gebe
  1. FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    63
    insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...

Allah yerine tanrı demek caiz mi?

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında FiRaRi_MeLeK tarafından paylaşıldı.

tanrı demek günahmı tanrı demek günah mı islamda tanri günahmi islamda kelimesi Allahü teâlânın isimleri Tevkifidir. Yani İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü İslamiyet Allahü teâlâya fakih dememiştir. İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur. Mesela (Hindlilerin tanrıları inektir) (Birdir Allah ondan başka tanrı yoktur) (Bizim tanrımız Allah’tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah’ımız tanrıdır) demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir.
    Allah yerine tanrı demek caiz mi? Allah kelimesinin yabancı dillerde karşılığı var mı
    Allahü teâlânın isimleri sonsuzdur. Binbir ismi var diye meşhurdur. Yani isimlerden binbir tanesini insanlara bildirmiştir. Dinimizde bunlardan 99’u bildirilmiştir. Bunlara Esma-ül hüsnâ denir.

Allah adı yerine tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir. Çünkü tanrı ilah mabud-put demektir. Asuriler Türkleri güneşe yıldızlara tapınmaya alıştırdıkları için tanyeri ağarınca güneşe tapınırlardı. Bu sebepten Güneşin ismi tanyeri ve nihayet tanrı oldu.

Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz. Allah kelimesinde müzekkerlik müenneslik yoktur. İlah kelimesinin ise her dilde karşılığı bazı dillerde de müzekker [erkek] ve müennes [dişi] şekli vardır. Mesela Arapça’da Mabud-Mabude Türkçe’de Tanrı-Tanrıça İngilizce God-Goddess Fransızca Dieu-Deesse Almanca Gott-Göttin gibi. Bu kelimelerin hiçbirisi Allah ismi yerine kullanılmaz. Allah manasına yalnız Allah kelimesini kullanmak gerekir. Çünkü Allahü teâlâ (Benim ismim Allah’tır. Bana Allah diye ibadet edin) buyuruyor. Kendisi ne bildirmişse onu kullanmak gerekir. İlah manasında her millet kendi dilindeki kelimeyi kullanır. Fakat Allah her dilde aynıdır. (S.Ebediyye)

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
    (Allah ancak bir tek ilahtır.) [Nisa 171]
    (Ben Allah’ım benden başka ilah yoktur.) [Taha 14]
    (Mevlanız Allah’tır.) [Âl-i İmran 150]

Allah yerine tanrı demek caiz mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Allah var demek yeter mi?

Allah var demek yeter mi?

Allah var demek yeter mi? Sual: Bazıları, bütün ömürlerini Allah’ın varlığını ispat etmekle geçirmekte, “Asıl maksat iman olduğuna göre, Allah’ın varlığını ispat ile uğraşmak, ibadetle, fıkıh ilmi ile meşgul olmaktan daha iyidir” diyerek, her zaman, bitkilerin, insan ve hayvanların anatomisini incelemek suretiyle imanı kuvvetlendirmek...
  2. ALLAH yerine neden TANRI sölenir

ALLAH yerine neden TANRI sölenir

Benim merak ettiğim şu neden ALLAH yerine bazen TANRI diyorlar ? ALLAH'ın isimlerinin içinde TANRI ismi yoktur,peki nerden yarandı bu söz,bir kökeni olmalı...ALLAH'ın isimlerinin içinde olmayan bir ismi kullanmak günah diğilmi?
  3. Adak Yerine Para Vermek Caiz midir?

Adak Yerine Para Vermek Caiz midir?

adak yerine para caiz midir verilebilir mi ne yapılmalı sorunun cevabı islami hükmü ile ilgili bilgiler burada melekler Bir işimiz ters gittiğinde başımız sıkıntıdan kurtulamadığında adak adarız melekler :) Bu adak her türlü olabilir.Oruç tutmak,kurban kesmek,para vermek gibi .Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta ne adandıysa onun yapılmasıdır.Yani kurban adayan kurban kesmeli ,oruç...
  4. Allaha tanrı demek günahmıdır?

Allaha tanrı demek günahmıdır?

Allah yerine tanrı demek caiz mi? Allah kelimesinin yabancı dillerde karşılığı var mıdır? CEVAP Allahü teâlânın isimleri tevkifidir. Yani, İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâya fakih dememiştir....
  5. Kaderime küstüm demek caiz mi?

Kaderime küstüm demek caiz mi?

Sual: Şu Osmanlıca şiirde ne denmek isteniyor? Hep kesbindendir ki bu belaları çekersin Sa’yin deki noksanını atfı kader edersin CEVAP Başına gelen belalar, çektiğin sıkıntılar, hep dine uygun olmayan yanlış işlerindendir. Yani işlediğin günahlar sebebiyle başına bunlar geliyor. Sonra da kader böyleymiş dersin, suçunu kadere yüklersin. Talih ve uğur Sual: Talih, uğur gibi şeyler gerçekten...

Sayfayı Paylaş