Ağız kokusu ve evde diş beyazlatma

Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi  evde diş beyazlatma bitkisel diş beyazlatma bitkisel çözüm nasıl beyazlatılır evde doğal Önceki yazımda gelen yorumlar "genellikle dişhekimine gideceksek tabii ki beyazlar. İş ki kendimiz beyazlatacak pratik önerilerde bulunun." şeklinde. Yorumcu arkadaşların bir kısmı da kendi kendine yapılacak işlemler hakkında bilgier vermişler. Beni de aydınlattıkları için onlara teşekkür borçluyum.

  Bir arkadaşımız sofra tuzu ile ovalamayı önermiş. Sofra tuzu ya da karbonat-sirke karışımı aşındırıcı özelliğe sahip olduğu için evet lekeleri temizleyebilir. Fakat aynı aşındırma özelliğinden dolayı diş minesini de çizeceği için orta vadede daha çok leke tutmasına sebep olacaktır. Önemli olan anlık başarılar değil, uzun süreli çözümlerdir.

  Ayrıca dişe beyaz rengini veren dişin mine dokusudur. Aşındırıcı materyallerle leke ile beraber dişminesini de aşıdıracağınız için dişin kendi beyazlığını da azaltmış olursunuz.

  Diğer bir arkadaşımız sabırla misvak ile ovalayın demiş. O sabrı doğru diş fıçalamaya gösterseniz dişleriniz zaten renklenmez.


  Cevizin yeşil kabuğu, çilekle dişleri ovalama gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Faydasını görenler varmış. En azından zararlı yöntemler değiller. Deneyebilirsiniz.

  Ayrıca tüm bu yöntemler dişin üzerindeki lekeyi alarak beyazlatma üzerine. Halbuki biz dişin içten gelen rengini açmak üzerine de bilgiler vermiştik. Bu durumda dişi ne ile ovarsanız ovun rengi açılmaz. Çünkü doğal rengi koyu renktir. Bleaching denen bu işlemi bilmeyen ve bilmediği için yaptırmayan pekçok kişi olduğunu biliyoruz.(Dişin rengini bir saatte birkaç ton açabilen bu tekniği önceki yazımızda açıklamıştık.)  Dişhekimine giderek yaptırdığınız ve dişin kendi rengine gelmesine yardımcı olan diş parlatma işlemi mesleğimizde detartraj ve polisaj adıyla 2 kademede yapılır. Detartraj dediğimiz işlem aslında bir tedavi yöntemidir. Polisaj ise üzerindeki lekelerin temizlenmesi ve parlatılması işlemidir.  Bu yöntemin faydalarını anlatmadan önce pekçok kişinin mağdur olduğu ve hakkında sorular sorduğu önemli bir problemden bahsedelim:

  AĞIZ KOKUSU

  Şimdi bazı arkadaşlar şunu soracaklardır "ağız kokusunu kendimiz uygulayacağımız yöntemlerle giderebilir miyiz? Evet giderebiliriz. Fakat sadece çok ileri düzeye kadar ilerlememiş problemlerde önleyebiliriz. Mesela henüz dişeti iltahabı olmamış besin birikintilerinde bu birikintileri uzaklaştırarak çözüm sağlanabilir.

  Fakat,

  1-Ağız içerisinde diş çürüğü

  2-Dişetlerinde veya ağız mukozasında iltahap

  3-Diş kökünde iltahap


  Gibi dişhekimi müdahalesi olmadan tedavi edilemeyecek problemlerde mutlaka hekiminize müracaat etmeniz gerekir. Aksi taktirde kokuyu yok etmeniz mümkün değildir. Bu durumlarda başka bir koku ile ağız kokusunu bastırmaya çalışmak çok terlemiş ve günlerdir yıkanmamış bir kişinin deodorant ile kokusunu bastırmak istemesine benzer.  Eğer yukarıda saydığım etkenlerden birisi yoksa ve sizin ağzınızda koku varsa o zaman yapmanız gereken işlemler şunlardır:


  1-Fonksiyonel bir diş fırçası kullanarak diş yüzeylerindeki birikintileri en iyi şekilde uzaklaştırın.


  2-En iyi diş fırçası ile bile dişlerin ara yüzeyine giremezsiniz. Dişeti iltahaplarının ve diş çürüklerinin dolayısı ile ağız kokusunun önemli bir bölümü bu bölgelerdeki birikintilerden oluşur. Dişarası yüzeyleri diş ipi ve ya diş arası fırçaları ile temizlemelisiniz. Böylece en önemli koku odaklarını yok edersiniz.


