1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  zor insanlarla yaşamayı becermek

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Hayatınızdaki “zor” insanlar ile yaşarken, sürekli her an patlayacak bir mayın tarlasında yürür gibi hissedersiniz. Yaşamak bazen öyle zor bir hale gelirki, onları memnun etmenin, onları anlamanın, onları sevmenin yada tolere etmenin imkansız olduğuna inanırsınız fakat bir türlü onlardan kopamazsınız. Yaşamınızda ki bu zor insan anneniz yada babanız gibi bakımınızı üstlenmiş biri ise, büyüme sürecinde sizin kendiniz ile ilgili düşüncelerinize ve duygularınıza büyük etkileri olmuş olabilir...  Herkes zaman zaman zor olabilir fakat bahsettiğimiz kişiler, çeşitli duygusal problemleri (kişilik bozuklukları, stres bağlantılı sorunlar, anksiyete sorunları vb) olan insanlardır. Duygusal sorunların, sadece hastalığın sahibine değil aynı zamanda çevresinde bulunan insanlara da büyük etkileri vardır. Bu kişiler zeki, eğlenceli, yaratıcı, empatik, keyifli olabilirler ama genede “yaşanması zor” insanlardır. Oldukça hassas ve alıngan olabilirler, kendi duygularını anlamakta ve duygularını kontrol etmekte zorlanabilirler. Bu durumda olan kişiler kendilerini iyi hissetmek için çeşitli savunma mekanizmaları kullanmaya başlayabilir ve bu nedenle birlikte yaşadığı diğer insanlara sıkıntılı anlar yaşatabilirler.

  Küçük bir çocukken yetersiz olduğunuzu, ailenizi hayal kırıklığına uğrattığınızı, hiç bir şeyi doğru yapamadığınızı, hep hatalı olduğunuzu, ne yaparsanız yapın annenizi yada babanızı asla memnun edemediğinizi düşündünüz mü? Ailenizin mutluluğundan kendinizi sorumlu hissettiniz mi? Mutlu olduğunuz zaman suçluluk duygusu yaşadınız mı? Öylede suçlu, böylede suçlu olduğunuzu, ne söyleseniz yada yapsanız hep hatalı oldunuza inandınız mı? Yapmadığınız şeyler için suçlandınız mı? Manipüle edildiğinizi hissettiniz mi? Bir an takdir edilip ardından suçlandınız mı? Annenizin yada babanızın davranışları ve tepkileri mantıklı gelmediği için kendinizi “çıldırıyormuş” gibi hissettiniz mi? Bir şeyleri yanlış anladığınız yada hatırladığınızı düşünüp kendi iç güdülerinizi, yargılarınızı yada hafızanızı sorguladınız mı? Aileniz ile yaşayacaklarınızı önceden kestiremediğiniz için hep kendinizi savunmada hissettiniz mi? Bütün bunlar sizde bir sorun olduğuna işaret gibi görünebilir yada delirdiğinizi hissedebilirsiniz. Aslında deliriyormuş gibi hissetmenize yol açan içinde yetiştiğiniz yaşam koşullarıdır ve Borderline Kişilik Bozukluğuna sahip yada bu hastalığın belirtilerini taşıyan bir ebeveyn tarafından yetiştirilmiş olma ihtimaliniz yüksektir.


  Hiç kimse ailesini seçmez. Ve bir kere bu dünyaya geldikten sonra, küçük bir çocuk olarak aileniz ile ilişkilerinizi sonlandırabilecek bir pozisyonunuz olmaz. Hatta aşırı derecede onlara ihtiyaç duyarsınız – barınak ve yiyecek için, eğitiminiz için, toplum içinde yolunuzu bulmak için, bakımınız için, ilgi ve şefkat için, ve koşulsuz sevgi için. Sizde hiçbir sorun yada eksiklik olmamasına rağmen duygusal sorunu olan bir ebeveyn ne yazıkki bütün bu ihtiyaçlarınıza tutarlı olarak cevap veremeyebilir. Aynı şekilde anneniz yada babanız sağlıklı bir yetişme koşullarına sahip olmamış ve kendi ihtiyaçları asla temin edilmemiş olabilir. Bu nedenle küçücük bir çocuk olmanıza rağmen, sizi kendi ihtiyaçlarını sağlamaya, bakımını yapmaya ve duygusal destek vermeye yönlendirmiş olabilir.
  Aşağıdakiler size tanıdık geliyor mu?

