Ağız kokusu ve evde diş beyazlatma

Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Kayıt: 25 Temmuz 2007
  Mesajlar: 34.047
  Beğeniler: 2.138

   

  evde diş beyazlatma bitkisel diş beyazlatma bitkisel çözüm nasıl beyazlatılır evde doğal Önceki yazımda gelen yorumlar "genellikle dişhekimine gideceksek tabii ki beyazlar. İş ki kendimiz beyazlatacak pratik önerilerde bulunun." şeklinde. Yorumcu arkadaşların bir kısmı da kendi kendine yapılacak işlemler hakkında bilgier vermişler. Beni de aydınlattıkları için onlara teşekkür borçluyum.

  Bir arkadaşımız sofra tuzu ile ovalamayı önermiş. Sofra tuzu ya da karbonat-sirke karışımı aşındırıcı özelliğe sahip olduğu için evet lekeleri temizleyebilir. Fakat aynı aşındırma özelliğinden dolayı diş minesini de çizeceği için orta vadede daha çok leke tutmasına sebep olacaktır. Önemli olan anlık başarılar değil, uzun süreli çözümlerdir.

  Ayrıca dişe beyaz rengini veren dişin mine dokusudur. Aşındırıcı materyallerle leke ile beraber dişminesini de aşıdıracağınız için dişin kendi beyazlığını da azaltmış olursunuz.

  Diğer bir arkadaşımız sabırla misvak ile ovalayın demiş. O sabrı doğru diş fıçalamaya gösterseniz dişleriniz zaten renklenmez.

  Cevizin yeşil kabuğu, çilekle dişleri ovalama gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Faydasını görenler varmış. En azından zararlı yöntemler değiller. Deneyebilirsiniz.


  Ayrıca tüm bu yöntemler dişin üzerindeki lekeyi alarak beyazlatma üzerine. Halbuki biz dişin içten gelen rengini açmak üzerine de bilgiler vermiştik. Bu durumda dişi ne ile ovarsanız ovun rengi açılmaz. Çünkü doğal rengi koyu renktir. Bleaching denen bu işlemi bilmeyen ve bilmediği için yaptırmayan pekçok kişi olduğunu biliyoruz.(Dişin rengini bir saatte birkaç ton açabilen bu tekniği önceki yazımızda açıklamıştık.)  Dişhekimine giderek yaptırdığınız ve dişin kendi rengine gelmesine yardımcı olan diş parlatma işlemi mesleğimizde detartraj ve polisaj adıyla 2 kademede yapılır. Detartraj dediğimiz işlem aslında bir tedavi yöntemidir. Polisaj ise üzerindeki lekelerin temizlenmesi ve parlatılması işlemidir.  Bu yöntemin faydalarını anlatmadan önce pekçok kişinin mağdur olduğu ve hakkında sorular sorduğu önemli bir problemden bahsedelim:
  AĞIZ KOKUSU

  Şimdi bazı arkadaşlar şunu soracaklardır "ağız kokusunu kendimiz uygulayacağımız yöntemlerle giderebilir miyiz? Evet giderebiliriz. Fakat sadece çok ileri düzeye kadar ilerlememiş problemlerde önleyebiliriz. Mesela henüz dişeti iltahabı olmamış besin birikintilerinde bu birikintileri uzaklaştırarak çözüm sağlanabilir.

  Fakat,

  1-Ağız içerisinde diş çürüğü

  2-Dişetlerinde veya ağız mukozasında iltahap

  3-Diş kökünde iltahap


  Gibi dişhekimi müdahalesi olmadan tedavi edilemeyecek problemlerde mutlaka hekiminize müracaat etmeniz gerekir. Aksi taktirde kokuyu yok etmeniz mümkün değildir. Bu durumlarda başka bir koku ile ağız kokusunu bastırmaya çalışmak çok terlemiş ve günlerdir yıkanmamış bir kişinin deodorant ile kokusunu bastırmak istemesine benzer.  Eğer yukarıda saydığım etkenlerden birisi yoksa ve sizin ağzınızda koku varsa o zaman yapmanız gereken işlemler şunlardır:


  1-Fonksiyonel bir diş fırçası kullanarak diş yüzeylerindeki birikintileri en iyi şekilde uzaklaştırın.