  3-Diğer önemli koku odakları pürüzlü bir yüzey olan dil ve damak yüzeyleridir. Bu bölgeler de iyi bir şekilde temizlenmelidir. Günümüzde dil ve damağı temizlemek için özel fırça tasarımları yapılmakta dil temizleme aparatları imal edilmektedir.  Bu temizlik işlemlerinde kullanılacak iyi kalite diş macunları ve gargaralar da ağıza taze bir nefes vermesi açısından faydalı olacaktır.


  Eğer diş ve dişetlerinizde problem yoksa ve sizde çok iyi bakmanıza rağmen koku varsa o zaman problemi ağız dışında aramak gerekebilir.

  Bademcik iltahabı, akciğer problemleri, Mide de refü ve bazı böbrek rahatsızlıkları da kokuya sebep olabilirler. Ağrı gibi koku da bir erken teşhis aracı olabilir.

  Biliyorsunuz artık tıp hastalıktan değil, teşhisi gecikmiş hastalıktan korkuyor. Lütfen doktrorunuza danışmaktan korkmayın.

  Unutmayın, en değerli hazine sağlıktır.


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye  Ce: Ağız kokusu ve evde diş beyazlatma
  saol canım emeğine sağlık
   
 3. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye  Ce: Ağız kokusu ve evde diş beyazlatma
  paylaşımın için teşekkürler eline sağlık canım.
   
 4. naz01

  naz01 Yeni Üye  çok teşekkürler canım..
   
 5. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye  Adminim çok teşekkürler, inci gibi dişler adında bir roman vardı bunlar da inci gibi bilgiler olmuş emeğinize sağlık. Benim diş fırçam şu şarjlı olanlardan ve oldukça tesirli olduğunu düşünüyorum. Ancak şarjdan ilk aldığım kullanımda fazla hızlı döndüğünden mi bilmiyorum, diş etinde kanamalara sebep oluyor. Sanırım daha dikkatli olmayım. Benim dişlerim özünde zaten sarımsı olduğu için beyazlatmak için bir çabam olmadı. :D Öndeki iki dişimde tırtıllı. :D Ama çok şükür ki eğrilik yok.
  Ben de ağzımın değerini pek bilmeyenlerdenim. Dişlerimin değerini onları kaybettiten sonra anlamak istemem. Şimdi kalkıp dişlerimi fırçalayacağım. :D
   
 6. asi&mavi

  asi&mavi Yeni Üye  paylasım için tesekkürler....
   
 7. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye  emeğine sağlık
   
 8. ilkimefsa

  ilkimefsa Yeni Üye  Emeğine sağlık adminim
   
 9. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru  dişlerimi o kadar sık fırçalamama rağmen dişlerim beyazlamıyor ne yapmamı önerirsiniz
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  karbonat diş beyazlatmaya iyi geliyor yanlız dişlerinizi düzenli fırçalamnız gerekir
   
 11. üzgünümm

  üzgünümm Forum Okuru  arkadaşlar ben bu yöntemi denedim ve gerçekten işe yarıyor. ilk denememde muhteşem sonuç verdi. gerekenler sadece limon suyu ve tuz birmiktar limon suyuna çok azıcık tuz katın ve diç fırçanızı bu hazırladığınız limon suyuna bandırın ve dişlerinizi bu şekilde fırçalayın bunu 2 kere tekrarlayın . umarım işinize yarar :)
   
 12. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  kardaş eline sağlık bunları uygulayacam saqol
   
 13. Chi/c2

  Chi/c2 Forum Okuru  Kullandığınız diş macununda florür olmasına dikkat edin. Florür diş minesinin yapıtaşı diyebilirim. Dişlerinizde, fırçaladığınız halde kurtulamadığınız sararmalar ve diş aralarında lekeler varsa bu ona bağlı olabilir. Sağlıklı günler.
   
Ağız kokusu ve evde diş beyazlatma konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ağız kokusu..

