gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

A / An

Konu, 'Yabancı Dil Sözlük' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

“a” ve “an” tekil sayılabilen isimlerden önce kullanılır ve “herhangi bir” anlamına gelir. A dog is an animal. (Köpek (herhangi) bir hayvandır)

Örnekte de görüldüğü gibi “a” den sonra gelen kelimenin ilk harfi sessiz, “an” den sonra gelen kelimenin ilk harfi sesli harf ile başlar.

Bazı “u” ile başlayan kelimelerde “u” harfi başında “y” varmış gibi “yu” olarak telaffuz edilir. Yani yazılış olarak kelimenin başında sesli bir harf vardır ama telaffuz edilirken “y” harfiyle beraber kullanıldığında başına “a” gelir.

Aşağıdaki iki cümleyi kıyaslayın:

He has an umbrella.

"uncle" kelimesinin telafuzu /ankıl/ olduğu ve ilk harfi sesli harf olduğu için başına "an" alır.

She joined in an union.

"union" kelimesinin telafuzu /yu:nyın/ olduğu ve ilk harfi sessiz harf olduğu için başına "a" alır.

Bazı “h” harfleri de kelimede vardır fakat okunmazlar. Okunmayanların da başlarına “an” gelir.

İki cümleyi kıyaslayın:

He lives in a house.

"house" kelimesinin telafuzu /haus/ olduğu ve ilk harfi sesli harf olduğu için başına "a" alır.

He has waiting for you for an hour.

"hour" kelimesinin telafuzu /auı/ olduğu ve ilk harfi sessiz harf olduğu için başına "an" alır.

A / An konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Emre Aydın - Sen Anlarsın

Emre Aydın - Sen Anlarsın

bugün biraz gerginim yine, sesim değişik gelebilir biraz, ama sen anlarsın,bana katlanırsın... tuhaf laflar edebilirim, seni belki üzebilirim, ama sen susarsın,çünkü beni tanırsın... öyle çabuk kızma derdin hep, bu kadar da kolay alınma, o zaman beni sar, hadi sarıl bana, değişmez huylar bilirsin, bir kere de sen dene alışmayı! ben göğsüne yatarken böyle derin nefes alma bu ara ihtiyacım var...
  2. Emre aydın-Sen anlarsın

Emre aydın-Sen anlarsın

İNTRO:Bm-Em-G-Bm Bm Em Bugün biraz gerginim yine sesim değişik gelebilir biraz G Bm Ama sen anlarsın bana katlanırsın Bm Em Tuhaf laflar edebilirim seni belki üzebilirim G Bm Ama sen susarsın çünkü beni tanırsın G Öle çabuk kızma derdin hep...
  3. "A / An" Tests

"A / An" Tests

Insert a or an if necessary. (Olması gereken yerleri "a / an" ile doldurun) 1 My cousin is . . . photographer; let's ask him for . . . advice about colour films. 2 We had . . . fish and . . . chips for . . . lunch. ~ That doesn't sound . . . very interesting lunch. 3 I had . . . very bad night; I didn't sleep . . . wink. 4 He is . . . vegetarian; you won't get . . . meat...
  4. "A / An - The" Test

"A / An - The" Test

a an the test a an the exercises test testleri Insert a, an or the if necessary. 1 There was . . . knock on . . . door. I opened it and found . . . small dark man in . . . blue overcoat and . . . woollen cap. 2 He said he was . . . employee of . . . gas company and had come to read . . . meter. 3 But I had . . . suspicion that he wasn't speaking . . . truth because . . . meter...
  5. "One - a/an" Test

"One - a/an" Test

Insert a/an or one if necessary. 1 . . . of my friends advised me to take . . . taxi; another said that there was quite . . . good bus service. 2 . . . friend of mine lent me . . . book by Meredith. I've only . . . more chapter to read. Would you like . . . loan of it afterwards?~ No, thanks. I read . . . of his books . . . few years ago and didn't like it. Besides I have . . . library...

Sayfayı Paylaş