Akçakoca'dan Pamukbank Hakkında Açıklama

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Akçakoca'dan Pamukbank Hakkında Açıklama
Eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun, tamamen yasal hükümlere uygun olarak ve yasanın kendisine verdiği görev ve yetkilerin gereği olarak Pamukbank'ın yönetim ve denetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devrine karar verdiğini kaydetti.

Akçakoca, bazı basın organlarında Pamukbank'ın yönetim ve denetiminin TMSF'ye devredilmesi ile ilgili olarak "Ergenekon Davası" ile bağlantı kurulmak sureti ile birtakım haberlerin yer aldığını belirterek, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Söz konusu haberlerin gerçek dışı olduğunu kaydeden Akçakoca, Bankalar Kanununa, 30 Ocak 2002 tarihli 4743 sayılı Kanun ile eklenen geçici 4. maddeye istinaden Pamukbank da dahil olmak üzere tüm bankalarda özel denetim çalışmaları yaptırıldığını ve bu çalışmaların Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığında oluşturulan bir komisyon tarafından denetlendiğini ifade etti.

Akçakoca, Pamukbank için özel denetim çerçevesinde oluşturulan çalışma grupları ve üst komisyon tarafından "Bağımsız Denetim ve Bankalar Yeminli Murakıpları raporları" göz önünde bulundurulmak sureti ile tanzim olunan rapor ve adı geçen Bankanın hakim ortaklarının başka bir banka ile birleşme taleplerinin Kurula intikal ettirildiğini anlattı.
BDDK'nın, birleşme talebi kapsamında sunulan plan ve fizibilite raporlarının uygun olmadığını tespit ettiğini belirten Akçakoca, şunları kaydetti:

"BDDK, Pamukbank'ın 4389 sayılı Bankalar Kanunu 14. Maddesi kapsamında alınması istenen tedbirleri almadığını, banka hakim ortaklarının banka kaynaklarını bankanın emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye düşürecek bir biçimde lehlerine kullandığını, bankanın yükümlülüklerinin toplam değerinin varlıklarının toplam değerini aştığını, bankanın faaliyetine devamının mevduat sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arzettiğini tespit etmiştir. BDDK, yukarıdaki nedenlerle, tamamen yasal hükümlere uygun olarak ve yasanın kendisine verdiği görev ve yetkilerin gereği olarak Pamukbank'ın yönetim ve denetiminin TMSF'ye devrine karar vermiştir.
Bu şekilde alınan karardan gayrimeşru menfaatleri zarar gören bir kısım çevrelerin gerçek dışı olarak hazırlayıp o tarihlerde kullandıkları materyali şimdi yeniden kullandıkları görülmektedir. Görev yaptığım ve söz konusu operasyonun yapıldığı dönemde BDDK VE TMSF'de Ali Vural adlı bir şahıs bulunmamaktadır."

hurriyet.com

Geri