1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Zorla Gülümsemek Hasta Ediyor

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Gülmek sağlıklıdır, ama sürekli gülümsemek zorunda kalmak hasta ediyor. Çalışanların eğitimleri, deneyimleri ve motivasyonları çok sayıda araştırmaya konu olurken, psikolojileri genellikle gözardı ediliyor. Sürekli müşteriyle karşı karşıya olanlar, her koşul altında gülümsemek ve kibar olmak zorunda kalırsa ne olur? Ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Depresyon ve tükenmişlik duygusuna yenik düşme tehlikesi yaşarlar.
  Frankfurt Üniversitesi, görevi gereği sürekli gülümsemek zorunda kalmanın uzun vadede çalışanları nasıl etkilediğini araştırmış. 4 bin kişiyi kapsayan araştırmada denekler iki gruba ayrılmış ve bir call center simülasyonu yapılmış.

  Bir gruba kendilerine kızıp bağıran bir müşteriye karşılık verme izni verilmiş. Diğer grubun üyelerinin ise kızgın müşterinin karşısında sakin kalmaları ve yanıt vermemeleri istenmiş. Sonuç: Bu canlandırmanın ardından deneklerin nabızları kontrol edilmiş. Kızgın müşterinin karşısında sessiz kalan deneklerin kalp atışları uzun süre normale dönememiş. Müşteriye nezaket çerçeveleri içinde yanıt veren deneklerde ise nabız kısa bir süre sonra normale dönmüş. Deneyden çıkan sonuç: Uzun süre gerçek duygularını baskı altında tutmak zorunda kalanlarda duygusal bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Tükenmişlik, yetersizlik duygusu ve depresyon riski başgösteriyor.

  Araştırmayı yapanlar, her koşul altında gülümsemek zorunda kalanların mutlaka hasta olacakları anlamına gelmediğini belirtiyor. Ama bazı ekstrem koşullarda ruh sağlığını yitirme riski de var. Kıtalararası uçuşlarda görev yapan hosteslerin de insan olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda 10 saat süreyle aralıksız gülümsemelerini beklemek de gayri insani bir davranış olur.

  ABD’de her 4 kişiden biri işten atılma korkusu yaşıyor

  ABD’de her dört kişiden biri işten çıkarılma korkusu yaşıyor. Bu korku çalışanların ruhsal ve fiziksel sağlığını ciddi olarak etkiliyor.

  Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, 60 yaş altındaki binden fazla erkek ve kadınla üç yıl arayla iki kez anket yaptı. Ulusal çapta yapılan araştırmaya göre, her dört kişiden biri işten çıkarılma korkusu yaşıyor.

  Araştırmayı yapan uzmanlar, işlerini kaybetsin veya kaybetmesin bu korkunun kişilerin akıl ve vücut sağlığına zararlı etkileri olabileceğini vurguluyor. Bu durumun bir hastalık kadar ciddi psikolojik etkileri olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

  Bu duyguyu yaşayanların sayısı, iş güvencesi olduğunu söyleyenlerin iki katı. İşini kaybetme korkusunun özel sektör çalışanlarını, kamu çalışanlarına göre daha fazla etkilediği ortaya çıktı.

  Araştırmada ayrıca, siyahların beyaz çalışma arkadaşlarına göre bu duygudan üç kat daha fazla etkilendikleri, yine siyahların beyaz çalışanlara göre dört kat daha fazla depresyon belirtileri gösterdiği belirlendi.

  Görevleri gülümsemek

  - Hostesler

  - Call center çalışanları

  - Satış elemanları

  - Garsonlar

  - Resepsiyon görevlileri

  - Otel çalışanları

  - Halkla ilişkiler sektöründe çalışanlar

   
Zorla Gülümsemek Hasta Ediyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gülümsemek

  gülümsemek

  Her zaman mutlulugun dorugundayken gulunmez. Bazen sirf hayata giciklikolsun diye ucurumun kenarindayken bile gulumseyeceksin.Askin bir adi huzunse,obur adi mutluluktur. Yarisi zorluksa, diger yarisirahat bir soluktur. Bir gun yuregin kanarsa biri aglar iste "O" gercekdostundur.Dostlarinla oyle yasa ki dusman oldugunda hakkinda soyleyecek sozleri olmasin. Dusmanlarinla oyle yasa ki...
 2. Bilgisayar, Hasta Ediyor

  Bilgisayar, Hasta Ediyor

  Bilgisayar kullanıcıları en sık bel, boyun, baş ağrısı, ellere kramp girme ve gözlerde yaşarma gibi sorunlarla karşılaşıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, "Bilgisayara veriler klavye ve fare kullanılarak girilir. Çalışma sonuçlarını görmek için sürekli olarak monitöre bakmak gerekir. Üstelik bunları yaparken...
 3. tokalasmak hasta ediyor

  tokalasmak hasta ediyor

  Tokalaşmak hasta ediyor İngiltere’de uzmanlar, virütik hastalıkların bulaşması konusunda tokalaşmanın, yaygın inancın aksine öpüşmekten daha tehlikeli olduğunu belirtti. Konuyla ilgili araştırma yapan İngiliz uzmanlar, tokalaşarak selamlaşan kişilerin grip, nezle ve norovirüs gibi mide ve bağırsak sistemine yerleşen virüslerin yayılmasında, birbirinin yanağına birer öpücük konduranlara göre...
 4. Aşk Hasta Ediyor! Dikkat!

  Aşk Hasta Ediyor! Dikkat!

  AŞK HASTA EDİYOR! DİKKAT! Bilim adamları kanıtladı:Aşk sağlığı ciddi biçimde tehdit edebiliyor.Duygusal iniş çıkışlar kalp hastalıklarına, strese ve gribe neden oluyor. İNGİLİZ bilim adamları 'ask acısı'nin bir efsane olmadığını, asık insanlardaki duygusal iniş çıkışların saglıgı ciddi anlamda tehdit edebilecegini belirtti. duygusal dalgalanmaların insan vücudu üzerindeki etkisini inceleyen...
 5. Baskı kadını hasta ediyor

  Baskı kadını hasta ediyor

  Türk kadınının çevre ve aile baskısı nedeniyle pek çok duygusunu yansıtamadığını belirten Prof. Dr. Gülşen Yakupoğlu “Bunların içinde cinsel sıkıntılar da var. Türk kadınının dışa vuramadığı sıkıntılar farklı biçimde ortaya çıkıyor. Mide karın ağrısı gibi şikâyetlerin yanı sıra yüksek tansiyona eğilim de artıyor” dedi. Kadınların erkeklere oranla daha hassas bir yapısı olduğunu vurgulayan...

Sayfayı Paylaş