  Aşağıdakilerden hangisi büyürken anneniz/babanız ile yaşadıklarınıza benziyor.

  _____ Anneniz/babanız sürekli, fiziksel özellikleriniz, zekanız, aklınız, alışkanlıklarınız yada diğer kişisel özellikleriniz konusunda bazen acımasızlaşan, şakalar yaptı

  _____ Geçmişte yaşanan olayları ve konuşmaları ailenizin anlattığından daha farklı şekilde hatırlıyorsunuz.

  _____ Anneniz/babanız sizinle özel sırlarını, hatta uygun olmayan detayları sizinle paylaştı ve sırrını saklamanızı yada onun tarafında yer almanızı bekledi.

  _____ Size bir çocuk gibi değil, küçük bir yetişkin gibi davranıldı, annenizin/babanızın üstlenmesi gereken görevler sürekli size verildi, örneğin duygusal olarak ailenizi desteklemek, onları rahatlatmak, cesaret vermek, sürekli yemek pişirmek, temizlik yapmak, küçük kardeşlere bakmak gibi.

  _____ Duygularınız kritize edildi, göz ardı edildi, önemi-değeri olmadığı hissettirildi.

  _____ Öfke gibi güçlü duyguları ifade etmeniz yasaklandı yada engellendi.

  _____ Annenizden yada babanızdan fiziksel yada duygusal olarak fazla sevgi almadınız. Büyürken ender olarak kucaklandınız, öpüldünüz, yada sevildiğinizi duydunuz.

  _____ Büyürken aileniz tarafından genelde çok yüksek, hatta ulaşılması imkansız standartlarda tuttuldunuz. Çoğu kez bu standartlar o kadar hızlı değişti ki sizden ne beklendiğini anlamakta güçlük çektiniz.

  _____ Dış görünümünüz yada davranışlarınız konusunda karışık mesajlar gönderildi

  _____ Kendi fikir ve görüşlerinizi geliştirmek için araştırma yapmanız, tecrübe etmeniz yada keşif yapmanız aileniz tarafından desteklenmedi.

  _____ Özel hayatınıza ve size ait özel eşyalarınıza saygı gösterilmedi.


  Büyürken nasıl hissettiniz?

  _____korkmuş
  _____kafası karışmış
  _____öfkeli
  _____suçlu
  _____sorumlu
  _____yaşıtlarınızdan çok daha yaşlı
  _____ilgisiz ve kayıtsız
  _____görünmez
  _____sevgiyi haketmeyen

  Şimdi bir yetişkin olarak nasıl hissediyorsunuz?

  _____Mutlu olamadığınız, kötü muamele gördüğünüz yada sağlıksız ilişkiler içindesiniz
  _____Başkalarına güvenmiyor ve savunma kalkanlarınızı asla indiremiyorsunuz
  _____Ailenizden ve arkadaşlarınız dahil tüm insanlardan hep en kötüyü bekliyorsunuz.
  _____Başkalarının ruh hali, duyguları yada davranışları için kendinizi sorumlu hissediyorsunuz.
  _____Başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınızın önüne koyuyorsunuz.
  _____Ne istediğinizi bulmakta güçlük çekiyorsunuz
  _____Kendi duygularınıza ve tepkilerinize güvenemiyorsunuz
  _____Başarılarınız karşında kendinizi rahatsız hissediyorsunuz yada basitçe yaşamdan keyif almayı başaramıyorsunuz.
  _____Yeni durumlarda yada sosyal ortamlarda fazlasıyla huzursuz hissediyorsunuz
  _____Her alanda ama özellikle ilişkilerde risk almaktan korkuyorsunuz.
  _____Kendinizi neredeyse mükemel olmak için zorluyorsunuz
  _____Kendinizi değersiz, ümitsiz yada depresyonda hissediyorsunuz.