  2-En iyi diş fırçası ile bile dişlerin ara yüzeyine giremezsiniz. Dişeti iltahaplarının ve diş çürüklerinin dolayısı ile ağız kokusunun önemli bir bölümü bu bölgelerdeki birikintilerden oluşur. Dişarası yüzeyleri diş ipi ve ya diş arası fırçaları ile temizlemelisiniz. Böylece en önemli koku odaklarını yok edersiniz.


  3-Diğer önemli koku odakları pürüzlü bir yüzey olan dil ve damak yüzeyleridir. Bu bölgeler de iyi bir şekilde temizlenmelidir. Günümüzde dil ve damağı temizlemek için özel fırça tasarımları yapılmakta dil temizleme aparatları imal edilmektedir.  Bu temizlik işlemlerinde kullanılacak iyi kalite diş macunları ve gargaralar da ağıza taze bir nefes vermesi açısından faydalı olacaktır.


  Eğer diş ve dişetlerinizde problem yoksa ve sizde çok iyi bakmanıza rağmen koku varsa o zaman problemi ağız dışında aramak gerekebilir.

  Bademcik iltahabı, akciğer problemleri, Mide de refü ve bazı böbrek rahatsızlıkları da kokuya sebep olabilirler. Ağrı gibi koku da bir erken teşhis aracı olabilir.

  Biliyorsunuz artık tıp hastalıktan değil, teşhisi gecikmiş hastalıktan korkuyor. Lütfen doktrorunuza danışmaktan korkmayın.

  Unutmayın, en değerli hazine sağlıktır. 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Kayıt: 27 Kasım 2007
  Mesajlar: 8.135
  Beğeniler: 38

   
  Ce: Ağız kokusu ve evde diş beyazlatma
  saol canım emeğine sağlık
 3. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Kayıt: 19 Şubat 2008
  Mesajlar: 3.740
  Beğeniler: 2

   
  Ce: Ağız kokusu ve evde diş beyazlatma
  paylaşımın için teşekkürler eline sağlık canım.
 4. naz01

  naz01 Yeni Üye Kayıt: 10 Kasım 2009
  Mesajlar: 32
  Beğeniler: 0

   


  çok teşekkürler canım..
 5. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Kayıt: 3 Ekim 2009
  Mesajlar: 677
  Beğeniler: 56

   
  Adminim çok teşekkürler, inci gibi dişler adında bir roman vardı bunlar da inci gibi bilgiler olmuş emeğinize sağlık. Benim diş fırçam şu şarjlı olanlardan ve oldukça tesirli olduğunu düşünüyorum. Ancak şarjdan ilk aldığım kullanımda fazla hızlı döndüğünden mi bilmiyorum, diş etinde kanamalara sebep oluyor. Sanırım daha dikkatli olmayım. Benim dişlerim özünde zaten sarımsı olduğu için beyazlatmak için bir çabam olmadı. :D Öndeki iki dişimde tırtıllı. :D Ama çok şükür ki eğrilik yok.
  Ben de ağzımın değerini pek bilmeyenlerdenim. Dişlerimin değerini onları kaybettiten sonra anlamak istemem. Şimdi kalkıp dişlerimi fırçalayacağım. :D
 6. asi&mavi

  asi&mavi Yeni Üye Kayıt: 4 Kasım 2009
  Mesajlar: 197
  Beğeniler: 2

   
  paylasım için tesekkürler....
 7. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye Kayıt: 26 Kasım 2009
  Mesajlar: 1.134
  Beğeniler: 25

   
  emeğine sağlık
 8. ilkimefsa

  ilkimefsa Yeni Üye Kayıt: 25 Temmuz 2009
  Mesajlar: 409
  Beğeniler: 1

   
  Emeğine sağlık adminim
 9. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru Kayıt:
  Mesajlar: 0
  Beğeniler: 0

   
  dişlerimi o kadar sık fırçalamama rağmen dişlerim beyazlamıyor ne yapmamı önerirsiniz
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru Kayıt:
  Mesajlar: 0
  Beğeniler: 0

   
  karbonat diş beyazlatmaya iyi geliyor yanlız dişlerinizi düzenli fırçalamnız gerekir
 11. üzgünümm

