1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Zor insanlarla diyalog nasıl kurulur?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  sağır ve dilsizlerle nasıl iletişim kurulur sağır ve dilsizlerle nasıl iletişim kurarız dilsizlerin iletişimi dilsizler kurarız Bazı insanlarla iletişim kurmak zordur.
  Ama imkansız değildir:D
  Kimi zaman böyle insanlardan kaçsak da bazen görüşmek zorunda kalabiliyoruz..İş başa düşünce neler yapmalıyız buyrun meleklerim:)  İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar,“Zor İnsanlar” olarak adlandırılıyor. Zor insanlar, toplumdan topluma, kişiden kişiye göre farklı olarak tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyorlar. Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında “zor insan” diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve malesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar.
  Zor İnsanlarla Başa Çıkmak” kitabının yazarı Robert M. Bramson bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor: “Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.”
  Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kültegin Ögel zor insanların davranışlarını şu şekilde belirtiyor:
  - Eğitimi ve bilgisi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar
  - Bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini iyi sananlar
  - Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar
  - Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler
  - Yavaş düşünen ve hareket edenler
  - İşleri karıştıranlar
  - Hiç konuşmayanlar, bilgiyi zorla ağzından aldığınız kişiler
  - Yanlış anlamakta ısrar eden
  - Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyen
  - Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettiren kişiler
  - Karşılarındakine saygı göstermeyen
  - Yavaş hareket eden ve birçok defa tekrar edilmesi zorunda kalınan insanlar
  - Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünen
  - Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar
  - Empati kuramayanlar
  - Her zaman ‘ben haklıyım’ diyenler
  ZOR İNSANLARA YAKLAŞIM NASIL OLMALI?
  Zor insanların özellikleri daha da arttırılabilir. Ancak tüm bu özellikler ışığında zor insanları ve onlara 5 ana başlık altında toplamak mümkün.
  Agresif İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunan bu sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve size yönelik saldırgan tavırlara kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.
  Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Gerektiğinde hatalarını ortaya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.
  Şikayetçiler: Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Eksik olan özgüvenlerini saklamak için memnuniyetsiz, her şeyden ve herkesten şikayet eden bir tavır içine girerler. Bu insanlara “Başkalarının göremediklerini görüyorsun” şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın.
  Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.
  Gizlice Saldıranlar: Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler. Geri çekilmeyin. Şakaya vurun.
  alıntı

   
Zor insanlarla diyalog nasıl kurulur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. vakıf nasıl kurulur?

  vakıf nasıl kurulur?

  Vakfın Tanımı ve unsurları 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 101. maddesinde vakfın tanımı "gerçek veya tüzel kişilerin yeterli mal ve hakları belirli ve sürekli bir amaca özgülemeleriyle oluşan tüzel kişiliğe sahip mal toplulukları" olarak yapılmıştır. Bu tanımdan anlaşılacağı üzere vakfı oluşturan en önemli iki unsur; özgülenecek bir malvarlığı...
 2. Zor İnsanla Yaşamanın Sırrı!

  Zor İnsanla Yaşamanın Sırrı!

  zor insan, zor, yasamak, insan, sir konularini okumaktasiniz Sevgili Melekler, İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar, ‘Zor İnsanlar’ diye adlandırıyor. Onlar, toplumdan topluma,farklı tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyor. Ortak noktaları inat, hırs ve kapris. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek elinizde. Pek çok kişi çevresindeki zor...
 3. Apartman yönetimi nasıl kurulur

  Apartman yönetimi nasıl kurulur

  apartman yönetimi kaç kişiden oluşur apartman yönetimi karar defteri apartman yöneticiliği hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Evet Melek'ler, sizin apartmanınızda ki yönetim nasıl oluştu merak ediyor musunuz? Belki de aramızda apartman yöneticiliği yapanlarda vardır, şayet var ise o arkadaşlarımızdan da bilgiler bekliyor ve kendi edindiğimiz apartman yönetimi nasıl oluşur bilgilerini...
 4. Ares nasıl Kurulur

  Ares nasıl Kurulur

  Ares Kurulumu Ares nasıl Kurulur Ares Kurulumu resimli Merhaba Sevgili Melek'ler, az önce sizlere Ares indirme konusunda bilgiler sunmuştuk. Şimdi ise Ares kurulumu hakkında bilmeniz gereken bilgileri aktarıyoruz. ARES i indiriyorsunuz ve kurulumda sadece dikkat etmeniz gereken aşağıdaki resimde belirtilen noktalar. Internet Explorer ın ayarlarının değişmemesi için bu gerekli...
 5. salamura zeytin nasıl kurulur ?

  salamura zeytin nasıl kurulur ?

  Kızlar salamura zeytin kurmak istiyorum, zeytin geldi köyden ama acı olmaması için ne yapmalıyım :)

Sayfayı Paylaş