  Eğer bu durumların bir çoğunu yaşamışsanız, duygusal sorunu olan bir ebeveyn tarafından yetiştirilmiş olma ve çocukluğunuzdan itibaren yaşadıklarınızın etkilerinin hala yaşamınızı etki ediyor olma ihtimali yüksektir. Yaşadıklarınız, muhtemelen kim olduğunuzu, başka insanlar ile olan ilişkilerinizi, kimle arkadaş olacağınızı, kimi kendinize eş olarak seçeceğinizi, kimle zamanınızı geçirmeyi tercih edeceğinizi önemli bir oranda etkiledi ve hala etkilemeye devam ediyor.   
 2. geweze

  geweze Hamiş Melek

  Kayıt:
  14 Aralık 2009
  Mesajlar:
  175
  Beğenilen Mesajlar:
  170
  Ödül Puanları:
  43
  Şehir:
  ankara
  çok güzel bi yazı fakat şöyle bi durum var ailem tarafından güzel yetiştirildim.şimdi ewliyim ve yine kopamayacğım insanlarla yani kaynanam ve kayınbabamla bu olayları yaşıyorum..onlarda kişil bozukluğu var ve giderek benim kişiliğimi de bozacaklar.........onlarla aynı ewde yaşamıyorum ama aynı mahalledeyim ve devamlı onları mutlu etmek mecburiyetnde hissediyorum kendimi bunun için çabalar gösteriyorum ama malesef mutlu olamıyolar her defasındabardağın boş tarafına bakıyolar:(
   
 3. suCre

  suCre Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.068
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Niye bizemi geleceksiniz:)
  cnm çok güzel aktarmışsın emeğine sağlık.Rabbime şükürler olsun bu tür problemler yaşamadım biz 6 kardeşiz annem babam hiç sevgilerini esirgemediler evet zor şatlarda büyüdük ama çok mutlu bir çocukluk ergenlik yaşadım...Şuan evliyim benimde çocuklarım var onları daha iyi anlayabiliyorum ama onlara bakmam gerekirse annam babam kayınvalidem kayınbabam vs. hiç tereddüt etmem
  büyük zevkle bakarım..
  çünkü bana o sevgiyi aşıladılar haklarını ödeyemem Rabbim onlara uzun ömürler versin.
  paylaşım için tşklerr..
   
 4. juju

  juju Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.692
  Beğenilen Mesajlar:
  213
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  canım ne güzel anlatmışın
   
 5. Krizantem

  Krizantem Forum Okuru

  çok güzel bi yazı emeğine sağlık
   
zor insanlarla yaşamayı becermek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zeki İnsanlarla Uğraşmak Zordur

  Zeki İnsanlarla Uğraşmak Zordur

  Üniversite yemekhanesine giren bir Ögrenci tüm yerler dolu oldugundan gidip üniversite profesorunun oturduğu masaya oturmus. Professor kaslarini catarak: " Ökuzler ve kuşlar ayni masada oturamaz!" Ögrenci: "O zaman ben uçuyorum..." Professor cevaba cok sinirlenmis, sinavda ögrenciye takmis ve sinavini basarisiz gecmesi icin elinden geleni yapmis. Yanliz sinavda ögrenci...
 2. Zor insanlarla diyalog nasıl kurulur?

  Zor insanlarla diyalog nasıl kurulur?

  sağır ve dilsizlerle nasıl iletişim kurulur sağır ve dilsizlerle nasıl iletişim kurarız dilsizlerin iletişimi dilsizler kurarız Bazı insanlarla iletişim kurmak zordur. Ama imkansız değildir:D Kimi zaman böyle insanlardan kaçsak da bazen görüşmek zorunda kalabiliyoruz..İş başa düşünce neler yapmalıyız buyrun meleklerim:) İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar,“Zor İnsanlar”...
 3. Zor İnsanla Yaşamanın Sırrı!

  Zor İnsanla Yaşamanın Sırrı!

  zor insan, zor, yasamak, insan, sir konularini okumaktasiniz Sevgili Melekler, İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar, ‘Zor İnsanlar’ diye adlandırıyor. Onlar, toplumdan topluma,farklı tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyor. Ortak noktaları inat, hırs ve kapris. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek elinizde. Pek çok kişi çevresindeki zor...
 4. Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme sanati

  Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme sanati

  Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme, zor insan, gecinebilmek, insan iliskileri, basari konulari burada melekler Merhaba Melekler, Günümüzde her türlü insan ilişkisinde (sosyal, resmi, kurum içi) başarılı olmanın önkoşulu her türlü insanla geçinebilme becerisidir. Fakat öyle insanlar vardır ki onlarla bir çok insan anlaşamaz ve bu insanlar geçinilmesi zor insanlar olarak tanınır....

Sayfayı Paylaş