  üzgünümm Forum Okuru Kayıt:
  Mesajlar: 0
  Beğeniler: 0

   
  arkadaşlar ben bu yöntemi denedim ve gerçekten işe yarıyor. ilk denememde muhteşem sonuç verdi. gerekenler sadece limon suyu ve tuz birmiktar limon suyuna çok azıcık tuz katın ve diç fırçanızı bu hazırladığınız limon suyuna bandırın ve dişlerinizi bu şekilde fırçalayın bunu 2 kere tekrarlayın . umarım işinize yarar :)
 12. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru Kayıt:
  Mesajlar: 0
  Beğeniler: 0

   
  kardaş eline sağlık bunları uygulayacam saqol
 13. Chi/c2

  Chi/c2 Forum Okuru Kayıt:
  Mesajlar: 0
  Beğeniler: 0

   
  Kullandığınız diş macununda florür olmasına dikkat edin. Florür diş minesinin yapıtaşı diyebilirim. Dişlerinizde, fırçaladığınız halde kurtulamadığınız sararmalar ve diş aralarında lekeler varsa bu ona bağlı olabilir. Sağlıklı günler.
Ağız kokusu ve evde diş beyazlatma konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ağız ve diş nefes kokusu nasıl geçer hocam?

  ağız kokusu nasıl geçer ağız kokusu, nefes kokusu, diş kokusu, nedenleri, mide, nasıl geçer, sebepleri, tedavisi, ilaçları, nasıl geçer, nasıl önlenir ve merak ettiğiniz herşey burada arkadaşlar. Dr. Murat Topaloğlu, öncelikle merhaba... Hocam, ağız - diş ve nefes kokusu bir çok insanın sağlık sorunları arasında en başta gelmektedir. Bu sorunların nedenleri nelerdir ve tedavisi nasıl...
 2. İşte size Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

  Diş Beyazlatma Yöntemleri Doğal Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda sağlıklı dişlere sahip olmak için, gerekli bilgileri içeren bir konuya değiniyor ve diş sorunları arasında yer alan sararmış dişler için çözüm olacak bir konuya değiniyoruz. Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri aktarıyoruz sizlere. Bembeyaz dişlere sahip olmak, rahatça gülebilmek...
 3. Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir...

  Evde Diş Beyazlatma Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Bembeyaz dişlerinizle, kendinize güvenerek gülümsemek istiyorsanız bitkisel yöntemlerle evde diş beyazlatma önerilerimizi uygulayın...Artık gülümsemelerinizi gizlemeden rahatça gülücükler saçın etrafınıza...Bu arada dişlerinizi düzenli fırçalamayı da ihmal etmeyin güzel meleklerim....A dan Z ye diş bakımı hakkında da bilgi alabilirsiniz......
 4. Evde diş beyazlatma yöntemleri

  Parlak ve beyaz dişlerimiz olmasını hepimiz isteriz. Sararan ve gün içinde çay , kahve ile renk değiştiren dişlerimizi evde kendimiz beyazlatabiliriz. Bunun için yapılması gereken bazı uygulamalar ile ilgili bilgi verelim istedik. Dişlerin, sert fırça ile fırçalamak ve sert fırçalamak daha sarı olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle fırçalama işleminde orta sertlikte fırça kullanmak ve yukarıdan...
 5. Evde doğal yollarla diş beyazlatma

  Gülümseme, iki kişi arasındaki buzları kırmanın en kolay ve etkileyici bir yoludur. Sağlıklı, parlak dişler ile sevecen bir gülümseme en sıradan yüzleri dahi çekici yapar. Dişlere bakım yapılmaması sonucu kirlenen, soluk ve renksiz dişler ile gülümseme insanlar için bir sorun haline gelmektedir. Peki, parlak beyaz dişlere sahip olmak için ne yapılabilir? İnci gibi beyaz dişler elde etmek için...

Sayfayı Paylaş