  Ülkemizde, KBB uzmanlarına başvuran hastalann yüzde 15'inde nefes kokması sorunu mevcut. 'Nefes kokması', çocukluktan başlayan bir rahatsızlık değil; daha çok erişkin dönemde ortaya çıkıyor. Bu soruna neden olan faktörler şöyle sıralanabilir. Sinüzit denilen, yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan iltihap, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir akıntının genze akmasına yolaçar. Tabii ki bu...
 2. Kötü ağız kokusu (halıtosıs)

  Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile olumsuz etkileyebilir. SEBEPLERİ: Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır. Bakteri...
 3. Ramazan'da ağız kokusu istemiyorsanız

  Uzun süre hiçbirşey yenilmediğinde ve özellikle Rmazan ayında oruç tutanlarda normal olarak görülen ve ister istemez kişiyi ve çevresindekileri rahatsız eden bir durumdur ağız kokusu... Peki bu durumu engellemenin bir yolu varmı acaba? Buyrun... Oruçluyken gün boyu ağız kokusundan kurtulmanın en önemli yolu... Eskimiş köprü ve protezleriniz, çürümüş dişleriniz varsa, oruç tutarken rahatsız...
 4. Sabahları Ağız Kokusu Nedenleri

  Sabahları Ağız Kokusu Nedenleri nelerdir ? Eşimin sabahları ağzı fena kokuyor hoş benimki de öyleymiş ama bunun nedeni ne hastalık olmasın?
 5. Sabahları Oluşan Ağız Kokusu

  Sabahları ağızın içinde oluşan kokunun nedeni nedir sigarada kullanmıyorum ama ağzımın içinde çok kötü bir koku var.
 6. Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?

  ağız kokusu ağız kokusu nasıl önlenir ağız kokusu nasıl giderilir Sevgili melekler, ağız kokusu kişide sosyal çevre bırakmayan son derece rahatsız edici bir sağlık problemidir. Tedavisi mümkündür. Bu sorun genelde ağız içi problemleri ya da mide sorunları sebebiyle ortaya çıkar. Size bu sorunla ilgili öncelikle doktorunuza gitmenizi tavsiye ettikten sonra acil durumlar için...
 7. Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir...

  Evde Diş Beyazlatma Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Bembeyaz dişlerinizle, kendinize güvenerek gülümsemek istiyorsanız bitkisel yöntemlerle evde diş beyazlatma önerilerimizi uygulayın...Artık gülümsemelerinizi gizlemeden rahatça gülücükler saçın etrafınıza...Bu arada dişlerinizi düzenli fırçalamayı da ihmal etmeyin güzel meleklerim....A dan Z ye diş bakımı hakkında da bilgi alabilirsiniz......
 8. ağız kokusu

  Ağız kokusu, diş sağlığının bozulduğunun en önemli habercilerinden birisi. Birçok kişinin önemsemediği ağız kokusu, yumuşak doku iltihabı, vincent anjini, ülser ve habis tümör gibi ciddi nedenlerden kaynaklanabiliyor. Ne kadar hoş ve bakımlı olursanız olun, çevrenizdeki insanların sizden birdenbire uzaklaşmasına yol açacak kadar ciddi bir sorundur ağız kokusu. Hem özel yaşamı, hem de...
 9. ağız kokusu nasıl giderilir..

  Merhaba,Bu sorunum yüzünden insan içine çıkamaz oldum.Bir yere gidince biriyle konuşurken şekilden şekile giriyorum.Lütfen bana da yardım edin ağız kokusunu nasıl giderebilirim :(
 10. Evde diş beyazlatma yöntemleri

  Parlak ve beyaz dişlerimiz olmasını hepimiz isteriz. Sararan ve gün içinde çay , kahve ile renk değiştiren dişlerimizi evde kendimiz beyazlatabiliriz. Bunun için yapılması gereken bazı uygulamalar ile ilgili bilgi verelim istedik. Dişlerin, sert fırça ile fırçalamak ve sert fırçalamak daha sarı olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle fırçalama işleminde orta sertlikte fırça kullanmak ve yukarıdan...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. ağız kokusu ve evde diş beyazlatma

  ,
 2. bıtkısel dıs beyazlatma

  ,
 3. diş bakımı bitkisel

  ,
 4. dişler nasıl beyazlatılır bitkisel,
 5. diş beyazlatma bitkisel,
 6. diş beyazlatma ve ağız kokusu,
 7. evde agız bakımı,
 8. diş beyazlatmak için bitkisel çözümler,
 9. diş beyazlatma bitkisel tedavisi,
 10. bitkisel yolla diş beyazlatma