiftçiye 4 milyar 200 milyon liralık destek getiriyor. Çiftçi daha önce aldığı kredinin faizini öderse ana paranın vadesi uzatılacak.

Ayrıca banka faizlerini de düşürdü. Bireysel kredilerin faiz oranı yüzde 0,99'a kadar geriledi.

Ekonomi Paketini açıklayan Ziraat Bankası çiftçiye 4 milyar 200 milyon liralık destek verecek. Öncelik daha önce kredi kullanmış olanlarda. Ödeme güçlügü çekenler için kredilerin vadesi uzatılacak. Bunun için faizin ödenmesi gerekiyor. Faizini ödeyenler için 2009 yılı taksitleri 2010 yılına kadar uzatılacak. Başka bir deyişle faizini ödeyen anaparasını öteleyecek.

Yeni kredi kullanacak çiftçiler de uzun vade seceneğinden yararlanacak. Tarımsal işletme kredilerinin vadeleri 24 aya, yatırım kredilerinin vadeleri ise 7 yıla kadar uzatıldı. Ziraat Bankası'ndan konut, taşıt ve tüketici kredisi kullanmış olanlar için de kolaylık sağlandı.

FAİZLER, YÜZDE 0,99-1,49'A ÇEKİLDİ


Herhangi bir masraf alınmadan kalan borç bakiyesi üzerinden konut kredisi müşterisi için 10 yıl, tüketici ve taşıt kredisi müşterisi için 4 yıl vadeli kredi açılabilecek.

Önemli bir adım da bireysel kredilerin faiz oranlarında yaşandı. Merkez Bankası'nın faiz indirimleri sonrası, indirimi rakamlarına yansıtan ilk banka da Ziraat oldu.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, "Bireysel kredilerde herhangi bir sübvansiyon yok. Kamu bankası olmanın da herhangi bir ayrıcalığı yok. Diğer bankalar tarafından da benzer işler yapılabilecektir diye düşünüyorum." dedi.

Tüketici kredilerinin faizi yüzde 1,89'dan yüzde 0,99'a, konut kredilerinin faizi yüzde 1,49'dan yüzde 1,29'a, taşıt kredilerinin faizi yüzde 1,75'ten yüzde 1,19'a indirildi.

Şimdi özel bankaların da faizleri gözden geçirmesi bekleniyor.
 
Üst